homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Spiritul Craciunului-3


#39 2007-11-07 23:39:31

mikki_20
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-02-15
Mesaje: 4694

Re: Spiritul Craciunului

adriana18 a scris:

mie de craciun .....imi place cel mai mult sa vad filme....si desene animate......specifice acestei sarbatori........I love xmas

si mie, in dimineata de craciun asta fac prima oara cand aprind tv-ul big_smile

Ultima oara a fost editat de mikki_20 (2007-11-07 23:39:53)


Avem 1 an si 5 lunite

Offline

 



#40 2007-11-08 00:42:38

soulfly
Full member
Inregistrat: 2007-08-25
Mesaje: 686

Re: Spiritul Craciunului

Eu imi aduc aminte ca am crezut in mos craciun pana pe la 12-13 ani lol si intutdeauna cu o zi inainte de craciun mergeam cu tati si luam brad din cismigiu.. si vasc tongue si aveam amandoi mania sa avem brad pana in tavan si suuuper stufos tongue Mama lucra pe 24 pana pe la 9 seara, asa ca muuulti ani bradul l-am impodobit eu cu tati. Cand eram mica puneam toate prostiile in el, imi placea sa fie f f f colorat si daca aveam 3 instalatii d-alea cu beculetze, pe toate 3 le puneam in brad lol De cativa ani il fac numai rosu cu albastru (fara absolut nicio legatura cu echipa de fotbal tongue )... Dar ma enerveaza faptul ca au facut culorile oficiale ale craciunului rosu si alb. Astea-s porcarii venite de la americani, mai precis de la coca-cola neutral Deci, de cand am aflat de asta, il fac numai rosu si albastru. In brad pun doar o instalatie, maaxim 2 iar restu le lipesc pe geam. Anul trecut mi-am facut pe geam o stelutza... Vreo 2 ore m-am chinuit sa o prind cu scotch, sa fie toate laturile egale.. am facut proiect inainte, am masurat instalatia, am impartit la cate linii drepte aveam de facut, etc lol Imi aduc aminte cand eram mica si mergeam cu colindu` prin bloc.. Si nu ne duceam pt bani.. ne duceam pt ca ne placea sa cantam si sa vorbim cu lumea, ne placea cat de fericiti erau oamenii cand ne deschideau usa.. Aveam o vecina care mereu ne baga in casa si ne dadea covrigi, nuci si gutui tongue si ne spunea povesti, ne punea sa-i spunem si alte poezii.. Parca era o mandrie sa canti colinde, sa spui poezii... :-< Imi aduc aminte ce simteam pe vremea aia.. era un sentiment pe care nu l-am mai avut niciodata, de cand am aflat ca exista mos craciun.. si parca atunci cand ma puneam in pat si imi doream sa adorm mai repede, ca sa vina mosu, simteam k e un sentiment care nu se va mai intoarce niciodata... Cred ca aia era adevarata fericire... Eliberarea totala de absolut orice era pamantesc, increderea in mister, dorinta, nerabdarea.. se amestecau toate si dadeau cel mai frumos sentiment din lume... Pe vremea cand iubeam orice se poate iubi pe lume, cand era totul curat si pur - gandirea, sufletul.. TOTUL... :-< As da orice sa mai am sentimenul ala mcar odata in viata... As da orice sa existe mos craciun, as da orice k toti oamenii sa se iubeasca intre ei si vietile tuturor sa fie un ajun de craciun din copilarie... :-< :-< Gata ca m-a luat valu` si incep sa plang.. O sa fac poza la cateva poze de cand eram mica, de craciun, sa vedeti si voi ce mecla de copil fericit aveam lol


"Umbrele seamana, ce-i drept, cu intunericul, dar sunt fiicele luminii." (Lucian Blaga)
My papa told me to stay out of trouble/ "when you've found your man make sure he's for real"/ i've learned that nothing really lasts forever/ i sleep with the scars i wear that won't heal (Roxette)

Offline

 

#41 2007-11-08 03:14:43

Andreea86
Hero member
De la: Focsani
Inregistrat: 2006-10-20
Mesaje: 4428

Re: Spiritul Craciunului

mi se pare atat de trist ca aucm nu mai exista spiritul Craciunului...oare o fi de vina ca am crescut noi...sau s-a schimbat lumea si acum Craciunul a devenit doar ceva comercial....ca sa-i ajute pe vaznatori sa stranga cat mai multi bani...si s-a uitat de spiritul Craciunului?

Eu tin minte cum eram la scoala si numaram zilele pana la vacanta de iarna... Era superb si la scoala...impodobeam bradutul...ne faceam cadouri (stiti voi...trageam la sorti si fiecare lua cate un cadou unui coleg)... Apoi in prima zi de vancat mergeam si luam braduletul...pe vreumuri lumea avea brazi adevarati, care miroseau a brad....nu arfiticiali (ce-i drept cei naturali nici nu costau 2 milioane neutral )....si alegea cel mai inalt (daca nu ajungea pana in tavan nu era bun lol ) si cel mai frumos brad.... si il impodobeam... Nu imi afcea placere sa ma cu colindul...dar eram obligata (nah...rude, vecini)...dar era bine ca mai afceam rost d ebanuti...pentru cadouri. Luam caodu pentru aprinti si buniic...le ascundeam cum puteam eu mai bine... in nopatea de ajuns incercam sa stau treaza s-ai prind pe ai mei cand iau cadourile (dar mereu adormeam pana atunci...plus ca am impresia ca le puneau dimineata lol inainte sa ma trezeasca pe mine).... apoi la 8 dimineata ma trezeam....sa vad ce mi-a adus mosul...  Dup-amiaza luam masa in familie... colinde, veselie...zapada afara.... Mergeam cu saniuta, faceam oameni de zapada....ma jucam cu bulgari...
In ultimii ani nu am mai simtit bucuria aia...spiritul Craciunul... sad Poate daor prin clasa a 10a si a 11a...cand am fost cu colindul pe la profi...si ningea, era frig...si noi eram toti veseli... Dar tot....nu a fost ca in copilarie...
Ca sa nu mai zic de ultimii ani...cand nici macar zapada nu am mai vazut... sad cadourile mi se dadeau mai devreme...si in brad nu mai gaseam nimic.... sad
Nu mai e Craciunul cum era inainte... mie inca portocalele imi miros a Craicun...si invers...cand ma gandesc la Craciun imi amintesc mirosul portocalelor...si un bradulet frumos, natural, impodobit si plin de cadouri....si eu...fericita...afara ninge... grater( M-am intristat... De ce trebuie sa crestem? sad De ce schimba lumea asa mult? Mi-e mila de copii nostri...


If you feel my love, can hear my thoughts? Can you feel everything? And if you hear my thoughts, can you feed my soul? Can you save it too?
hjarta Eu si puiu hjarta

Offline

 

#42 2007-11-08 10:32:05

micicutza
Banat
Inregistrat: 2007-10-25
Mesaje: 11922

Re: Spiritul Craciunului

mie mi-ar place sa fim numai noi doi fara toata gasca de prieteni rude parinti frati surori....sa ne trezim amandoi sa facem dragoste sub brad sa papam si apoi sa stam imbratisati toata ziua...iar daca ar fi zapada sa iesim la o bataita cu zapada pe seara numai noi doi...sa vad luminile parcului sclipind in ochii lui, sa ne sarutam pe saturate si apoi uzi si fericiti sa ne intoarcem acasa si iar sa facem dragoste la lumina bradutului si sa adormim imbratisati...


N. Iorga: "Unii oameni au demnitatea ambitiei lor, altii a situatiei lor, cei mai putini au demnitatea persoanei lor."
Eu le am pe toate trei...

Offline

 

#43 2007-11-08 10:49:38

berbecutza_ali
Full member
Inregistrat: 2006-07-20
Mesaje: 355

Re: Spiritul Craciunului

...fulgii de nea care se aseaza cuminti unul dupa altul rezultand  zapada pufoasa pe care ma chinui sa o dau de pe alee dimineata devreme... miros de portocale si vanilie... si aroma proaspata de brad... colinde... in casa e cald si placut, bunicul sparge nuci si bunica framanta cozonacul... beau o cana de ceai fierbinte de busuioc cu paine calda si nuci rumenite pe plita din bucatarie, dau de mancare la catei... impodobim bradul... seara de Ajun cu luminile din brad, colinde si troznetul focului in soba....
E casa in care am crescut de mica, e casa bunicilor... acolo stau si acum, doar ca ... nu mai e la fel... e primul Craciun fara bunicul...
Mi-e dor de zapada inalta in care ma chinuiam dimineata sa tai poteca, de povestile bunicului, de cozonacul bunicii...
Acum, in zilele noastre, ma rog dimineata sa vad zapada cazand in seara de Ajun, impodobesc bradul cu sotiorul meu, pregatim cadourile sub brad... ascultam colinde... am preluat prepararea cozonacului de la bunica, sarmalutele, varza calita...tot de la ea stiu sa le fac... si in ziua de Craciun nu e bucurie mai mare pentru mine decat sa vad ca fiecare se bucura ca a primit un cadou, fie el cat de mic...
Vom merge mai departe, in viata, insa vreau sa cred ca ne vom stradui ca fiecare Craciun sa aduca in sufletul nostru pacea Sarbatorii Sfinte, si sa-i invatam si pe copiii nostri care vor veni, adevarata semnificatie a zilei de Craciun...
Haideti sa nu lasam sa se piarda valorile adevarate ale Sarbatorii  de Craciun... si sa incercam sa avem grija de noi si de ceilalti.... sa nu cadem in comercial, ci sa TRAIM, pe cat posibil, aceasta miraculoasa sarbatoare a Nasterii Domnului...
PS: Eu visez la Craciun de 3 saptamani, de cand am avut bucuria sa prind prima zapada, la manastirea Prislop... era ceva magnific....
http://i20.servimg.com/u/f20/11/67/38/89/th/110.jpg
http://i20.servimg.com/u/f20/11/67/38/89/th/210.jpg
http://i20.servimg.com/u/f20/11/67/38/89/th/310.jpg

Ultima oara a fost editat de berbecutza_ali (2007-11-08 10:51:41)


E toamna iar... si ploua picuri mari...
Curand vin si sarbatorile de iarna, cu parfum de portocale, vanile si cozonaci ... de-abia astept momentele astea de liniste, sa ascult colinde... si afara sa NINGAAAAAAAA!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2007-11-08 11:01:51

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Spiritul Craciunului

Ce povesti frumoase!... as vrea si eu sa retraiesc Craciunurile copilariei... si sa fie zapada multa, multa ca in alti ani...in ultimii ani m-am rugat pentru un pic de zapada, macar sa fulguiasca decat sa fie strazile uscate si cenusii...


http://i20.servimg.com/u/f20/11/61/13/20/29cahc10.jpg

http://i20.servimg.com/u/f20/11/61/13/20/craciu10.jpg


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#45 2007-11-08 11:06:00

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Spiritul Craciunului

berbecutza_ali a scris:

...fulgii de nea care se aseaza cuminti unul dupa altul rezultand  zapada pufoasa pe care ma chinui sa o dau de pe alee dimineata devreme... miros de portocale si vanilie... si aroma proaspata de brad... colinde... in casa e cald si placut, bunicul sparge nuci si bunica framanta cozonacul... beau o cana de ceai fierbinte de busuioc cu paine calda si nuci rumenite pe plita din bucatarie, dau de mancare la catei... impodobim bradul... seara de Ajun cu luminile din brad, colinde si troznetul focului in soba....
E casa in care am crescut de mica, e casa bunicilor... acolo stau si acum, doar ca ... nu mai e la fel... e primul Craciun fara bunicul...
Mi-e dor de zapada inalta in care ma chinuiam dimineata sa tai poteca, de povestile bunicului, de cozonacul bunicii...

Mi-au dat lacrimile...


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#46 2007-11-08 11:21:41

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Spiritul Craciunului

bubutadana a scris:

berbecutza_ali a scris:

...fulgii de nea care se aseaza cuminti unul dupa altul rezultand  zapada pufoasa pe care ma chinui sa o dau de pe alee dimineata devreme... miros de portocale si vanilie... si aroma proaspata de brad... colinde... in casa e cald si placut, bunicul sparge nuci si bunica framanta cozonacul... beau o cana de ceai fierbinte de busuioc cu paine calda si nuci rumenite pe plita din bucatarie, dau de mancare la catei... impodobim bradul... seara de Ajun cu luminile din brad, colinde si troznetul focului in soba....
E casa in care am crescut de mica, e casa bunicilor... acolo stau si acum, doar ca ... nu mai e la fel... e primul Craciun fara bunicul...
Mi-e dor de zapada inalta in care ma chinuiam dimineata sa tai poteca, de povestile bunicului, de cozonacul bunicii...

Mi-au dat lacrimile...

f frumos smile simt miros de sarmalute si de busuioc si de cozonac smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#47 2007-11-08 11:40:36

berbecutza_ali
Full member
Inregistrat: 2006-07-20
Mesaje: 355

Re: Spiritul Craciunului

si mie mi-au dat lacrimile, citind toate povestile voastre... si asta nu spune decat un singur lucru... pe forumul asta sunt doar persoane deosebite, de-asta ne simtim... acasa...

Ultima oara a fost editat de berbecutza_ali (2007-11-08 11:42:13)


E toamna iar... si ploua picuri mari...
Curand vin si sarbatorile de iarna, cu parfum de portocale, vanile si cozonaci ... de-abia astept momentele astea de liniste, sa ascult colinde... si afara sa NINGAAAAAAAA!

Offline

 

#48 2007-11-08 11:58:10

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Spiritul Craciunului

tin minte si un craciun care nu a fost asa frumos...adica nu a fost impreuna cu parintii mei...inainte de '89 stiti, nu prea era voie sa se sarbatoreasca Craciunul si parintii mei au trebuit sa lucreze..eu si sora mea am petrcut craciunul la bunici, si chiar daca bunica avea grija mare de noi, tot nu era ca acasa...au facut pentru noi un bradut, impodobit cu bomboane, ca bunicii nu aveau globuri, iar eu cu sora mea am facut ghirlande din hartie colorata. am primit cadouri frumoase atunci (avusesera grija parintii sa le trimita din timp), o papusa mare si turta dulce frumos decorata...cu toate astea, au fost mai frumoase craciunurile in care primeam un cadou mic, dar eram acasa, cu ai mei...Doamne, ce bine mai era cand ma trezeam dimineata in saptamana Craciunului si mirosea casa a cozonac si paine calda! mama era cu treburile si noi mergeam la cumparaturi...in zilele acelea il ocoleam pe tata cand sosea cu sacosele de la servici smile de obicei il cotrabaiam dupa ceva bun, dar inainte de craciun nu, imi era frica sa nu aiba cadoul acolo si sa imi stric surpriza... nici pana in ziua de azi nu am reusit sa ii prind in "flagrant", mama inca reuseste sa ascunda bine cadourile...big_smile
Un Craciun frumos a fost si acum 2 ani, cand am iesit cu sania impreuna cu sora mea, cu mama, cu sotul si cu soacra mea...si am dat toti in mintea copiilor...si ce frumos se vedea de pe partie tot orasul sub zapada si muntii si brazii...iar cand ne-am intors, am facut vin fiert si salata de fructe cu multa frisca... O lata placere a mea cand merg acasa de Craciun e sa ma trezesc dimineata devreme si sa beau o cafeluta cu mama...anul trecut am inventat un sortiment buuun de cafea, cu frisca multa si ciocolata amaruie si fire de cafea presarate pe deasupra, i-a placut pana si mamei...Doamne, in ce nebunii am dat, insa nu m-as mai opri din povestit... astea sunt detaliile care imi aduc aminte de Craiunurile trecute...

Ultima oara a fost editat de nicolle_rox (2007-11-08 11:59:38)


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#49 2007-11-08 12:22:21

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Spiritul Craciunului

un site dragut de craciun ... chair daca isi fac reclama la propriile produse... http://www.ferrero.it/natale2006

Ultima oara a fost editat de nicolle_rox (2007-11-08 12:22:39)


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#50 2007-11-08 12:23:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Spiritul Craciunului

Fac eforturi sa imi amintesc de Craciunurile copilariei mele insa in afara de mirosul de cozonac nimic altceva nu imi vine in minte...am avut brad in fiecare an, impodobit de mama si am primit cadouri in fiecare an...astea insa sunt informatii...nu resimt nici o emotie gindindu-ma....
Imi plac insa Craciunurile de acum cind mergem toti trei fratii cu soti/sotii si copii acasa la mama si la tata si punem toti caudourile pentru toata lumea sub brad. Imi face mare placere sa cumpar cadouri de craciun pentru toti ai mei(sunt vreo 20 pentru ca si fratii si parintii lui Dragos sunt tot ai mei)... Imi umple inima de bucurie insa emotia de pa fata sora-mii asteptind sa deschidem noi cadourile si licarul de fericire din ochii ei cind vede ca ne plac....in mod spectaculos, sor-mea, omul cu care ma cert cel mai mult si cel mai rau, este cea care face, in fiecare an ca pentru mine Craciunulsa fie nu doar o sarbatoare obligatorie ci chiar o bucurie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#51 2007-11-08 16:04:37

theSame_ElaElis
Hero member
De la: Winnie the Pooh
Inregistrat: 2007-10-12
Mesaje: 3707

Re: Spiritul Craciunului

in ultimii ani, fiind singura, nu am mai avut chef de spiritul Craciunului; mereu ma gandeam la sarbatorile frumoase de cand eram mica si parintii ne luau cam tot ce ne trecea prin cap; ce zile minunate...
...dar eram trista pentru ca erau doar amintiri; singura mangaiere erau serbarile pe care le faceam la scoala cu elevii mei; si toti puneam suflet ca sa iasa un adevarat spectacol; copiii erau foarte incantati, iar parintii lor surprinsi de daruirea si talentul dragalasilor!
anul acesta il astept cu nerabdare... primul Craciun cu iubi meu!

Offline

 

#52 2007-11-08 16:07:43

cat_eyes
Full member
De la: Blocul vecin
Inregistrat: 2006-07-01
Mesaje: 725

Re: Spiritul Craciunului

zapada si colindele.. asta inseamna Craciun.
si miros de cozonac big_smile
din pacate sunt cam departe de casa si cred ca o sa ajung dupa ce au fost facuti cozonacii..
si zapada? sper sa vina si zapada.. daca nu, mergem noi la ea smile

Offline

 

#53 2007-11-11 18:31:56

Cassiopeia
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-09
Mesaje: 9529

Re: Spiritul Craciunului

pt me e doar o zi...o zi in kre toti se pupa si astepti si u makr o urare de bn...well


Sim y 

Offline

 

#54 2007-11-11 18:37:20

theSame_ElaElis
Hero member
De la: Winnie the Pooh
Inregistrat: 2007-10-12
Mesaje: 3707

Re: Spiritul Craciunului

offff simy! te inteleg atat de mult; 6 ani am trait acest sentiment de Craciun sau Paste!

va rasari iar soarele si pe strada ta! smile

Offline

 

#55 2007-11-14 14:40:57

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Spiritul Craciunului


mami de minuni hjarta

Offline

 

#56 2007-11-14 16:09:41

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Spiritul Craciunului

eu_vreau a scris:

http://www.youtube.com/watch?v=EWHgQtz9kqw

foarte dragut puss


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#57 2007-11-14 16:13:07

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Spiritul Craciunului

simi_alexandra...anul trecut ai avut si cadou si bradut....de ce sa iti amintesti de cele in care nu ai avut?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.