homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Analiza eficienta chlamydia


#1 2007-11-07 12:46:25

a_06
New member
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 24

analiza eficienta chlamydia

Salutare
vad aici pareri avizate si de aceea scriu, ma gandesc ca voi chiar ma veti putea ajuta.
acum cateva luni am fost la Deus Med, dr. Miloiu si diagnosticata cu chlamydia. am facut tratament, la ea aparea in continuare slab pozitiva analiza (facuta prin secretie col), la celalalte laboratoare (Medsana prin urina si Medlife tot secretie col) era negativa. acum, dr miloiu mi-a explicat ca ea are un kit de analiza mult mai fin decat al celorlalte laboratoare, ceva cu sensibilitate 30 pe cand ceilalti folosesc kituri cu sensibilitate 60 deci mai proaste.

in tot acest timp analizele de sange chlamydia testau pozitive ptr igg si iga si negative igm. dar astea cred ca-s nerelevante, am tot citit pe net si nu se mai folosesc ca instrument de diagnosticare chlamydia.

intrebarile mele sunt urmatoarele: este testul de urina medsana bun? dar cel de secretie medlife? are dreptate dr. miloiu cand spune de diferente de sensibilitate?
stiti daca in RO se face analiza chlamydia real time PCR (care am auzit ca-i cea care depisteaza sigur daca ai boala sau nu)
va multumesc mult!

Offline

 



#2 2007-11-07 12:53:19

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: analiza eficienta chlamydia

sincer cred ca doar un medic de laborator iti poate raspunde corect la intrebarile astea


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-11-12 09:02:17

adlemi
Membru
Inregistrat: 2007-11-11
Mesaje: 1

Re: analiza eficienta chlamydia

Buna a_06
Daca ai da o cautare pe google dupa dr miloiu o sa vezi k toate pacientele care intra in cabinetul ei sunt diagnosticate cu chlamydia, iar cele care isi repeta analizele la alta clinica constata cu stupoare ca nu au chlamydia-exact cum ai patit si tu.
Stiu sigur ca dr Miloiu este o escroaca si o sarlatana. Daca nu ma crezi, cauta pe google dupa numele ei si citeste si parerile celorlalte paciente ale ei.

Offline

 

#4 2007-11-12 12:56:20

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: analiza eficienta chlamydia

cum se face analiza chlamidiei la barbati? ma intreaba un coleg agitat...

Offline

 

#5 2007-11-12 13:15:35

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: analiza eficienta chlamydia

ralluka a scris:

cum se face analiza chlamidiei la barbati? ma intreaba un coleg agitat...

"Diagnosticul se pune pe materialul de cultura prelevat de la nivelul cervixului la femei si penisului la barbati.
Pentru aceasta este folosit un betisor cu vata, care este ulterior trimis la laborator pentru analize. Rezultatul este obtinut in aproximativ o saptamana. Acest test nu este dureros si poate fi facut si in absenta simptomelor. "


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-11-12 13:34:31

a_06
New member
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 24

Re: analiza eficienta chlamydia

adlemi, am vazut ce se scrie despre dr. miloiu. cred ca si ea stie, caci mi-a explicat fara sa intreb nimic ca e diferenta de sensibilitate intre testele invechite de la majoritatea laboratoarelor care depisteaza chlamydia doar daca e >60 (nu stiu cum se numeste asta), iar testele ei performante depisteaza daca >30. eu  nu ma prind exact ce inseamna asta, de-asta intrebam. mie la miloiu imi iesea slab pozitiv la testele alea 'fine' si sincer cred ca nu aveam nici atunci, ci era doar o ramasita de chlamydie pe care stiu ca am avut-o acum vreo 4 ani si am tratat-o imediat dealtfel. ce sa mai spun, ca ma testa de chlamydia fix dupa ce terminam antibioticele cand toti ceilalti doctori spun ca trebuie sa treaca cel putin 3 saptamani?? clar ma chema sa ma scuture de bani.

Offline

 

#7 2007-11-12 13:36:09

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: analiza eficienta chlamydia

mi se pare cum ciudata faza cu "ramasite de chlamidia"  e o boala cu transmitere sexuala...nu candidoza...care ori iese ori ba...parerea mea...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#8 2007-11-12 15:33:14

a_06
New member
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 24

Re: analiza eficienta chlamydia

ai dreptate, nu m-am exprimat eu bine. dar iata mai jos explicatia, majoritatea testelor detecteaza antigeni si nu bacteria propriu-zisa, deci e posibil sa fi ramas antigeni de la chlamydia trecuta. sau asta nu se poate?



''Several types of tests can be used to detect a chlamydia infection. Most tests use a sample of body fluid from the affected area.

Enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA, EIA). This common, rapid test detects substances (chlamydia antigens) that trigger the immune system to fight chlamydia infection.
Direct fluorescent antibody test (DFA). This common, rapid test also detects chlamydia antigens.
Nucleic acid amplification tests (NAAT). These tests detect the genetic material (DNA) of chlamydia bacteria. Polymerase chain reaction (PCR) testing is an example of nucleic acid amplification tests. This test can also be done on a urine sample.
Nucleic acid hybridization tests (DNA probe testing). Probe testing also detects chlamydia DNA. Probe testing is very accurate but is not as sensitive as nucleic acid amplification tests.
Chlamydia culture. A culture provides the right environment for chlamydia bacteria to grow. This test is more expensive and takes longer than the other methods. It requires high technical skills and results take 5 to 7 days. The chlamydia culture test is usually done when child sexual abuse is suspected or when treatment for infection has failed.''

Offline

 

#9 2007-11-12 17:29:02

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: analiza eficienta chlamydia

aaa...asa da...cum ai mai avut in trecut e f posibil...eu atunci m as lua dupa testul obisnuit si as lasa o pe acea doamna doctor in pita ei...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#10 2008-02-20 17:44:17

a_06
New member
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 24

Re: analiza eficienta chlamydia

ura! am gasit in bucuresti un laborator care face testarea chlamydia PCR, cea mai eficienta posibila. deci nu depisteaza antigenii ci prezenta efectiva a bacteriei. se numeste genetic lab si are adresa de web. analiza costa 150 lei si trebuie sa te duci la ei cu primii 30ml de urina de dimineata.

eu ma si duc maine dis de dimineata, abia astept rezultatul si sa-mi scot chlamydia asta din minte:)

Offline

 

#11 2008-02-20 17:48:45

corinutza22
Full member
De la: timisoara
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 119

Re: analiza eficienta chlamydia

150 de lei?adica un mion jumate de lei vechi???

Offline

 

#12 2008-02-20 18:01:55

a_06
New member
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 24

Re: analiza eficienta chlamydia

da, un milion jumate. e scumpa ca e cea mai moderna si sigura metoda de diagnosticare

Offline

 

#13 2008-02-20 18:02:55

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: analiza eficienta chlamydia

pai eu am dat pe igg si igm 110 ron, deci pe acolo
dar nu prea inteleg cum e cu urina...? adica o depisteaza daca ai infectie urinara cu chlamydia, dar daca e genitala cum o depisteaza in urina ? sunt eu mai grea de cap...

Ultima oara a fost editat de heimdall (2008-02-20 18:03:08)

Offline

 

#14 2008-02-20 18:08:12

a_06
New member
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 24

Re: analiza eficienta chlamydia

ei aici nu stiu sa raspund. dar ma gandesc ca daca se vad rezultatele in sange de ce nu s-ar vedea in urina?

pot sa-ti mai zic  ca te poti duce si cu secretia luata de ginecolog, insa mie mi se pare f complicat (sa ma duc la policlinica, sa-mi recolteze, apoi sa merg la laborator...). am mai citit pe net sa stii ca e ok analiza chlamydia din urina (eu am mai facut-o la medsana insa nu pcr, tot antigen)

Offline

 

#15 2008-02-24 23:47:46

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: analiza eficienta chlamydia

a_06, tu ai mai facut testul ala? ca ma intereseaza si pe mine... pe site l-am gasit doar in lista de preturi, nu in cea de analize efective. se face pana la urma sau nu?


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#16 2008-02-25 10:05:51

a_06
New member
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 24

Re: analiza eficienta chlamydia

sigur, l-am facut. m-am dus frumusel cu recipientul de urina, primii 30 ml de dimineata.
astept rezultatul pe mail saptamana asta (mailul a fost optiunea mea). ar trebui totusi sa suni inainte, sa te asiguri ca au kitul in stoc.
o sa revin sa va zic rezultatul. precizez ca eu am igg si iga pozitive, igm negativ, secretie negativa la medlife si urina negativa la medsana. ei, acum e acum. asta chiar va fi concludent...

Offline

 

#17 2008-02-25 10:21:39

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: analiza eficienta chlamydia

bafta! eu sunt din iasi si voiam sa trimit proba prietenului meu prin... posta (mamaaa, cum suna, colet cu pipi) sau curierat sau... Si am sunat la ei si au spus ca revin cu un tel sa ma anunte raspunsul.

eu in locul tau cred ca ma declaram satisfacuta, cu secretia neg!! mie mi-a iesit igg poz, igm neg, iga n-am facut, iar secretia poz tare sad. asa ca momentan ma intereseaza pt iubi, lui i-a iesit tot igg poz igm neg si n-are secretie (n-are ce-i recolta).

multumesc si bafta!!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#18 2008-02-25 10:23:18

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: analiza eficienta chlamydia

a_06 daca esti din Buc.de ce nu incerci la Cantacuzino


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#19 2008-02-25 11:17:03

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: analiza eficienta chlamydia

raspund eu in locul ei... pt ca la cantacuzino, oricat sunt de vestiti, nu se face aceasta analiza pcr chlamydia (care are marja de eroare cea mai mica din tot ce exista "pe piata")


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.