homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-3


#39 2008-01-11 10:42:28

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

fournicutza a scris:

Salutare
leziunile pe col cauzate de o tulpina hpv odata tratate se pot reface?adica virusul, ramanand in oragnism va mai actiona asupra colului?

daca ai virusul se spune ca il ai pt toata viata, dar sunt cazuri de pers. care au reusit sa "scape" adica l-au adus in stadiul de a nu mai fi activ. asta se intampla in majoritatea cazurilor.
in cazul nefericit ramai cu el si va actiona atunci cand vei avea imunitatea scazuta.
oricum cert e ca depinde de imunitatea ta si de organismul tau in general.

Offline

 



#40 2008-01-11 15:09:02

pussy_cat
New member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 11

Re: HPV

am si eu o nelamurire...am facut tiparirea hpv, la proba adn hpv scrie negativ,dar mai scrie in partea dreapta a foii deasupra la valori normale :" valori in afara limitelor admise pt varsta si sexul respectiv". asa trebuie sa scrie pe toate analizele? sau ce e cu afirmatia aia? stie careva?

Offline

 

#41 2008-01-11 15:10:22

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: HPV

la medsana ai facut analiza parca?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#42 2008-01-11 16:02:31

pussy_cat
New member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 11

Re: HPV

da, la medsana...astept totusi un raspuns.imi spune cineva va rog dak asa se scrie pe analiza sau e ceva in neregula k scrie asta acolo?

Offline

 

#43 2008-01-11 16:05:25

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: HPV

ar fi trebuit sa scrie ca sunt in limite si nu in afara. in afara de adn hpv mai e si altceva pe buletinul asta?


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-01-11 16:46:50

pussy_cat
New member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 11

Re: HPV

pai sunt 3 coloane, una unde scrie tiparire+genotipare adn hpv, a doua unde scrie relultate( dar nu e trecut niciun rezultat, asta probabil pt k la adn hpv scrie negativ), iar a treia coloana unde scrie valori normale, si la fel, nu e trecut nimic sub ea, dar deasupra scrie "valori in afara limitelor admise pt varsta si sexul respectiv). deci nu pricep...dak hpv e negativ, d c mai scrie asta? si de ce e scris deasupra k si cum nu ar avea treaba cu rezultatele mele? a, si m-am uitat acu k mie nu mi-au fost testate si tulpinile 35, 39, 52 si 56 care sunt H-risk...am facut la medsana analiza si am crezut k testeaza toate tupinile h-risk, da vad k sunt neseriosi. dak se poate sa ma lamuriti oarecum va rog...

Offline

 

#45 2008-01-11 16:55:39

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: HPV

sincer nu am cu ce sa te lamuresc. ori aub gresit ori nu stiu. numai ei iti pot raspunde asa ca mergi la ei si intreaba-i.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#46 2008-01-11 17:38:05

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

nu in toate locurile sunt testate toate tulpinile.
cate sunt testate? le-au enumerat pe cele testate?

eu sincer cred ca nu se refera la rezultatul hpv-ului acea afirmatie. mergi la un medic de la ei de la medsana poate asa te pot lamuri si nu risti sa iti spuna vreunul ca nu stie din cauza ca nu a citit prea multe facute de medsana.

Offline

 

#47 2008-01-11 20:03:33

pussy_cat
New member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 11

Re: HPV

scrie pe analiza k au fost testate urm tulpini: si enumera 10 high risk, 2 low risk si 4 din alte tipuri. dar alea high risk nu le testeaza toate, asta e problema...isi bat joc de om la medsana, dai 3 mil si nici macar nu esti testat complet. rog pe cine a mai facut hpv la medsana sa-mi spuna dak scrie ceva de genu:'valori in afara limitelor admise pt varsta si sexul respectiv' sau ceav de genu...

Offline

 

#48 2008-01-11 21:12:03

fournicutza
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-12-28
Mesaje: 257

Re: HPV

in dreptul textului "valori in afara limitelor admise" tb sa fie un patartel gri.chestia aia e un fel de legenda, de obicei pe coloana unde scrie valoarea rezultatlului dc este peste limita este colorat cu gri
deci, nu are legatura cu rezultatul tau pt ca tu nu ai trecute valori

Offline

 

#49 2008-01-11 22:16:19

pussy_cat
New member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 11

Re: HPV

mda, am stat si m-am gandit mai bn si e posibil sa fie motivul pt care am solicitat testu...k m-a intrebat doftoritza de ce fac testu si i-am zis k nu mi-a iesit bine papu...si poate asa a scris ea k nu a iesit bine papu...ms oricum pt raspunsuri, m-am mai lamurit

Offline

 

#50 2008-01-12 09:56:17

monixxbanu
Membru
Inregistrat: 2008-01-11
Mesaje: 1

Re: HPV

Am nevoie de ajutor am facut cotrol de rutina papanicolau si nu a iesit bine am o nastere dar nu am facut chirutaje sau avorturi si spune asa
Calitatea frotiului: satisfacatoare pt interpretare cu prezenta de celule endocervicale si citologie corespunzatoare zonei de tranzitie
Caracterizare generala: Anomalii epiteliale scuamoase
Descriere microscopica Relativ fregvente polimorfonucleare, flora mixta, celule metaplaziate cu hipertrofii nucleare, fregvente celule scuamoase superficiale si intermediare cu modificari inflamatorii
Diagnostic citologic Anomalii epiteliale scuamoase de etilogie nedeterminata ( asc- us)
nota Control colposcopic
Sunt stresata din cauza diagnosticului pt ca nu am nici o idee va rog daca stiti sa interpretati sa ma ajutati ca voi face controlul pe 21 i nu mai am rabdare

Offline

 

#51 2008-01-12 10:03:42

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: HPV

nu ai un diagnostic, avand in vedere ca scrie si acolo ca, cauza este nedeterminata. asteapta cu rabdare rezultatul colposcopiei.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#52 2008-01-16 15:06:16

gynutza
Membru
Inregistrat: 2007-11-21
Mesaje: 3

Re: HPV

buna!am fost la ginecolog in vara si la papanicolau mi-a gasit candida si tricomonas.mi-a dat tratamet, apoi in toamna mi-am facut colposcopie si mi-a gasit o rana.mi-a zis ca este din cauza infectiei pe care o am.mi-a dat colposeptim.acum am fost din nou la ginecolog si mi-a spus ca rana s-a agravat, ca este suspecta de hpv( eu nu stiu exact ce inseamna asta) si ca trebuie eliminata rana.mi-a mai spus ceva si de o punctatie.mi-a spus ca inainte de operatie sa-mi fac o analiza hpv care costa in jur de 5 milioane.sunt foarte speriata, pt ca am doar 18 ani si mi-a zis ca asa ceva nu e normal pentru varsta mea.Va rog, explicati-mi si mie ce reprezinta acest HPV.Este o boala?Daca imi elimina acea rana ma fac bine si scap de probleme?Va multumesc!

Offline

 

#53 2008-01-16 16:39:19

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: HPV

hpv este un virus care are mai multe tulpini si unele dintre ele pot cauza cancer de col uterin...rana aceea poate avea si alte cauze...nu trebuia sa te alarmeze in halul asta...mergi si faci analiza de hpv si apoi mai vedeti ce urmeaza...mai poti da o cautare pe forum caci s a mai scris despre hpv...poti cauta si pe net informatii...eu una spun ca mai intai sa faci analiza si tiparea daca e cazul si doar dupa altele cele...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#54 2008-01-16 23:22:07

siminutz
Membru
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 1

Re: HPV

buna...sunt purtatoarea virusului hpv si mi'a iesit cu risc crescut 51 pot stii si eu ce riscuri am?

Offline

 

#55 2008-01-17 00:21:50

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: HPV

tiparea ai facut o?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#56 2008-01-17 15:21:14

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: HPV

fournicutza a scris:

in dreptul textului "valori in afara limitelor admise" tb sa fie un patartel gri.chestia aia e un fel de legenda, de obicei pe coloana unde scrie valoarea rezultatlului dc este peste limita este colorat cu gri
deci, nu are legatura cu rezultatul tau pt ca tu nu ai trecute valori

pussy_cat, crede-o este exact asa cum spune ea!!!!


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#57 2008-01-18 14:38:08

gynutza
Membru
Inregistrat: 2007-11-21
Mesaje: 3

Re: HPV

mi s-a spus ca rana nu trece cu ovule, si de aceea va trebui sa o scoata.dar inainte sa-mi vada analiza sa vada ce fel de virus hpv am.as vrea sa stiu ce urmari are aceasta cauterizare?o sa am dureri?vor fi probleme, in sensul ca s-ar putea agrava ceva?va rog ajutati-ma.multumesc

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.