homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Calatoria cu avionul-4


#58 2007-12-23 19:45:54

Ank-Su-Namun
Sr. member
De la: Londra
Inregistrat: 2006-12-09
Mesaje: 1830

Re: calatoria cu avionul

daca li se pare ca bagajul de mana este putin cam mare te pot pune sa-l introduci in chestia respectiva de la "check-in" unde se masoare bagajul de mana.eu am patit o faza acuma cand am venit,bagajul meu avea 22-23kg si mi-am zis ca daca tre` sa platesc ceva o fac,dar spre norocul meu am dat peste o fata de varsta mea care mi-a spus o eticheta cum ca bagajul meu are 22kg si nu mi-a cerut nici un ban,ce tare...


....Thought I never fall in love again...but ur out a perfect gentleman... hjarta

Offline

 



#59 2007-12-23 19:47:02

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: calatoria cu avionul

si eu am avut o data 23 de kg...la fel ma gandeam ca am sa platesc in plus dar cica daca le place de fata ta te lasa pana la 25 de kg..


mami de minuni hjarta

Offline

 

#60 2007-12-23 20:25:31

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: calatoria cu avionul

la targu mures am dat peste niste vamesi!!! neoameni. ce probleme era sa avem! doamne! sa li se intoarca, atata le doresc!


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#61 2007-12-23 23:38:44

delya85
Full member
De la: Tg-Jiu
Inregistrat: 2007-07-27
Mesaje: 512

Re: calatoria cu avionul

eu plec in noaptea am si bagajul meu de cala are 27 de kg,depaseste cu 2 kg .cred ca o platesc cele 2 kg nu?


Ca o ploaie in desert ai aparut
Am simtit ca ma pierd intr-un sarut
M-ai facut sa plutesc pe aripi de dor
M-ai facut sa te ADOR

Offline

 

#62 2007-12-24 01:01:26

Ank-Su-Namun
Sr. member
De la: Londra
Inregistrat: 2006-12-09
Mesaje: 1830

Re: calatoria cu avionul

delya85 a scris:

eu plec in noaptea am si bagajul meu de cala are 27 de kg,depaseste cu 2 kg .cred ca o platesc cele 2 kg nu?

ai voie la 25 kg? ce fain...poti sa le platesti cele 2 kg asta daca ai ghinionul sa dai peste cineva aiurea,depinde numai de ei...


....Thought I never fall in love again...but ur out a perfect gentleman... hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2008-01-08 19:37:27

pink_brain
Full member
Inregistrat: 2006-10-27
Mesaje: 322

Re: calatoria cu avionul

sincer...depinde si de cantar(ca daca il cantaresti la doua cantare in acelas aeroport nu iti da la fel). La blue air...au fost si cu 26 si nu le-a spus nimeni nimic iar in ceea ce priveste mancare:eu am avut de toate in bagajul de cala(carnaciori...tot tacamul) iar in cel de mana te nu mi-au spus nimic ca am avut cozonac...turta dulce, ciocolata.....

Offline

 

#64 2008-01-08 21:10:37

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: calatoria cu avionul

pink_brain a scris:

sincer...depinde si de cantar(ca daca il cantaresti la doua cantare in acelas aeroport nu iti da la fel). La blue air...au fost si cu 26 si nu le-a spus nimeni nimic iar in ceea ce priveste mancare:eu am avut de toate in bagajul de cala(carnaciori...tot tacamul) iar in cel de mana te nu mi-au spus nimic ca am avut cozonac...turta dulce, ciocolata.....

ti-am zis ca nu iti face nimeni nimic daca duci alimente perisabile. degeaba a fost atata cearta aici. ma bucur ca iubitul tau s-a putut bucura de ele si nu ai fost nevoita sa le arunci. si ca raspun la o intrebare mai sus adresata mie. eu am adus rulada din piept de pui si rulada de carne. le-am lasat chiar in bagajul de mana ... le-au vazut pe ecranul ala (erau invelite in folie de aluminiu ... si m-au intrebat ce is alea. atat doar m-au lasat sa trec cu ele.

a mai scris cineva (nu mai stiu care dintre voi) ca i-a fost controlat bagajul fara sa i se ceara acordul. nu au dreptul sa faca asa ceva. mie mi-au observat o sticla de sangria. e mica. are vreo 250 de ml (pt colectie big_smile ) si pentru asta mi-au cerut acordul sa imi controleze bagajul, dar am scos eu din el nu s-a atins ei de geanta. -a lasat sa trec cu ea dupa ce au verificat ca nu fusese desfacuta.


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 

#65 2008-05-27 21:08:40

pink_brain
Full member
Inregistrat: 2006-10-27
Mesaje: 322

Re: calatoria cu avionul

revin cu o rugaminte....daca aveti un troler pe care l-ati folosit mult si bine spuneti-mi si mie ce firma e, ca eu am avut unul lamonza si l-am folosit de vreo 5 ori si sa tocit rotile...si gata sad
Acum caut sa imi iau altul, dar sa fiu macar informata smile
Astept sugestii smile

Offline

 

#66 2008-05-28 09:32:34

Sea
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-05-08
Mesaje: 276

Re: calatoria cu avionul

Ma bag si eu in seama: daca mergi cu avionul pe acelasi continent nu-i bai. Dar daca mergi pe alte continente pe motive de carantina s-ar putea sa nu te lase cu carne, plante si alte chestii din astea.
Controlul bagajelor nu il fac cei de la compania aeriana ci cei de la aeroport.

Offline

 

#67 2008-05-28 11:49:02

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: calatoria cu avionul

pink al meu si-a luat un samsonite din state (l-a ajuns mult mai ieftin ca la noi) si e f multumit de el. mentionez ca il foloseste f des, inclusiv cand vine acasa in wk. tot unul de ala dar varianta mai mica mi-a luat si mie din metro (al meu e roz) dar inca nu l-am folosit.

sea nu ai voie nici pe acelasi continet cu alimente perisabile.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#68 2008-05-28 11:53:02

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: calatoria cu avionul

eu am un troler lamonza si ma impac bine cu el...bine, nici nu a fost cazul sa-l tarai foarte mult pe roti pana acum...dar eu sunt multumita de el.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#69 2008-06-05 00:57:08

medela
New member
De la: inima la inima
Inregistrat: 2008-03-29
Mesaje: 37

Re: calatoria cu avionul

deadrose a scris:

poate nu au zis pe fata k esti rautacioasa k nu e frumos, dar s-a mai dat de inteles....

oricum la aeroport mi se pare un pic altfel decat vama propriu-zisa, adica acolo te verifica in functie de ce ai voie sa iei in alta tara si in functie de politica aeroportului. dar sa fim seriosi, vama avem la nadlac, la calafat, etc (nu mai imi aduc aminte tongue), dar aeroportul nu e "la vama", aeroport avem in bucuresti, in brasov, constanta etc, iar aceste orase sunt in tara, la o distanta semnificativa de orice frontiera/vama

ai putina dreptate dar eu am calatorit de la madrid la cluj napoca si am fost controlata ca in vama...adica de ce ai stat atat in spania ce ai facut acolo plus ca in aeroport in madrid am fost intrebata de politia de frontiera de ce plec in romania si ce am facut in spania 2 ani asa ca e cam o vamadar mai complexa...orice aeroport care are curse internationale e o vama...nu crezi?
           cat despre salam de sibiu si prajituri de la mama nu iti pot spune nimic dar daca vrei sa duci ceva ar fi mai bine sa nu le pui in bagajul de mana ca acesta e cel mai sensibil pt ei...in plus eu nu am avut voie sa trec cu 200 ml de apa in avion in madrid...si cred ca toate aeropoartele sunt la standaed european asa ca nu cred ca fiecare au voie sa faca ce vreau.....ca controlori mai inchid ochii asta e alta treaba......


ESTI LUMINA OCHILOR MEI

Offline

 

#70 2008-10-18 11:51:25

alexi
Full member
Inregistrat: 2007-03-13
Mesaje: 353
Site

Re: calatoria cu avionul

puteti sa-mi recomandati vreo agentie de turism de unde pot sa-mi iau bilete low cost?

Offline

 

#71 2008-10-18 12:02:10

pitzipoank
Insomniac member
De la: ...casuta cu vise
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 7988

Re: calatoria cu avionul

c oras?


"Nu inţeleg cum o femeie poate ieşi din casă nearanjată - e o lipsă de politeţe. Şi nu poţi şti niciodată, poate chiar aceea este ziua in care-ţi intalneşti destinul. Iar in faţa destinului trebuie să apari cit poţi tu de frumoasă." Coco Chanel
roccolino big_smile http://www.youtube.com/watch?v=uyLU3qQw … re=related

Offline

 

#72 2008-10-18 19:11:44

ada2910
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-07-13
Mesaje: 299

Re: calatoria cu avionul

avand in vedere ca lucrez in agentie de turism si chiar la departmanentul de ticketing poate pot sa va ajut un pic.

1. in ceea ce priveste kg. depinde de compania aeriana, ex: Air France 20 kg maxim. (inainte era 25kg), la alte companii este de vreo 23 kg. Nu prea mai exista max 25 kg. Pe cursele transatlantice este PC (32 kg).
Pentru 1 kg -2 in plus nu platiti taxa suplimentara (decat daca aveti ghinionul sa dati pentru vreun nesuferit/a)

2. vama este la orice iesire din tara, implicit in aeroport (chiar daca calatoriti in Europa tot vama ramane, ca nu va mai verifica ca inainte e alta problema)

3. check in - locul in care iti predai bagajul pentru a fi cantarit si pus in cala si unde ti se da bording pass-ul.

4. din cate stiu este voie cu alimente in bagajul de cala (in Europa). In America, Canada, Noua Zeelanda, Australia, etc. nu este voie. Ti le confisca la sosire fara echivoc.

5. am mai scris intr-un topic, ca este voie cu creme, parfum, fond de ten....dar sa nu depasasca mai mult de 100 ml si 1 L in total. (asta in bagajul de cabina)

In ceea ce priveste cala, aveti voie cu ce lichide vreti, doar ca exista riscul sa se sparga asta daca nu sunt in recipienti din plastic

6. este voie cu 2 catuse de tigari/pers....dar dupa ce ati "scapat" da bagajul de cala, mai puteti cumpara din duty free.

7. in cabina aveti voie cu aparate electronice de mici dimensiuni, ex. ap foto, mp3, ipod, etc.

nu mai in vin alte idei. daca mai aveti intrebari sunt aici,

Aaaaa, si inca o chetie importanta. Am patit-o chiar eu la agentie. Pentru cine are copil sub 14 ani (deci fara CI), sa aveti la voi copie sau original dupa certificatul de nastere (chiar daca este zbor intern, in tara), altfel riscati sa nu va lase sa plecati.

Pentru zborurile internationale, daca calatoriti cu copil minor si este insotit doar de unul dintre parinti, atunci trebuie sa aveti la voi declaratia la notar a celuilalt parinte ca este de acord ca iasa copilul din tara. Asta a patit-o vara-mea (avea 16 ani) si nu am stiut si nu au lasat-o sa plece, chiar daca avea rezidenta in Suedia.

Ultima oara a fost editat de ada2910 (2008-10-18 22:29:05)


Infrange-ti deci durerea
Fii vesel de se poate
Caci tot la zi ajunge
Si cea mai lunga noapte!

Offline

 

#73 2008-10-18 19:24:17

andrulina
Addicted member
Inregistrat: 2008-09-17
Mesaje: 10759

Re: calatoria cu avionul

eu nu l-am auzit pe tata sau pe iubi niciodata cu din astea...si pleca f des cu avionul...si isi pun si pasta de dinti si creme si spray-uti si sampoane si de toate si nu i-am auzit de 1 l sau chestii de genul asta...

Offline

 

#74 2008-10-18 19:45:28

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: calatoria cu avionul

e noua andru faza asta si e vb de 1 l de lichide la bagajul de mana. la cala poti lua cate vrei


mami de minuni hjarta

Offline

 

#75 2008-10-18 19:46:43

eryn
New member
Inregistrat: 2008-06-22
Mesaje: 77

Re: calatoria cu avionul

ada2910 a scris:

6. este voie cu 2 catuse de tigari/pers....dar dupa ce ati "scapat" da bagajul de cala, mai puteti cumpara din duty free.
.

Am dus  si 6 si 5 si 4...fara probleme.In bagajul de cala.Si cu Blue si cu Wizz.Cred ca puteam sa mai bag si in cel de mana 2 tongue .

Offline

 

#76 2008-10-18 21:32:27

alexi
Full member
Inregistrat: 2007-03-13
Mesaje: 353
Site

Re: calatoria cu avionul

ada la ce agentie? k m-ar interesa sa-mi iau un bilet pt londra, dar la low cost. sunt din bucuresti

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.