homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Traditii si obiceiuri de craciun


#1 2007-12-21 13:28:41

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

traditii si obiceiuri de craciun

fetelor,mai este putin y vine craciunul.sunt convinsa k multe dintre voi(k si mine)nu stiu multe kestii despre ziua de craciun,qm ar fi traditii,etc-ce se mai practik p-ici pe colo.o sa postam aici despre traditii k s stim s noi ce trebuie sa facem.uitati ce am gasit eu.....
In Ajunul Craciunului nu e bine sa te bati, nici macar in gluma, cu cineva, caci faci buboaie peste an.
- La cele trei sarbatori mari - Craciun, Paste si Rusalii - sa te speli cu apa in care au fost pusi bani de argint si vei fi banos.
In Ziua de Craciun nu se matura in casa, ci a doua zi, si dupa ce ai maturat du gunoiul acela la pomi, ca-i ajuta sa fie roditori.(si dk stam la bloc???????????)


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 



#2 2007-12-21 13:30:42

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: traditii si obiceiuri de craciun

Aduc noroc si se ofera ca dar: paharul de cristal, salul, vioara, manusile, lampa (veioza), tabloul inramat, blana frumoasa, medalia gravata, cartea, bijuteriile din aur sau argint, parfumurile cu mirosuri dulci.

- Nu aduc noroc si nu se ofera cadou: cutite, calimara, valiza, creion, cuie, pila de unghii, centura, fular, umbrela, oglinda, batista, ace de cravata, ace de par, parfumuri cu mirosuri violente, perle negre, farfurii, papuci.
deci aveti grija ce faceti cadou....


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#3 2007-12-21 15:57:20

amrita
Full member
Inregistrat: 2007-09-16
Mesaje: 342

Re: traditii si obiceiuri de craciun

am gasit si eu ceva pe net, dar sunt mai degraba superstitii

Sarbatorile de iarna sunt un prilej de bucurie pentru oricare dintre noi. Batranii spun ca anumite intamplari legate de aceste sarbatori au anumite semnificatii. Nici anumite semne legate de vreme nu sunt ignorate. Acestor intamplari le este acordata o importanta deosebita in anumite regiuni ale tarii. Se spune ca nu este bine sa porti pantofi noi in seara de Craciun; copiii care se nasc de Craciun sau de Anul Nou sunt mai norocosi; daca faci baie in ziua de Craciun vei fi curat tot anul, dar nu este bine sa te speli in prima zi a anului nou; se mai spune ca nu este bine ca intre Craciun si Anul Nou sa cosi, sa tricotezi sau sa speli rufe. In prima zi a Anului Nou nu este bine sa imprumuti bani, deoarece se spune ca vei da bani tot anul, este semn rau daca stranuti in seara de Anul Nou, la fel si daca spargi ceva. Nu este bine sa mananci pui in seara de Anul Nou, in schimb aduce noroc sa mananci carne de porc sau linte. Este bine ca in seara de Anul Nou sa lasi o lumina aprinsa pana a doua zi , se spune ca vei avea tot anul luminat. In dimineata de 1 ianuarie se pun bani de argint in apa cu care se spala membrii familiei. Culoarea cea mai aducatoare de noroc si pe care este bine sa o purtati in noaptea de Anul Nou este rosu. Tot in noaptea dintre ani este bine sa ai bani la tine, astfel vei avea bani tot anul. Acel obiect pe care il tii in mana de Anul Nou, la 12 noaptea, sau cel pe care pui mana imediat dupa ora 12 va fi cel mai important plan al vietii tale in anul care vine. Daca tii bani in mana, vei merge bine cu banii tot anul, daca iti tii iubita de mana, iti va merge bine cu dragostea tot anul, daca tii paharul in mana, va fi un an vesel. Este bine ca de Anul Nou sa iti pui o dorinta, ea ar sanse mari sa se indeplineasca. Pentru cei indragostiti este bine ca si de Craciun si de Anul Nou sa aiba in casa vasc. Aduce ghinon sa agati calendarul inainte ca noul an sa inceapa si sa intorci fila de calendar inainte ca ziua sau luna sa se incheie. Primul om care va va trece pragul in prima zi din noul an va influenta tot anul. Persoanele blonde sau roscate aduc ghinion, persoanele brunete aduc noroc, la fel si prima persoana care va suna sau va bate la usa in prima zi din noul an trebuie primita. Daca prima persoana care va intra in casa e femeie - va fi un an prost, daca e barbat - va fi un an norocos. Este bine ca pe 1 Ianuarie sa purtati ceva nou. Ai noroc in aceasta perioada daca: rastorni cutia cu chibrituri, daca versi vin pe masa, daca iti tiuie urechea, daca dai de pomana, daca atingi cocoasa unui cocosat. Superstitii legate de vreme: daca incepul lunii decembrie va fi geros, batranii spun ca asa va fi vremea zece saptamani inainte; cand cainii latra la luna, se anunta ger mare; daca iarna aceasta este grea, anul ce urmeaza va fi un an manos; zapada multa si gerul din decembrie vestesc grau si bucate din belsug; daca la inceputul lunii noiembrie a plouat, se spune ca saptamana Craciunului va fi geroasa; zapada multa de pe pomi vesteste muguri putini pe pomi in primavara; daca luna ianuarie va fi calda, atunci anul ce urmeaza nu va fi manos. Daca in ziua de Craciun cerul este senin atunci anul ce vine va fi un an roditor, iar daca bate vantul de Craciun, se anunta un an cu ghinion.

Ultima oara a fost editat de amrita (2007-12-21 15:59:13)


You are the sunshine of my life..

Offline

 

#4 2007-12-21 17:44:49

_yohana_
Platinum member
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 16986

Re: traditii si obiceiuri de craciun

nu am mai auzit pana acum de aceste superstii si nu cred in ele.


expect the worst , hope for the best!

Offline

 

#5 2007-12-21 18:40:34

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: traditii si obiceiuri de craciun

amrita a scris:

Daca prima persoana care va intra in casa e femeie - va fi un an prost, daca e barbat - va fi un an norocos.

lollollolhttp://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/24.gif http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/24.gif

partea cu rosu si cu banii o stiam wink
si stiam k ce faci in noaptea de rev o sa faci tot anu. rev trecut ne-am chefuit de mai rar si asta am facut tot anu, iar cu un an inainte am facut sex.... si asta am facut tot anu big_smile


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-12-21 19:20:43

ChoCoL4Te
Full member
Inregistrat: 2007-06-13
Mesaje: 833

Re: traditii si obiceiuri de craciun

La mine nu prea s-a adeverit faza cu ce faci in noaptea de rev faci tot anu..ca la rev am fost manga :"> dar nu am mai baut la nici un chef d atunci big_smile


No one deserves your tears..and who deserves them won't make you cry

Offline

 

#7 2007-12-21 19:23:48

amrita
Full member
Inregistrat: 2007-09-16
Mesaje: 342

Re: traditii si obiceiuri de craciun

deadrose a scris:

amrita a scris:

Daca prima persoana care va intra in casa e femeie - va fi un an prost, daca e barbat - va fi un an norocos.

lollollolhttp://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mes … ns7/24.gif http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mes … ns7/24.gif

partea cu rosu si cu banii o stiam wink
si stiam k ce faci in noaptea de rev o sa faci tot anu. rev trecut ne-am chefuit de mai rar si asta am facut tot anu, iar cu un an inainte am facut sex.... si asta am facut tot anu big_smile

faza cu barbatul si femeia functioneaza, sau functiona in ardeal... avem o bunica acolo, si tin minta ca atunci cand eram mica si mergeam la ea de craciun, dimineata chema un vecin sa intre primul in casa


You are the sunshine of my life..

Offline

 

#8 2007-12-21 19:34:13

_yohana_
Platinum member
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 16986

Re: traditii si obiceiuri de craciun

eu mai mereu port papuci noi de craciun lol
faza cu banii o stiam si eu.stiam k e bine sa mananci peste in noaptea de anul nou,cica te strecori ca pestele.
ca nu e bine sa speli....si daca trebuie?fiind atatea zile,nu cred ca ai cum.....e aiurea


expect the worst , hope for the best!

Offline

 

#9 2007-12-21 22:49:46

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: traditii si obiceiuri de craciun

si eu stiam ca nu e bine sa intre femeie in prima zii,maica-mea nu dadea drumul la femei lol


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#10 2007-12-22 12:28:53

dida
Insomniac member
Inregistrat: 2006-11-20
Mesaje: 6767

Re: traditii si obiceiuri de craciun

Andra123 a scris:

si eu stiam ca nu e bine sa intre femeie in prima zii,maica-mea nu dadea drumul la femei lol

lol de asta am auzit si eu tongue


it doesn`t matter if the guy is perfect or the girl is perfect as long as they are perfect for each other

Offline

 

#11 2007-12-22 12:30:51

bela
Sr. member
Inregistrat: 2006-11-03
Mesaje: 1729

Re: traditii si obiceiuri de craciun

dida a scris:

Andra123 a scris:

si eu stiam ca nu e bine sa intre femeie in prima zii,maica-mea nu dadea drumul la femei lol

lol de asta am auzit si eu tongue

haide ma chiar credeti chestiile astea? ce legatura are una cu alta lol


Ruga de magar si blestemul de curva nu se suie la cer...

Offline

 

#12 2007-12-22 12:31:36

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: traditii si obiceiuri de craciun

bela a scris:

dida a scris:

Andra123 a scris:

si eu stiam ca nu e bine sa intre femeie in prima zii,maica-mea nu dadea drumul la femei lol

lol de asta am auzit si eu tongue

haide ma chiar credeti chestiile astea? ce legatura are una cu alta lol

poate k noi, femeile, suntem mai pacatoase si de-aia lol

Offline

 

#13 2007-12-22 12:37:01

luna_amara
Hero member
De la: craiova
Inregistrat: 2007-08-16
Mesaje: 2756

Re: traditii si obiceiuri de craciun

care  faza cu papuci?


take me as i am or watch me as i go!

Offline

 

#14 2007-12-22 12:38:51

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: traditii si obiceiuri de craciun

cik nu e bine sa dai cadou de craciun papuci, k aduce ghinion;eu nu am stiut pana nu am citit aici;si am primit de multe ori papuci de craciun smile

Offline

 

#15 2007-12-22 12:39:42

luna_amara
Hero member
De la: craiova
Inregistrat: 2007-08-16
Mesaje: 2756

Re: traditii si obiceiuri de craciun

adrianastoichitoiu a scris:

cik nu e bine sa dai cadou de craciun papuci, k aduce ghinion;eu nu am stiut pana nu am citit aici;si am primit de multe ori papuci de craciun smile

eu stiu ca atata timp cat nu crezi in superstitile astea nu se prind:Ptongue


take me as i am or watch me as i go!

Offline

 

#16 2007-12-22 12:40:53

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: traditii si obiceiuri de craciun

nici eu nu cred, sincer;dak ar fi sa credem, parerea mea, ar insemna sa nu mai facem aproape nimic din ceea ce facem de obicei

Offline

 

#17 2007-12-22 17:21:48

sandu anca
Full member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-07-07
Mesaje: 236

Re: traditii si obiceiuri de craciun

nu stiu ce sa zic de faza cu papucii eu i-am luat lu taicamiu papuci de craciun acum ce sa fac sa nu-i mai dau?smile


in fiecare zii sa ai curajul sa fii tu!

Offline

 

#18 2007-12-22 17:59:40

_yohana_
Platinum member
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 16986

Re: traditii si obiceiuri de craciun

eii,da-i anca.daca nu crezi in superstii nu se lipesc


expect the worst , hope for the best!

Offline

 

#19 2007-12-22 19:00:47

ancutika
Sr. member
De la: Unirea, Alba
Inregistrat: 2007-11-19
Mesaje: 1291

Re: traditii si obiceiuri de craciun

Nu stiu exac care e faza cu vascu. Am auzit ca tre sa puiu vasc la usa si daca te puiu pe prietenu in seara de craciun sub vasc nu stiu ce se intampla. Nu stii voi?? daca e ceva de bine sa-mi iau si eu vasc sa ma pup cu puiu meu big_smile


16.01.2016 si viata noastra e mai frumoasa bebe boy

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.