homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

YASMIN PRO SAU CONTRA-193


#3649 2009-02-05 07:29:39

Mary_mary
Membru
Inregistrat: 2008-03-06
Mesaje: 3

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

buna dimineata ..este numai ora 7 dimineata iar pe mine ma macina o problema legata de yasmine...luna aceasta o data cu menstra am inceput sa iau si eu aceste pastilute yasmin ..toate bune si frumoase pana in ziua a 3 de cand luam aceste pasitilute...la inceput au fost doar cateva stari de rau cum ar fi greata nu stiu ce sa fac ca sunt abia la a 6 pastiluta sa continui sa le iau pana la terminarea foliei sau sa le intrerup??, acum deja ar cam fi a 2 zi dupa terminarea menstruatiei...insa am dureri ff mari de sani asa cum aveam de obicei inaintea mentruatiei , am stari de rau , greturi si stari de voma si ceva dureri de burtica nu fff mari ..si ceea ce ma macina este pe langa toate aceste stari de rau am si ceva sangerari nu ff mari de culoare maronie....va rog mult daca stiti cat de cat ceva legat de aceste probleme ajutati-ma..grater

Offline

 



#3650 2009-02-05 08:10:39

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

toate simptomele pe care le ai sunt din cauza ca abia ai inceput sa iei anticonceptionale. primele 3 luni de administrare se considera cele in care organismul se obisnuieste cu pastilutele, timp in care pot aparea astfel de simtome. scurgerea aceea maronie este spotting, care a aparut din aceeasi cauza.

Offline

 

#3651 2009-02-05 08:31:31

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Mary_mary a scris:

buna dimineata ..este numai ora 7 dimineata iar pe mine ma macina o problema legata de yasmine...luna aceasta o data cu menstra am inceput sa iau si eu aceste pastilute yasmin ..toate bune si frumoase pana in ziua a 3 de cand luam aceste pasitilute...la inceput au fost doar cateva stari de rau cum ar fi greata nu stiu ce sa fac ca sunt abia la a 6 pastiluta sa continui sa le iau pana la terminarea foliei sau sa le intrerup??, acum deja ar cam fi a 2 zi dupa terminarea menstruatiei...insa am dureri ff mari de sani asa cum aveam de obicei inaintea mentruatiei , am stari de rau , greturi si stari de voma si ceva dureri de burtica nu fff mari ..si ceea ce ma macina este pe langa toate aceste stari de rau am si ceva sangerari nu ff mari de culoare maronie....va rog mult daca stiti cat de cat ceva legat de aceste probleme ajutati-ma..grater

Mary pentru starile de greata si de voma poti sa iei metroclopramid. Aea mica sangerare este normal sa apara on primele trei luni de administrare. Parerea mea este sa continui folia. In timp, aceste stari vor disparea. Abia dupa primele 3 folii iti poti da seama daca pastilutele sunt cele potrivite pentru tine sau nu.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#3652 2009-02-05 09:10:30

Mary_mary
Membru
Inregistrat: 2008-03-06
Mesaje: 3

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

pai si acea sangerare va dura 3 luni??adik nu sunt sanse sa se mai oprasca si ea???multumesc mult pt sfat am sa tin cont ,,sper sa nu dureze prea mult acele greturi smile..multumesc mult:*

Offline

 

#3653 2009-02-05 09:29:02

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Sanse sa se opreasca sunt. Depinde numai de organismul tau cum se va acomoda cu pastilutele.

La mine greturile au durat primele 2 saptamani, iar spottingul doar cateva zile. Dar, repet, depinde organismul tau.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#3654 2009-02-05 10:53:03

Finesse
Banat
Inregistrat: 2009-01-16
Mesaje: 3791

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

Mary_mary: cand eu am inceput sa iau Yasmine  spottingul a durat 2 saptamani. Le-am inceput din prima zi de ciclu iar dupa asta mi-a continuat vreo 2 saptamani, dupa care a trecut, iar in pauza de 7 zile mi-a venit menstra si a trecut in 3 zile fara nici un fel de probleme. Termin al 2lea blister si nu s-a mai intamplat, deci e doar o reactie de acomodare la ac. Si eu m-am speriat, e normal, dar pana la urma trece si te obisnuiesti smile Acum depinde de fiecare dintre noi


Goodnight moon

Offline

 

#3655 2009-02-07 20:49:42

dageorgy
New member
Inregistrat: 2008-04-12
Mesaje: 35

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

buna ma si eu o intrebare pt voi am luat yasmin cu o zi inaite adica marti in loc de miercuri ce fac iau una in plus la sfarsit de luna?????si de luna viitoare cum incep de marti sau de miercuri ca de obicei??????????

Offline

 

#3656 2009-02-07 21:58:25

Finesse
Banat
Inregistrat: 2009-01-16
Mesaje: 3791

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

pt a fi protejata este foarte important sa iei toate cele 21 de pilule, chiar daca ai inceput sa le iai cu o zi mai devreme, iar urmatorul blister il vei incepe dupa pauza de 7 zile, deci in a 8a zi, adica martea de acum incolo smile


Goodnight moon

Offline

 

#3657 2009-02-07 22:12:47

dageorgy
New member
Inregistrat: 2008-04-12
Mesaje: 35

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

merci dar tu de unde sti esti un new member?

Offline

 

#3658 2009-02-08 08:25:08

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

dageorgy ai warn pt postare multipla. e suficient sa scrii intr-un singur loc si sa astepti pana ti se raspunde. citeste te rog regulamentul.

Offline

 

#3659 2009-02-08 11:14:55

andra23
Membru
Inregistrat: 2009-02-08
Mesaje: 2

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

dupa parerea mea yasmin sunt foarte bune.Eu le iau de 3 ani si nu am avut niciodata probleme.Nici nu m-am ingrasat.Inainte am luat Diane35 si incepusem sa ma ingras.Am renuntat la ele si am inceput cu Logest dar mi-a spus o doctora k sunt prea puternice pt mine k sunt recomandate peste 35 ani.Apoi in italia un doctor mi-a recomandat Yasmin si de atunci sunt foarte multumita.Il recomand si eu

Offline

 

#3660 2009-02-08 23:35:01

geove
Membru
Inregistrat: 2009-02-08
Mesaje: 2

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

buna... am si eu o intrebare... as vrea sa iau anticonceptionale si mi`am intreabat si eu prietenele mai mari cum sta treaba... peste tot am citit k trebuie sa`ti faci analizele de sange. toate prietenele mele s`au dus la medic si le`au prescris diverse anticonceptionale, in general yasmin, dar n`au facut analizele... dak niciun medic nu`mi spune k tre sa fac analize ce fac? nu vreau sa iau orice pastile....

Offline

 

#3661 2009-02-09 08:38:15

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

andra23 a scris:

dupa parerea mea yasmin sunt foarte bune.Eu le iau de 3 ani si nu am avut niciodata probleme.Nici nu m-am ingrasat.Inainte am luat Diane35 si incepusem sa ma ingras.Am renuntat la ele si am inceput cu Logest dar mi-a spus o doctora k sunt prea puternice pt mine k sunt recomandate peste 35 ani.Apoi in italia un doctor mi-a recomandat Yasmin si de atunci sunt foarte multumita.Il recomand si eu

nu mai recomanda nimic pe forum pt aici nu se pun diagnostice si nu se dau tratamente. pentru prescrierea de ac sau orice alt tratament este necesara vizita la medic!


geove mergi la un medic de planning. vei purta o discutie cu el in care iti va face o anamneza, adica iti va pune un set de intrebari pt a afla profilul tau hormonal. in functie de acesta, iti va da ac potrivite pt tine

Offline

 

#3662 2009-02-09 15:00:38

geove
Membru
Inregistrat: 2009-02-08
Mesaje: 2

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

ok... ms mult

Offline

 

#3663 2009-02-09 15:56:24

saitan
New member
Inregistrat: 2008-09-02
Mesaje: 6

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

iau yasmin de 3 ani aproape.am facut dupa doi ani o pauza de cateva luni ca sa slabesc ce pusesem pe mine de la pofta de mancare INCREDIBILA (de ce zic incredibila: pt ca eu niciodata n-am stiut ce e aia sa ai pofta de mancare inainte de a lua yasmin). in rest, in afara de apetitul extrem de crescut si retinerea de apa in organism,celulita si varice MULT mai accentuate nu cred ca am avut vreo alta nemultumire.
dupa pauza in care am si reusit sa slabesc(greu caci era vb de 10 kg---> ma rog aici e vina mea ca nu am reusit sa ma stapanesc,dar dupa cum am spus, am fost prea socata ca nu ma putea opri nimic din a manca neutral -eu care pana atunci nu mancam niciodata mai nimic lol<----) , am reluat tratamentul cu yasmin. DE aceasta data, fiind bine patita nu m-am mai ingrasat de loc . Adica mi-am impus sa nu am pofte si am reusit!

Offline

 

#3664 2009-02-10 23:52:51

alex88
New member
Inregistrat: 2008-04-24
Mesaje: 30

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

iau yasmin din aprilie anul trecut. ieri pe la 12.30 am avut rel. sexuale, mi am luat ca de obicei pastila regulat, doar ca pe la 1 noaptea am inceput un tratament uc ovule si antibiotice, nedandu mi seama ca va afecta efectul anticonceptioonalelor. inca mai am 12 ore in care sa iau pastila de a doua zi. vroiam sa intreb daca sa o iau, avand in vedere ca nu s a terminat in mine. vroiam sa mai stiu daca e ok sa fie luata o data cu antibiotice, intrucat tratamentul il continui.
astept rasp cat mai curand. im running out of time. va multumesc mult

Offline

 

#3665 2009-02-11 01:08:26

skumpi
Vizitator

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

avand in vedere ca nu s`a terminat in... si ai luat doar o data antibiotic eu nu as lua pastila... k o sa te dea peste cap
nu cred ca s`a intamplat ceva`.. parerea mea
mai asteapta si alte pareri

 

#3666 2009-02-11 10:09:20

alex88
New member
Inregistrat: 2008-04-24
Mesaje: 30

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

problema e ca tratamentul cu antibiotice il continui...

Offline

 

#3667 2009-02-11 11:50:46

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: YASMIN PRO SAU CONTRA

alex88 contactele dinainte nu pun probleme.
tu ia acum tratamentul si protejeaza-te suplimentar pe perioada lui si inca pana inghiti corect 7 pastilute dupa aceea

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.