homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Retete in imagini-69


#1293 2008-07-30 12:33:36

aalexandraa
Full member
Inregistrat: 2008-06-16
Mesaje: 321

Re: Retete in imagini

Mersi fetelor de aprecieri pusspuss
La microunde nu am incercat inca, a fost prima data cand am facut bezelele.
Si eu sper sa-ti iasa tocanita rrammona. Sa nu uiti sa pui poze. Bafta wink

Offline

 



#1294 2008-07-31 14:09:40

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: Retete in imagini

heeeeeelp fetelor!!!
vreau si eu o reteta cu dovlecel...am unul si vreau sa-l gatesc azi dar nu stiu cum....mama e la serviciu big_smile...ideea e sa nu am nevoie de ulei prea mult si nici sa-l prajesc....ceva in afara de ghiveci pot sa fac?pt k n-am prea multe legume in casa si nici sa ies la piatza nu am chef....mai am niste pastai prin congelator...rosii si castraveti....


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#1295 2008-07-31 14:30:48

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: Retete in imagini

ella_mina a scris:

heeeeeelp fetelor!!!
vreau si eu o reteta cu dovlecel...am unul si vreau sa-l gatesc azi dar nu stiu cum....mama e la serviciu big_smile...ideea e sa nu am nevoie de ulei prea mult si nici sa-l prajesc....ceva in afara de ghiveci pot sa fac?pt k n-am prea multe legume in casa si nici sa ies la piatza nu am chef....mai am niste pastai prin congelator...rosii si castraveti....

stiu eu una.. dar nu stiu sa iti dau cantitatile exacte..
ai nevoie de: dovlecel
                    1sau 2 linguri ulei
                    smantana
                    patrunjel(la alegere)
cam asa se face.. se decojeste dovlecelul se taie cubulete de aprox. 2cm, se pune intr-o oala cu 1 sau 2 linguri ulei, sare si se pune apa cat aproape sa il acopere si se pune la fiert.. cand incep sa se inmoaie bucatelele de dovlecel se pun cateva linguri de smantana(eu pun multa deobicei) pana devine ca un fel de lapte zeama si se fierbe asa.. si ca sa se ingroase pui putina faina(o lingura rasa) si o dizolvi in apa si o adaugi peste dovlecel si lasi sa fiarba bine tot invartind.. la sfarsit poti pune putin patrunjel.. (e indicat sa lasi sa fierba oala fara capac)
eu ador mancarica asta.. sper sa iti placa si tie


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

#1296 2008-07-31 14:35:16

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: Retete in imagini

copilu a scris:

ella_mina a scris:

heeeeeelp fetelor!!!
vreau si eu o reteta cu dovlecel...am unul si vreau sa-l gatesc azi dar nu stiu cum....mama e la serviciu big_smile...ideea e sa nu am nevoie de ulei prea mult si nici sa-l prajesc....ceva in afara de ghiveci pot sa fac?pt k n-am prea multe legume in casa si nici sa ies la piatza nu am chef....mai am niste pastai prin congelator...rosii si castraveti....

stiu eu una.. dar nu stiu sa iti dau cantitatile exacte..
ai nevoie de: dovlecel
                    1sau 2 linguri ulei
                    smantana
                    patrunjel(la alegere)
cam asa se face.. se decojeste dovlecelul se taie cubulete de aprox. 2cm, se pune intr-o oala cu 1 sau 2 linguri ulei, sare si se pune apa cat aproape sa il acopere si se pune la fiert.. cand incep sa se inmoaie bucatelele de dovlecel se pun cateva linguri de smantana(eu pun multa deobicei) pana devine ca un fel de lapte zeama si se fierbe asa.. si ca sa se ingroase pui putina faina(o lingura rasa) si o dizolvi in apa si o adaugi peste dovlecel si lasi sa fiarba bine tot invartind.. la sfarsit poti pune putin patrunjel.. (e indicat sa lasi sa fierba oala fara capac)
eu ador mancarica asta.. sper sa iti placa si tie

ceva de genul face mama dar cu lapte batut...si ii iese o ciorba k nu pune faina...as face ce spui tu dar smantana are multe kalorii...asa k nu-mi permit....
pana la urma dak nu gasesc o reteta care sa fie mai saraca in kalorii ma pun pe inventat...si va anunt ce iese...rotfl
oricum ms mult pt reteta..kram.e buna de tinut minte pt cand nu mai sunt la dieta...


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#1297 2008-07-31 14:39:28

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: Retete in imagini

ella_mina a scris:

ceva de genul face mama dar cu lapte batut...si ii iese o ciorba k nu pune faina...as face ce spui tu dar smantana are multe kalorii...asa k nu-mi permit....
pana la urma dak nu gasesc o reteta care sa fie mai saraca in kalorii ma pun pe inventat...si va anunt ce iese...rotfl
oricum ms mult pt reteta..kram.e buna de tinut minte pt cand nu mai sunt la dieta...

http://www.culinar.ro/retete_culinare/g … -lapte.htm
reteta cu lapte batut.. si sotul e tot din ploiesti si lui ii place cea cu lapte batut ..

poti sa il faci la cupor unplut cu ceva carnita de pui si legume wink

Ultima oara a fost editat de copilu (2008-07-31 14:40:01)


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1298 2008-07-31 14:39:48

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Retete in imagini

mami a facut azi chiftelute de dovlecei...
da' nu stiu sa ti zic reteta exacta...
ceva de genu:dovelecel dat prin razatoare, oua,sare, usturoi, marar si cam atat cred.. iese asa o compozitie pe care o faci  "bile" in mana si o prajesti... sh au aspectul chiftelelor din carne...


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#1299 2008-07-31 14:42:56

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: Retete in imagini

carmen_21 a scris:

mami a facut azi chiftelute de dovlecei...
da' nu stiu sa ti zic reteta exacta...
ceva de genu:dovelecel dat prin razatoare, oua,sare, usturoi, marar si cam atat cred.. iese asa o compozitie pe care o faci  "bile" in mana si o prajesti... sh au aspectul chiftelelor din carne...

face si mama asa ceva...sunt o bunatate....dar trebuie prajite....si nu am voie....gratergratergrater...k asa faceam pur si simplu rondele de dovlecel prajite in ulei si le mancam cu paine si mujdoi de usturoi...imi plac la nebunie dar....sunt pline de ulei...offff


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#1300 2008-07-31 14:44:08

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: Retete in imagini

copilu a scris:

poti sa il faci la cupor unplut cu ceva carnita de pui si legume wink

cred k asa le fac pana la urma k alta varianta nu am care sa fie saraca in kalorii


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#1301 2008-07-31 14:53:45

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: Retete in imagini

am gasit ceva care pare chiar gustos...

Dovlecei gratinati

Ingrediente reteta
4 dovlecei mari (de preferat cei cu coaja verde inchis), 2 rosii, 50 gr. parmezan ras, 2 oua, 200 ml lapte, 2 catei de usturoi, 1 lingurita de ierburi de provence sau cimbru, 1 lingurita de zahar, 2 linguri de ulei, 8 frunze de busuioc, sare si piper;
Mod de preparare (timp estimat: 30 min, complexitate: redusa)
Se incalzeste cuptorul inainte la temperatura medie. Se spala rosiile si dovleceii. Se taie dovleceii in felii subtiri. se curata cateii de usturoi si se taie lamele. se taie rosiile in bucatele dreptunghiulare si se lasa deoparte.
Se pune uleiul la incalzit intr-o tigaie, se adauga dovleceii impreuna cu usturoiul, ierburile, sarea, piperul si zaharul si se lasa timp de 5 minute, se amesteca din cand in cand. Se adauga 2 linguri de apa, se acopera, se da la focul mic si se lasa inca 5 minute.

Intre timp, se bate ouale intr-un bol si se incorporeaza laptele.

Se aseaza dovleceii intr-un vas special pentru cuptor, se niveleaza cu o lingura de lemn, se aseaza deasupra rosiile si se acopera cu ouale cu lapte. Se presara busuiocul si parmezanul ras.

Se lasa 15 minute la cuptor.


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#1302 2008-07-31 15:22:04

blackgrl
Banat
Inregistrat: 2008-07-29
Mesaje: 9

Re: Retete in imagini

luati pauza fetelor si gustati din reteta rasului lol


It-s too bad stupidity isn-t painful neutral

Offline

 

#1303 2008-08-01 18:32:10

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: Retete in imagini

spuneti-mi si mie m,erge sa pun feliute de ridichi pe pizza?
maine vreau sa fac o pizza cu legume si carne de pui si am si niste ridichi prin frigider....pana acum n-am mai auzit...dar....voi ce spuneti? sa pun?


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#1304 2008-08-01 19:21:37

persifona
Vizitator

Re: Retete in imagini

Eu n-as incerca.. nu-mi suna f bine neutral

 

#1305 2008-08-01 19:23:08

Alina Delia
Addicted member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-12-16
Mesaje: 12952

Re: Retete in imagini

da mai is valabile ridichile in perioada asta? intreb si eu...mai ales ca la caldura se cam usuca si prind un gust aparte ella..acuma faci cum ti-e pofta.


Cine rade la urma....gandeste mai incet dumbom

Offline

 

#1306 2008-08-01 19:55:21

pufu
Sr. member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2008-06-28
Mesaje: 1298

Re: Retete in imagini

si eu m-am mirat cand am vazut in piata...am luat mai mult de curioasa...dar nu sunt deloc palite...sunt chiar f bune


Tot ceea ce suntem este rezultatul a ceea ce am gandit. - Buddha

Offline

 

#1307 2008-08-01 21:29:46

baciu
Insomniac member
Inregistrat: 2007-02-25
Mesaje: 6315

Re: Retete in imagini

acum cateva zile am facut piftele din zucchini si branza razuita. Au fost super bune. Din pacate nu am facut poze.


Unde dragoste nu e, nimic nu e.

Offline

 

#1308 2008-08-01 21:53:19

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Retete in imagini

dar reteta ne-o poti spune smile

Offline

 

#1309 2008-08-01 22:33:23

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Retete in imagini

aalexandra acum am vazut ca de fapt ai pus de 2 ori zahar!aia 300g sunt de fapt Faina nu?need answer ca maine fac fursecurile

Offline

 

#1310 2008-08-01 22:45:28

green_fairy
Platinum member
De la: undeva...
Inregistrat: 2006-03-11
Mesaje: 19228

Re: Retete in imagini

little te astept la mine la camin cu o buca' de pizza...eu nu am cuptor big_smile  si e mai buna asta de casa


partydance Si-mi vine cateodata s'arunc cu grijile, problemele, cu mainile sus in aer...Si-mi place cateodata sa infrunt necazurile, stresul, gandurile cu mainile sus in aer  partydance

Offline

 

#1311 2008-08-01 22:59:43

persifona
Vizitator

Re: Retete in imagini

little_rabbit a scris:

aalexandra acum am vazut ca de fapt ai pus de 2 ori zahar!aia 300g sunt de fapt Faina nu?need answer ca maine fac fursecurile

Intra pe http://gospodini.blogspot.com/ oricum reteta e luata de acolo..

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.