homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Retete in imagini-92


#1730 2008-10-20 11:08:00

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Retete in imagini

ca tot veni vorba de ficatei....cum se pot praji fara sa pocneasca? mie imi plac la nebunie ficateii prajiti...dar m-am fript de nenumarate ori cu ulei incins care a sarit cand pocneau, mi-am pictat si peretii.... asa ca prefer sa nu mai fac...am acoperit si cu capac, i-am dat si prin faina si nimic... sad


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 



#1731 2008-10-20 14:16:34

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Retete in imagini

skumpi, unde e reteta de pui cu vin si ananas? big_smile
si ana, vreau si eu reteta de ciocolata de casa big_smile

Offline

 

#1732 2008-10-20 18:34:17

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Retete in imagini

nicolle_rox a scris:

ca tot veni vorba de ficatei....cum se pot praji fara sa pocneasca? mie imi plac la nebunie ficateii prajiti...dar m-am fript de nenumarate ori cu ulei incins care a sarit cand pocneau, mi-am pictat si peretii.... asa ca prefer sa nu mai fac...am acoperit si cu capac, i-am dat si prin faina si nimic... sad

bucatar eu le putin si putina apa la tigaie, cu capac la foc mic, asa nu ies nici crocanti , nici nefacuti, si se inabusesc bine. si sare sa nu pui pe ei ca se intaresc. dar asta cred ca ca stii cool


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#1733 2008-10-20 18:39:34

Alina Delia
Addicted member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-12-16
Mesaje: 12952

Re: Retete in imagini

nicolle_rox a scris:

ca tot veni vorba de ficatei....cum se pot praji fara sa pocneasca? mie imi plac la nebunie ficateii prajiti...dar m-am fript de nenumarate ori cu ulei incins care a sarit cand pocneau, mi-am pictat si peretii.... asa ca prefer sa nu mai fac...am acoperit si cu capac, i-am dat si prin faina si nimic... sad

fiindca au apa in ei si de cate ori vor intra simpli in conbtact cu uleiul ies asa...poti pune un capac peste in timp ce se parjesc


Cine rade la urma....gandeste mai incet dumbom

Offline

 

#1734 2008-10-20 18:42:44

skumpi
Vizitator

Re: Retete in imagini

camysh a scris:

skumpi, unde e reteta de pui cu vin si ananas? big_smile
si ana, vreau si eu reteta de ciocolata de casa big_smile

pfff n`am mai facut k am mancat in orash in weekend lol
da retzeta e simpla

pieptu de pui il tai bucatele asa de 1cm- 1cm juma lol si il pui la prajit in ulei d masline + sare si putin piepr... apoi adaugi bucatele de ananas si felii d portocala...si le lasi sa se inmoaie acolo....inainte sa iei de pe foc cu 3-4 minute adaugi si o canita d vin alb , busuioc si rozmarin ( eu le iau direct d pe balcon crude da is bune si cele din plic ) si pui capacu sa se inabuseasca acolo cateva minute ! se poate manca doar asa sau noi mai mancam cu nartofi naturi  smile
fac saptamana asta si pun si poza big_smile

 

 Publicitate


loading...

#1735 2008-10-20 18:43:14

skumpi
Vizitator

Re: Retete in imagini

Alina Delia a scris:

nicolle_rox a scris:

ca tot veni vorba de ficatei....cum se pot praji fara sa pocneasca? mie imi plac la nebunie ficateii prajiti...dar m-am fript de nenumarate ori cu ulei incins care a sarit cand pocneau, mi-am pictat si peretii.... asa ca prefer sa nu mai fac...am acoperit si cu capac, i-am dat si prin faina si nimic... sad

fiindca au apa in ei si de cate ori vor intra simpli in conbtact cu uleiul ies asa...poti pune un capac peste in timp ce se parjesc

da...capacu cea mai buna solutie

 

#1736 2008-10-20 19:26:28

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Retete in imagini

O reteta de salam de biscuiti are cineva?

Offline

 

#1737 2008-10-20 20:23:02

milana
Sr. member
De la: orasul de pe deal
Inregistrat: 2006-09-14
Mesaje: 1177

Re: Retete in imagini

eu am inca salam de biscuti in frigider tongue de sambata facut
iti pot spune cum il fac eu, desi cred ca doar prima oara m-am uitat la reteta, apoi l-am facut "dupa ochi"
1/2 kg de biscuiti populari (adica sa nu fie din aia subtiri, dulci si moi, gen PetitBeure), iar daca pui 1kg de biscuti atunci dublezi cantitatile de mai jos:
3 linguri cacao
250gr zahar, 1/2 pachet margarina, 1/2 cana apa, 300 gr. miez de nuca (rahat sau nuca de cocos),rom (dupa gust)
Se sfarma biscuitii in bucati mici, se amesteca cu nuca;
Din zahar se face un sirop , peste care se toarna cele 3linguri de cacao, apa, margarina si romul; Aceasta compozitie se toarna peste amestecul de biscuiti, rahat si nuca amestecandu-se pana ce biscuitii inghit tot siropul si se inmoaie.
Se ruleaza intr-o folie si se pune la rece. smile

Ultima oara a fost editat de milana (2008-10-20 20:23:38)

Offline

 

#1738 2008-10-20 20:24:57

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Retete in imagini

camysh a scris:

skumpi, unde e reteta de pui cu vin si ananas? big_smile
si ana, vreau si eu reteta de ciocolata de casa big_smile

chiar...ciocolata de casa...de cand n-am mai mancat...stie cineva o reteta buna buna sa ne zica si noua?

Offline

 

#1739 2008-10-20 20:26:34

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Retete in imagini

Yummy! Multam pentru reteta! tongue

Cam cat trebuie tinut la rece? Eu am luat cam 400g de biscuiti si am mancat cativa in seara asta. Adaptez cumva cantitatile. rotfl

Offline

 

#1740 2008-10-20 20:27:34

milana
Sr. member
De la: orasul de pe deal
Inregistrat: 2006-09-14
Mesaje: 1177

Re: Retete in imagini

ET a scris:

Yummy! Multam pentru reteta! tongue
Cam cat trebuie tinut la rece?

cam cat poti tine pofta in cui rotfl sa zicem 1h e de ajuns big_smile

Offline

 

#1741 2008-10-20 20:28:16

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Retete in imagini

ionela a scris:

chiar...ciocolata de casa...de cand n-am mai mancat...stie cineva o reteta buna buna sa ne zica si noua?

Eu am facut odata. Jaaalee! Nu a iesit deloc.

offtopic S-a rezolvat cu Medicina?

Offline

 

#1742 2008-10-20 20:42:26

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Retete in imagini

nop...am lasat-o. is la ecologie acum
am gasit eu o reteta de ciocolata,fac maine...zice asa
500 g zahar
500 g lapte praf
50 g cacao
100 g unt
200 ml apa
1 esesnta de rom
se pune apa la fiert impreuna cu zaharul; in momentul in care incepe sa fiarba se mai lasa 4-5 min pe foc, amestecandu-se cat sa se topeasca zaharul.
apoi se adauga untul, amestecand mereu iar mai apoi se pune esenta de rom
dupa care se toarna incet peste laptele praf amestecat cu cacao si se mesteca pana devine o crema omogena dupa care se toarna intr-o tava unsa cu unt si in care am pus o foaie de pergament. trebuie amestecata repede pt a nu se intari inainte de a fi turnata in tava.
la alegere se pot pune alune, migdale, stafide...

Offline

 

#1743 2008-10-20 22:53:08

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Retete in imagini

skumpi a scris:

camysh a scris:

skumpi, unde e reteta de pui cu vin si ananas? big_smile
si ana, vreau si eu reteta de ciocolata de casa big_smile

pfff n`am mai facut k am mancat in orash in weekend lol
da retzeta e simpla

pieptu de pui il tai bucatele asa de 1cm- 1cm juma lol si il pui la prajit in ulei d masline + sare si putin piepr... apoi adaugi bucatele de ananas si felii d portocala...si le lasi sa se inmoaie acolo....inainte sa iei de pe foc cu 3-4 minute adaugi si o canita d vin alb , busuioc si rozmarin ( eu le iau direct d pe balcon crude da is bune si cele din plic ) si pui capacu sa se inabuseasca acolo cateva minute ! se poate manca doar asa sau noi mai mancam cu nartofi naturi  smile
fac saptamana asta si pun si poza big_smile

ananasul se poate din compot, nu?

Offline

 

#1744 2008-10-20 23:27:22

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Retete in imagini

ionela a scris:

nop...am lasat-o. is la ecologie acum
am gasit eu o reteta de ciocolata,fac maine...zice asa
500 g zahar
500 g lapte praf
50 g cacao
100 g unt
200 ml apa
1 esesnta de rom
se pune apa la fiert impreuna cu zaharul; in momentul in care incepe sa fiarba se mai lasa 4-5 min pe foc, amestecandu-se cat sa se topeasca zaharul.
apoi se adauga untul, amestecand mereu iar mai apoi se pune esenta de rom
dupa care se toarna incet peste laptele praf amestecat cu cacao si se mesteca pana devine o crema omogena dupa care se toarna intr-o tava unsa cu unt si in care am pus o foaie de pergament. trebuie amestecata repede pt a nu se intari inainte de a fi turnata in tava.
la alegere se pot pune alune, migdale, stafide...

mama la jumatate de kg de zahar a pus 250 gr de lapte praf si a iesit f bun, cred ca si apa era mai putina. stiu ca am transcris sambata reteta si a facut si a iesit chiar buna...nu cred ca trebuie 500 gr  de lapte


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#1745 2008-10-20 23:45:33

skumpi
Vizitator

Re: Retete in imagini

camysh a scris:

skumpi a scris:

camysh a scris:

skumpi, unde e reteta de pui cu vin si ananas? big_smile
si ana, vreau si eu reteta de ciocolata de casa big_smile

pfff n`am mai facut k am mancat in orash in weekend lol
da retzeta e simpla

pieptu de pui il tai bucatele asa de 1cm- 1cm juma lol si il pui la prajit in ulei d masline + sare si putin piepr... apoi adaugi bucatele de ananas si felii d portocala...si le lasi sa se inmoaie acolo....inainte sa iei de pe foc cu 3-4 minute adaugi si o canita d vin alb , busuioc si rozmarin ( eu le iau direct d pe balcon crude da is bune si cele din plic ) si pui capacu sa se inabuseasca acolo cateva minute ! se poate manca doar asa sau noi mai mancam cu nartofi naturi  smile
fac saptamana asta si pun si poza big_smile

ananasul se poate din compot, nu?

da normal smile

 

#1746 2008-10-20 23:59:41

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Retete in imagini

merci skumpi
am notat si reteta ta ionela, merci
puss

Offline

 

#1747 2008-10-21 09:27:31

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: Retete in imagini

skumpi a scris:

Alina Delia a scris:

nicolle_rox a scris:

ca tot veni vorba de ficatei....cum se pot praji fara sa pocneasca? mie imi plac la nebunie ficateii prajiti...dar m-am fript de nenumarate ori cu ulei incins care a sarit cand pocneau, mi-am pictat si peretii.... asa ca prefer sa nu mai fac...am acoperit si cu capac, i-am dat si prin faina si nimic... sad

fiindca au apa in ei si de cate ori vor intra simpli in conbtact cu uleiul ies asa...poti pune un capac peste in timp ce se parjesc

da...capacu cea mai buna solutie

poi capac pun mereu....dar cand il ridic... bum bum bum  wow  mai ales ca trebuie sa-i intorc de pe-o parte pe alta... sad

offtopic  avem smileys noi  majoreta


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#1748 2008-10-21 10:41:50

Alina Delia
Addicted member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-12-16
Mesaje: 12952

Re: Retete in imagini

pai poarta si manusa..acuma noah..ei cer sacrificii ca sunt buni ..tongue  drool

Ultima oara a fost editat de Alina Delia (2008-10-21 10:42:11)


Cine rade la urma....gandeste mai incet dumbom

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.