homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii intre mamici-47


#875 2009-01-22 18:02:04

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii intre mamici

nu am cum sa nu ma spal dupa wc........, cum sa bage ceva cand am copca acolo???????doar sunt taiata......, ma gandesc ca se uita la operatie......si daca vede o secretie......scuze de scris, stau cu bebelina in brate, nu vad ce scriu prea bine, poz incomoda.....

am fost la dr, cica muschiul e ok, la piele nu stiu cum i-a zis ca e ceva care dispare in timp si stau cu o ata atarnata, a zis ca nu vrea sa  o rupa ea, sa cada singura, ca arata ok si sa ma duc la control peste 2 sapt, iau nolicin si flucovim acum....


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 



#876 2009-01-30 18:48:55

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: discutii intre mamici

Ce mai faceti mamicilor?Eu sunt cam suparata...am ajuns la alergologie si numai din consultatie constand in intrebari si raspunsuri ,lui Darian i s-a pus diagnosticul de bronsita astmatiforma!!!!Of...i s-au dat 2 pufuri Ventolin si Fixotide parca asa se numesc.Nici nu stiu ce sa fac....eu am fost la alergolog pentru oameni mari...pentru ca are o reputatie foarte buna.Dar marti mi-am facut programare la alergologul de la spitalul de copii...desi are reputatie de mare ciubucar..in sensul ca te cheama la el la cabinet pe motiv ca  are reactivi si spirometru mai bun...si iti da reteta scumpa de nivelul milioanelor(peste 5 oricum) care se gasesc numai la el la farmacie.Totusi o sa ma duc...macar sa ii faca spirometria si testele de alergie...sa vad ce imi mai spune.Am citi ca bronsita astmatiforma nu este una si aceeasi chestie cu astmul bronsic...dar de obicei apare dupa aceasta.
Mi s-a spus ca are toate sansele sa se vindece mai ales ca e baiat si mai ales daca nu are alergie la ceva..

Claudia ce sfaturi imi dai?Ce stii despre aceasta afectiune?Se mai si trateaza? pup sad

Si pufurile astea ajuta la vindecare...sau tocmai ca se obisnuieste organismul sa aiba nevoie de ajutorul lor?Darian oricum nu are crize de sufocare...aceste pufuri sunt tocmai pentru aceasta problema...in mare parte...

Ultima oara a fost editat de Ramona_gl (2009-01-30 18:50:53)

Offline

 

#877 2009-01-30 19:01:42

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: discutii intre mamici

stai linistita, trat este super, si noi l-am facut la 2 luni, si in cateva zile am fost ok. si de atunci nu am mai racit deloc

Ultima oara a fost editat de corneliabuc. (2009-01-30 19:02:21)

Offline

 

#878 2009-01-30 19:12:31

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii intre mamici

se trateaza cum sa nu Ramo ! nu fii stresata !
eu i-as fi dat si niste singulaire....

Offline

 

#879 2009-01-31 16:06:09

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: discutii intre mamici

Of Claudia...darnica de tine! smile Si totusi sa-i dau numai Flixotide?Oricum din Ventilon mi-a zis sa-i dau numai 2 saptamani...pentru ca daca n-a avut crize de sufocare,probabil ca nici n-o sa aiba!Si atunci de ce mi l-a dat,chiar si numai pentru 2 saptamani?
Uite schema de tratament:
Prima saptamana
                               Dimineata            Pranz                seara
Ventolin                     1 puf                   1 puf               1 puf
Flixotide                     2 pufuri                 -                   2 pufuri

A doua saptamana
Flixotide                    2 pufuri                -                     2 pufuri

Ventilon                     1-2 pufuri la nevoie(de care probabil n-o sa aiba nevoie)

Si ne vedem peste o luna cu doctora sa vedem ce si cum a raspuns la tratament.

Cornelia spune-mi mai multe te rog despre afectiunea,simptomatologia si tratamentul pe care l-a avut fiul tau plz...
In concluzie,sa-i dau tratamentul?Ii poate dauna in vreun fel(doc m-a asigurat ca nu,ca doar e local).Daca el are o forma usoara sau n-o are deloc....poate tusea e o consecinta a poluarii or something....acest tratament ii poate dauna in vreun fel sau sa devina dependent de aceste pufuri?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#880 2009-01-31 19:38:38

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii intre mamici

nu e vb de darnicie... era un sfat...nu era cazul sa fii ironica

Offline

 

#881 2009-02-01 15:36:23

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: discutii intre mamici

Nu am fost deloc ironica Claudia...doar ca in mintea mea deja mi se par multe chiar si 2 pufuri....Problema ar fi ca inca nu am incredere in diagnosticul pus numai pe baza de intrebari si raspunsuri.Marti ma lamuresc cum sta si cu alergiile si Doamne ajuta sa se descurce si la spirometru si apoi vad eu ce mai fac....

Ultima oara a fost editat de Ramona_gl (2009-02-01 15:37:27)

Offline

 

#882 2009-02-01 22:59:14

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: discutii intre mamici

numai ca respirat  mai greu, nu a tusit, nu febra. noi nu am dat pufuri direct, am folosit asta- 1 puf si l-am tinut pt 5 inspiratii.
http://www.aerochambervhc.com/

Ultima oara a fost editat de corneliabuc. (2009-02-01 23:05:36)

Offline

 

#883 2009-02-02 18:05:08

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: discutii intre mamici

Analizele de sange pot iesi modificate in vreun fel la 3 zile de la incetarea tratamentului cu antibiotic(claritromicina)?

Offline

 

#884 2009-02-02 18:08:44

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: discutii intre mamici

poate aparea inca un vsh mare

Offline

 

#885 2009-02-02 19:41:16

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: discutii intre mamici

Mersik mult...dar tgp si tgo pot avea valori mai mari?

Intr-o alta ordine de idei...azi am fost la pediatru,i-am facut lui Darian radiografie si nu are nimic la plamani.Mai avem de trecut 2 hopuri....vizita la alergolog si analizele la sange joi.Asteptam tezultatele si in functie de rezultat mergem si la Bucuresti.Sper sa deslusim ce ii provoaca lui Darian tusea aceea,in special noaptea.Un orelist sau alergolog care sa realizeze si spirometria ma puteti indruma undeva in Bucuresti?Sau macar numele spitalului/institutului?
Va pup pe toate si aveti griga de bebeii vostri!!!!

Offline

 

#886 2009-02-03 05:06:47

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii intre mamici

ce fac cu fetita mea care nu doarme noaptea? acum e cel mai rau, niciodata nu a facut asa.........e 5 dimineata si de 6 ore e agitata cu pusee de plans. Am incercat orice, a mancat, i-am dat si ceai, sab simplex, am schimbat-o ba de pipi, ba de caca, suzeta refuza de la bun inceput, nu mai vrea nici in brate pe burta, nici leganata nu ii convine, nu stiu ce as putea sa ii mai fac..........Vi s-a intamplat asa ceva???


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#887 2009-02-04 01:19:07

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: discutii intre mamici

incearca sa-i reduci activitatile noaptea daliana, sa inteleaga ca-i noapte si trebuie sa faca nani.
intre ultimele doua mese ale zilei, tine-o cat poti treaza. joaca-te cu ea, leagan-o dar n-o lasa sa doarma. incearca sa-i furi din orele de somn si din timpul zilei, pentru ca le va recupera noaptea. cate 10-15 minute tine-o treaza in plus fata de cat ar vrea ea sa stea treaza
uite cum fac eu: la ora 20.00 mananca si-l tin treaz pana la 23 cand incepem sa-i facem baitza si undeva la ora 00.00 papa bine de tot. si doarme baiatu` pana pe la 7.30 dimineata big_smile. Daca se mai trezeste noaptea, da-i de mancare cat poti pe intuneric si la fel si schimb-o. Si nu te juca cu ea noaptea!!


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#888 2009-02-04 01:19:51

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: discutii intre mamici

uita-te dupa urechi, pe la gat, buric, unghii sa nu fie cumva iritata, sa o deranjeze ceva, vezi cum sta cu scaunul, urina, vezi sa nu aiba cojite in cap-dau mancarimi, uita-te la urechi- in ureche dar nu introduce nimic inauntru. are un motiv, sau fa-i de deochi

Offline

 

#889 2009-02-04 01:38:35

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii intre mamici

nu vrea cu nici-un chip sa doarma.........., de la 11 e treaza......si a fost si in cursul zilei, cornelia,  e ok cu toate, doar ca nu i-a cazut buricul.........
la 11 a avut o masa, de agitatie nu mai stim ce sa ii facem, i-am dat la 1 sab simplex si a baut 80 ml de ceai de fenicul, asta i-am dat in loc de lapte ca facea ca ciocanitoarea, si la 2 ore mi se prea devreme sa ii dau lapte, a mancat la 11.... Are 7 mese de 110-120 ml, nu ii ajunge laptele? Deja imi cere lapte la 3 ore, are o perioada in care doarme 4-5 ore, dar ziua.......Suntem pasari de noapte.... Acum sunt eu cu schimbul.........Astept sa mai treaca 1 ora sa se duca ceaiul sa ii dau lapte, poate o dormi dupa, suntem disperati............


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#890 2009-02-04 09:12:03

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: discutii intre mamici

fa-i mai mult lapte in biberon, si las-o sa manance cat are nevoie. pune-o la ragait cand vezi ca s-a oprit din supt si pe urma continua cu lapte si vezi daca mai vrea. al meu cand facea asa avea o singura nemultumire: ii era foame! si uite asa am trecut pe 200ml lol
a! pune-o cu burtica pe genunchii tai si fa-i masaj la spate. al meu asa e tare multumit si mai ragaie cateodata.
incearca dupa lapte sa-i dai ceai sa-i curete gura si sa-i astampere si setea. azi tine-o mai mult treaza intre mese, fura-i si cate 10-15 minute din somn.


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#891 2009-02-04 10:28:00

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii intre mamici

cand ai inceput sa ii dai 200 ml lapte? eu ii dau 120 la 3 sapt, am incercat 150 dar nu bea mai mult de 125 si totusi sunt momente in care cere mancare inainte de 3 ore, azinoapte ciocanea la 2 ore, i-am dat ceai 80 ml si peste o ora i-am dat 120 mil de lapte si a mancat tot


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#892 2009-02-04 11:00:04

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: discutii intre mamici

poti sa ii dai la mai putin de 3 ore sa pape darcel mai bine e sa fie 2 ore 30 distanta intre mese pt ca laptele proaspat papat sa nu se amestece cu cel anterior care nu e inca digerat complet. parerea mea e ca ii umplu burtica inutil cu ceai...daca stai si te gandeste bebe tau e tot timpul cu burta plina...poate nu plange neaparat de foame. exista asa numitele pusee de crestere unde cel mai vizibil e la 6 saptamani dar poate incepe si cu 1-2 saptamani inainte. uite aicicateva informatii:

Diferenta dintre a linisti si a consola

Bebeii percep lumea mult mai intens decat adultii. Bebeii plang si oracaie. Este modul lor de a comunica, de a exprima ce-i apasa, plansul lor are mult mai multe motive decat crampele, colicile, foamea, un pampers plin sau dorinta de apropiere. Un bebe poate experimenta sentimente de durere sufleteasca, de singuratate, de tristete, de dezamagire, de aparare sau de suprasolicitare, el e capabil sa-si imparta senzatiile in ?placute? si ?neplacute? si sa le retina in memorie.

Bebeii pot suferi intens dupa despartirea de mama lor la nastere si nu-i consoleaza nici o suzeta din lume. Bebeii pot simti intreaga durere a lumii si nu-i poate consola faptul ca tati ii poarta in brate leganandu-i. Bebeii nu se pot linisti cu picaturi impotriva colicilor cand ei trebuie in acelasi timp sa inghita toata tristetea dupa paradisul pierdut din burtica mamei si nu sunt lasati sa se elibereze prin lacrimi. Foehnul nu-i poate linisti cand simt golul imens si rece din jurul lor in comparatie cu senzatiile minunate din burtica?

Acum ii intelegem: avem in fata ochilor niste omuleti minusculi care nu stiu ce este lumea, niste fiinte aflate in restriste. Ei simt nevoia sa-si exprime durerea, uneori chiar disperarea pentru situatia in care se afla. Atentia si iubirea parintilor nu are nici o influenta asupra faptului ca poate bebele a trecut printr-o nastere deosebit de traumatizanta, ca poate plange din panica atunci cand se afla departe de mamica lui, ca poate l-au stresat cantaririle si luarile de sange din spital, bebele percepe lumea cu lumini si umbre, nu numai cu eforturile iubitoare a parintilor de a-i fi bine...

Parintii iubitori se agita foarte tare sa usuce rapid lacrimile bebeilor lor. Imediat ce un bebe plange, mama incearca sa afle ce anume ar putea avea bebele pe inima. Ii ofera o suzeta sau un biberon cu ceai, il tine in brate, il leagana. Tata schimba pampersul, ii fredoneaza un cantecel sau se plimba prin casa cu bebele pe umar. Daca astea nu ajuta, se scoate foehnul, ca sa-l linisteasca pe bebe cu aerul cald si cu zgomotul monoton. Imaginatia parintilor nu are limite.

Dragi parinti care ati incercat poate fara succes toate aceste metode, nu disperati si nu va simtiti dezamagiti! Bebeii au sentimente mult diferentiate fata de ceea ce credem noi, adultii. Daca ei ar dori "doar" atentie, ar fi multumiti cand o primesc. Daca s-ar plange doar de pampersi uzi, ar trebui sa radieze cand sunt poraspat schimbati. Daca ar fi doar colicii problema, ar trebui sa doarma relaxati dupa ce li se dau picaturile respective. Dar nu este asa.

Este gresit sa credem ca plansul bebeilor ar fi ceva rau si ca trebuie sa intervenim imediat pentru a-i calma. Plansul, pe langa limbaj si mimica, este o modalitate elementara de exprimare a sentimentelor si starilor sufletesti. Plansul este un limbaj. Bebeii trebuie lasati sa se exprime.

De asemenea, este gresit sa credem ca bebeii plang pt. ca parintii au gresit cu ceva. Toate activitatile parintilor pentru a-si calma bebeii pot fi exagerate si in nici un caz nu le pot lua bebeilor temerile sau lipsa de orientare. Parintii trebuie sa invete sa suporte plansul bebeilor atunci cand sunt siguri ca bebeilor nu le lipseste nimic (lapte, pampersi curati etc.).

Bebeii incearca prin plans sa ne atraga atentia asupra a ceea ce simt ei, deci au nevoie de cineva care sa-i asculte. Sa-i asculte cu adevarat. Parintii se reped imediat sa vada ce are bebele, dar ei vor de cele mai multe ori ca bebele sa taca. Acest lucru il poate irita pe bebe, care simte nevoia sa-si exprime senzatiile cumva. Masurile de calmare se pot transforma pentru bebe intr-o iritare si mai mare, deoarece ele se adreseaza doar simptomelor si nu cauzelor. Se incearca linistirea copilului, dar fara a cauta sau a lua in serios cauza mai profunda a durerii lui. Asta poate accentua durerea, care va fi exprimata prin si mai mult plans, si astfel se intra intr-un cerc vicios din care e greu de iesit.

Diferenta dintre a linisti si a consola este ca a linisti are ca scop linistea (de multe ori linistea adultilor!), in timp ce a consola inseamna a-i fi alaturi cuiva in momente grele, cu participare empatica si suport sufletesc. Nu ii putem elibera pe bebei de toate durerile, dar le putem fi alaturi, oferindu-le empatie si caldura corpului nostru, pentru ca ei sa se simta mai putin singuri in lupta pentru supravietuire in noul mediu. Consolarea este balsam pentru suflet. Fiecare bebe are soarta lui, pe care nu i-o putem schimba, insa ii putem fi alaturi cu empatie pentru a-l ajuta s-o suporte mai usor.

Consolarea inseamna a-l insoti pe bebe in trairea sentimentelor lui dureroase, fara a incerca sa-i distragem atentia de la suferinta lui. In loc sa-I transmitem ?N-ai de ce sa plangi, comoara mamei?, trebuie sa-i transmitem ?Da, stiu ca simti nevoia sa plangi, totul e acum prea mult pentru tine si nu mai faci fata?. Suferinta bebeului trebuie confirmata, nu e bine sa incercam sa i-o inabusim in fasa. Pentru bebe e o mare diferenta daca ? atunci cand plange din cauza ca se simte pierdut in lumea asta mare si rece ? mamica lui ii baga o suzeta in gura sau ii confirma sentimentele: ?Da, mami, e tare greu la inceput, trebuie sa plangi daca te apasa ceva, trebuie sa te eliberezi, mama e aici langa tine si te ajuta??

Nu e neaparata nevoie sa stiti motivul pentru care plange bebele. Trebuie doar sa acceptati ca exista un motiv bine intemeiat pentru care el plange si trebuie sa-i fiti alaturi. Nu va simtiti vinovati, lasati activitatile de tot felul in incercarea de a-l linisti si incercati sa-i fiti aproape mentinand contactul emotional. Atat.

Cand reactionam negativ fata de lacrimile bebeului, fugim instinctiv de conflicte. Tipetele unui bebelus trezesc temeri din cele mai profunde si nelinistesc pe orice adult. Insa trebuie sa ne confruntam deschis cu situatia. Crizele tin de viata (cuvantul chinezesc pentru "criza" inseamna concomitent si "progres/dezvoltare"), iar daca vom cauta permanent mijloace de calmare artificiale, nu ne putem dezvolta capacitatea de a gestiona crizele. Prezenta iubitoare si calma a parintilor este tot ce-i trebuie unui bebe pentru a trece singur mai usor prin clipele dificile ale inceputului de viata. Si un bebelus poate deveni atat de fixat pe masurile de calmare incat sa nu mai poata adormi sau sa nu mai poata fi calmat fara acestea.

Asemenea masuri de calmare pentru depasirea unei crize il influenteaza negativ pe bebe in dezvoltarea personalitatii lui, fiindca nu-i da posibilitatea sa dezvolte toata gama de posibilitati proprii de gestionare a unei crize. Cel mai mare "ajutor" pentru a se simti protejat si in siguranta si pentru a capata incredere in propriile lui posibilitati este prezenta binevoitoare a parintilor. Din legatura emotionala cu parintii se dezvolta toate capacitatile de care un copil are nevoie pentru a se descurca singur in viata. Se cere aici "doar" prezenta atenta a parintilor si nu vreo activitate sau vreo actiune a acestora. Daca i se permite bebelului sa-si exprime prin plans durerea in bratele calme ale parintilor, el are in acele clipe tot ce-i trebuie pentru a invata ceea ce este esential in viata lui si se bucura si de puterea consolatoare si conducatoare a parintilor, care-i da o siguranta in plus.

De multe ori bebeii plang mai abitir abia cand sunt luati in brate. Explicatia e simpla: abia cand se simt din nou in siguranta, in bratele parintilor, ei se simt in stare sa-si lase frau liber lacrimilor si sa-si exprime astfel durerea sufleteasca, abia atunci este creat cadrul in care ei pot plange din toti rarunchii, simtindu-se protejati langa persoanele care-i iubesc. Abia atunci bebeii pot lasa sa iasa la suprafata tot ce i-a apasat mai inainte, tot ce nu s-au incumetat sa manifeste mai devreme.

Mamicile stresate trebuie sa incerce mai intai sa se calmeze ele insele. Respiratia regulata si adanca, in stomac, este o metoda buna. Relaxarea si regasirea echilibrului interior urmeaza cand mama incepe sa-si asculte vocea interioara si nu se mai lasa prada panicii de moment. E greu sa-si redirectioneze atentia de la bebele care plange asupra propriei persoane, dar e singura cale de a se calma. Bebele reactioneaza instinctiv imitand-o pe mama, deci calmul mamei se va transmite imediat la bebe.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#893 2009-02-04 11:10:43

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: discutii intre mamici

Am si eu cateva intrebari smile :
1- sambata trebuie sa mergem la o nunta si nustiu cum sa procedez bang sa ii dau lapte praf,mentionez ca pana acum am papat doar la san smile , sa ma mulg trebuie foarte mult banuiesc bang ..mai ales ca habar nu am ce cantitate de lapte bea la o masa sad , si daca ii dau doar sambata lapte praf poate sa faca diaree????
2-are niste bubite albe pe limbuta..noi o curatam seara in gurita cu glicerina boraxata..e curata apoi smile ,dar degeaba ca dimineata le are iara sad , asa la supt vad ca nu o deranjeaza smile ..stiti ceva de asta??
3-voi ii dati ceai la bebe??? mi-e m-i s-a spus ca atata timp cat alptez bebe nu are nevoie de ceai wink , nici nu mai stiu ce sa cred sad , am luat si noi baby drink dar am facut intr-o zi si acolo a ramas nu l-a baut bang
4-in legatura cu BONISAN-ul: neonatologul mi-a spus sa ii dau de 3 ori pe zi cate 10 picaturi inainte de masa, pediatrul zice sa ii dau de 3 ori pe zi cate 5 picaturi..pe cine sa ascult bang  bang  bang voi cum procedati??
5- este normal sa aiba colici la o varsta de 12 zile???
6- dupa cat timp am voie sa o scot afara si cat timp???

Ultima oara a fost editat de ttenzika (2009-02-04 11:11:30)


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.