homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii intre mamici-49


#913 2009-02-04 21:26:48

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: discutii intre mamici

gata am revenit smile oare ii ajunge cat a supt 10 minute? ai avut dreptate..i-am bagat tzitzi fortat in gurita:D,si vad ca a mers a supt dormind smile..
multumesc pentru ajutor fetele smile


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 



#914 2009-02-04 21:51:36

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: discutii intre mamici

SoareleMeu a scris:

ttenzika a scris:

bang nah ca ma-ti bagat in ceatza bang ..sa ii dau papa sau nu? bang ..ce se poate intampla daca o las sa faca nani si ii dau papa peste vreo 6 ore???(adica incepand sa numar orele de ora 16) e bai mare???se poate dezhidrata?/stiu ca par stupide intrebaril;e dar chiar sunt depasita grater

Sa nu depaseasca 5 ore ( sfat de la doctorul meu) de care nu avut nevoie pentru ca imi urla de foame mereu smile .. daca e ii dai prin somn.. unii bebelsi nu cer:)
nu pot sa tastez. bebele meu are program de aerobi in bratele meu dumbom  bebe

rotfl  rotfl cunosc si eu , cand vrea Andrei nu mai am loc de el rotfl
ttenzika Andrei sugea cate 5 min dupa ceas si era ok mi-a luat in prima luna 1600g, a 2a luna 1000g asa ca stai linistita ca a papat cat ii trebuie

Ultima oara a fost editat de lauraura (2009-02-04 21:53:07)

Offline

 

#915 2009-02-05 09:32:36

alyaly
Full member
Inregistrat: 2007-07-18
Mesaje: 113

Re: discutii intre mamici

stefan a avut cateva zile, cam pe la 1 luna jumate, cand papa pe la 9 seara si se trezea pe la 5-6 dimineata, iar eu stateam ca proasta sa-l pazesc cam de pe la 2 noaptea ca nu stiam ce are copilul de doarme asa de mult; ii luam temperatura, incercam sa-l trezesc, ma uitam sa vad cum respira ( nu radeti de mine, va rog frumos lol )...tocmai cand ma laudam la toata lumea ca doarme toata noaptea, si-a revenit la programul lui obisnuit...adica mancare la 9-9jumate, trezit si papa pe la 1-2 si apoi pe la 5-6....si acum la 4 luni e la fel...si aud mamici care spun ca bebeii lor mananca la 10 si se mai trezesc  la 7 dimineata...

Offline

 

#916 2009-02-05 12:00:03

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: discutii intre mamici

miruna mea urla de foame dar eu lapte aveam de plesneam. probabil ca a fost de proasta calitate, altfel nu-mi explic. in prima luna mi-a luat 750 grame (aici pun inclusiv cele 300 grame pierdute in spital) adica de la 3800 slabit in spital la 3500 si pus intr-o luna pana la 4250. dar nestiutoare fiind, nu i-am dat completare lapte praf. si-asa mi-a urlat copilul pana la 4 luni, cand satula fiind de-atata urlat, i-am diversificat masa.


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#917 2009-02-05 12:03:57

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: discutii intre mamici

alyaly a scris:

stefan a avut cateva zile, cam pe la 1 luna jumate, cand papa pe la 9 seara si se trezea pe la 5-6 dimineata, iar eu stateam ca proasta sa-l pazesc cam de pe la 2 noaptea ca nu stiam ce are copilul de doarme asa de mult; ii luam temperatura, incercam sa-l trezesc, ma uitam sa vad cum respira ( nu radeti de mine, va rog frumos lol )...tocmai cand ma laudam la toata lumea ca doarme toata noaptea, si-a revenit la programul lui obisnuit...adica mancare la 9-9jumate, trezit si papa pe la 1-2 si apoi pe la 5-6....si acum la 4 luni e la fel...si aud mamici care spun ca bebeii lor mananca la 10 si se mai trezesc  la 7 dimineata...

daca e alaptat ;la san , laptele matern se digera mult mai repede decat cel formula si Andrei se trezeste si se trezea la fel, si eu mor pe ammaicile care zic s-a culcat la 10 si s-a trezit la 8 dar fiecare copil cu felul lui asta e

Offline

 

 Publicitate


loading...

#918 2009-02-05 12:58:33

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: discutii intre mamici

Fetelor voi ati dat ceai la bebe? daca alaptezi trebuie ceai?? mi-e parca tot timpulm-i se pare ca ii este sete si de aceea parca tot vrea san..desi daca o pun suge de 2 ori si apoi se linisteste..ce sa fac sa ii dau ceai?..am facut baby drink.dr. a zis sa ii dau dimineata si seara numai cate 25ml..dar cum am mai spus mi-e m-i se pare ca ii este sete si pe parcursul zilei..si daca a-ti dat ceai de care ati folosit?am, gustat putin acel baby drink si este tare dulce..


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#919 2009-02-05 13:02:56

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: discutii intre mamici

i-am dat ceai baby drink si ii faceam 1 plic la 80ml de apa tocmai pentru ca e dulce si il faceam mai slab, dai copiluli ca nu are nimik>Andrei bea si 200ml de ceai pe zi,asta pana la 5 luni cand am inceput sa ii dau apa , iar acum nici nu pune gura pe ceai nocry

Ultima oara a fost editat de lauraura (2009-02-05 13:03:47)

Offline

 

#920 2009-02-05 13:25:23

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: discutii intre mamici

ok:)multumesc:)


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#921 2009-02-05 13:42:40

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: discutii intre mamici

dupa cum am mai spus si ieri bebelina mea are limbutza alba de la lapte cred..ca dupa ce o sterg e curatzica..m-i s-a spus din spital sa o curatz cu glicerina boraxata..chiar si o'hara spune aieri la fel..dar...azi dimineata lundu-ma dupa soacra big_smile.sa o curatz cu ceai de musetel macar de 2 ori pe zi(asta in afara de glicerina).si m-am pus eu azi dimineatza sa o curat acolo in guritza si intr-adevar s-a curatzat ceva..dar parca o durea..stau si ma intreb oare nu o irit acolo in gurita daca eu tot umblu pe limbutza ei?totusi si fasele allea sterile sunt destul de dure...


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#922 2009-02-05 13:56:22

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: discutii intre mamici

e de la lapte eu intotdeauna glicerina boraxata  i-am dat cu degetul curat nu cu comresa sterila tocmai ca mi se parea aspra, cu toate ca nu are ce sa ii faca rau , e mai bine asa ca se curata mai bine decat cu degetul

Offline

 

#923 2009-02-05 14:00:05

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: discutii intre mamici

Mamici eu sunt bucuroasa....dupa analize si drumuri & stuff...azi ni s-a dat verdictul final:Darian are o bronsita astmatiforma dar foarte putin....i-am facut si spirometria...si desi sunt oameni mari care nu se descurca sa sufle acolo cum trebuie...baiatul meu s-a descurcat minunat...asa ca plamanii lui functioneaza la capacitate de aproape 100%!I s-au dat 2 pufuri ,o pastiluta si mai multe vaccinuri subcutanate sau orale,sa le ia pe etape si multe vitaminute!Doamne ajuta!

Offline

 

#924 2009-02-05 14:03:02

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: discutii intre mamici

ma intrebam cum este mai bine de facut igiena intima la fetite, la bebeluse, mie doi medici mi-au spus in doua feluri...deci, se curata zona dintre labiile mari sau nu? si cum? la baie ? cu ce? ca eu una nu pot. Sau dupa baie? cu un tamponel umed se curata usor indepartandu-se labiile mari? pt ca eu am vazut ca exista oaresce secretii albicioase


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#925 2009-02-05 14:09:19

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: discutii intre mamici

Se curata cum sa nu!La baita cu apa simpla masar sau daca nu ...la toaleta locala cu servetele umede sau tampoane cu apa-apa asau ceai ceva...

Offline

 

#926 2009-02-05 14:42:31

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: discutii intre mamici

ttenzika a scris:

ma intrebam cum este mai bine de facut igiena intima la fetite, la bebeluse, mie doi medici mi-au spus in doua feluri...deci, se curata zona dintre labiile mari sau nu? si cum? la baie ? cu ce? ca eu una nu pot. Sau dupa baie? cu un tamponel umed se curata usor indepartandu-se labiile mari? pt ca eu am vazut ca exista oaresce secretii albicioase

tb sa ii faci igiena locala ca asa e bine. cu serveteleumede cand ii schimbi pampersul la baita .

Offline

 

#927 2009-02-06 06:10:36

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: discutii intre mamici

iar o noapte alba..........


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#928 2009-02-06 12:43:26

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: discutii intre mamici

nasol sad offf....


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#929 2009-02-06 13:09:12

ttenzika
Sr. member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-21
Mesaje: 1084

Re: discutii intre mamici

deci sa va povestesc: big_smile  pana la ora 4 dimineatza toate bune si frumoase smile ..apoi: papa 5 minute ca am facut caca..schimbam ca doar nu putem lasa copilul sa pape murdar big_smile ,apoi iar la supt ca nu am stat la tzatza decat 5 min...dupa ce papam..cand sa ragaim adormim grater ..bun..punem la loc in pat..mai stam 5 min si varsam laptic ..ne udam schimbam din nou bang  bang ...urla ca din gura de sarpe bang  bang ii mai dam un tzitzi suge de 2 ori adoarme wink ..o punem in pat iara big_smile  bang ,,incepe sughitul bang  bang ..o luam din pat o tinem pe burtica nimic nu trece sughitul bang  bang ..ii dam o gura de ceiut(baby drink)..il scuipa afara bang  bang ..suzeta nici atatnu o vrea bang  bang ..intr-un final se face 6.30 dimineatza butter ... signof10 in sfarzit adoarme applause  applause ...se apropir ora 7 bang urla ii e foame bang  bang si uite asa noapte am avut noi grater ...

acum am o intrebare: deoarece fetitza mea adoarme de multe ori fara sa regurgiteze..mi-a zis cineva sa incerc cu SAB SIMPLEX..stiti cumva cat sa ii dau si cantitatea??pe prspect scrie ca la fiecare biberon de lapte sa ii dau cate 15 picaturi mad nu e mult????..si eu si alaptez..nu ii dau biberon


mamica de bebe Alecsandra  al9leacer

poze:bebe alecsandra
http://picasaweb.google.com/ttenzika/Po … 33rsae2QE#

Offline

 

#930 2009-02-06 14:01:49

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: discutii intre mamici

Mai fetele prin ce aventuri mai treceti  big_smile
Multa rabdare va doresc si cat mai putine nopti albe daca se poate  kram

O sa-i arat sotului ce scrieti ca sa vada cum sunt copii mici, caci el are impresia ca doar noi doi ne vom descurca ca cica ce mare lucru e...dupa el daca il schimbi si ii dai sa manance nu va plange si va dormi, ca doar e mic  :f?rv?nad:
Si daca se trezeste noaptea, il dam sa manance si trebuie sa taca si sa doarma in continuare nu! bang

Dar o sa vada el..... big_smile


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#931 2009-02-06 14:27:09

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: discutii intre mamici

si sotul meu zicea la fel;noi am avut noroc,insa,fetita noastra e foarte cuminte,nu am avut nicio noapte pierduta din cauza ei de cand am nascut-o,dar a mai avut cateva zile cand a fost mai maraita,si atunci el zicea:''nu stiam ca e asa greu sa ai copil'';cred ca o sa-i arat si eu ce au scris fetele,ca sa vada prin ce trec altii...
Fetelor,multa rabdare va doresc,si incercati sa va odihniti si voi atunci cand dorm copiii


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.