homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pro, contra sau neutri?


#1 2008-01-26 10:46:34

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

pro, contra sau neutri?

ce parere aveti despre homosexuali si lesbiene? sunteti pro, contra sau neutri? va intreb pentru ca am vazut aseara un film pe Pro Cinema, "Proiectu Laramie", in care era vorba despre un tanar homosexual din Laramie care fusese aproape ucis in bataie si lasat 18 ore sa atarne pe un gard, dupa care a murit la spital. motivul? era homosexual... m-a intrigat la culme... + ca era un preot in film care spunea ca Dumnezeu nu te recunoaste si nici tu pe el, daca esti gay... personal, mi se pare o prostie. nu cunosc homosexuali sau lesbiene, dar nu as avea nimic cu ei. nu mi se pare ca sunt gay pentru ca asa vor, ci pentru ca asa simt, sau din cauza unei traume... in final, sunt oameni si ei...

Offline

 

#2 2008-01-26 10:51:10

capcaun
Platinum member
De la: mine pt tine :P
Inregistrat: 2007-10-11
Mesaje: 17355

Re: pro, contra sau neutri?

eu  una  nu  am  nimic  cu  nimeni, sunt  pe  principiul  cum  iti  asterni  asa  dormi....fiecare  e  liber   sa  faca  ce  vrea  cu  viatza  sa...

Offline

 

#3 2008-01-26 10:59:44

milana
Sr. member
De la: orasul de pe deal
Inregistrat: 2006-09-14
Mesaje: 1177

Re: pro, contra sau neutri?

Am invatat sa fiu pe cat posibil, obiectiva cu privire la unele situatii sociale si sa nu critic, doar pentru ca cineva nu se comporta si nu se incadreaza in majoritate. Daca cautam informatii, aflam ca homosexualitatea nu este un fenomen modern, ci a existat si in unele societati precrestine (Grecia, Roma). Cred, ca atat timp cat nu suntem afectati in mod  direct de practicile sexuale ale cuiva, nu vad de ce am jigni, am uri si am reprima respectivele persoane.
Homosexualii reprezinta o grupare inca marginalizata si neacceptata in totalitate, si sincer cred ca nici nu se va intampla asta vreodata, chiar daca ei lupta ptr. drepturile lor, pentru ca heterosexualismul va ramane dominant. Este o carte scrisa de Giddens A. care trateaza problema homosexualitatii, intr-un mod f.interesant-Transformarea intimitatii.

Offline

 

#4 2008-01-26 11:23:58

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: pro, contra sau neutri?

in Grecia Antica, Roma Antica homosexualismul era considerat ceva cat se poate de normal. Si se considera ca aceste civilizatii au fost avansate...Eu cred ca ura asta impotriva homosexualitatii a inceput datorita Bisericii, datorita unor false pudori, unor oameni care considerandu-se nemaipomenit de credinciosi si de corecti au blamat ceea ce nu au inteles la altii...Sa fim seriosi, cei care i-au batut si omorat pe homosexuali cu ce sunt mai presus decat acei presupusi "pacatosi", cum s-au mai dus la biserica dupa ce si-au patat mainile de sange?
Ura vine din frica...asa cum a fost ura pentru vrajitoare, pentru negri, pentru drepturile femeilor...si cum scapi de ceva de care ti-e frica? distrugandu-l...
Eu nunt nici pro, nici contra...sunt doar impotriva exceselor...asa cum nu sunt fan acelor "gay parade" in care lumea se da in stamba, dar nici a "lave parade" unde barbati si femei deopotriva se dau in spectacol...
Nu cunosc nici homosexuali, nici lesbiene, mi s-ar parea ciudat daca as cunoaste, asa cum ni se pare tot ceea ce noi consideram in afara normalului...Insa atata vreme cat exista iubire, cat nu dauneaza nimanui, de ce am fi noi impotriva?


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#5 2008-01-26 11:59:19

deadrose
Banat
De la: craiova
Inregistrat: 2006-07-21
Mesaje: 9956

Re: pro, contra sau neutri?

nicolle_rox a scris:

in Grecia Antica, Roma Antica homosexualismul era considerat ceva cat se poate de normal. Si se considera ca aceste civilizatii au fost avansate...Eu cred ca ura asta impotriva homosexualitatii a inceput datorita Bisericii, datorita unor false pudori, unor oameni care considerandu-se nemaipomenit de credinciosi si de corecti au blamat ceea ce nu au inteles la altii...Sa fim seriosi, cei care i-au batut si omorat pe homosexuali cu ce sunt mai presus decat acei presupusi "pacatosi", cum s-au mai dus la biserica dupa ce si-au patat mainile de sange?
Ura vine din frica...asa cum a fost ura pentru vrajitoare, pentru negri, pentru drepturile femeilor...si cum scapi de ceva de care ti-e frica? distrugandu-l...
Eu nunt nici pro, nici contra...sunt doar impotriva exceselor...asa cum nu sunt fan acelor "gay parade" in care lumea se da in stamba, dar nici a "lave parade" unde barbati si femei deopotriva se dau in spectacol...
Nu cunosc nici homosexuali, nici lesbiene, mi s-ar parea ciudat daca as cunoaste, asa cum ni se pare tot ceea ce noi consideram in afara normalului...Insa atata vreme cat exista iubire, cat nu dauneaza nimanui, de ce am fi noi impotriva?

e f adevarat ce spui wink

nici eu nu sunt impotriva lor, daca pe ei asta ii face fericiti o treaba lor, fiecare este fericit in felul lui wink


http://d3adros3.myminicity.com/
La intrebarea "Ai facut sex vreodata cu un coleg de serviciu?" exista un raspuns sincer: "Am intretinut relatii sexuale zilnice cu seful meu direct...El ma !! la cap si pe mine ma durea in cur!"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-01-26 12:10:06

same_soulfly
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 961

Re: pro, contra sau neutri?

Care datorita bisericii? Si-o trageau inchizitorii aia intre ei de n-aveau aer! Eu creca homosexualitatea e o boala psihica. Sau.. doar vor sa fie diferiti fata de toti ceilalti si aleg calea asta.. Sau au suferit o trauma in copilarie... (Fetele de la psiho, cum explica Freud chestia asta???? k eu am uitat.. big_smile )Oricum, in niciun caz nu ii consider si nu-i voi considera normali!


Tot mai tăcut si singur/ În lumea mea pustie/ Si tot mai mult m-apasă/ O grea mizantropie.....

Offline

 

#7 2008-01-26 12:22:56

skumpi
Vizitator

Re: pro, contra sau neutri?

eu n`am nik...chiar am un amic gay big_smile

 

#8 2008-01-26 12:31:30

@dana23
Full member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2007-09-22
Mesaje: 345

Re: pro, contra sau neutri?

nici eu nu am nimik cu ei..atat timp cat nu fac rau nimanui de ce am avea ceva impotriva lor,fiecare este liber sa isi faca propriile alegeri si daca ei asta au simtit asta au facut!dupa parerea mea de condamnat sunt drogatii,violatorii,criminali..astia au adevarate probleme mintale,nu homosexualii si lesbienele.


Singurul lucru mai rau decat sa fii vorbit pe la spate este acela sa fii ignorat total...(Oscar Wilde)   

inlove hjarta

Offline

 

#9 2008-01-26 14:41:32

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: pro, contra sau neutri?

eu is neutra...fiecare cu ale lui!

Offline

 

#10 2008-01-26 14:58:07

meme
Full member
Inregistrat: 2007-10-16
Mesaje: 719

Re: pro, contra sau neutri?

um..nu cunosc homosexuali si nici lesbiene...si sincer nu cred ca am nimic cu ei...dar daca se va legaliza treaba asta si se vor putea casatori ( pana aici sa zicem ca nah..e treaba lor nu ne deranjeaza cu nimic ) dar cum ramane cand vor dori sa aibe copii ?


suntem actori pe o scena dominata de visuri.....

Offline

 

#11 2008-01-26 15:02:44

milana
Sr. member
De la: orasul de pe deal
Inregistrat: 2006-09-14
Mesaje: 1177

Re: pro, contra sau neutri?

meme a scris:

um..nu cunosc homosexuali si nici lesbiene...si sincer nu cred ca am nimic cu ei...dar daca se va legaliza treaba asta si se vor putea casatori ( pana aici sa zicem ca nah..e treaba lor nu ne deranjeaza cu nimic ) dar cum ramane cand vor dori sa aibe copii ?

casatoria intre homosexuali s-a legalizat in cateva tari (daca nu ma insel, in Olanda, Belgia si alte cateva state); iar copii se pot infia, sau in cazul cuplurilor de lesbiene, exista banci de donatori wink

Offline

 

#12 2008-01-26 16:01:04

anita78
Full member
Inregistrat: 2007-10-07
Mesaje: 782

Re: pro, contra sau neutri?

n-am nimic impotriva lor!
sunt prietenosi si gata sa te ajute cand ai un necaz
e problema fiecaruia ce face in cei 4 pereti ai casei lui
important e sa fii OM


Viata e scurta, incalca regulile, iarta repede, saruta incet, iubeste cu adevarat, rade necontrolat, si nu regreta nimic care te-a facut sa zambesti

Offline

 

#13 2008-01-26 16:13:31

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: pro, contra sau neutri?

eu am 4 prieteni gay si ii iubesc pe toti...asa ca nu am nimic impotriva

Offline

 

#14 2008-01-26 16:17:13

loredana_tatiana
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2007-10-02
Mesaje: 564

Re: pro, contra sau neutri?

nu am nimic impotriva lor,chiar cunosc cativa gay si sunt super ok


It's over!

Offline

 

#15 2008-01-26 16:18:07

luna_amara
Hero member
De la: craiova
Inregistrat: 2007-08-16
Mesaje: 2756

Re: pro, contra sau neutri?

eu am un amic gay si o prietna lesbiana,asa si care e faza..nu sunt iesiti din comun ca noi...merg la faculatte muncesc,,ma inteleg super cu ei sunt de gsca smoke2


take me as i am or watch me as i go!

Offline

 

#16 2008-01-26 17:56:09

same_soulfly
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 961

Re: pro, contra sau neutri?

mda.. e f dragutz si normal pana ii vezi sarutandu-se in statie la rosetti si vezi o ditaaai bala cum se-ntinde ackladackladacklad


Tot mai tăcut si singur/ În lumea mea pustie/ Si tot mai mult m-apasă/ O grea mizantropie.....

Offline

 

#17 2008-01-26 18:00:14

annna
Hero member
Inregistrat: 2006-09-07
Mesaje: 2917
Site

Re: pro, contra sau neutri?

same_soulfly a scris:

mda.. e f dragutz si normal pana ii vezi sarutandu-se in statie la rosetti si vezi o ditaaai bala cum se-ntinde ackladackladacklad

subscriu... n-am nimic cu ei; dar nu-mi face placere sa-i vad impreuna! daca am fost lasati sa ne imperechem: femeie-barbat.... asa ar trebui sa ramanem in conceptia mea!
oricum mi-e oarecum mile de ei... deoarece majoritatea au avut o trauma (in copilarie sau mai tarziu) care i-au schimbat asa...

Ultima oara a fost editat de annna (2008-01-26 18:01:38)


El, poate e singurul ce poate
Sa-mi promita, sa ma minta ca o sa treaca toate... smile

Offline

 

#18 2008-01-26 18:04:21

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: pro, contra sau neutri?

nu e adevarat asta cu trauma conteaza si alti factori nu toate pers.de orientare homosexuala au fost abuzati in copilarie..... cat despre normalitate cine suntem noi sa o definim ? cat despre sarutul in public de ce nu? nu consider ca sarutul a 2 persoane care se iubesc este scarbos.....


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#19 2008-01-26 18:09:49

annna
Hero member
Inregistrat: 2006-09-07
Mesaje: 2917
Site

Re: pro, contra sau neutri?

nush... nu ma refer neaparat la o trauma ca si un abuz... sua ceva de genul! poate fi vb de o deceptie peste care au trecut f greu si de aici... scarba pt pers de sex opus... si muulte altele, bineinteles! oricum... mie mi se pare scarbos sad

Ultima oara a fost editat de annna (2008-01-26 18:10:21)


El, poate e singurul ce poate
Sa-mi promita, sa ma minta ca o sa treaca toate... smile

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.