homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

La cate ile dupa avort poti face sex?-2


#20 2008-09-03 21:10:48

honeyica
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-04
Mesaje: 1423

Re: La cate ile dupa avort poti face sex?

grecu_elena a scris:

maria_82 a scris:

Mie doctorul mi-a zis ca trebuie sa astept 21 de zile.... Abia am stat 3 saptamani.... 6 sincer mi se pare PREA MULT

Dupa un avort tie-ti arde de sex la 3 sapt?Offff...!!!!Se recomanda abstinenta 6 saptamani + control periodic!Ai grija de sanatatea ta!Ca pt sex ai toaaaata viata inainte!
Te rog sa nu te superi de raspunsul meu...eu asa vad treaba...

subscriu


time is precious.....

Offline

 



#21 2009-06-23 22:59:33

teulina
New member
Inregistrat: 2009-04-22
Mesaje: 8

Re: La cate ile dupa avort poti face sex?

eu tocmai am pierdut o sarcina si sufar enorm. a fost tragic mai ales ca l-am vazut cand l-am pierdut
la spital mi s-a spus ca o luna de zile fara contact sexual.....acum depinde de tine

Offline

 

#22 2009-06-23 23:19:56

Lunatica
Full member
Inregistrat: 2008-10-21
Mesaje: 543

Re: La cate ile dupa avort poti face sex?

teulina a scris:

eu tocmai am pierdut o sarcina si sufar enorm. a fost tragic mai ales ca l-am vazut cand l-am pierdut
la spital mi s-a spus ca o luna de zile fara contact sexual.....acum depinde de tine

imi pare rau  puss


A man can fail many times, but he isn't a failure until he gives up!

Offline

 

#23 2009-11-10 16:01:18

simionna
Membru
Inregistrat: 2009-11-10
Mesaje: 3

Re: La cate ile dupa avort poti face sex?

sal...am facut un avort acum 11 zile...si nu stiu dc nu am simtit nimic nici in timpul avortului nici dupa...mi-a curs sange fix cum imi curce cand sunt in perioada...o sa merg la control acusi peste cateva zile...dar ma tot gandesc dc nu simt nimik,poate am ceva:-??

Offline

 

#24 2009-11-10 16:21:31

simionna
Membru
Inregistrat: 2009-11-10
Mesaje: 3

Re: La cate ile dupa avort poti face sex?

mie doctorita mi-a spus ca viata sexuala o pot incepe dupa 4 saptamani...asta depinde cred ca si cat de mare era copilul  eu am avut  o luna jumate am dat 350 ron pe avort si a fost super bine...nustiu..poate depinde si de organism,dar eu nu am simtit absolut nimic....inainte de avort imi era f rau ameteam,aveam greturi:)tongue

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2009-11-10 16:57:34

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: La cate ile dupa avort poti face sex?

Nu depinde si de organism, dupa parerea mea. Un uter traumatizat trebuie lasat in pace minim 6 saptamani.


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#26 2009-11-10 17:00:51

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: La cate ile dupa avort poti face sex?

indiferent cand faci avortul,  4 saptamani nu ai voie contact sexual, trebuie sa se refaca uterul...eu asa stiu, asa ca mai asteapta...


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#27 2009-11-10 23:11:42

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: La cate ile dupa avort poti face sex?

simionna a scris:

sal...am facut un avort acum 11 zile...si nu stiu dc nu am simtit nimic nici in timpul avortului nici dupa...mi-a curs sange fix cum imi curce cand sunt in perioada...o sa merg la control acusi peste cateva zile...dar ma tot gandesc dc nu simt nimik,poate am ceva:-??

n-ai nimic,stai linistita tongue.F bine ca nu ai dureri.
Dupa avort 2 sapt n-ai voie sex.


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#28 2009-11-11 00:13:45

Ralukita
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-10-22
Mesaje: 64

Re: La cate ile dupa avort poti face sex?

cel mai bine e 6 sapt din cate stiu... dar nu mai devreme de 3 saptamani si inainte te duci la control... si imediat dupa avort... incepi AC, dak e cazul...


nails

Offline

 

#29 2010-01-12 14:59:25

valeriana28
Membru
Inregistrat: 2010-01-12
Mesaje: 4

Re: La cate ile dupa avort poti face sex?

fallen_angel a scris:

simionna a scris:

sal...am facut un avort acum 11 zile...si nu stiu dc nu am simtit nimic nici in timpul avortului nici dupa...mi-a curs sange fix cum imi curce cand sunt in perioada...o sa merg la control acusi peste cateva zile...dar ma tot gandesc dc nu simt nimik,poate am ceva:-??

n-ai nimic,stai linistita tongue.F bine ca nu ai dureri.
Dupa avort 2 sapt n-ai voie sex.

buna,
asa am inteles si eu dupa 2 sapt poti avea contacte sexuale, numai daca ti s-a oprit orice secretie dupa chiuretaj si daca nu mai ai dureri.Eu am suferit un avort provocat si secretiile rozalii,maronii au fost in jur de 10 zile,cu dureri destul de mari la ovare,doctorul nu mi-a recomandat nici un tratament decat un calmant cu diclofenac in compozitie. Raportul sexual protejat l-am avut la 2 sapt, nu a fost dureros insa eu trebuia sa incep o cura de ovule Cervugid pentru rana de pe col,am pus primul ovul si m-am trezit dimineata plina de sange.....deci eram cam la a 15-a zi dupa avort. Eu cred ca e menstruatia pentru ca e foarte abundenta secretia de sange rosu intens+cheaguri,insa ma gandesc ca e prea devreme sa apara menstruatia.Am inteles ca fiecare organism are perioada sa de refacere pana ii revine menstruatia,durata normala de revenire ar fi intre 4-6 saptamani.La mine oare e ceva in neregula?oare de la acel raport sexual sa imi apara sangerarea?e mai abundenta fata de ceea ce a fost dupa avort....eu vreau sa cred ca e menstruatia,voi ce credeti?

Offline

 

#30 2010-01-12 17:07:02

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: La cate ile dupa avort poti face sex?

Parerea mea este ca menstruatia nu poate veni la 2 saptamani dupa avort. Cred ca ar fi ok sa mergi la un ginecolog.


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#31 2010-01-12 18:08:58

valeriana28
Membru
Inregistrat: 2010-01-12
Mesaje: 4

Re: La cate ile dupa avort poti face sex?

blueeyes a scris:

Parerea mea este ca menstruatia nu poate veni la 2 saptamani dupa avort. Cred ca ar fi ok sa mergi la un ginecolog.

Si eu tind sa cred ca e prea devreme sa fie menstruatie,insa are exact aspectul unei menstruatii....voi astepta sa mi se opreasca pentru a merge la un medic,ar fi cam inoportun cu debitul pe care il are.
Daca doresc sa imi raspunda Doctoressa trebuie sa trimit undeva anume?sau ea citeste anumite teme si raspunde?
Multumesc pt raspuns.

Offline

 

#32 2010-01-12 20:57:20

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: La cate ile dupa avort poti face sex?

foarte multi medici sunt de parere k e nevoie de o pauza de 6 saptamani dupa un avort.
e posibil ca acea sangerare sa fie din cauza actului sexual,mai ales daca zici k ai si o rana acolo.
mergi la doctor...si vezi cum stau lucrurile.

doctoressa citeste tot...insa in masura timpului pe care il are smile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#33 2010-01-16 13:16:46

valeriana28
Membru
Inregistrat: 2010-01-12
Mesaje: 4

Re: La cate ile dupa avort poti face sex?

YoHanna a scris:

foarte multi medici sunt de parere k e nevoie de o pauza de 6 saptamani dupa un avort.
e posibil ca acea sangerare sa fie din cauza actului sexual,mai ales daca zici k ai si o rana acolo.
mergi la doctor...si vezi cum stau lucrurile.

doctoressa citeste tot...insa in masura timpului pe care il are smile

am primit un raspuns la ce ma ingrijora pe mine si acum chiar nu stiu ce sa mai cred, solutia ar fi doar efectuarea unui control de urgenta la medicul curant  grater 
"Ar fi util ca dupa doua saptamani de la chiuretajul uterin sa efectuati un consult pentru reevaluarea situatiei. De altfel, orice sangerare, indiferent de calea de exteriorizare (in afara unei menstre, ca durata si cantitate normala) ar trebui sa va ingrijoreze si sa va determine sa va prezentati la un cabinet de specialitate. Poate fi vorba de o eliminare a unor cheaguri formate in cavitatea uterina post chiuretaj fara ca acest lucru sa reprezinte neaparat un fapt patologic; cum tot la fel de bine poate fi vorba despre o chiuretare insuficienta a cavitatii uterine, sau o infectie survenita post chiuretaj (endometrita post chiuretaj), favorizata sau nu de retractarea insuficienta a uterului dupa procedura; dar la fel de bine pot fi probleme mai grave (sarcina extrauterina asociata sarcinii intrauterine, ramanerea pe loc a sarcinii etc.) Pentru a stabilii diagnosticul corect si o conduita terapeutica adecvata, sunt necesare un consult clinic si unele investigatii suplimentare de aceea o prezenta la un cabinet de ginecologie unde vi s-a efectuat chiuretajul este indispensabila. In mod normal dupa un chiuretaj uterin ar trebui ca sangerarile sa se reduca semnificativ, o sangerare minima nu ar trebui sa persiste mai mult de 3-4 zile. Sansele de a prezenta si alte afectiuni le poate stabili doar medicul curant, acesta cunoscand exct situatia dumneavoastra si fiind cel mai in masura sa aprecieze natura afectiunii."

Offline

 

#34 2010-05-23 23:38:26

cool_soul_09
New member
Inregistrat: 2010-05-23
Mesaje: 6

Re: La cate ile dupa avort poti face sex?

...am facut avort, chiuretaj acum 20 de zile, pe 4 mai...n-am simtit nimic in timpul chiuretajului pentru ca anestezia a fost totala dar stiu ca imediat dupa asta,inca fiind pe patul de operatie m-am trezit din anestezie...cred ca a durat  cel mult 10 minute operatia dupa care am stat cam 10-15 minute pe un alt pat, intr-o sala alaturata,ca sa-mi revin...si asta a fost tot...mi s-a dat o reteta cu 2 feluri de antibiotice plus maleat de ergometina fiole si aulin.si mi s-a spus ca nu trebuie sa fac sex 2 saptamani...ergometina am luat-o insa doar 5 fiole din 10 pentru ca imi facea rau si nici de sangerat n-am sangerat aproape deloc dupa...doar 2-3 picaturi, in rest o zemuiala rosiatica timp de nici o saptamana. la 4 zile dupa chiuretaj au incetat sa ma mai doara sanii, care, pana atunci ma dureau ingrozitor, si inainte de avort si dupa...la o saptamana dupa avort prietenul meu...a insistat si, cu toata respingerea venita din partea mea, s-a intamplat acea penetrare insa nu pt mult timp,1-2 min poate, pt ca m-a vazut foarte speriata (  i se pare, vezi Doamne,umilitor, sa puna prezervativ)...si s-a potolit (bineinteles, n-a ejaculat inauntru). dupa aceia am  facut-o, dar cu prezervativ, ...ca nu mai era chip...nu intelege ( macar bine ca dureri nu mai aveam deloc)...si totusi a acceptat prezervativul.
ce am observat cam de o saptamana si ceva  sunt niste secretii albicioase care nu miros si pe care le am si in mod normal, in perioada de ovulatie...ma intreb ce pot fi ,desigur ele pot fi normale, probabil se curata acolo vaginul, dar as vrea sa stiu si de la altcineva daca are acelasi lucru ca si mine, ca sa pot sa-mi fac o idee...


primum vivere deinde philosophare !

Offline

 

#35 2010-05-23 23:52:41

valeriana28
Membru
Inregistrat: 2010-01-12
Mesaje: 4

Re: La cate ile dupa avort poti face sex?

Desi nu as recomanda niciodata nimanui sa faca vre-un avort vreodata, insa intr-o situatie extrema atunci e necesar un avort(lipsa tatalui,imposibilitatea cresterii s.a. motive foarte importante).Eu doar atat mai pot zice despre avort:e una dintre cauzele declansari unei boli foarte crunte si anume scleroza multipla.E o boala autoimuna,o boala a unui soc nervos. Eu dupa avort am avut o sangerare de vreo 3 sapt.,nu am ajuns la medic pt a afla ce se intampla cu mine insa sigur tot sistemul meu imunitar a fost dat peste cap si apoi a urmat pentru mine o nevrita optica(mi-am pierdut vederea la un ochi,desi cu celalat ochi nu vad,e ochi ambliop).Nevrita e adevarat are o cauza infectioasa,bacteriologica si inseamna inflamarea nervului optic.Dar s-a demonstrat stiintific ca nevrita e punctul de plecare a sclerozei multiple.Scleroza multipla se poate declansa si la o nastere, asa ca....nu neaparat in urma unui avort o faci, insa avortul nu ar trebui sa se faca intr-o perioada in care sunt suficiente masuri de protectie si sa nu fie nevoie sa ajungi sa faci o asemenea crima si atat rau organismului.Dar pana la urma toti gresim si mai trebuie sa platim,dar parca e o plata prea dura si anume aceasta boala scleroza multipla.....Asta e viata si in functie de alegerile noastre depinde daca putem fi sanatoase sau nu....

Offline

 

#36 2010-05-23 23:55:07

Himmel
Insomniac member
De la: Magix
Inregistrat: 2008-05-10
Mesaje: 5086

Re: La cate ile dupa avort poti face sex?

nu stiu prea multe despre subiectul asta dar cand doctorul zice sa stai potolita macar 2 saptamai pai faci cum iti zice. din cate am citit eu pe aici ar fi bine vreo 6 saptamani. i
n plus nu stiu cum va arde de sex la nici 10 zile dupa avort.
si lui i se pare umilitor sa-si puna prezervatiuvul??? pai sa incerce el exerienta unui avort! i se pare mai demn sa te puna sa faci avort?
daca tot e asa umilitor prez de ce nu fol anticonceptionale?!

cat despre secretiile alea nu stiu ce sa iti zic, probabil ar trebui sa faci o vizita la medic sa nu fie ceva mai grav...


Poate ca par fragila, neajutorata si nepamanteana, dar am structura de otel.

Offline

 

#37 2010-05-24 00:02:45

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: La cate ile dupa avort poti face sex?

cool_soul_09, eu nu stiu ce fel de relatie ai tu cu baiatul asta dar mie mi se pare ca lui chiar nu-i pasa de tine. Nu pot concepe cum a putut sa iti zica ca vrea sa faca sex la atat de putin timp de cand tu ai trecut prin ce-ai trecut neutral mi se pare inuman. Si mai zici ca insista... sincer nu stiu cum ai putut sa-l lasi sa-si faca damblaua pana la urma, nu merita nimic mai mult decat o palma. Nici pe tine nu te inteleg cum ai putut sa-l lasi, dupa avort riscul de sarcina este mai crescut, iar tu spui ca te-a penetrat ~ 2 minute, timp in care lichidul preseminal (care contine spermatozoizi!) sigur a curs...

Offline

 

#38 2010-05-24 00:39:57

cool_soul_09
New member
Inregistrat: 2010-05-23
Mesaje: 6

Re: La cate ile dupa avort poti face sex?

...dupa tot ce s-a intamplat atunci am mers la baie si...am facut o spalatura intravaginala insa doar cu apa, fara nimic altceva, cu toate ca stiu ca asa ceva nu ar fi fost indicat ...sper totusi sa fie ok...


primum vivere deinde philosophare !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.