homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-12


#210 2008-06-04 09:16:30

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

daisy25 a scris:

buna ziua,
am 24 de ani si am facut testul pap
v-as ruga daca puteti sa imi interpretati rezultatul pentru ca de medici care imi zic ca sunt sanatoasa mi s-a luat
precizez ca examenul l-am facut inainte de ciclu cu 3-4 zile...acum am aflat ca nu era prea bine dar nu mi-a zis nimeni cand trebuie sa ma duc...
interpretare:
celule endocervicale absente
negativ pentru o leziune intraepiteriala sau maligna
organisme bifat cocobacili
la anomalii ale celulelor epiteliale nu am nimik bifat si nici la cel.gland.
descriere citologica: frecvente celule superficiale si intermediare (cred), celule endocervicale absente, aspecte de atoliza(cred) polimorfonucleare, flora cocobaciliana.
diagnostic : infectie nespecifica
si jos scrie CN 1- CN2 (vedea clasificarea babes papanicolau)
am facut si examenul de secretie vaginala unde mi-au iesit tot bacili gram negativi si pozitivi frecventi...si doctorii mi-au zis ca sunt sanatoasa...si eu am explicat ca am o secretie mai abunenta cu miros un pic de ceapa...mi-a dat polyginax si unasyn...dar nimik...acum secretia s-a modificat din albicioasa in un pic galben-verzuie si cu aspect granulat...
ce imi recomandati?
va multumesc anticipat si chiar ma bucur ca exista forumul acesta

pana iti raspund fetele...din cate vad eu nu a fost recoltat foarte bine...pentru ca sunt absente celulele endocervicale...in rest iti vor spune ele mai multe


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 



#211 2008-06-04 09:37:39

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

pe pap nu te poti baza - motivul ti l-a zis deliav.
ar trebui sa repeti analiza de secretie acum, poatre la alt medic...esti sanatoasa si ti-a dat antibiotic...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#212 2008-06-04 09:46:00

daisy25
Membru
Inregistrat: 2008-06-04
Mesaje: 2

Re: examenul papanicolau

Eu examenul pap l-am facut pentru mine.... nu aveam nici un simptom si nici o rana pe col nu am....deci spuneti ca nu este bun? hmmm
Nu sunt sanatoasa.....adika am o secretie v-am spus mai abundenta....si nu inteleg de ce mi se spune ca sunt sanatoasa sad
deci sfatul vostru este sa repet examenul pap si examenul de secretie....
Va multumesc...si o zi buna!

Ultima oara a fost editat de daisy25 (2008-06-04 09:47:10)

Offline

 

#213 2008-06-04 09:51:51

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

tine-ne la curent. o zi buna si tie


mami de minuni hjarta

Offline

 

#214 2008-06-04 09:59:53

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

daisy25 a scris:

Eu examenul pap l-am facut pentru mine.... nu aveam nici un simptom si nici o rana pe col nu am....deci spuneti ca nu este bun? hmmm
Nu sunt sanatoasa.....adika am o secretie v-am spus mai abundenta....si nu inteleg de ce mi se spune ca sunt sanatoasa sad
deci sfatul vostru este sa repet examenul pap si examenul de secretie....
Va multumesc...si o zi buna!

Nu poti stii sigur daca esti sau nu sanatoasa pana nu vei face un nou pap...eu zic sa stai linistita sa-l repeti, eventual la un alt laborator si sa vezi ce iese...si sa ne spui cum e treaba. O zi buna si tie si te asteptam cu vesti...buneee big_smile


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

 Publicitate


loading...

#215 2008-06-04 23:32:20

ginutza77
Full member
Inregistrat: 2008-03-23
Mesaje: 161

Re: examenul papanicolau

Va rog frumos sa-mi interpretati si mie un Pap.....satisfacator pt evaluare, celule endocervicale absente, organisme cocobacili, anomalii ale celulelor epiteliale nu, descriere citologica celule intermediare, superficiale, rare parabazale, cateva metaplaziate in prezenta de coci si polimorfonucleare.Diagnostic citopatologic inflamatie bacteriana nespecifica, negativ pt leziune intraepiteliala.....e ceva grav?

Offline

 

#216 2008-06-04 23:35:18

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

sper sa nu gresesc...dar nu ai rana iar inflamatie bacteriana nespecifica = vaginita nespecificata...care de obicei e gardnerella...nimic grav oricum...vei primi de la medic un tratament pt ea...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#217 2008-06-04 23:37:29

ginutza77
Full member
Inregistrat: 2008-03-23
Mesaje: 161

Re: examenul papanicolau

n-ai gresit deloc...pt ca pt rana m-am investigat si nu am...la gardnerella nu e bifat nimic...e bifat la cocobacili....asta o fi grav....ce ar trebui sa iau?

Ultima oara a fost editat de ginutza77 (2008-06-04 23:39:27)

Offline

 

#218 2008-06-04 23:41:18

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

aa...da...sorry...nu am obs ca erau specificati si cocobacilii (o bacterie)...atunci ei sunt responsabili de vaginita nespecificata...si iti va da medicul un tratament adecvat...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#219 2008-06-06 14:48:26

andam
Membru
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 1

Re: examenul papanicolau

Buna ziua!
Tocmai m-am intors de la medicul ginecolog care mi-a citit analizele...in felul specific al unora...adica nu am inteles nimic. Totusi, mi-a spus ca ceva nu este in regula si trebuie sa urmam un tratament de o luna cu colposeptine, dupa care sa reluam examinarea Papanicolau; daca nici atunci nu iese in regula, atunci este cazul de un chiuretaj biopsic. Nu am rana pe col....deci nu prea inteleg de ce sa ajungem la astfel de metode.
Ca sa-mi puteti da un raspuns mai concret, si nu in termeni foarte medicali pentru ca nu sunt deloc fmiliarizata cu ei, va voi transmite rezultatul examenului:

1.examen secretie vaginala:
frotiu direct:moderat frecvente ce, moderat frecvente PMN, prezente hematii, frecventi bacili gram pozitivi grosi cu capete taiate drept, polimorfi.
examen bacteriologic culturi : flora fara semnificatie patogena.
examen micologic: levuri necrescute la 5 zile
trichomonas:absent

2.examen citologic vaginal babes papanicolau
evaluarea frotiului(coloratie papanicolau)
sistem bethesda(tbs)/frotiu conventional(celule endocerviculare,metaplazice)
-satisfacator pt evaluare
diagnostic descriptiv:
1.modificari celulare benigne:
-modificari celulare reactive asociate cu inflamatie, fenomene regenerativ-reparatorii
2.modificari ale celulelor epiteliale:
-celule glandulare atipice (AGC)
-endocervicale
coloratie giemsa:cII-cIII
Recomandari:
Colcoscopie
Urmarirea evolutiei citologic

Daca astea sunt recomandarile, nu inteleg de ce mi-a fost prescris un tratament si nu am facut direct colcoscopia.
Cat de mult ar trebui sa ma ingrijorez?
Multumesc!
Anda

Offline

 

#220 2008-06-06 16:44:33

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

andam fa tratamentul si dupa repeta papanicolaul daca iese la fel fa o colposcopie.rezultatul de la papanicolau se poaet sa fie asa tocmai inflamatiei smile.ce tratament ti-a dat?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#221 2008-06-09 11:10:35

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: examenul papanicolau

colposeptin i-a dat...
ingrijoratoare sunt celulele glandulare atipice...
sincer eu as merge la colposcopie...infectie nu e


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#222 2008-06-09 19:53:26

carmen alexa
New member
Inregistrat: 2008-05-22
Mesaje: 73

Re: examenul papanicolau

am primit rezultatele si am venit sa va "chinui" si eu cu intrebarile mele   big_smile si big_smile si big_smile
in dreptul fiecarui enunt (denumire) apare cat un patratel . majoritatea sunt albe
patratele innegrite (care presupun ca sunt bifari) sunt:
- sistem bethesda 2001/frotiu conventional - satisfacator pt evaluare; celule endocervicale prezente
- negativ pt o leziune intraepiletiala sau maligna
- altele - flora microbiana saprofita
- descriere citologica: moderat fond inflamator acut. celularitate de aspect normal. flora microbiana saprofita
- frotiu de aspect normal
ce ziceti??? binisor??   neutral si neutral

Ultima oara a fost editat de carmen alexa (2008-06-09 20:22:27)

Offline

 

#223 2008-06-09 21:15:06

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

chiar bine. nu ai decat o inflamatie care poate fi si de la faptul ca trecuse/ se apropia menstra


mami de minuni hjarta

Offline

 

#224 2008-06-10 08:15:25

carmen alexa
New member
Inregistrat: 2008-05-22
Mesaje: 73

Re: examenul papanicolau

multumesc frumos pt raspuns
in sfarsit m-am linistit

Offline

 

#225 2008-06-12 22:47:36

sentence
New member
Inregistrat: 2008-06-12
Mesaje: 11

Re: examenul papanicolau

Buna. Mi-am facut un Papanicolau al carui rezultat vi-l prezint mai jos, cu rugamintea sa-mi faceti un rezumat mai pe intelesul meu, in speranta ca ma voi mai linisti putin

(S)clasificarea Papanicolau CII
(TBS)Frotiu satisfacator: CS+CI (celule superficiale si intermediare), Indice PA 78%, Citoliza rar, Parakeratoza(+++), Hiperkeratoza(+) Polimorfonucleare (++), Limfocite rare, Histiocite(+)
Flora: bacteriana mixta cocobacilara; rar lactobacili
(C)clasificarea Papanicolau CII/CIII
(TBS)Frotiu satisfacator:Fond fibrino-mucoid, Polimorfonucleare(+++), Limfocite(+) Histriocite(+)Celule endocervicale aspect in limite fiziologice la usor hiperplazic, Rare CI cu aspect Koilocitotic Parabazale de remaniere cu aspect +/- imatur si Celule mataplziate (Metaplazie Terminala) Metaplazie imatura cu BNC (ASCUS) rar cu diskarioze usoare
Flora idem
Concluzie: Frotiu imflamator, regenerativ cu modificari celulare de limita ale epiteliului metaplazic imatur

La recoltare s-a vazut un polip endocervical (cred ca si de-asta sunt atat de stresata)... analiza a fost facuta in Z 15
Analiza de secretie pare in regula, fara bacterii sau ciuperci, doar la germeni: lactobacili si cocobacili gram negativ
Din pacate medicul meu e in concediu si abia peste 2 saptamani am programare...si nu stiu daca e cazul sa ma impacientez si sa merg la un alt medic de urgenta

Multumesc

Offline

 

#226 2008-06-13 17:13:20

mihaela1982
Membru
Inregistrat: 2008-06-13
Mesaje: 1

Re: examenul papanicolau

am primit si eu rezultatul de la papanicolau, ma ajutati va rog pana ajung la medic:

celule epiteliale pavimentoase:
                 >>Superficiale:frecvente, izolate, placarde mici
                 >> Intermediare: rare, izolate

celule epiteliale endocervicale:frecvente, izolate, placarde mici
celule metaplazice pavimentoase: relativ frecvente
polinucleare neutrofile relativ frecvente
Hematii rare
Flora microbiana moderata bacili gram (+) doderlein relativ frecventi, coci gram (+) in perechi rari

Frotiu II B inflamator

Filamente miceliene foarte rare


Multumesc...

Offline

 

#227 2008-06-13 17:42:34

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

ai un inceput de candida care determina o inflamatie. mergi la medic pt tratament


mami de minuni hjarta

Offline

 

#228 2008-06-15 20:38:57

titiluka
Full member
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 128

Re: examenul papanicolau

buna si bine v-am gasit......ma bucur ca v-am descoperit....din pacate am dat de forum intamplator, cautand informatii despre "problema" mea.....
in 5 iunie am facut un test papanicolau......de fapt am mers la control sa vad daca mai am chistul de pe ovarul stang, descoperit in august 2007; daca tot eram acolo si daca tot m-a consultat medicul am zis sa fac si papanicolau (desi mai facusem unul in ianuarie si era bine)
in 12 iunie am fost dupa rezultat si medicul mi-a zis ca nu e bine....mi s-au inmuiat picioarele......mi-a mai recoltat o data, mi-a dat biletul cu rezultatul si m-a chemat maine sa-mi faca prima doza de vaccin (SILGARD)

1. PMN si coci prezente
2.LGSIL
3.rezultat echivalent in sistem CIN: CIN 1
asta e rezultatul de la analize; de anul trecut stiu si ca am o rana pe col, rana foarte mica, zice medicul....
acum va intreb:
1.CIN 1 inseamna displazie usoara si corespunde la PAP 2?
2. am s-au nu am HPV?
3. daca mi-a iesit LGSIL pot sa fac vaccinul?
4. am peste 30 ani......nu e prea tarziu pt vaccin?
4.nu e normal ca inainte de a face vaccinul sa fac tipizare HVP?

multumesc.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.