homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-13


#229 2008-06-15 22:10:33

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

1 CIN 1 corespunde cu C II -III si e vb de o displazie usoara
2 pt a determina daca e vb sau de hpv trebuie sa faci testul hpv (low si high risk)...eu ma mir ca ti s-a recomandat sa faci vaccinul fara aceste teste
3 sigur e LGSIL si nu LSIL? in caz de LSIL exista intradevar suspiciune de hpv...dar doar SUSPICIUNE...si daca ai cumva hpv si in special tulpinile carora se adreseaza vaccinul nu-l mai poti face (nu are rost)
4 daca nu ai acele tulpini poti sa-l faci si la 30 de ani
4 ba da...ori tipare...ori testele...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#230 2008-06-15 22:36:42

titiluka
Full member
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 128

Re: examenul papanicolau

multumesc pt promtitudine......
m-am mai uitat pe rezultatul analizelor inca o data si e LGSIL
LSIL ce inseamna?.....scuze dar chiar nu stiu.....

multumesc

Offline

 

#231 2008-06-15 22:38:29

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

LSIL e leziune intraepiteliala scuamoasa cu grad redus si e analog cu CIN I si modificarile celulare asociate cu HPV...imi pare rau dar LGSIL nu stiu ce inseamna...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#232 2008-06-15 22:50:28

titiluka
Full member
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 128

Re: examenul papanicolau

am cautat acum pe google si inseamna acelasi lucru...LSIL cu LGSIL
o singura intrebare legata de vaccin si gata...
- daca fac prima doza maine, fara sa fac tipizare hvp, si pe urma fac tipizarea si-mi iese ca am hvp,ma influenteaza cu ceva prima doza? adica imi face rau? s-au doar am facut-o degeaba?
probabil e puerila intrebarea mea dar vreau sa stiu.....

Offline

 

#233 2008-06-15 22:52:39

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

teoretic nu ar avea dc sa influenteze...practic vaccinul e destul de nou si nu se cunosc extrem de multe lucruri despre el...asa ca sfatul meu e sa nu-l faci fara test...mai ales ca daca ai hpv si in special acele tulpini sunt bani aruncati pe geam...iar 3 mil si ceva nu sunt chiar maruntis...

ce mai vroiam sa-ti zic...nu ai ceva extrem de grav si de amenintator...dar rezultatul testului tau cere investigatii suplimentare...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2008-06-15 23:03:56

titiluka
Full member
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 128

Re: examenul papanicolau

iti multumesc pt raspunsuri...
o sa merg maine si o sa discut cu d-nul dr. inainte de a decide daca fac s-au nu vaccinul....
ca si ordine a investigatiilor in cazul meu, ar fii?
1.teste pt HVP
2. tratament pt eradicarea infectiei (trebuie si antibiograma in mod normal, nu?)
3.colposcopie
4. in fctie de rez colposcopiei se decide ce se face mai departe nu?

Offline

 

#235 2008-06-15 23:09:01

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

e corect cum ai spus tu..si da...e de preferat antibiograma ca sa mergi la sigur cu tratamentul...legat de colposcopie vezi ce zice si medicul...poate nu e necesara...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#236 2008-06-16 20:23:58

sentence
New member
Inregistrat: 2008-06-12
Mesaje: 11

Re: examenul papanicolau

Buna,
Va rog, ma ajuta si pe mine cineva cu un raspuns referitor la rezultatul expus pagina precedenta?
Multumesc

Offline

 

#237 2008-06-16 22:04:51

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

sentence a scris:

Buna. Mi-am facut un Papanicolau al carui rezultat vi-l prezint mai jos, cu rugamintea sa-mi faceti un rezumat mai pe intelesul meu, in speranta ca ma voi mai linisti putin

(S)clasificarea Papanicolau CII
(TBS)Frotiu satisfacator: CS+CI (celule superficiale si intermediare), Indice PA 78%, Citoliza rar, Parakeratoza(+++), Hiperkeratoza(+) Polimorfonucleare (++), Limfocite rare, Histiocite(+)
Flora: bacteriana mixta cocobacilara; rar lactobacili
(C)clasificarea Papanicolau CII/CIII
(TBS)Frotiu satisfacator:Fond fibrino-mucoid, Polimorfonucleare(+++), Limfocite(+) Histriocite(+)Celule endocervicale aspect in limite fiziologice la usor hiperplazic, Rare CI cu aspect Koilocitotic Parabazale de remaniere cu aspect +/- imatur si Celule mataplziate (Metaplazie Terminala) Metaplazie imatura cu BNC (ASCUS) rar cu diskarioze usoare
Flora idem
Concluzie: Frotiu imflamator, regenerativ cu modificari celulare de limita ale epiteliului metaplazic imatur

La recoltare s-a vazut un polip endocervical (cred ca si de-asta sunt atat de stresata)... analiza a fost facuta in Z 15
Analiza de secretie pare in regula, fara bacterii sau ciuperci, doar la germeni: lactobacili si cocobacili gram negativ
Din pacate medicul meu e in concediu si abia peste 2 saptamani am programare...si nu stiu daca e cazul sa ma impacientez si sa merg la un alt medic de urgenta

Multumesc

ca sa te ajut putin...sa le reamintim fetelor


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#238 2008-06-16 22:39:46

Georgi7
New member
Inregistrat: 2008-05-29
Mesaje: 5

Re: examenul papanicolau

Nu va suparati..mai am si eu o intrebare...de fapt o nedumerire.....mi-a prescris medicul klion D100 timp de 10 seri.Le iau de 5 zile si am inceput sa am in timpul zilei scurgeri neplacute pe care pana sa iau ceste ovule nu mi se intampla.....este ceva normal?si daca da de ce?, iar daca nu ce anume trebuie sa fac?
Va multumesc din suflet!!

Offline

 

#239 2008-06-17 10:39:35

roxor
Membru
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

va rog, am o intrebare - in urma unui test papanicolau am urmatorul rezultat:

"celule I,PB si rare S grupate si etalate pe fond frotiu, citoliza incipienta,bacili Doderline"

Ce inseamna "citoliza incipienta" ?
La recomandari - se precizeaza de urmarit evolutia citologic.Ar trebui sa ma ingrijorez?
Astept un raspuns,
Multumesc

Offline

 

#240 2008-06-17 11:06:09

roxor
Membru
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

Deasemenea,va rog, sa-mi explicati ce inseamna "detritus prezent" la examenul de secretie vaginala?

Multumesc!

Offline

 

#241 2008-06-17 22:53:21

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: examenul papanicolau

ai mai postat o data la alt topic..citeste regulile si sterge unul din posturi k o sa iei warn
http://forum.anticonceptionale.ro/misc.php?action=rules


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#242 2008-06-19 16:19:42

titiluka
Full member
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 128

Re: examenul papanicolau

buna fetele....
am postat de curand si va ceream sfatul.....sapt trec la ex pap a iesit CIN 1......am repetat testul si azi am luat rezultatul.....CIN 3....stiu ce inseamna...
ideea e ca dr mi-a recomandat sa mai repetam o data testul desi a zis ca are mare incredere in biologul care le-a facut pe celelalte 2...si  sa fac conizatie....
acum va intreb....
1.dr pleaca in concediu....se intoarce in 7 iulie....a zis ca nu e nici o problema daca stau pana atunci...voi ce ziceti?
2.urmatorul ciclu il am in 16-18 iulie.....imediat dupa ar trebui sa fac conizatia ca sa am timp sa ma vindec cat decat pana la ciclul din august?
3.inainte de conizatie nu ar trebui sa fac si alte investigatii?
4.am usoare dureri in partea dr....sa fie de la rana s-au e autosugestie?

multumesc frumos

Offline

 

#243 2008-06-19 16:57:42

monica_iulian
Membru
Inregistrat: 2008-06-19
Mesaje: 2

Re: examenul papanicolau

Helpppppppp
Buna Sunt Noua Pe Forum Si Am Nevoie De Un Sfat.am Facut Pt Prima Oara Testul Papanicolaou ,inca Nu Am Ajuns La Doctor Ca Sa Imi Citeasca Rezultatele,asa Ca Sunt In Mare Necunostinta De Cauza,si As Fi Foarte Recunoscatoare Daca Cineva Ar Putea Sa Ma Dumireasca.precizez Ca Sunt Gravida In Luna 7.
Pe Foaia Primita De La Laborator Scrie Ceva De Genu:
Frotiu Citologic Recoltat La Pacienta In Trimestrul Iii De Sarcina
Analiza Efectuata In Cadrul Unui Screening De Rutina
Calitatea Frotiului Este Satisfacatoare Pt Interpretare
Notam Absenta Pe Frotiu A Celulelor Cilindrice Endocervicale Si Metaplazice
Frotiul Cmporta Celule Malpighiene Intermediare Cu Modificari Reactive Citoplasmatice-vacuole,granule Si Numeroase Polimorfonucleare
Se Observa De Asemenea Prezenta De Organisme Cianofile Piriforme,cu Nucleu Vezicular Excentric Si Granule Eozinofile In Citoplasma,filamente Miceliene Si Spori

Concluzie

Frotiu Negativ Pt O Leziune Intraepiteliala Sau Maligna ,cu Modificari Reactive Non-neoplazice Asociate Inflatiei
Prezente Trichomonas Vaginalis Si Organisme Fungice Compatibile Cu Candida

Si Ca Sa Fie Totul Complet Mi-au Aparut Pe Labiile Mici Condiloame(dupa Cum A Spus Doctora Care M-a Vazut Si Care A Spus Ca Nu Se Baga Sa Imi Recomande Ce Sa Fac ,ca Trebuie Sa Decida Doctorul La Care Sunt Luata In Evidenta).asa Ca Sunt In Criza Mare Pt Ca Nu Vreau Ca Bebe Sa Pateasca Ceva Mai Ales Ca E Prima Data Cand Ma Confrunt Cu Asa Ceva ,si Pana Ma Duc La Doctor Mai Trebuie Sa Astept Cateva Zile.

Offline

 

#244 2008-06-19 17:43:41

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

monica papanicolaul e ok.nu ai rana pe col dar ai infectii vaginale cu thrichomonas si candida te ocupi de astea dupa sarcina.investigheaza mai bine candiloamele alea sa vezi daca ai infectie cu hpv vb.cu medicul care te suravegheaza.daca ai o infectie activa cu hov.nu prea e recomandat sa nasti natural existand riscul sa transmiti virusul si copilului


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#245 2008-06-19 20:39:13

monica_iulian
Membru
Inregistrat: 2008-06-19
Mesaje: 2

Re: examenul papanicolau

sad da la asta ma asteptam si eu .merci mult pt informatie

Offline

 

#246 2008-06-20 12:16:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: examenul papanicolau

evilpink a scris:

monica papanicolaul e ok.nu ai rana pe col dar ai infectii vaginale cu thrichomonas si candida te ocupi de astea dupa sarcina.investigheaza mai bine candiloamele alea sa vezi daca ai infectie cu hpv vb.cu medicul care te suravegheaza.daca ai o infectie activa cu hov.nu prea e recomandat sa nasti natural existand riscul sa transmiti virusul si copilului

e valabil si pentru trichomonas...
intrebarea mare e cum ai ajuns sa ai trichomonas in sarcina...poate discuti cu partenerul, pentru ca e boala cu transmitere sexuala


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#247 2008-06-20 12:37:45

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

doctoressa a scris:

evilpink a scris:

monica papanicolaul e ok.nu ai rana pe col dar ai infectii vaginale cu thrichomonas si candida te ocupi de astea dupa sarcina.investigheaza mai bine candiloamele alea sa vezi daca ai infectie cu hpv vb.cu medicul care te suravegheaza.daca ai o infectie activa cu hov.nu prea e recomandat sa nasti natural existand riscul sa transmiti virusul si copilului

e valabil si pentru trichomonas...
intrebarea mare e cum ai ajuns sa ai trichomonas in sarcina...poate discuti cu partenerul, pentru ca e boala cu transmitere sexuala

din pacate la asta ma gandeam si eu...cum s-o fi ajuns la asta...hmm sad ?


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.