homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-15


#267 2008-07-01 14:25:03

ioanadbc
Full member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-12-07
Mesaje: 131

Re: examenul papanicolau

buna fetelor, am si eu rezultatul de la ex papanicolau. L-am facut in urma diagnosticarii cu rana pe col la un control de rutina facut cu 2 zile inainte de ciclu. Va zic lucrul acesta deoarece la o saptamana dupa 1 tratament complet de ovule, la un alt control la acelasi medic mi s-a zis ca nu mai vede aprope deloc rana, si ajung la concluzia ca probabil era inflaat tesutul inainte de ciclu. Acuma nici nu stiu ce sa mai cred, am sau nu am rana....la testul de secretie am aflat ca nu am candida sau ceva infectie doar bacili++, infiltrat leucocitar redus

In urma testului papanicolau am urmatorul rezultat:
PAP  II
tot bacili ++
celule endocervicale - nu
sugestii ulterioare, sau undeva iun zona resp scrie: superficiale, intermediare, normale,                      infiltrat leucocitar redus
recomandat: control citologic al endocolului

Voi ce parere aveti? Practic e cam acelasi lcuur ca la testul de secretie....sa merg sa fac controlul citologic in alta parte, si sa ma vada alt doctor?

Am sau nu rana pe col?

Ultima oara a fost editat de ioanadbc (2008-07-01 14:26:02)

Offline

 



#268 2008-07-01 16:23:28

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

refa papul...nu e fost facuta recoltarea bine...lipsesc celulele endocervicale...si rana nu reiese de niciunde...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#269 2008-07-01 17:21:55

ioanadbc
Full member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-12-07
Mesaje: 131

Re: examenul papanicolau

o sa-l fac altundeva....multumesc frumos

Offline

 

#270 2008-07-03 13:49:54

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: examenul papanicolau

Clamidia se depisteaza cu un test special. La pap nu apare.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#271 2008-07-03 14:25:38

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

pai ai cocii aia (COC, COCI = Bacterii de forma rotunda (exemplu: streptococ, pneumococ, stafilococ, meningococ).)...asta ar  explica inflamatia...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#272 2008-07-03 14:34:12

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

pai sincer nu inteleg pt ce e...ai o rana? pt cocii aia (ca vad ca sunt cammulti) ar trebui antibiotic...si vad ca bacilii lipsesc banuiesc ca bacilii doderline deci florata vaginala e dereglata...ai putea incerca cu iaurt si sa vezi apoi cu ies analizele...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#273 2008-07-03 18:51:04

argisa
New member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 14

Re: examenul papanicolau

Cine poate sa ma ajute cu un raspuns.Am facut un test Papanicolau, numai la gandul ca am 37 de ani, si ca ar trebui sa ma grabesc sa fac un bebe. Nu am nici un fel de antecedente, care ar putea provoca vreo boala, nu fumez, nu am avut avorturi, nici contacte sexuale accidentale, nu am inceput viata sexuala inaite de 18 ani, nici nu am avut o viata sexuala f intensa. Rezultatul testului este : caracteristicile frotiului- satisfacator pentru evaluare, la descriere citologica nu inteleg mare lucru doar raport N/C crescut,  inflamatie redusa; diagnostic citopatologic: LSIL - leziune scuamoasa intraepiteliala de grad josRecomandari: test HPV si colposcopie.
Ce trebuie sa inteleg: Sunt speriata ingrozitor nu am fost bolnava niciodata.

Offline

 

#274 2008-07-03 19:06:24

venetia
Membru
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 4

Re: examenul papanicolau

Buna. Tocmai am venit de la medic, unde cica mi s-a interpretat Papanicolau (de fapt mi=a zis ca ceva nu e ok, dar sa fac tratamentul pe care mi l-a dat data trecuta - cu ovule si apoi sa il refac si eventual colposcopie si hpv.

ce mi-a iesit - anomalii ale celulelor epiteliale, celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata ASC-US, iar la descrierea citologica spune - frecvente celule superficiale cianofile si rare orangeofile,frecvente celule endocervicale,rare celule scuamoase intermediare cu atipie nucleara,PMN rare,ASC-US

Ce inseamna? Va rog sa ma lamuriti pt ca sunt f ingrijorata!!!

multumesc anticipat!

Offline

 

#275 2008-07-03 19:23:09

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: examenul papanicolau

argisa a scris:

Cine poate sa ma ajute cu un raspuns.Am facut un test Papanicolau, numai la gandul ca am 37 de ani, si ca ar trebui sa ma grabesc sa fac un bebe. Nu am nici un fel de antecedente, care ar putea provoca vreo boala, nu fumez, nu am avut avorturi, nici contacte sexuale accidentale, nu am inceput viata sexuala inaite de 18 ani, nici nu am avut o viata sexuala f intensa. Rezultatul testului este : caracteristicile frotiului- satisfacator pentru evaluare, la descriere citologica nu inteleg mare lucru doar raport N/C crescut,  inflamatie redusa; diagnostic citopatologic: LSIL - leziune scuamoasa intraepiteliala de grad josRecomandari: test HPV si colposcopie.
Ce trebuie sa inteleg: Sunt speriata ingrozitor nu am fost bolnava niciodata.

Fa si analizele recomandate si nu te agita. Vezi ce iese si acolo si cu analizele in mana mergi la medic.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#276 2008-07-03 19:35:16

argisa
New member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 14

Re: examenul papanicolau

Tocmai de asta sunt foarte speriata, testul Papanicolau a fost foarte dureros, si nu l-as repeta prea curand.Cat despre celelalte analize, ma sperie si mai tare, daca sunt cel putin la fel de dureroase.Incerc sa inteleg ce insemna acest LSIL, in termeni medicali am inteles, dar nu stiu cat de grav este.

Offline

 

#277 2008-07-03 21:54:57

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: examenul papanicolau

argisa, fa testele in alta parte, papul sau alte recoltari endocervicale nu tb sa doara!

Ultima oara a fost editat de gargarita (2008-07-03 21:55:19)

Offline

 

#278 2008-07-03 23:09:48

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

atat pt argisa cat si venetia...fetelor...ar trebui sa faceti testul hpv...rezultatele voastre ridica suspiciune de hpv...si  argisa...o analiza de secretie nu ar strica...iar venetia cred ca vorbim despre o rana pe col nu?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#279 2008-07-04 07:45:10

venetia
Membru
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 4

Re: examenul papanicolau

la control nu s-a vazut asa ceva. Nu stiu ce este.. Aveti vreo ideea, daca nu e rana pe col ce ar putea fii?

Offline

 

#280 2008-07-04 11:35:34

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: examenul papanicolau

venetia a scris:

la control nu s-a vazut asa ceva. Nu stiu ce este.. Aveti vreo ideea, daca nu e rana pe col ce ar putea fii?

rana pe col...atit...


argisa, ti-a recoltat un nepriceput...nu are voie sa doara deloc recoltarea pentru Pappanicolau
e o leziune de col...nu e insa cazul sa fii asa de speriata


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#281 2008-07-04 12:35:27

argisa
New member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 14

Re: examenul papanicolau

Multumesc doctoressa pentru raspuns.Tot incerc sa descifrez ce inseamna acest LSIL,  este singurul bifat la anomalii ale celuleor epiteliale.In rest nimic.E primul meu test Papanicolau si mi se pare aberant sa iasa prost, cunoscandu-ma pe mine, neavand prea multe exepriente sexuale, sau alte boli.Ce ar trebui sa fac? Doctorita a zis ca max trei luni sa fac testele recomandate HPV si colposcopie, dar in acelasi timp a zis ca poate regresa.
La control mi-a zis ca am un polip foarte mic. Sa fie asta cauza?

Offline

 

#282 2008-07-04 12:38:50

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: examenul papanicolau

LSIL inseamna exact ce ti-am zis...o leziune usoara a colului, atit


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#283 2008-07-04 12:45:45

argisa
New member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 14

Re: examenul papanicolau

Eu as vrea sa ramin insarcinata, ar trebui sa tratez asta inainte sau dupa? Si daca trebuie si este o leziune usoara pot face un tratament sa evit o interventie chirurgicala?
   Sau sa mai astept 6 luni si sa repet Papanicolau?

Offline

 

#284 2008-07-06 12:41:24

titiluka
Full member
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 128

Re: examenul papanicolau

de ce maxim 3 luni? nu ti-a zis?

Offline

 

#285 2008-07-06 15:35:06

andreea daniela
New member
Inregistrat: 2008-06-16
Mesaje: 10

Re: examenul papanicolau

buna.mi-au  aparut de vreo 2 luni niste bubite pe labiile mici si intre ele care nu mai trec .seamana cu niste besici mici care nu ma mananca si nici nu ustura si se vad numai dak te uiti f atent. la ginecolog mi-a zis ca nu-i nimic grav si nu mi-a dat nici un tratament.
Rezultatul la secretia vaginala a fost: FGB:FRECVENTE PMN,RARE CELULE EPITELIALE PLATE SI ENDOCERVICALE,MODERATA FLORA BACTERIANA BACILARA.
PAPANICOLAU II :SATISFACATOR PENTRU EVALUARE, CELULE ENDOCERVICALE PREZENTE,NEGATIV PENTRU O LEZIUNE INTRAEPITELIALA SAU MALIGNA,MODIFICARI CELULARE REACTIVE ASOCIATE CU INFLAMATIE. CE POATE FI?MERCI PT RASPUNS

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.