homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-148


#2794 2014-11-20 10:42:55

mina270
Membru
Inregistrat: 2014-11-20
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

Va rog sa ma ajutati cu o interpretare a testului PAP. Abia peste o saptamana am programare la medic.

In urma unei sangerari la contact si unui disconfort in zona pelviana, am facut un consult+eco intravaginala+ test pap + test secretie.

Medicul a zis ca uter+anexe sunt in regula, dar am o infectie.

Rezultatele PAP sunt (scriu doar ce a bifat biologul):

Satisfacator pt evaluare

Celule endocervicale - prezente

Cocobacili (nu scrie de care)

Recomandari - de urmarit evolutia citologic dupa tratament

descriere citologica: celule T, S, PB, PMN, sange

Diagnostic: inflamatie nespecifica



Iar buletinul de secretie: celule epiteliale frecvente, leucocite frecvente, flora cocobacilara PMN.



Multumesc.

Offline

 



#2795 2014-11-20 11:06:47

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: examenul papanicolau

examen de secretie sau culturi nu ai facut ? ar fi nevoie de niste culturi ca sa vezi ce anume a provocat infectia (ce sunt cocobacilii aceia) si sa primesti tratamentul adecvat

Offline

 

#2796 2014-11-20 12:15:53

mina270
Membru
Inregistrat: 2014-11-20
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

heimdall a scris:

examen de secretie sau culturi nu ai facut ? ar fi nevoie de niste culturi ca sa vezi ce anume a provocat infectia (ce sunt cocobacilii aceia) si sa primesti tratamentul adecvat

examenul de secretie, in care scrie doar atat : leucocite frecvente si flora cocobacilara PMN

sa fac un test de chlamidya? sau altceva?

Offline

 

#2797 2014-11-20 12:24:48

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: examenul papanicolau

cere culturi din col sau culturi din secretia vaginala... le poti face la orice laborator
daca vrei si ureaplasma, mycoplasma si chlamydia trebuie sa ceri separat, nu se fac by default

Ultima oara a fost editat de heimdall (2014-11-20 12:31:15)

Offline

 

#2798 2014-11-20 12:27:18

mina270
Membru
Inregistrat: 2014-11-20
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

heimdall a scris:

cere culturi din col sau culturi din secretia vaginala... le poti face la orice laborator

Multumesc mult.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2799 2014-11-25 16:06:42

Emma.28
Full member
Inregistrat: 2008-07-21
Mesaje: 238

Re: examenul papanicolau

Buna fetelor. Revin cu o noua problema, pe care sper sa o pot rezolva cu ajutorul vostru.

In vara, am facut un test pap care a iesit tip 3, cu celule glandulare atipice AGC NOS. La sfatul medicului, am repetat testul la Micomi, iar rezultatul a fost 'frotiu negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna'.

Acum o luna am repetat testul din nou, iar a iesit modificat, tip 3, cu celule glandulare endocervicale atipice, si am facut un chiuretaj biopsic fractionat (cu biopsie de endocol si de endometru).

Astazi am primit rezultatul, insa pana maine nu pot sa iau legatura cu medicul, si sper din toata inima sa ma ajutati voi sa interpretez rezultatul biopsiei:

Piesa operatorie: produs de curetaj endocervical, produs de curetaj endometrial
Examinare macroscopica: produs de curetaj endocervical si produs de curetaj endometrial procesate si examinate in totalitate
Examinare microscopica: produs de curetaj continand fragmente de endometru sub stimul progesteronic, cu zone de aglomerari glandulare si inmuguriri laterale, stratificari ale epiteliului si proiectii papilare in lumen.
Diagnostic anatomo-patologic: Hiperplazie endometriala fara atipii.

Va multumesc.

Offline

 

#2800 2015-02-17 00:41:28

Skylar
New member
Inregistrat: 2015-02-16
Mesaje: 14

Re: examenul papanicolau

Emma.28 a scris:

Buna fetelor. Revin cu o noua problema, pe care sper sa o pot rezolva cu ajutorul vostru.

In vara, am facut un test pap care a iesit tip 3, cu celule glandulare atipice AGC NOS. La sfatul medicului, am repetat testul la Micomi, iar rezultatul a fost 'frotiu negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna'.

Acum o luna am repetat testul din nou, iar a iesit modificat, tip 3, cu celule glandulare endocervicale atipice, si am facut un chiuretaj biopsic fractionat (cu biopsie de endocol si de endometru).

Astazi am primit rezultatul, insa pana maine nu pot sa iau legatura cu medicul, si sper din toata inima sa ma ajutati voi sa interpretez rezultatul biopsiei:

Piesa operatorie: produs de curetaj endocervical, produs de curetaj endometrial
Examinare macroscopica: produs de curetaj endocervical si produs de curetaj endometrial procesate si examinate in totalitate
Examinare microscopica: produs de curetaj continand fragmente de endometru sub stimul progesteronic, cu zone de aglomerari glandulare si inmuguriri laterale, stratificari ale epiteliului si proiectii papilare in lumen.
Diagnostic anatomo-patologic: Hiperplazie endometriala fara atipii.

Va multumesc.

Rezultatul testului HP este normal , daca e impregnat progesteronic reprezinta doar perioada in care s-a facut prelevarea tesutului. Sa inteleg ca doar un test PAP a fost facut la Micomi si acela a fost negativ , ceea ce tin sa cred ca e adevarat, oamenii de acolo doar de asta se ocupa. Celelalte teste PAP au fost facute in mediu lichid sau clasic , pe lame? Deoarece cele pe lame dau de multe ori artefacte , deci rezultate fals pozitive. Sper ca nu am raspuns prea tarziu.


Be the best that you can be.

Offline

 

#2801 2015-02-23 09:30:22

scyphozoa
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 79

Re: examenul papanicolau

Buna, am nevoie de o parere pana ajung la doctor !! Am facut secretie si pap, iar la secretie nu a iesit nimic, adica neisseria, streptococcus, stafilococ, enterococ sau enterobacterii. La papa insa, am celule endocervicale metaplaziate prezente, modificari celulare reactive asociate cu inflamatia, modificarea florei vaginale sugestiva pt vaginoza bacteriana.   
Concluzia, frotiu negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna. Modificari celulare reactive asociate inflamatiei. Flora vaginala sugestiva pt vaginoza bacteriana. Se recomanda repetarea testului Pap peste 1 an. 

Ma gandeam sa fie o bacterie anaeroba?

Offline

 

#2802 2015-02-23 10:28:13

scyphozoa
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 79

Re: examenul papanicolau

As putea sa iau Metronidazol o saptamana eu si partenerul meu? va rog sunt foarte confuza si ma enerveaza faptul ca trebuie sa astept pana ajung la doctor...

Offline

 

#2803 2015-02-23 23:31:38

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: examenul papanicolau

analizele tale sunt absolut in regula, cu exceptia inflamatiei provocate de vaginoza. nu mai cauta pe google smile pentru ca vei afla doar informatii trunchiate sau incomplete.
vaginoza asta inseamna in principiu un dezechilibru si cel mai bine poate sti medicul tau ce sa iti prescrie.
NU lua metronidazol de capul tau, nu e deloc cel mai placut medicament din lumea asta si trebuie luat, ca oricare altul, doar cand e nevoie.

in concluzie. esti ok, nu iti face griji, asteapta controlul si eventualul tratament.

Offline

 

#2804 2015-02-24 11:01:21

scyphozoa
New member
Inregistrat: 2012-08-03
Mesaje: 79

Re: examenul papanicolau

multumesc mult, voi astepta sa ajung la doctor, sa speram ca in max o saptamana, va pup

Offline

 

#2805 2015-03-07 12:11:26

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: examenul papanicolau

Buna fetelor ..am si eu nevoie de o parere sunt cam speriata ..am facut analiza papanicolau si mi  a iesit ascus la secretie nu mi a mai iesit candidoza..doctora mi a dat antibiotic si repetarea pap test la 3 luni..daca iese tot asa imi face colposcopie..acum sunt si mai speriata ca sunt la jumatatea lunii si am spotting,nu iau Ac nimic..nu mi s a mai intamplat..este sange rosu inchis..o fi de la ovulatie?am facut eco pelvin si nu am nimic la ovare sau uter...sunt si anemica,am cicluri abundente..medicul mi a dat fier pt 3 luni

Offline

 

#2806 2015-03-07 12:58:31

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: examenul papanicolau

Am scris tot rezultatul pap...satisfacator pt evaluare,celule endocervicale prezente,ASc us,
Observatii celule scuamoase superficilae,intermediare,granulocite,unele celule mature prezinta nuclei hipercromi,de 3 ori mai mari decat normal si mi se  recomanda repetarea pap la un an

Offline

 

#2807 2015-03-08 11:16:28

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: examenul papanicolau

fetelor spotti ala s a transformat in menstra,...sunt la mijlocul lunii si imi vine ciclul de 2 ori??/e ceva grav?nu mi s a mai intamplat pana acum

Offline

 

#2808 2015-03-08 11:17:30

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: examenul papanicolau

se poate intampla, poate ai avut un ciclu anovulator de e asa scurt... o echografie ai facut cand ai facut pap-ul, era totul ok ?

Offline

 

#2809 2015-03-08 11:33:21

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: examenul papanicolau

Am facut ecografie pelvina, la pap la recoltare a fost ok..ideea e ca am avut un pic de mucus cervical,ca si cand ovulam si apoi s a declansat sangerarea..o fi de la stres?

Offline

 

#2810 2015-03-08 11:37:04

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: examenul papanicolau

nu, nu cred ca e de la stres
vezi luna viitoare ce se intampla, cred ca a fost o exceptie luna asta

Offline

 

#2811 2015-03-13 20:03:17

Emma.28
Full member
Inregistrat: 2008-07-21
Mesaje: 238

Re: examenul papanicolau

Skylar a scris:

Emma.28 a scris:

Buna fetelor. Revin cu o noua problema, pe care sper sa o pot rezolva cu ajutorul vostru.

In vara, am facut un test pap care a iesit tip 3, cu celule glandulare atipice AGC NOS. La sfatul medicului, am repetat testul la Micomi, iar rezultatul a fost 'frotiu negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna'.

Acum o luna am repetat testul din nou, iar a iesit modificat, tip 3, cu celule glandulare endocervicale atipice, si am facut un chiuretaj biopsic fractionat (cu biopsie de endocol si de endometru).

Astazi am primit rezultatul, insa pana maine nu pot sa iau legatura cu medicul, si sper din toata inima sa ma ajutati voi sa interpretez rezultatul biopsiei:

Piesa operatorie: produs de curetaj endocervical, produs de curetaj endometrial
Examinare macroscopica: produs de curetaj endocervical si produs de curetaj endometrial procesate si examinate in totalitate
Examinare microscopica: produs de curetaj continand fragmente de endometru sub stimul progesteronic, cu zone de aglomerari glandulare si inmuguriri laterale, stratificari ale epiteliului si proiectii papilare in lumen.
Diagnostic anatomo-patologic: Hiperplazie endometriala fara atipii.

Va multumesc.

Rezultatul testului HP este normal , daca e impregnat progesteronic reprezinta doar perioada in care s-a facut prelevarea tesutului. Sa inteleg ca doar un test PAP a fost facut la Micomi si acela a fost negativ , ceea ce tin sa cred ca e adevarat, oamenii de acolo doar de asta se ocupa. Celelalte teste PAP au fost facute in mediu lichid sau clasic , pe lame? Deoarece cele pe lame dau de multe ori artefacte , deci rezultate fals pozitive. Sper ca nu am raspuns prea tarziu.

Cele 2 teste pap de tip 3 au fost facute conventional, pe lame, la Gynecoland. Primul in iunie 2014, urmatorul in noiembrie 2014. Intre cele 2 am avut altul, in iulie, la Micomi, in mediu lichid, care a iesit bine (negativ pt leziune intraepiteliala sau maligna).  Ecografiile toate (3 la numar) au iesit bine.

Cand am avut chiuretajul biopsic fractionat eram in ziua 25 de ciclu. Doctorul nu mi-a dat niciun tratament in urma biopsiei.  Mi-a zis doar ca vrea sa ma mai vada la vara.

Pe masura ce citesc pe net de hiperplazia endometriala cu si fara atipii ma ingrozesc. Oare n-ar fi trebuit sa primesc un tratament?

Va multumesc mult pentru atentie si aprijin!

Ultima oara a fost editat de Emma.28 (2015-03-13 20:04:02)

Offline

 

#2812 2015-03-16 13:39:03

Rhea
New member
Inregistrat: 2011-06-18
Mesaje: 93

Re: examenul papanicolau

"Buna fetelor ..am si eu nevoie de o parere sunt cam speriata ..am facut analiza papanicolau si mi  a iesit ascus, la secretie,nu mi a mai iesit candidoza..doctora mi a dat antibiotic si repetarea pap test la 3 luni..daca iese tot asa imi face colposcopie."

Fetelor..revin si eu cu o nelamurire..vad ca testele astea pap,cateodata ies aiurea..eu am facut analiza Pap la Romgermed Plevnei si tot stau pe ganduri...mi a iesit  ASC us.ceea ce ce pana acum nu mi-a iesit niciodata..pap ul trecut a fost facut acum un an,si am vazut ca proba a fost lucrata la Micomi..si a iesit ok..acum tot stau si ma gandesc am scris tot rezultatul pap...satisfacator pt evaluare,celule endocervicale prezente,ASc us,
Observatii celule scuamoase superficilae,intermediare,granulocite,unele celule mature prezinta nuclei hipercromi,de 3 ori mai mari decat normal si mi se  recomanda REPETAREA tESTULUI PAP LA 1 AN,DE CATRE ANATOMO-PATOLOG,ESTE BIFAT CLAR LA CASUTA CU UN AN,I-AM ARATT SI DOCTOREI..E NORMAL?/nu trebuia colposcopie sau tipaj HPV?...eu cred ca e nebuna citoloaga..doctora mi a zis sa repet la 3 luni si daca iese tot asa colposcopie..nu prea mai am incredere in laboratorul lor..la Micomi se lucrezaza bine?sau m as duce la inst Cantacuzino..sa refac pap???..voi ce ati face in locul meu?

Ultima oara a fost editat de Rhea (2015-03-16 13:39:59)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.