homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-20


#362 2008-07-18 17:06:36

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: examenul papanicolau

atunci inseamna ca nu esti insarcinata

Offline

 



#363 2008-07-18 17:07:42

lesi
Full member
Inregistrat: 2008-02-08
Mesaje: 113

Re: examenul papanicolau

multumesc,nici nu sti ce ma bucur

Offline

 

#364 2008-07-18 22:19:06

sentence
New member
Inregistrat: 2008-06-12
Mesaje: 11

Re: examenul papanicolau

buna,
acum cave vreme va solicitam o parere referitoare la un rezultat papanicolau, pe care il mai copiez o data
"(S)clasificarea Papanicolau CII
(TBS)Frotiu satisfacator: CS+CI (celule superficiale si intermediare), Indice PA 78%, Citoliza rar, Parakeratoza(+++), Hiperkeratoza(+) Polimorfonucleare (++), Limfocite rare, Histiocite(+)
Flora: bacteriana mixta cocobacilara; rar lactobacili
(C)clasificarea Papanicolau CII/CIII
(TBS)Frotiu satisfacator:Fond fibrino-mucoid, Polimorfonucleare(+++), Limfocite(+) Histriocite(+)Celule endocervicale aspect in limite fiziologice la usor hiperplazic, Rare CI cu aspect Koilocitotic Parabazale de remaniere cu aspect +/- imatur si Celule mataplziate (Metaplazie Terminala) Metaplazie imatura cu BNC (ASCUS) rar cu diskarioze usoare
Flora idem
Concluzie: Frotiu imflamator, regenerativ cu modificari celulare de limita ale epiteliului metaplazic imatur"
Va spuneam si de existenta unui polip cervical pe care l-am extirpat si am primit si analiza anatomo-patologica:
-papilom parakeratozic cu coilocitoza
-inflamatie cronica hiperplazica papilara endocervicala cu zone de metaplazie scuamoasa cu caracter de CIN1-CIN 2
mi-am facut o colposcopie in urma careia nu s-a constatat nimic anormal.
recomandarea medicului a fost sa fac o electroexcizie
va rog sa ma ajutati si pe mine cu ceva sfaturi...din ce am inteles prezenta acelor coilocitoze precum si acel ascus la papanicolau ar indica o infectie cu hpv. ar trebui sa fac si un tipaj hpv? inainte sau dupa electroexcizie? cat de repede ar trebui sa iau o hotarare? pt ca mi-e putin teama sa aman electroexcizia pana am rezultatul de la tipaj ...pe de alta parte, n-am prea inteles la ce ajuta electroexcizia... si daca ajuta in vreun fel si in caz de infectie cu hpv
va multumesc

edit: acum imi dau seama ca medicul mi-a explicat procedura si e vorba de conizatie, nu electroexcizie. de fapt, asa mi-a si scris, doar ca eu aveam senzatia ca e cam acelasi lucru.

Ultima oara a fost editat de sentence (2008-07-18 22:27:19)

Offline

 

#365 2008-07-18 22:46:03

Moni_urs
New member
Inregistrat: 2007-05-28
Mesaje: 5

Re: examenul papanicolau

buna fetelor ... nu stiu daca are legatura cu topicul dar vreau sa stiu daca este grav ce mi sa intamplat : sunt gravida in 6 luni si un pic si am intretinut relatii sexuale cu barbatul meu .. imediat dupa lui iau aparut niste basicutze rosii ca o iritatie la penis as vrea sa stiu daca i se poate intampla ceva copilului sau mie sau daca este ceva grav ... lui ii apar si ii dispar de ceva timp.

Offline

 

#366 2008-07-19 07:15:57

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

moni satul tau sa mearga la un dermatolog cand ii apar

sentence papanicolaul tau indica o rana pe col de aici ASCUS e bine sa faci si testul hpv


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#367 2008-07-19 10:22:03

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

moni fa o analiza de secretie


mami de minuni hjarta

Offline

 

#368 2008-07-19 11:24:51

sentence
New member
Inregistrat: 2008-06-12
Mesaje: 11

Re: examenul papanicolau

La colposcopie colul arata bine...
voi face si testul hpv, dar ma intrebam daca sa fac sau nu conizatia...si care e ordine "fireasca" in care ar trebui sa le fac. e necesara conizatia? e urgenta?

Offline

 

#369 2008-07-19 16:55:08

lesi
Full member
Inregistrat: 2008-02-08
Mesaje: 113

Re: examenul papanicolau

revin iar cu intrebarea de ieri si ini cer scuze la heimdall care mi a raspuns dar vad ca este  eu_vreau online si as vrea si parerea ei la aceasta analiza
                                                 femei care nu sunt gravide
rezultatul meu <0,1 mUI/mL      premenopauza - <5,3
                                                 post menopauza -<8,3
analizele sunt HCG total
nu as mai fi intrebat daca nu vedeam minusul acela in fata la referintele lor de la laborator

Ultima oara a fost editat de lesi (2008-07-22 10:07:53)

Offline

 

#370 2008-07-22 20:29:24

sentence
New member
Inregistrat: 2008-06-12
Mesaje: 11

Re: examenul papanicolau

fetelor, cred ca v-ati saturat de mine...
uite ca vin cu rezultatul unui nou papanicolau, analiza facuta dupa scoaterea acelui polip (papilom parakeratozic cu coilocitoza; inflamatie cronica hiperplazica papilara endocervicala cu zone de metaplazie scuamoasa cu caracter de CIN1-CIN 2)
rez dela paps este:
"Frotiul comportă koilocite, celule superficiale şi intermediare cu nucleu discariotic, unele celule binucleate, cu citoplasmă oranjofilă sau bazofilă.
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale,
concluzie: Leziune scuamoasă intraepitelială de grad scăzut  (LSIL)"
se recomanda colposcopie"
Ma ajutati si cu acest rezultat? Oare trebuie facuta si in conditiile astea conizatia?

Offline

 

#371 2008-07-22 21:05:29

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

la cat timp dupa scoaterea polipului ai facut papanicolaul asta?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#372 2008-07-22 21:05:56

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: examenul papanicolau

Sentence, primul lucru: din pacate, aproape sigur ai HPV...Tb sa faci tipajul. Nu dureaza asa mult : 2-3 saptamani. Nu se intampla nimic in 2-3 saptamani daca astepti cu conizatia, dar , daca vrei , poti sa o faci si fara sa astepti rezultatul la tipaj. Al doilea lucru: la ce vrei sa faci conizatie? Ai spus ca la colposcopie este ok...Conizatia se face la ceva, se excizeaza o portiune de tesut, o leziune care se vede la colposcopie, la tine se vede ceva? Daca nu , eu zic sa mai ceri opinia unui medic...
Primul pap mi s-a facut mai bine facut , si mai clar. Ar trebui ca de acum incolo sa faci tot acolo...asa vei putea face comparatii si vei vedea cum evolueaza lucrurile...
Si eu am avut un pap cam tot ca al tau , si am scapat fara conizatie...Urmatorul, la 6 luni , a fost mult mai bun...Deci nu fi excesiv de speriata...
Eventual, spune-ne mai multe despre succesiunea in timp: cand a iesit primul pap prost , cand s-a excizat polipul, cand a fost al doilea pap...


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#373 2008-07-23 07:34:37

sentence
New member
Inregistrat: 2008-06-12
Mesaje: 11

Re: examenul papanicolau

Buna
Primul pap l-am facut la cantacuzino, acum vreo 2-3 luni. al doilea pap l-am refacut la micomi, la vreo 2-3 saptamani de la scoaterea polipului (pt ca doctoritei i s-a parut ca primul pap nu a fost recoltat bine. asa mi-a explicat: ca nu se poate interpreta rezultatul).
la colposcopie nu s-a vazut nimic, dar medicul care mi-a facut-o mi-a explicat ca imi va exciza zona in care fusese polipul, pt a preveni inclusiv riscul reaparitiei lui.
intre timp m-am cam lamurit dar inca refuz sa accept ca pot avea hpv. Nici nu stiu daca vreau sa am certitudinea.

Offline

 

#374 2008-07-23 09:00:02

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

sincer ue cred ca facut prea devreme papanicolaul dupa extirparea polipului.. trebuia s amaia stepti o perioada


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#375 2008-07-23 12:55:10

mydy
Full member
De la: craiova
Inregistrat: 2007-08-08
Mesaje: 939

Re: examenul papanicolau

fetele la examenul papanicolau se vede o eventuala sarcina?
msi:*pusspuss


^__________________ [ hjarta ]___________________^

Offline

 

#376 2008-07-23 12:56:07

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

nu


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#377 2008-07-23 12:57:43

mydy
Full member
De la: craiova
Inregistrat: 2007-08-08
Mesaje: 939

Re: examenul papanicolau

evilpink a scris:

nu

ok mercy puss


^__________________ [ hjarta ]___________________^

Offline

 

#378 2008-07-24 18:26:18

cristallus
New member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 17

Re: examenul papanicolau

fetelor am si eu o nelamurire:am facut un control ginecologic de rutina si medicul a zis ca am un col care sangereaza usor la atingere si e inflamat si am facut testul babes papnicolau si mi-a iesit celulele endocervicale prezinta aspect de metaplazie, pe fondull inflamatorul hemoragic se releva numeroase celule bazale si parabazale cu anizocitoza nucleara usoaraFBP atrofic, inflamator.Am primit tratamentu cu ovule cervugid si colposeptin.dupa ce fac tratementul merg sa repede babes papanicolau.Voi ce parere aveti sub inflamatie se afla o rana pe col sau un cancer de col uterin?

Offline

 

#379 2008-07-29 19:49:42

valerica@
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-06-24
Mesaje: 14

Re: examenul papanicolau

buna seara fetelor va scriu dupa o luna cand va ceream sfaturi am aflat rezultatul genotiparii si a iesit negativ daaar doctorita a spus sa mai repet testul pap inca o data peste trei luni pana atunci mi-a recomandat ovule cu echinaceea(pe care nu le gasesc)si sa iau pe cale orala tot ce inseamna antioxidanti(atunci papul a iesit cIII)voi ce parere aveti cu multumiri pt raspunsuri;)

Offline

 

#380 2008-07-29 20:13:20

nathalie7
Membru
Inregistrat: 2008-05-16
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

Buna seara, va rog ajutati-ma si pe mine cu interpretarea unui buletin de analiza(examen microbiologic secretie vaginala), facut la cantacuzino. Scrie asa :
epitelii superficiale-frecvente; epitelii intermediare-rare; epitelii parabazale- absente; epitelii bazale- absente, alte celule-absente; leucocite-rare; hematii-absente; trichomonas-absent, germeni-lactobacili; levuri-absente; cultura-Doderlein; cultura pt ciuperci-negativa
Vreau sa stiu daca e ok, si daca apare vreo infectie sau altceva.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.