homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-22


#400 2008-07-30 21:13:16

valerica@
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-06-24
Mesaje: 14

Re: examenul papanicolau

multumesc frumos pentru raspuns era vorba despre pastile cu echinaceea cat despre anticonceptionale mi-au fost interzise 6 luni dupa ce am luat 7ani consecutiv mycroginon si acum stau cu o mare frica

Offline

 



#401 2008-07-30 22:29:26

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: examenul papanicolau

va rog frumos sa-mi spuneti si mie dak la analiza de secretie trebuie sa arate dak am candida ,trichomonas si celelalte k nu stiu si la secretie mi-a iesit bine adik nu am nimik totul e normal asa mi-a zis dr meu si ce mai trebuie sa mai fac papa ,testu hpv ,lamuriti-ma si pe mine k sunt in ceata rau ....e f important va rog ..multumesc


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#402 2008-07-30 23:48:09

Lili25
New member
Inregistrat: 2008-07-29
Mesaje: 7

Re: examenul papanicolau

doctoressa a scris:

Lili25 a scris:

va rog ajutati-ma cu o interpretare la analizele pap si microbiologie

examenul pap
celule epiteliale pavimentoase: numar - frecvente, dispozitie - izolate, placarde mici, mari
celule epiteliale cilindrice (endocervicale): numar - rare, dispozitie - placarde mici
polinucleare neutrofile - frecvente
hematii - relativ frecvente, endocervical !!! (in zona asta mai e ceva scris de mana ce n-am putut descifra)
flora microbiana: cantitate - mica, tip: coci, bacili
concluzii: frotiu clasa II pap inflamator bethesda system
nota: hematii preponderent endocervical

microbiologie
celule epiteliale pavimentoase superficiale - frecvente izolate si in placarde
celule epiteliale pavimentoase intermediare - relativ frecvente izolate si in placarde
celule epiteliale pavimentoase parabazale - absente
celule epiteliale pavimentoase bazale - absente
leucocite - frecvente
hematii - absente
flora microbiana - cantitate: bogata
flora microbiana - tip: cocobacili si bacili scurti Gram variabili frecventi (aspect de flora anaeroba), coci Gram (+) in perechi rari
levuri - rare (candida)
trichomonas - absent

doctorita mi-a dat o reteta pentru ovule Flagyl si trimizol pentru ambii parteneri, insa nu mi-a spus mare lucru despre analizele astea. e grav?
si o ultima intrebare. in timpul administrarii tratamentului trebuie sa ne abtinem de la contact sexual?
multumesc mult

e ok...mai singerai putin din uter...nimic grav...ai insa candida si probabil si gardnerella
uia tratamentul dat

multumesc!

Offline

 

#403 2008-07-31 09:20:39

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: examenul papanicolau

valy_creata2000 a scris:

va rog frumos sa-mi spuneti si mie dak la analiza de secretie trebuie sa arate dak am candida ,trichomonas si celelalte k nu stiu si la secretie mi-a iesit bine adik nu am nimik totul e normal asa mi-a zis dr meu si ce mai trebuie sa mai fac papa ,testu hpv ,lamuriti-ma si pe mine k sunt in ceata rau ....e f important va rog ..multumesc

Pentru clamidya si HPV sunt teste separate. In rest, analiza normala de secretie ar trebui sa le depisteze pe celelalte.

Papanicolaul este cu totul alta analiza si depisteaza daca exista modificari celulare la nivelul colului uterin. Intr-adevar, pentru HPV si clamidya se face analiza separata pentru fiecare din ele.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#404 2008-07-31 15:16:16

anorien
Hero member
De la: Constanta
Inregistrat: 2008-06-21
Mesaje: 2510

Re: examenul papanicolau

Rog si eu un raspuns legat de rezultatele mele, va rog mult de tot

Ex. secretie vaginala: frecvente celule epiteliale, rare PMN, flora banala (bacili Doderlein), relativ frecventi spori de candida.
trichomonas: absent

Ex. citologic:
F1: frecvente CES, rare celule intermediare si PMN, rari spori de candida.  Tip II
F2: Idem F1 + celule parabazale. Tip II
F3: Idem F2 + celule bazale si endocervicale. Tip II

Atata scrie cesafac


Mami fericita  de bebe Victor, 22 mar 2014 hjarta
Doamne, îți mulțumim pentru aceasta minune!
Cum a aparut minunea din burtica

Offline

 

 Publicitate


loading...

#405 2008-08-03 21:12:56

dandreeaf
New member
Inregistrat: 2008-05-06
Mesaje: 23

Re: examenul papanicolau

salut tuturor,sunt ff ingrijorata,acum o luna,mai exact in 4 iulie am facut o conizatie dupa care m-am simtit minunat,nu am avut nici o problema.incepand de vineri am iesit la plaja,si am stat la soare si azi am inceput sa am o scurgere care se aseamana cu menstruatia dar parca a fost mai maronie la inceput si totusi tind sa cred ca e putin gelatinoasa....o fi din cauza soarelui?stiam ca am ceva restrictii in perioada de refacere dar ma gandesc ca poate asa e mentruatia de dupa conizatie,si ultima mentruatie am avut-o din 29 iun-3iul....oare ce sa fie?sunt foarte ingrijorata.va rog ajutati-ma

Offline

 

#406 2008-08-03 22:01:48

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

eu zic ca e inceputul menstrei...care poate vine umpic mai repede din cauza schimbarii climatului (daca nu esti de pe malul marii)...vezi cum decurge...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#407 2008-08-03 22:30:15

dandreeaf
New member
Inregistrat: 2008-05-06
Mesaje: 23

Re: examenul papanicolau

sper sa fie inceputul menstruatiei,am stat doar acasa.multumesc din suflet

Offline

 

#408 2008-08-03 22:35:28

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

sorry...intelesesem ca ai fost la mare tongue


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#409 2008-08-04 10:17:00

Lili25
New member
Inregistrat: 2008-07-29
Mesaje: 7

Re: examenul papanicolau

doctoressa a scris:

Lili25 a scris:

va rog ajutati-ma cu o interpretare la analizele pap si microbiologie

examenul pap
celule epiteliale pavimentoase: numar - frecvente, dispozitie - izolate, placarde mici, mari
celule epiteliale cilindrice (endocervicale): numar - rare, dispozitie - placarde mici
polinucleare neutrofile - frecvente
hematii - relativ frecvente, endocervical !!! (in zona asta mai e ceva scris de mana ce n-am putut descifra)
flora microbiana: cantitate - mica, tip: coci, bacili
concluzii: frotiu clasa II pap inflamator bethesda system
nota: hematii preponderent endocervical

microbiologie
celule epiteliale pavimentoase superficiale - frecvente izolate si in placarde
celule epiteliale pavimentoase intermediare - relativ frecvente izolate si in placarde
celule epiteliale pavimentoase parabazale - absente
celule epiteliale pavimentoase bazale - absente
leucocite - frecvente
hematii - absente
flora microbiana - cantitate: bogata
flora microbiana - tip: cocobacili si bacili scurti Gram variabili frecventi (aspect de flora anaeroba), coci Gram (+) in perechi rari
levuri - rare (candida)
trichomonas - absent

doctorita mi-a dat o reteta pentru ovule Flagyl si trimizol pentru ambii parteneri, insa nu mi-a spus mare lucru despre analizele astea. e grav?
si o ultima intrebare. in timpul administrarii tratamentului trebuie sa ne abtinem de la contact sexual?
multumesc mult

e ok...mai singerai putin din uter...nimic grav...ai insa candida si probabil si gardnerella
uia tratamentul dat

doctoressa, inca o intrebare. pe reteta scrie flagyl 500 - 20 de ovule, 1/zi dar in prospect scrie ca nu se administreaza mai mult de 10 ovule la o cura, si asta maxim de 2-3 ori pe an. tinizolul mi l-a dat si mie si partenerului, cate 4 pastile odata, cu repetare la 7 zile. eu am inteles ca repetarea la 7 zile e doar pt tinizol, ca daca fac pauza 7 zile intre cutiile de flagyl o sa iau ultimele comprimate fix in timpul menstruatiei, si imi imaginez ca nu-s foarte eficiente. cum le iau?

Ultima oara a fost editat de Lili25 (2008-08-04 14:14:39)

Offline

 

#410 2008-08-05 21:44:34

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: examenul papanicolau

pui 10 zile flagyl si faci pauza
la fel cu tinizol, zic eu....sunt toxice hepatice nu e cazul sa exagerezi
repeti dupa menstra, eventual


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#411 2008-08-08 22:56:36

gabi86
Membru
Inregistrat: 2008-01-29
Mesaje: 2

Re: examenul papanicolau

am si eu o intrebare. la testul papanicolau mi-a iesit : bacili doderlein-redus. stiu ca asta inseamna ca mi-a scazut imunitatea. ce imi recomandati ca sa revina la normal? nu vreau sa ma trezesc cu tot felu de microbi:(

Offline

 

#412 2008-08-09 21:43:16

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

tratamentul cu iaurt. da o cautare pe forum ca s-a tot vb de el wink


mami de minuni hjarta

Offline

 

#413 2008-08-10 01:04:40

apple
New member
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 15

Re: examenul papanicolau

buna! am intrat pe acest forum din nevoia de a ma asigura ca acum testul Papanicoalu este bun.

Ultimul an nu a fost tocmai usor pentru mine. In august 2007 mi s-a facut un erad, fiindca mi s-a descoperit o rana pe col, in urma unui test Papanicolau, CIII. Biopsia indica o displazie usoara. La sapte luni de la interventie, am fost la control, am repetat testul Papanicolau, a iesit din nou CIII si LSIL, am facut testul HPV, a iesit pozitiv, tulpinile 16 si 31. A urmat o conizatie, dupa alte investigatii. Biopsia a aratat un carcinom in situ. Dupa alte trei luni am repetat testul Papanicolau si au iesit urmatoarele:
(S)
Clasificare Pap CII. Frotiu satisfacator CS+CI( Celule superficiale si Intermediare), indice P>A> 75%
Polymorphs(++); Lymphos-; Hystos(+)
Rar N mariti de volum CI
Flora :Lactobacili. Discreta flora bacteriana cocica. Rari blastospori Candida

(C)Clasificare Pap CII
Frotiu satisfacator.Fond fibrinomucid.
Polymorphs(+++)
Lymphos-;Hystios(+);RBC(+)
Celule endocervicale aspect limite fiziologice la usor, rar moderat hiperplazic.
Rar N mariti de volum CI.
Celule metaplaziate aspect matur, metabolic activ, rar cu ASCUS
parabazale de remaniere+/-imature, aspect metabolic activ.
Flora: lactobacili. Discreta flora bacteriana cococa. Rari blastospori Candida.
Cocluzii: Frotiu inflamator regenerativ.

Medicul mi-a prescris Lamoxil ovule si crema plus Diflucan pt. Candida. in rest mi-a zis ca e bine.
am inceput tratamentul acum doua zile

Am citit totusi ca celulele metaplaziate ar indica un posibil cancer in situ , este adevarat sau m-am "intoxicat" cu informatii de pe net de teama unei  recidive?
Apoi ma tot intreb ce inseamna " frotiu inflamator regenerativ" oare se regenereaza leziunea, in sensul ca va aparea din nou, sau se regenereaza colul, se vindeca, in urma conizatiei. Medicul era de garda si a avut o urgenta, cineva se grabea sa ajunga pe lume , asa ca nu am avut cum sa-l mai intreb si de-abia peste 10 zile voi merge din nou la el.

Celule metaplaziate aspect matur, metabolic activ, rar cu ASCUS inseamna o alta leziune in formare sau are legatura cu HPV-ul(16 si 31).

Sunt foarte ingrijorata, sper sa fie bine, altfel medicul meu s-ar fi alarmat.

Va rog sa imi dati un sfat si o interpretare a acestui test.

Multumesc si multa, multa sanatate!

Offline

 

#414 2008-08-10 01:07:15

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

apple...i am lasat doctoressei linkul si ti va raspunde dansa cat de repede smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#415 2008-08-10 11:12:45

apple
New member
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 15

Re: examenul papanicolau

multumesc mult! o zi vesela!

Offline

 

#416 2008-08-10 17:47:55

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

n ai pt ce si mersi la fel smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#417 2008-08-10 22:59:29

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: examenul papanicolau

se vindeca coluol, asta inseamna remaniere
din pacate riscul recidivei nu a trecut inca
dar deocamdata e bine


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#418 2008-08-11 10:45:48

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: examenul papanicolau

a doua biopsie a indicat carcinom in situ?????

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.