homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-23


#419 2008-08-11 11:16:54

apple
New member
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 15

Re: examenul papanicolau

da, la sapte luni dupa prima biopsie care indica doar displazie severa. dupa ce am aflat ca a iesit acest rezultat am fost imediat la un alt medic, fiindca cel care mi-a facut eradul si conizatia era in concediu si nu am avut rabdare sa astept sa revina. Al doilea medic mi-a spus ca e putin imposibil sa fi devenit malign doar in sapte luni. La recomandarea lui au fost revazute lamele si blocul de parafina, au fost facuti si marcarii tumorali si a decis sa mai astept o luna pentru a repeta Papanicolau. Marturisesc ca de data aceasta am mai fost la cativa medici, toti au recomandat amputarea colului, numai cel care m-a trimis sa fac si marcarii a zis sa astept. Asa am facut si rezultatul testului Papanicolau este cel de mai sus.

Offline

 



#420 2008-08-11 11:19:13

apple
New member
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 15

Re: examenul papanicolau

multumesc mult doamnei doctor. Am un regim alimentar strict plus tratament naturist pentru stimularea imunitatii si sper ca nu va recidiva. Optimismul este obligatoriu

Multa sanatate tuturor!

Offline

 

#421 2008-08-11 12:03:53

apple
New member
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 15

Re: examenul papanicolau

Isoprinosine am luat vreo 3 luni. Am continuat cu Imunostim. Iar de la Plafar medicul de familile mi-a recomandat Flavin, Gynex si Cytosan.
Flavi si cytosan iau de trei ori pe zi, 5 ml.de Flavin de fiecare data si o pastila de cytosan. Iar la Gynex e mai complicat, medicul a facut o schema de administrare conform nevoilor organismului meu. Dupa trei luni de aplicare a acestui tratament trebuie sa merg din nou la medicul de familie sa vad ce zice. Sunt la jumatatea lui si ma simt foarte bine.
Am mai luat vitamina E si coenzima Q10

Offline

 

#422 2008-08-11 16:34:46

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

apple ai warn pt ca nu si editat...citeste te rog regulile...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#423 2008-08-11 22:10:38

hop_shio
New member
Inregistrat: 2008-06-04
Mesaje: 19

Re: examenul papanicolau

Buna seara
Va rog sa ma ajutati si pe mine sa ma lamuresc cu privire la un rezultat de test papanicolau
Eu am facut un papanicolau acum 5 luni si mi-a iesit satisfacator clasa II-III - pauciceluraritate cu ASC-US- si acum am decis sa il fac la micomi, afland ca acesta este un test mult mai fidel decat cel clasic."Examenul citologic a fost realizat după recoltare ?n mediu lichid, etalare ?n monostrat si colorare prin metoda Papanicolaou" asa scrie in buletinul medical la metoda.  problema este ca nu stiu cum este analiza acum fata de testul de data trecuta, cam pe unde ma incadrez in evolutie sau nu, sau nu stiu, va rog sa ma ajutati cu lamurire privind acest rezultat.
In rezultatul de test acesta in mediu lichid scrie asa:
Frotiu citologic recoltat ?n ziua 12 a ciclului menstrual, la pacientă cu citologie anterioară modificată (interpretată ASC-US), test genotipare HPV pozitiv pentru HPV 16  cu risc ?nalt ?n antecedente.Calitatea frotiului este satisfăcătoare pentru interpretare Frotiul comportă celule bazale izolate sau grupate ?n grămezi, care prezintă inversarea raportului nucleo-citoplasmatic, cu tahicromazie şi anizocariocromie.

CONCLUZIE
Leziune scuamoasă intraepitelială de grad ?nalt (HSIL).

Recomandăm colposcopie cu examen histopatologic ?n conformitate cu topografia lezională.

multumesc


Prietenii, pe care nu ii am, ma considera ca fiind un om normal

Offline

 

 Publicitate


loading...

#424 2008-08-11 22:15:31

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

ai o rana pe col si in urma colposcopiei vei sti catde mare e si cum trebuie intervenit in continuare (tratament sau cauterizare) si ai si hpv...mai exact o tulpina cu rics oncogen crescut..asa ca peviitor va trebui sa faci controle periodice si pap...nu inseamna neaparat ca vei face cancer...dar trebuie avut grija peviitor...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#425 2008-08-12 10:56:05

hop_shio
New member
Inregistrat: 2008-06-04
Mesaje: 19

Re: examenul papanicolau

multumesc pt raspuns, totusi sint nelamurita cu privire la evolutia pe care o am fata de acum 5 luni cand testul papanicolau
-  a iesit satisfacator si am fost incadrata in clasa II-III , atunci stiam cam pe unde sint si care este momentul cand trebuie intervenit asupra leziunii, din cate am inteles se asteapta pina cand atingi clasa IV ca sa se intervina , pina atunci stai si astepti sa revii la clasa II sau sa treci de la clasa III la clasa IV (sper ca sint informata corect)
si in ce etapa sint acum (in raport cu clasele descrise in testul papanicolau clasic)
si daca se poate sa-mi explicati ce insemana
"Frotiul comportă celule bazale izolate sau grupate ?n grămezi, care prezintă inversarea raportului nucleo-citoplasmatic, cu tahicromazie şi anizocariocromie"


Prietenii, pe care nu ii am, ma considera ca fiind un om normal

Offline

 

#426 2008-08-12 11:16:18

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

off topic: eu vreau sa te intreb daca ai vre-un simptom...

Ultima oara a fost editat de deliav (2008-08-12 11:31:32)


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#427 2008-08-12 14:30:24

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: examenul papanicolau

Dar nu astepti pana la IV. De ce sa nu incerci sa repari mai devreme?

De cand vezi ca apar ceva semne trebuie sa faci ceva, nu sa astepti... si mai ales nu pana la IV!

Offline

 

#428 2008-08-12 14:44:52

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

deliav a scris:

off topic: eu vreau sa te intreb daca ai vre-un simptom...


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#429 2008-08-12 14:47:05

hop_shio
New member
Inregistrat: 2008-06-04
Mesaje: 19

Re: examenul papanicolau

medicul mi-a spus ca leziunea asa cum o am eu la clasa II-III este prea mica si ca nu este cazul sa intervina, ci sa astept sa vedem cum lupta sistemul imunitar, alte probleme in afara de faptul ca mi-a iesit hpv-ul la analiza nu sunt.Dr mi-a zis ca aici este lupta cu sistemul imunitar impotriva HPV, ca inca nu sint intr-o etapa in care trebuie sa intervina. Tu ce parere ai, ce ai mai auzit ?

Lavinia_tia a scris:

Dar nu astepti pana la IV. De ce sa nu incerci sa repari mai devreme?

De cand vezi ca apar ceva semne trebuie sa faci ceva, nu sa astepti... si mai ales nu pana la IV!


Prietenii, pe care nu ii am, ma considera ca fiind un om normal

Offline

 

#430 2008-08-12 14:50:07

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: examenul papanicolau

hop_shio, intreaba si alt medic, dupa parerea mea nu e de stat, hpv-ul nu trece asa singur, nu e gripa
pai de ce stai, sa ajungi la cancer ? nu vreau sa te sperii, dar clasa IV e deja foarte tarziu

Offline

 

#431 2008-08-12 14:50:15

hop_shio
New member
Inregistrat: 2008-06-04
Mesaje: 19

Re: examenul papanicolau

deliav a scris:

deliav a scris:

off topic: eu vreau sa te intreb daca ai vre-un simptom...

nu am niciun simptom, nu ma doare nimic, nu am nimic in plus, poate doar in minus la nivel de celula, nu stiu nu ma pricep, dar nu am niciun simptom care sa ma deranjeze sau sa fi crezut ca exista vreo problema pina nu am facut testul pap de rutina


Prietenii, pe care nu ii am, ma considera ca fiind un om normal

Offline

 

#432 2008-08-12 14:57:28

hop_shio
New member
Inregistrat: 2008-06-04
Mesaje: 19

Re: examenul papanicolau

heimdall a scris:

hop_shio, intreaba si alt medic, dupa parerea mea nu e de stat, hpv-ul nu trece asa singur, nu e gripa
pai de ce stai, sa ajungi la cancer ? nu vreau sa te sperii, dar clasa IV e deja foarte tarziu

am mai intrebat un medic care dorea sa ma vaccineze impotriva virusului, acum ca deja il am.. mi s-a parut aiurea si mi-am pierdut increderea
Dr la care merg acum mi-a explicat ca in infectiile cu hpv nu se poate face nimic si daca organismul/sist imunitar  raspunde bine atunci nu exista risc sa ajungi la cancer, de aceea tre sa merg constat la examen papanicolau si o data pe an sa fact testarea hpv sa vedem daca mai ramane in organism si in functie de ce se intimpla cu tesutul meu din col, daca se produce acolo o leziune suficient de mare intervine.


Prietenii, pe care nu ii am, ma considera ca fiind un om normal

Offline

 

#433 2008-08-12 15:03:12

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: examenul papanicolau

da, mai, dar asta e o loterie, daca organismul tau nu raspunde, ce faci ?
cauterizeaza rana aia pe col sau vezi ce poti sa-i faci si abia apoi vezi cum sa-ti fortifici imunitatea si sa lupti cu hpv-ul... pentru ca el deja a lasat urme si nu pleaca nicaieri deocamdata, tocmai de asta vezi cum minimizezi pagubele pe care le-a facut pana acum... eu asa as face

Offline

 

#434 2008-08-12 15:19:27

hop_shio
New member
Inregistrat: 2008-06-04
Mesaje: 19

Re: examenul papanicolau

heimdall a scris:

da, mai, dar asta e o loterie, daca organismul tau nu raspunde, ce faci ?
cauterizeaza rana aia pe col sau vezi ce poti sa-i faci si abia apoi vezi cum sa-ti fortifici imunitatea si sa lupti cu hpv-ul... pentru ca el deja a lasat urme si nu pleaca nicaieri deocamdata, tocmai de asta vezi cum minimizezi pagubele pe care le-a facut pana acum... eu asa as face

Da, sint de acord cu tine, insa cand am facut colposcopia acum 5 luni, impreuna cu testul papanicolau, cand am revenit sa iau rezultatul testului pap, dr era surprinsa si se reuita in calculator pe pozele de la colposcopie, m-a inttrebat apoi daca m-am spalat inauntru inainte de teste si apoi mi-a spus sa-mi refac testul pap peste 4 luni . Practic eu am sesizat ca se mira ca nu observase probleme de la colposcopie. Am revenit la acelasi medica ca sa intreb de alte analize(fac investigatii pt fertilitate) si am mai intrebat-o ce parere are despre hpv-ul meu,. mi-a zis ca leziunea este prea mica ca sa faca ceva si ca este bine sa mai astept. Habar nu mai am  ce sa mai cred, sa zic, parerile sint impartite si prin doctori trebuie numai sa mai aflu niste pareri de la medici diferiti si apoi sa decid ce mai am de facut. Una peste alta, in acest moment merg pe mina doctoritei la care sint si daca imi mai raspunde si doctoressa la intrebarea pe care am pus-o mai devreme cu privire la ultimul rezultat pap pt ca mi-a mai dat o data o parere si mi-a placut f mult raspunsul

Si apropo de cauterizare, exista unele pareri  ca unii medici se grabesc cu cauterizarile.. din cate am mai citit se pare ca este bine sa astepti putin pina la cauterizare sau alta procedura pe col

Ultima oara a fost editat de hop_shio (2008-08-12 15:22:29)


Prietenii, pe care nu ii am, ma considera ca fiind un om normal

Offline

 

#435 2008-08-12 15:42:10

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

eu zic ca in cazul tau este foarte important sa faci o colposcopie acum...si cred ca o interventie este necesara...pentru a indeparta zona afectata a colului...tipul interventiei va fi stabilita de doctorita ta...
apropo de ce spuneai tu...sunt doctori care se grabesc cu cauterizari probabil...dar la tine e oarecum un pas necesar...bine nu stiu daca va fi vorba de cauterizare sau altceva...important e sa tratezi...ca de rezolvat ...clar se va rezolva!!


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#436 2008-08-12 16:14:11

hop_shio
New member
Inregistrat: 2008-06-04
Mesaje: 19

Re: examenul papanicolau

deliav a scris:

eu zic ca in cazul tau este foarte important sa faci o colposcopie acum...si cred ca o interventie este necesara...pentru a indeparta zona afectata a colului...tipul interventiei va fi stabilita de doctorita ta...
apropo de ce spuneai tu...sunt doctori care se grabesc cu cauterizari probabil...dar la tine e oarecum un pas necesar...bine nu stiu daca va fi vorba de cauterizare sau altceva...important e sa tratezi...ca de rezolvat ...clar se va rezolva!!

Da, astept sa vina dr din concediu si apoi merg cu rezultatul testului si astept sa vad ce decide, si va mai tin la curent, oricum ar fi mi se pare de bun simt sa-mi faca iar colposcopia si sa vada cum mai este locul acolo si de ce mai are nevoie ca sa zic asa.. oricum ar fi multumesc pt suport smile


Prietenii, pe care nu ii am, ma considera ca fiind un om normal

Offline

 

#437 2008-08-12 16:35:18

deeutza_20
New member
Inregistrat: 2008-08-04
Mesaje: 9

Re: examenul papanicolau

Mi-am luat si eu rezultatele de la papanicolau si am asa: evaluarea calitatii frotiului: satisfacatoare, dar cu limite, foarte frecvente PMN, diagnostic descriptiv: alte bacterii, modificari reactive asociate cu inflamatie, status hormonal compatibil cu varsta si anamneza, frecvente celule epiteliale pavimentoasre superficiale rare intermediare, rare enderervicale, rel, frecvent hematii, frecvent PMN, flora de coci, clasa I infl. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu interpretarea rezultatelor? Mi-a zis ca am cervicita cronica, mi-a dat ovule cerviron timp de 10 zile si daca mai apare vreo problema sa ma duc la el la control..

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.