homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-26


#476 2008-09-04 10:35:11

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

nu e totuna!din papanicolaul de anul trecut nu rezulta ai avea rana


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 



#477 2008-09-04 11:09:00

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

Abia astept sa ajung azi la doctor sa intreb si eu ce e de fapt acolo. Ca pana acum doar ascultam ce zice doctorul, nu intrebam nimic. dumbom Si ca diagnostic mi-au zis colpita si cervico-vaginita.
Mi-ar parea tare rau sa stiu ca anul trecut nu aveam rana si am facut-o pe urma pt ca nu am tratat inflamatia aia (am luat doar niste Cervucid prin martie si tratamentul asta cu ovule din iulie-august). Presupun ca daca la controalele din martie si iulie nu era rana, nu imi dadea tratament cu ovule, nu?

Offline

 

#478 2008-09-04 12:08:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: examenul papanicolau

inflamatia necesita si ea tratament....cel mai adesea cu ovule...
oricum, orice inflamatie are o cauza...care trebuie ea tratata ca sa dispara inflamatia


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#479 2008-09-04 12:20:43

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

Multumesc frumos pt raspuns, doctoressa. Stii cumva care ar putea fi cauza la mine in conditiile in care am avut un singur partener care la randul lui nu a avaut alte partenere, de fiecare data am avut contacte sexuale protejate, deci u cred ca am luat de la el ceva. Am probleme hormonale (intarzieri de ciclu), ar putea ele influenta flora vaginala? Am folosit de vreo 3 ori tampoane interne. Primul m-a jenat, simteam o oarecare durere ... poate fi de la tampoane inflamatia? Sau de la prezervativ + lubrifiere scazuta?
Medicii la care am fost nu mi-au spus cauza.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2008-09-04 12:21:34)

Offline

 

#480 2008-09-04 15:09:08

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

nespecific = gardnerella de cele mai multe ori. nu e transmisibila sexual. nu se ia ci se face. faci spalaturi intravaginale?


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#481 2008-09-04 16:57:11

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

eu_vreau a scris:

nespecific = gardnerella de cele mai multe ori. nu e transmisibila sexual. nu se ia ci se face. faci spalaturi intravaginale?

Am citit astazi despre gardnerella si se pare ca nu e cazul meu. In primul rand, secretiile mele nu au miros. Sunt galbui si vascoase, nu gri. Nu am iritatie.

Spalaturi n-am facut niciodata pana in august, cand mi le-a recomandat ultima doctorita la care am fost (cu Meclon). Inflamatia mi-a descoperit-o un doctor prin noiembrie 2007. De atunci si pana luna trecuta n-am facut niciun fel de spalaturi. Si inflamatia persista. Am fost azi la control si e tot acolo sad

Ultima oara a fost editat de anca9 (2008-09-05 11:36:48)

Offline

 

#482 2008-09-06 19:51:02

Adriana86
Membru
Inregistrat: 2008-08-07
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

Am citit pe unele site-uri ca in strainatate se poate face si examen Pap anal. Scria ca se procedeaza exact la fel ca in cazul examenului Pap normal si semnaleaza modificari la nivelul anusului. Stie cineva  daca si in Romania se face examenul Pap si anal?

Offline

 

#483 2008-09-10 09:58:05

krisstta26
New member
Inregistrat: 2008-09-10
Mesaje: 5

Re: examenul papanicolau

Buna si bine v-am gasit!Mi s-au parut fff interesante discutiile voastre,mai ales ca ma aflu intr-o mare dilema..................m-am dus la Medlife,pt un control de rutina,mi-am facut papanicolau si examentul la secretie,precum sumar de urina si urocultura.................mi-am luat rezultatele,dar inca nu am ajuns cu ele la dna doctor,intrucat prog e pe 27 sept............iar pana atunci fierb................daca ma puteti ajuta,v-as fi recunoscatoare....................la papanicolau,la toate bolile enumerate acolo,scrie NU,cred ca e de bine.................in schimb la diagnostic,sa-i zic asa,scrie ca am frotiu inflamatoriu acut,sper ca am zis bine,iar la recomandari zice sa fac tratament antiinflamatoriu,dupa care sa repet analizele si se recomanda a se face testul HPV.....................ei chestia asta m-a speriat..........logic,am intrat pe net si am aflat cu stupoare ce e asta.............habar n-aveam de el.......................mi se pare dubios sa am asa ceva,deoarece am un partener de 3 ani,care-mi este si sot,eu nu l-am inselat,iar daca el a facut-o,stiu sigur ca s-a protejat,pt ca e genul de om precaut si fff responsabil si am discutat pe chestia asta.................deci,sa am HPV care se ia pe cale sexuala....ufff,nu ma pot impaca cu ideea............am vazut pe net ca practic trebuie sa ai negi in acea zona..................dar eu nu am nimic,plus ca dna doctor nu mi-a zis nimic si mi se pare o dna destul de priceputa,sper................la control,mi-a zis ca am o rana pe colul uterin si aparent e ok,exact asa s-a exprimat...........nu mi-a dat de inteles ca as avea ceva grav................dar,nu inteleg de ce mi s-a recomanda HPV.........................in analiza papanicolau,la celule HPV,scrie absent....................in fine,poate ma lamuriti...................iar la sumar de urina e totul ok,din ce am inteles eu,iar la urocultura scrie negativa.....cred ca tot de bine.................scrie doar relativ frecvent fosfat amorf.......cat de complicat e, habar nu am...................va multumesc pt ajutor............ vreau sa stiu daca exista riscul de a avea HPV..................va mentionez ca am 28 de ani si la anul vreau sa fac si eu un bebe,si ma ingrijoreaza HPV,se poate din cauza lui sa nu mai raman insarcinata?...................va multumesc!

Offline

 

#484 2008-09-10 10:08:07

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: examenul papanicolau

Tot ce e posibil ca acea rana pe col sa fie cauza acelei inflamatii. Deci, nimic ingrijorator. Ti s-a recomandat sa faci testul HPV pentru ca acest virus poate fi cauza unor rani pe col, insa nu singura. Tinand cant ca a iesit absent la papanicolau nu e cazul sa-ti faci probleme. Fa testul doar pentru mai multa siguratnta. Nu e neaparat sa ai negi in zone genitala daca esti purtatoare de HPV. Nu ai de ce sa-ti faci griji, inflamatia a iesit la analiza din cauza ranii.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#485 2008-09-10 11:08:08

krisstta26
New member
Inregistrat: 2008-09-10
Mesaje: 5

Re: examenul papanicolau

merci mult de tot.....................sper sa nu am HPV ca mi-ar fi greu sa ma impac cu ideea.............oricum,de facut testul,il fac......................si de aici incolo,voi face aceste teste din 6 in 6 luni......................rana aceasta o am de vreo 3 ani,am mai fost la diferiti doctori,mi-au dat tratamente,dar la niciun papanicolau nu mi s-a recomandat HPV...................in fine,ciudata viata asta a femeilor,prin cate trec ele .........e asa jenant sa-ti faca atatea teste si incomode......uffffffa......multumesc pt raspuns!

Offline

 

#486 2008-09-10 11:10:19

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: examenul papanicolau

Cu mare placere. Sa ne tii la curent.

Si pana una alta ... hai si pe la celelalte topicuri.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#487 2008-09-10 22:51:46

titiluka
Full member
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 128

Re: examenul papanicolau

daca ai HPV nu e obligatoriu sa ai negi......astia apar daca ai tulpini low risk; daca ai tulpini high risk, nu apar. (astea sunt raspunzatoare de cancerul de col).
e bine ca ai dat de un medic care iti recomanda sa faci genotipare......multi nu fac asta.
bafta.

Offline

 

#488 2008-09-11 09:59:28

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

in primul rand papanicolau a fost prelevat prost. ar trebui repetat


mami de minuni hjarta

Offline

 

#489 2008-09-11 14:37:54

krisstta26
New member
Inregistrat: 2008-09-10
Mesaje: 5

Re: examenul papanicolau

titiluka a scris:

daca ai HPV nu e obligatoriu sa ai negi......astia apar daca ai tulpini low risk; daca ai tulpini high risk, nu apar. (astea sunt raspunzatoare de cancerul de col).
e bine ca ai dat de un medic care iti recomanda sa faci genotipare......multi nu fac asta.
bafta.

Da,e bine ca mi-a recomandat sa-l fac........in fine,asta dupa ce fac un tratament,sa repet papanicolau si simultan sa-mi faca si testul HPV.................cu Dumnezeu inainte.....va tin eu la curent....................

Offline

 

#490 2008-09-16 18:26:19

Sea
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-05-08
Mesaje: 276

Re: examenul papanicolau

Am si eu o intrebare legata de pap: acum 4 luni mi-a iesit CIII, iar acum CII. Care ar putea fi motivele pt care a aparut modificarea asta?

Offline

 

#491 2008-09-16 18:28:07

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

ai facut ceva tratament?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#492 2008-09-16 18:35:01

Sea
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-05-08
Mesaje: 276

Re: examenul papanicolau

nu. vreau sa fac o cura de echinaceea. si sa cer parerea unui al 2-lea medic.
prima dr vroia sa imi faca conizatie

Offline

 

#493 2008-09-16 18:37:03

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

stiu ca ai hpv 51 poate asta a fost cauza.oricum repeta si colposcopia si vezi c esi cum eu ti-o recomand pe Tarlea Virginia daca esti din Buc.


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#494 2008-09-16 18:45:11

Sea
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-05-08
Mesaje: 276

Re: examenul papanicolau

thx. puss
la ce clinica e dr Tarlea?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.