homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-27


#495 2008-09-16 19:41:36

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

la Sanador lucreaza!dar trebuie facuta programare cu cateva saptamani inainte! eu la ea ti-as recomanda s afaci colposcopia e mai rece ea asa dar un medic bun specializat in problemele colului si hpv eu la ea am fost pt.vaporizare


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 



#496 2008-09-23 11:48:17

Diviana
New member
Inregistrat: 2006-12-19
Mesaje: 22

Re: examenul papanicolau

Buna fetelor, am si eu o nelamurire si stiu ca ma puteti ajuta smile am facut in luna iulie test papanicolau, si mi-a iesit asa: frotiu conventional/coloratie Papanicolau adecvat, modificari celulare benigne:bacterii, modificari celulare asociate cu:inflamatie, metaplazie, evaluare hormonala:aspect hormonal compatibil cu varsta si anamneza, caracterizare generala:modificari celulare benigne.Diagnostic citologic:modificari celulare benigne, descriere citologica:celule exocervicale superficiale si intermediare dispuse izolat si in placarde, metaplazie scuamoasa, celule endocervicale, PMN,mucus, flora nespecifica. Mi-a prescris medicul tratament cu ovule cervugid (10), l-am terminat de cateva zile si am avut de 2 ori o scurgere foarte ciudata foarte lipicioasa si arata ca mucusul,transparenta a fost destul de abundenta, am mai avut pana acum scurgeri de la candida cu trichomonas dar nu semanau cu asta, sunt ingrijorata, asa e normal sa fie dupa ce termin tratamentul cu ovule sau ce inseamna? Mc mult daca m-ati putea ajuta cu un raspuns

Offline

 

#497 2008-09-23 11:57:52

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: examenul papanicolau

Diviana eu as face si o analiza de secretie sa vad ce provoaca inflamatia aia. Mai multe nu stiu sa-ti zic. Or sa-ti dea fetele mai multe detalii.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#498 2008-09-23 12:16:45

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

diviana trebuie intradevar facuta o analiza de secretie deoarece sunt acolo ceva bacterii si ar trebui tratata infectia inainte sa te ocupi de metaplazie...trebui descoperit si inlaturat factorul care o provoaca...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#499 2008-09-23 23:00:38

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: examenul papanicolau

maine am programare sa imi fac examenul papanicolau. acolo se afla toate infectiile care le am nu? ca sa fiu sigura...


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#500 2008-09-24 00:38:13

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

cum ti am zis si dincolo...depinde de laborator...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#501 2008-09-24 01:23:09

crystynakis
Membru
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 1

Re: examenul papanicolau

buna seara! eu sunt cristina, am 27 de ani si ma confrunt cu cateva probleme de sanatate. am descoperit ca exista si oameni carora le pasa. le pasa de oamenii din jurul lor. aici i-am gasit si ma lipesc de voi, vreti-nu-vreti. am o multime de nelamuriri si sunt satula de medici grabiti, care nu au niciodata timp sa asculte, sa intrebe, sa se preocupe. sunt satula de personal medical care alearga cu viteza vantului de la un pacient la altul, pentru a le lua banii, nu pentru a-i trata.... sunt singura. nu am pe nimeni langa mine. sunt fara pile, relatii sau cunostinte. ma primiti in lumea asta mik si frumoasa? kram

Offline

 

#502 2008-09-24 01:34:03

ArrYaNNa
Membru
Inregistrat: 2008-09-23
Mesaje: 4

Re: examenul papanicolau

..bineinteles..puss

Offline

 

#503 2008-09-24 08:58:56

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

evident smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#504 2008-09-24 13:09:49

AncaMaria
New member
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 15

Re: examenul papanicolau

Buna. Am nevoie de ajutorul vostru. Mi-am luat azi rezultatul la testul papanicolau si pana ajung vineri la medic sunt prea stresata... sunt f multe casute pe foaie..va zic unde e bifat :
-satisfacator pentru evaluare
-negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna (si sunt enumerate tot felul de chestii: tricomonas, candida, cocobacili....si nu e nimic bifat la nici una)
-recomandari big_smilee urmarit evolutia si e bifat la citologic cu precizarea dupa tratament
-si in final mai scrie descriere citologica: frecvente celule superficiale cianofile si orangeofile, frecvente celule endocervicale, PMN frecvente
  Va rog sa-mi explicati ce inseamna ca sunt mult prea panicata...multumesc

Offline

 

#505 2008-09-24 13:11:33

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

pai nu ai rana si aparent nicio infectie...dar ai totusi polimorfonuclearele frecvente...ai avut o infectie care ai tratat o de curand?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#506 2008-09-24 13:14:41

AncaMaria
New member
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 15

Re: examenul papanicolau

crys_ty_na a scris:

pai nu ai rana si aparent nicio infectie...dar ai totusi polimorfonuclearele frecvente...ai avut o infectie care ai tratat o de curand?

cred ca o fi fost..cand mi-am facut controlul mi-a scris colpita nespecifica la diagnostic si mia zis sa fac tratament 6 zile cu polygynax ovule, sa astept sami vina ciclul si sami fac testul papanicolau. a intervenit ceva si nam mai apucat sa tin tratamentul, iar dupa test am zis sa nul fac ca ajung oricum iar la medic si sigur zice sa iau ceva...

Offline

 

#507 2008-09-24 15:01:52

cristallus
New member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 17

Re: examenul papanicolau

cristallus a scris:

fetelor am si eu o nelamurire:am facut un control ginecologic de rutina si medicul a zis ca am un col care sangereaza usor la atingere si e inflamat si am facut testul babes papnicolau si mi-a iesit celulele endocervicale prezinta aspect de metaplazie, pe fondull inflamatorul hemoragic se releva numeroase celule bazale si parabazale cu anizocitoza nucleara usoaraFBP atrofic, inflamator.Am primit tratamentu cu ovule cervugid si colposeptin.dupa ce fac tratementul merg sa repede babes papanicolau.Voi ce parere aveti sub inflamatie se afla o rana pe col sau un cancer de col uterin?

buna ziua revin .Am facut tratamnetul cu cervugid si colposeptin si am fost la control si medicul a zis ca arata bine colul nu  sangereaza acuma dar la testul babes papanicolau tot inflamatie mi-a iesit si parakeratoza.Acum iar fac tratamnet cu cervugid inca o cure si repet iar testul papanicolau.Voi ce credeti poate degenera intr-un cancer de col uterin?

Offline

 

#508 2008-09-24 15:17:30

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

nu e cazul sa te gandesti la cancer de col....mai ales daca faci tratament si papanicolaul iti iese ok ...inflamatia se trateaza la fel si parakeratoza, deci stai linistita


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#509 2008-09-24 15:41:49

cristallus
New member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 17

Re: examenul papanicolau

mersi de raspuns repet testul in decembrie .Sper sa iasa bine:f?rv?nad:

Offline

 

#510 2008-09-24 15:44:02

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

n-ai pentru ce... smile sunt sigura ca o sa iasa bine pap-ul din decembrie, nu-ti mai face probleme.


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#511 2008-09-24 21:42:57

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

AncaMaria a scris:

crys_ty_na a scris:

pai nu ai rana si aparent nicio infectie...dar ai totusi polimorfonuclearele frecvente...ai avut o infectie care ai tratat o de curand?

cred ca o fi fost..cand mi-am facut controlul mi-a scris colpita nespecifica la diagnostic si mia zis sa fac tratament 6 zile cu polygynax ovule, sa astept sami vina ciclul si sami fac testul papanicolau. a intervenit ceva si nam mai apucat sa tin tratamentul, iar dupa test am zis sa nul fac ca ajung oricum iar la medic si sigur zice sa iau ceva...

eu in locul tau as face si o analiza de secretie...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#512 2008-09-26 18:22:19

Sinzi
New member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-31
Mesaje: 33

Re: examenul papanicolau

Am si eu o mica probleme. Am fost zilele astea la un control ginecologic si se pare ca am un sept vaginal longitudinal din nastere. M-am speriat groaznic nestiind exact despre ce e vorba. Ma puteti ajuta cu niste informatii despre problema asta, ce implica, ce riscuri, trebuie operat neaparat?Acum stau si ma intreb eu cum faceam dragoste cu iubitul meu daca septul se afla acolo. Sunt foarte speriata. Va rog da-ti-mi niste informatii.

Offline

 

#513 2008-09-27 01:12:19

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

medicul nu ti a explicatce inseamna?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.