homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-46


#856 2009-01-28 11:36:51

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: examenul papanicolau

aha... imi era mie ca o sa zic prostii, ok , dar metaplazicele alea , ce indica?
ca ele m-au indus in eroare

Offline

 



#857 2009-01-28 12:24:09

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

Metaplazia reprezinta transformarea unui anumit tip de tesut in alt tip. Aceasta se poate datora unui factor iritant cronic asupra epiteliului respectiv. Un exemplu este modificarea ce are loc la nivelul colului uterin atunci cand exista o inflamatie cronica (cervicita cronica), din epiteliu cilindric in epiteliu pavimentos (scuamos) stratificat precum cel al vaginului. Fenomenul se numeste metaplazie scuamoasa.

www.sfatulmedicului.ro

in faza asta metaplazia nu este periculoasa, dar trebuie investigat si tratata inflamatia

Ultima oara a fost editat de deliav (2009-01-28 12:25:20)


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#858 2009-01-28 13:05:05

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: examenul papanicolau

mersi , am inteles acum

Offline

 

#859 2009-01-28 13:08:05

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: examenul papanicolau

tttttt a scris:

complez a scris:

salut. am revenit cu rezultatul pap-ului.
I.adecvarea frotiurilor -> este bifata doar o casuta si anume "satisfacatoare pentru evaluare"
II.caracterizare generala -> bifata casuta "modificari celulare benigne"
III. diagnostic descriptiv:
1.modificari celulare benigne -> a) infectii->  bifat doar casuta "bacterii"
                                               b) modificari reactive asociate cu: -> bifat "inflamatia"
2.anomalii ale celulelor epiteliale -> nu este bifat nimic desi este o casuta  numita HPV(atipie koilocitara) si eu am hpv
3. alte proliferari maligne -> nimic bifat
4.evaluare hormonala -> bifata casuta "status hormonal compatibil cu varsta si anamneza

citodiagnostic pap : clasa II
IV. recomandari -> frotiu predominant cu celule scuamoase intermediare; relativ frecvente pmn neutrofile si relativ (un cuvant care nu il inteleg , incepe cu l) flora predominant de coci.



frumos si bun pana aici. cred smile

cultura secretie din col => streptococcus agalactiae (grup B) si candida albicans


as vrea sa imi spuneti parerea despre pap-ul meu si daca poate cineva sa-mi explice de ce acum am un asemenea rezultat la cultura din col stiind ca la prima cultura nu mi-a iesit nimic. precizez ca de cand am fost la recoltare pt aceste analize am dureri destul de puternice in partea de jos a abdomeniuliu.eu am banuit ca ma dor ovarele.de unde am acest streptococ? nu am avut contact iar in afara de mainile ginecologului si ale mele , altele nu au ajuns pe acolo. sunt pe tratament cu cervugid de 6 zile si inainte de introducere ma spal pe maini de fiecare data... iar chestia cu hpv-ul la pap ma mira ca nu e bifata.pt ca stiu ca am hpv(desi nu am genotipare facuta). iar acum durerile acolo jos sunt aproape ca cele de la menstruatie.daca poate cineva sa lase link moderatoarelor va multumesc mult de tot. astept parerile voastre.

cum a zis lady nu trebuie sa te stresezi , trebuie sa le iei pe rand si sa incerci sa intelegi cauzele , ca sa te poti monitoriza , spre exemplu spui ca te doare burta , mai exact ovarele , cumva esti pe la mijlocul ciclului ( atentie nu la mijlocul menstruatiei ) pt ca daca da , e posibil ca durerile sa fie de la ovulatie , si mie mi se intampla , streptococu b este bine sa il monitorizezi , adica din cand in cand sa iti mai faci o cultura din col , si atunci cand vei ramane gravida sa ii zici docturului care te monitorizeza ca a aparat streptococu b in secretie , o sa trebuiasca in mod obligatoriu in saptamanile 35-37 de sarcina sa faci o cultura pt streptococ si daca apare o sa te tina sub observatie si o sa primesti tratament , poate face meningita la nastere bebicul , si pot aparea complicatii majore chiar moartea neonatala , stiu ca suna fosrte urat si eu m-am speriat , pt ca si eu am strept b , dar daca stii din timp nu o sa fie probleme , candidoza , vezi ca poti sa scapi usor de ea dar apare foarte repede , ai luat antibiotic fara antimicotic , de acum inainte sa ii ceri doctorului cand mai primesti antibiotic , sa ii ceri si un antimicotic , cat despre hpv , nu este bifat pt ca nu s-au inregistrat modificari la niveleul colului , condiloamele sunt probabil la exterior , si cum cultura s-a realizat din col , acolo nu ai asa ceva , cel mai bine este sa iti faci tiparea hpv , si sa incerci sa iti maresti imunitatea , sa nu intretii relatii  sexuale , pt ca se inmultesc
ia-le pe rand si fara stres , ca nu vei face decat sa agravezi totul , oricum , nu e nimic ce nu se poate trata
bafta si sa ne tii la curent
apropo , ai ceva usturimi ? sau disconfort?

nu prea am disconfort.zici sa nu am relatii sexuale.de la infectare nu am mai avut...dar cum ai zis-o tu suna ca si cum never again? la ce te-ai referit? sa nu am relatii un timp sau...toata viata? ma cam sperii

Offline

 

#860 2009-01-28 13:09:45

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: examenul papanicolau

cat sunt negii activi , asta am vrut sa zic , ca se inmultesc, dupa ce dispar e ok

Offline

 

 Publicitate


loading...

#861 2009-01-28 13:10:23

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

tttttt a scris:

mersi , am inteles acum

cu placere smile


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#862 2009-01-28 13:11:13

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: examenul papanicolau

tttttt a scris:

cat sunt negii activi , asta am vrut sa zic , ca se inmultesc, dupa ce dispar e ok

aaaa priceput big_smile

Offline

 

#863 2009-01-28 22:45:11

urzica
New member
Inregistrat: 2009-01-25
Mesaje: 23

Re: examenul papanicolau

tttttt a scris:

urzica a scris:

Doctoressa , avand in vedere ca mi-am facut analizele si rezultatele sunt urmatoarele
Secretie vaginala :
    epitelii - relativ frecvente
    leucocite - rare
    flora grad - II
    candida albicand - abs
    tricomonas - abs 
   neisseria diplococ- abs 
   gardnerella vag. - abs

Rezultat Papanicolau :
   Satisfacator ptr evaluare
   celule de tip endocervical/metaplazice prezente
   negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna
   flora bacilara bogata
   clasa I

Cultura secretie vaginala [technica manuala , Nasta ] - absenta flora patogena



Le-am facut datorita faptului ca am 3 negi/condiloame/ etc inca nu am aflat ce sunt , o sa merg sa fac tiparea ca sa stau linistita .  La finalul pap`ului , la recomandari este bifat screening citologic de rutina , as vrea sa stiu ce fel de analiza este acesta  , in ce consta . Multumesc muuuuulllttttttt !

lady poti sa te uiti si tu ? sau care din voi fetelor aveti timp sa aruncati o privire , eu cred ca e si o rana , dar nu vreau sa vb prostii
poate ca ar fi mai bine sa faci si o colposcopie
screening citologic de rutina se refera la faptul ca trebuie sa monitorizezi colul , citologic: cultura din col, deoarece au aparut acolo celule metaplazice , ceea ce dupa parerea mea indica o rana pe col

Deci ? pana la urma voi ce credeti ca trebuie sa fac ? doctoressa ma poti ajuta cu o parere te rog?

Offline

 

#864 2009-01-29 00:54:22

titiluka
Full member
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 128

Re: examenul papanicolau

buna fetelor.....
nu stiu ce sa mai fac si ce sa mai cred.....e al treilea PAP la care primesc acelasi rezultat
C3, L-SIL displazie usoara (HPV stiu ca am pt ca am facut genotipare)
cocobacili, la secretie

am facut tratament cu AB, ovule, calcat lenjeria, igiena cu produse ce contin ac lactic, sex numai cu prezervativ.....ce naiba sa mai fac sa scap de cocobacilii astia?
mersi.

Offline

 

#865 2009-01-29 10:18:48

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

o colposcopie ai facut titiluka?


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#866 2009-01-29 21:35:40

ana_d
New member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 45

Re: examenul papanicolau

cand anume trebuie facut acest test papanicolau? banuiesc ca dupa inceperea vietii sexuale, dar la cat timp dupa asta? si in ce anume consta acest examen?

(imi cer scuze daca s-a mai raspuns la aceste intrebari pe topic, dar sunt prea multe pagini si nu am reusit sa trec de a 4-a )

Offline

 

#867 2009-01-29 22:39:43

urzica
New member
Inregistrat: 2009-01-25
Mesaje: 23

Re: examenul papanicolau

prelevarea unor celule din zona colului pentru a fi analizate in detaliu , nu doare nu nimic ...

ps : nu-mi spune si mie nimeni ce trebuie sa fac in urma rezultatului de la pap?

Offline

 

#868 2009-01-30 00:23:55

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: examenul papanicolau

nu doare. teoretic doare daca ai niste probleme.sau daca recolteaza aia ca o hapsana.in urma rezultatului...e treaba doctorului ginecolog sa ti-l interpreteze.tu uita-te sa ai clasa II.asta e recomandata sa zicem...

Offline

 

#869 2009-01-30 08:33:13

urzica
New member
Inregistrat: 2009-01-25
Mesaje: 23

Re: examenul papanicolau

medicul a spus ca e bine , am postat aici rezultatele  , clasa a iesit I , dar fetele au spus ca am rana / ca n-am , si vroiam sa stiu ce trebuie sa fac ... uite , ce am ce nu am , si in ce consta examenul citologic de rutina ,ms smile


urzica a scris:

tttttt a scris:

urzica a scris:

Doctoressa , avand in vedere ca mi-am facut analizele si rezultatele sunt urmatoarele
Secretie vaginala :
    epitelii - relativ frecvente
    leucocite - rare
    flora grad - II
    candida albicand - abs
    tricomonas - abs 
   neisseria diplococ- abs 
   gardnerella vag. - abs

Rezultat Papanicolau :
   Satisfacator ptr evaluare
   celule de tip endocervical/metaplazice prezente
   negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna
   flora bacilara bogata
   clasa I

Cultura secretie vaginala [technica manuala , Nasta ] - absenta flora patogena



Le-am facut datorita faptului ca am 3 negi/condiloame/ etc inca nu am aflat ce sunt , o sa merg sa fac tiparea ca sa stau linistita .  La finalul pap`ului , la recomandari este bifat screening citologic de rutina , as vrea sa stiu ce fel de analiza este acesta  , in ce consta . Multumesc muuuuulllttttttt !

lady poti sa te uiti si tu ? sau care din voi fetelor aveti timp sa aruncati o privire , eu cred ca e si o rana , dar nu vreau sa vb prostii
poate ca ar fi mai bine sa faci si o colposcopie
screening citologic de rutina se refera la faptul ca trebuie sa monitorizezi colul , citologic: cultura din col, deoarece au aparut acolo celule metaplazice , ceea ce dupa parerea mea indica o rana pe col

Deci ? pana la urma voi ce credeti ca trebuie sa fac ? doctoressa ma poti ajuta cu o parere te rog?

Offline

 

#870 2009-01-30 09:38:22

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

este o analiza care se face pe baza secretiei de pe colul uterin. da, se face dupa ce ti-ai inceput viata sexuala. indicat ar fi sa nu amani mai mult de 1 an. pe baza analizei asteia se poate depista daca ai vreo afectiune la colul uterin (inflamatie, rana).
este indicat sa faci analiza asta anual, odata cu controlul de rutina.
in ce consta examenul? pai e cam asa: cu ajutorul unei periute fine, doctorul ia putina secretie de pe colul uterin. o pune intre 2 lame de laborator, pe care le impacheteaza si ti le da sa le duci la un laborator pt a fi analizate. in max 7 zile, vine rezultatul. daca mai ai nelamuriri, intreaba-ne.

urzica, rezulttul e bun. nu stiu ce sunt acele celul;e metaplazice, dar parca a explicat lady in black si era ok. oricum, indicat e sa revii la medicul care ti-a facut recoltarea, ca sa iti interpreteze el pap-ul.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-01-30 09:41:12)

Offline

 

#871 2009-01-30 09:43:09

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

deliav a scris:

Metaplazia reprezinta transformarea unui anumit tip de tesut in alt tip. Aceasta se poate datora unui factor iritant cronic asupra epiteliului respectiv. Un exemplu este modificarea ce are loc la nivelul colului uterin atunci cand exista o inflamatie cronica (cervicita cronica), din epiteliu cilindric in epiteliu pavimentos (scuamos) stratificat precum cel al vaginului. Fenomenul se numeste metaplazie scuamoasa.

www.sfatulmedicului.ro

in faza asta metaplazia nu este periculoasa, dar trebuie investigat si tratata inflamatia

asta apropos de celulele metaplazice


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#872 2009-01-30 09:47:18

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

scuze deliav. inseamna ca tu ai scris despre metaplazie si nu am retinut eu bine. rodnar

inseamna ca in cazul lui urzica, metaplazia aia inseamna doar ca a avut sau are o inflamatie netratata mai mult timp. caz in care poate n-ar strica o analiza de secretie, sa vada de la ce e/a fost infectia aia. dar la pap-ul asta parca n-a iesit inflamatie, nu?

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-01-30 09:48:49)

Offline

 

#873 2009-01-30 09:50:39

emilinicole
New member
Inregistrat: 2009-01-30
Mesaje: 14

Re: examenul papanicolau

Buna,

eu sunt noua pe forum, insa am citit acest topic si mi se pare foarte frumos cum ne sustinem noi femeile..
am si eu cateva intrebari.am facut ex. papanicolau si mi-a iesit asa : frotiuri satisfacatoare, cel. endocervicale, usoara inflamatie,saraca fara cocobacilieni, comoatibila hormonal cu CTC(sau CVC, nu prea inteleg), negativ pentru pre/malignitate de col uterin.
doctora a zis ca e ft bine, ca a iesit clasa II, si ca sa o tin tot asa..
numai ca vreau sa fiu sigura ca e ok, mai ales ca la control acum 2 luni mi-a iesit iritatie pe col, si am luat ovule cervugid, doxiciclina si  polidin(pt anexita si iritatie)..inaite de papanicolau, m-a consulat iar, doar terminasem tratamentul, si mi-a zis ca arata mult mai bine iritatia, iar aseara, dupa ce am luat rezultatul la papanicolau, mi-a zis pt iritatie sa mai iau cate 7 ovule cervucid/luna, inca 3 luni..
dupa cum a iesit papanicolau ar trebui sa imi fac griji?

astept raspunsuri.
multumesc!

Offline

 

#874 2009-01-30 10:11:34

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

nu ai de ce sa iti faci griji. insa tot a iesit o inflamatie la pap si poate ar tb sa vezi despre ce e vb. eu as face la cel putin 7 zile dupa ce termini tratamentul o analiza de secretie (culturi din col).

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.