homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-44


#818 2009-01-20 13:50:19

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

sunt tulpini hpv cu risc scazut(care provoaca condiloame) si cu risc crescut care pot duce in timp la modificari la nivelul colului uterin
ar fi bine sa faci genotiparea sa vezi ce tulpini ai

Offline

 



#819 2009-01-20 22:15:01

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: examenul papanicolau

lady in black a scris:

sunt tulpini hpv cu risc scazut(care provoaca condiloame) si cu risc crescut care pot duce in timp la modificari la nivelul colului uterin
ar fi bine sa faci genotiparea sa vezi ce tulpini ai

poti avea si high risk si low risk in acelasi timp sa inteleg.deci desi eu am doar condiloame pot sa am si o tulpina high risk care sa imi provoace si rana.adica as putea sa le am pe amandoua o data.corect?

Offline

 

#820 2009-01-21 09:15:17

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

da, e posibil ca o persoana sa aiba si tulpini cu risc scazut si tulpini cu risc crescut. dar un caz nu il implica pe celalalt. deci daca ai condiloame, nu neaparat sa ai si tulpini cu risc crescut. pt linistea ta, ar fi bine sa faci o genotipare hpv, sa stii exact cu ce te confrunti.

Offline

 

#821 2009-01-21 10:25:01

calleigh
Platinum member
De la: viata
Inregistrat: 2009-01-13
Mesaje: 22290

Re: examenul papanicolau

bird...cu placere puss


Life isn't about finding yourself.Life is about creating yourself.
Perhaps our eyes need to be washed by our tears once in a while, so that we can see Life with a clearer view again.

Offline

 

#822 2009-01-21 13:19:37

mari_ana
Membru
Inregistrat: 2009-01-21
Mesaje: 1

Re: examenul papanicolau

va rog mult, interpretati-mi si mie rezultatul testului papanicolau. nu o sa pot sa ajung la medic pana saptamana viitoare si rezultatul nu mi se pare prea bun...

CLASIFICARE SISTEM BETHESDA
-calitatea frotiului:satisfacator: celule endocervicale:absente

DIAGNOSTIC CITOLOGIC DESCRIPTIV
FSV+EXOCOL:celule pavimentoase parabazale, placarde mari. Binucleeri,carioliza,cariopicnoza,acidofilie falsa
-foarte foarte numeroase polimorofnucleare
-flora bacteriana de coci predominant
-celule levurice

ENDOCOL:idem celularitate FSV

Interpretarea frotiului actual
negativ,fara leziuni intraepiteliale si/sau de malignitate

MODIFICARI REACTIVE NON-NEOPLAZICE ASOCIATE CU:
-inflamatie
-atrofie

EVALUARE HORMONALA:
-pattern hormonal incompatibil cu varsta si anamneza

REZULTAT FINAL
TBS atrofic inflamator

Offline

 

 Publicitate


loading...

#823 2009-01-21 13:50:25

hestia
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 1365

Re: examenul papanicolau

ai multe PMN-uri pt ca ai o infectie cu germeni, mai precis cu niste coci. pt asta iti poti face niste culturi sa vezi ce ai pe acolo.
mai ai niste celuri levurice, adica Candida.
pt astea 2 , fa-ti culturi din col, o sa ti se faca antibiograma si antifungigrama si o sa poti lua tratament tintit.

mai scrie ca ai un pattern hormonal incompatibil cu varsta si anamneza, adica o dezechilibrare sau ceva de genul asta ..  in sensul ca aspectul arata intr-un fel si ar trebui, dupa ceea ce ai spus tu referitor la a cata zi a CM erai, si daca iei sau nu AC, sa arate altfel.

mergi la dr gineco si te va indruma cu exactitate ce sa faci, analize, etc

dar stai linistita ca nu e  nimic grav. astfel de infectii mai mult de  50% dintre femei le au. important e sa fie tratate cum trebuie

bafta!


Omul nu se naşte pentru a fi fericit. Omul îşi cumpără fericirea şi o cumpără numai cu preţul suferinţei. Aici nu e vorba de nicio nedreptate...                                                                                                                 (F. Dostoievski) 

Offline

 

#824 2009-01-21 16:10:13

criss2302
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-07-05
Mesaje: 93

Re: examenul papanicolau

am primit rezultatele la cultura:
- chlamydia-negativ
-citologie: frecv celule superficiale si intermediare, leucocite-frecvente,flora gram pozitiva-frecventi bacili, rari coci, flora gram negativa-rari bacili, candida-abs, trichomonas-abs, neisseria-abs
-cultura secretie col;-prezent streptococ grad D, Preznent-E coli, candida-abs
-antibiograma secretie: E coli sensibil la:  amikcina,gentamicina, cefriaxona, cefuroxim,ciprofloxacin

-antibiograma secretie: Streptococ D:Rezistent la :oxacilina;
Sensibil la: amikcina, amoxicilinia, gentamicina, claritromicina, ceftriaxona, penicilina G, cefaclor.


-mycoplasma-abs, ureaplasma-abs


e nasol streptococul asta ?


Daca gasesti un drum fara obstacole, probabil ca drumul acela nu duce nicaieri. :pucko
(J.F.Kennedy

Offline

 

#825 2009-01-21 19:03:52

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: examenul papanicolau

salut. am revenit cu rezultatul pap-ului.
I.adecvarea frotiurilor -> este bifata doar o casuta si anume "satisfacatoare pentru evaluare"
II.caracterizare generala -> bifata casuta "modificari celulare benigne"
III. diagnostic descriptiv:
1.modificari celulare benigne -> a) infectii->  bifat doar casuta "bacterii"
                                               b) modificari reactive asociate cu: -> bifat "inflamatia"
2.anomalii ale celulelor epiteliale -> nu este bifat nimic desi este o casuta  numita HPV(atipie koilocitara) si eu am hpv
3. alte proliferari maligne -> nimic bifat
4.evaluare hormonala -> bifata casuta "status hormonal compatibil cu varsta si anamneza

citodiagnostic pap : clasa II
IV. recomandari -> frotiu predominant cu celule scuamoase intermediare; relativ frecvente pmn neutrofile si relativ (un cuvant care nu il inteleg , incepe cu l) flora predominant de coci.



frumos si bun pana aici. cred smile

cultura secretie din col => streptococcus agalactiae (grup B) si candida albicans


as vrea sa imi spuneti parerea despre pap-ul meu si daca poate cineva sa-mi explice de ce acum am un asemenea rezultat la cultura din col stiind ca la prima cultura nu mi-a iesit nimic. precizez ca de cand am fost la recoltare pt aceste analize am dureri destul de puternice in partea de jos a abdomeniuliu.eu am banuit ca ma dor ovarele.de unde am acest streptococ? nu am avut contact iar in afara de mainile ginecologului si ale mele , altele nu au ajuns pe acolo. sunt pe tratament cu cervugid de 6 zile si inainte de introducere ma spal pe maini de fiecare data... iar chestia cu hpv-ul la pap ma mira ca nu e bifata.pt ca stiu ca am hpv(desi nu am genotipare facuta). iar acum durerile acolo jos sunt aproape ca cele de la menstruatie.daca poate cineva sa lase link moderatoarelor va multumesc mult de tot. astept parerile voastre.

Offline

 

#826 2009-01-21 21:01:56

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

dupa mine pap-ul e bun
si la pap reiese ca ai streptococ(acea flora cocica)
hpv-ul nu e bifat pt ca tu nu ai modificari care sa indice prezenta hpv-ului. dupa cum ti-am zis si mai sus pap-ul doar indica suspiciune de hpv(high risk)

acele dureri la aveai si cand ai fost la control? sa nu fie o anexita daca ai dureri ca la menstra
in legatura cu streptococul, probabil ca transmiterea nu e strict pe cale sexuala...nu stiu sa-ti zic de unde il ai

Offline

 

#827 2009-01-22 00:06:18

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: examenul papanicolau

sa inteleg ca am hpv low risk? pai foarte tare. nu aveam acele dureri pana sa ma duc la control.din august nu am mai avut contact sexual deci sigur nu e de la asta.multumesc mult lady. crezi ca poate vedea si doctoressa asta?

Offline

 

#828 2009-01-22 09:44:22

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

vezi ca exista un topic separat pt streptococ agalactiae: http://forum.anticonceptionale.ro/t7260 … up-B-.html . poti sa citesti ce srie pe acolo ca nu e mult.
streptococul asta se gaseste in mod normal in intestinul gros; el poate ajunge in vagin chiar si in urma unui banal "mers la toaleta", daca nu ai grija mare la folosirea hartiei.
candida poate fi de la o dereglare a florei vaginale.

faptul ca nu a iesit hpv la pap e un lucru imbucurator. insa el inseamna doar faptul ca in acest moment, nu ai o rana provocata de virusul hpv. doar atat iti poate spune pap-ul. insa nu iti garanteaza ca nu ai virusul hpv (fie high fie low risk) la nivelul colului. pap-ul nu e detectare de hpv, ci de rani provocate de hpv.
dar tu ai facut genotiparea hpv, ce tulpini ti-au iesit acolo, ca nu mai retin? oricum ar fi, sfatul meu e sa mergi la un doctor sa iti dea un tratament care sa inactivez virusul. e ft bine ca nu ai o rana pe col, insa pt a te asigura ca nici nu vei avea una din cauza hpv-ului, tb sa faci un tratament care sa tina in frau evolutia virusului.

si eu zic ca durerile nu au legatura cu colul, din alta parte vine pb.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-01-22 09:46:09)

Offline

 

#829 2009-01-22 12:20:45

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

anca9 a scris:

faptul ca nu a iesit hpv la pap e un lucru imbucurator. insa el inseamna doar faptul ca in acest moment, nu ai o rana provocata de virusul hpv. doar atat iti poate spune pap-ul. insa nu iti garanteaza ca nu ai virusul hpv (fie high fie low risk) la nivelul colului. pap-ul nu e detectare de hpv, ci de rani provocate de hpv.

exact
din pap nu poti sa deduci ce tulpini ai. poti doar sa vezi ca inca nu ai modificari provocate de o eventuala tulpina high risk
te stresezi prea mult, fa o genotipare si te lamuresti
doc intra pe forum cand are timp
daca moderatoarele considera ca e nevoie sa-i lasa link ii vor lasa link smile

Ultima oara a fost editat de lady in black (2009-01-22 12:22:54)

Offline

 

#830 2009-01-22 13:41:05

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: examenul papanicolau

multumesc mult fetelor.o sa ma duc sa fac tipajul dupa ce termin tratamentul cu cervugid ca sa aflu exact ce tulpini am. oricum marea mea mirare este rezultatul analizei secretiei de pe col care a fost negativa cand am facut-o prima data adica prin noiembrie...oricum, sa zicem ca pap-ul asta m-a mai linistit putin...

ps: am uitat sa intreb.faptul ca este o casuta cu herpes simplex si nu e bifata inseamna ca nu am herpes?

Ultima oara a fost editat de complez (2009-01-22 13:49:57)

Offline

 

#831 2009-01-22 14:16:00

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: examenul papanicolau

eu stiu ca se face analiza separata pt herpes , dar nu vreau sa gresesc , cred ca doar daca cereai tu

Offline

 

#832 2009-01-22 14:22:07

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

inseamna ca nu s-a descoperit o rana provocata de herpes. nu neaparat ca nu ai virusul.
dar tu de ce crezi ca ai avea hpv? ai condiloame?

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-01-22 14:23:25)

Offline

 

#833 2009-01-22 17:27:42

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: examenul papanicolau

da am avut condiloame.au trecut. si cand le aveam doctorita m-a vazut si a zis ca e hpv.deci banuiesc ca e hpv...o sa ajung sa fac tipajul ala curand....

Offline

 

#834 2009-01-22 18:31:10

oana6
New member
Inregistrat: 2008-08-06
Mesaje: 9

Re: examenul papanicolau

buna, sper sa nu intervin in vreo discutie.
eu am fost la ginecolog si am fost diagnosticata cu colpita mixta in urma careia mi-a prescris o pastila de unica folosinta si 12 ovule. am inceput ovulele acum, dupa 10 zile de cand mi-a venit prima data menstruatia luna aceasta.  dupa 4 ovule, nu stiu daca e relevant numarul, am observat, pe langa resturile de ovul ca si sangerez dimineata sau putin in timp zilei. nu este abundent. poate fi de la menstruatie, sa o mai mentina ovulele sau...?

Ultima oara a fost editat de oana6 (2009-01-22 18:36:14)

Offline

 

#835 2009-01-22 18:53:40

calleigh
Platinum member
De la: viata
Inregistrat: 2009-01-13
Mesaje: 22290

Re: examenul papanicolau

ce fel de ovule folosesti?esti sigura ca nu te-ai ranit cand le-ai introdus?daca nu aveai aceste sangerari si inainte de a utiliza aceste ovule este probabil sa te fi ranit cu unghiile sau cu irigatorul daca il folosesti.probabil ca nu e nimic grav,dar e mai bine sa mergi iar la medic dupa ce termini tratamentul.Bafta!


Life isn't about finding yourself.Life is about creating yourself.
Perhaps our eyes need to be washed by our tears once in a while, so that we can see Life with a clearer view again.

Offline

 

#836 2009-01-22 20:16:44

oana6
New member
Inregistrat: 2008-08-06
Mesaje: 9

Re: examenul papanicolau

cervugid. nu cred ca m-am ranit, adica nu e sange de rana, ci e aleator, cand cand. irigator nu folosesc de cand iau ovulele. stiu ca in unele luni mai aveam usoare firicele de sange intre menstruatii, dar nu intotdeauna. poate sa fie la fel si acum. stiti cumva cand ar trebui sa simt efectul ovulelor?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.