homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-42


#780 2009-01-06 00:13:58

hestia
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 1365

Re: examenul papanicolau

colpita este iflamatia cervico-vaginala, adica a colului uterin si a vaginului
mixta - adica aceasta iflamatie este data de o infectie cu mai multi germeni care se asociaza.

din exm secretiei rezulta ca ai o infectie (frecvente leucocite) ce-ti determina inflamatia epiteliului si ai prezente si levuri, insa putine. levurile se refera la infectia candidozica.

la pap - tot asta iti arata , ca ai inflamatie imortanta si infectie (cu ce, nu se poate preciza prin aceasta analiza). tbs este numele clasei testului PAP, infectios.

mergi la un ginecolog sa-ti prescrie sa-ti faci analize ,, sa vezi ce germeni ti-au cauzat infectia asta si sa faci tratament.


preturile si le pune fiecae clinica in parte.intr-adevar  1.2 mil e cam mult t un papa-N. nu depinde de masinariile, aparatele clinici, pt c exm papa_N se face de catre un anatomoptolog.  pretul depinde de fitzele clinicii smile
sanatate!


Omul nu se naşte pentru a fi fericit. Omul îşi cumpără fericirea şi o cumpără numai cu preţul suferinţei. Aici nu e vorba de nicio nedreptate...                                                                                                                 (F. Dostoievski) 

Offline

 



#781 2009-01-06 21:06:46

MariaAndreea
Membru
Inregistrat: 2009-01-05
Mesaje: 4

Re: examenul papanicolau

Va multumesc mult, pentru raspuns si pentru explicatiile detaliate!
Am sa sun maine sa ma programez pentru analizele de Chlamydia, Mycoplasma su Ureaplasma. Aveticumva idee daca se fac analizele astea tot la Medlife si cam cat costa? Banuiesc ca tot din secretiile vaginale se recolteaza...

Offline

 

#782 2009-01-06 21:12:04

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

chlamydia se poate face si din sange si din secretie

Ultima oara a fost editat de lady in black (2009-01-06 21:12:20)

Offline

 

#783 2009-01-06 21:13:42

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: examenul papanicolau

MariaAndreea a scris:

Va multumesc mult, pentru raspuns si pentru explicatiile detaliate!
Am sa sun maine sa ma programez pentru analizele de Chlamydia, Mycoplasma su Ureaplasma. Aveticumva idee daca se fac analizele astea tot la Medlife si cam cat costa? Banuiesc ca tot din secretiile vaginale se recolteaza...

cei de la Medlife au afisate preturile pe site

Offline

 

#784 2009-01-06 23:46:21

oana6
New member
Inregistrat: 2008-08-06
Mesaje: 9

Re: examenul papanicolau

multumesc hestia pentru raspuns.
tratament mi a dat atunci pe loc dna doctor: mie si prietenului meu o doza unica de flucorin si mie 12 ovule cervucid. suna bine? smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#785 2009-01-07 01:26:16

hestia
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 1365

Re: examenul papanicolau

oana6 a scris:

celule epiteliale poligonale - relativ frecvente izolate si in gramezi, plicaturate in prop de 60%
celule eiteliale rotunde - rare
leucocite - relativ frecvente


foarte numeroase polimorfonucleare (??!)
flora bacteriana , bacilara predominet


endocol
numeroase grupuri mici de celule epiteliale endocervicale (rar aspect sincitial)

!

oana6 a scris:

multumesc hestia pentru raspuns.
tratament mi a dat atunci pe loc dna doctor: mie si prietenului meu o doza unica de flucorin si mie 12 ovule cervucid. suna bine?  !

pai nu prea.... sad   tu ai o infectie acolo, o bacterie...  trebuie sa cauti ce e... si sa faci tratament conform unei antibiograme.
tratamentul primit pt tine si prietenul tau este pt candida


Omul nu se naşte pentru a fi fericit. Omul îşi cumpără fericirea şi o cumpără numai cu preţul suferinţei. Aici nu e vorba de nicio nedreptate...                                                                                                                 (F. Dostoievski) 

Offline

 

#786 2009-01-07 14:42:54

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

oana6 a scris:

multumesc hestia pentru raspuns.
tratament mi a dat atunci pe loc dna doctor: mie si prietenului meu o doza unica de flucorin si mie 12 ovule cervucid. suna bine? smile

cum zice si hestia, tratamentul nu prea suna bine

Offline

 

#787 2009-01-07 15:13:37

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

cervucidul e bun numai pt candida? bacteriile sunt imune la el? imi puteti spune ce altceva mai combate cervucidul? scuze de off topic.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-01-07 15:14:10)

Offline

 

#788 2009-01-07 16:35:35

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: examenul papanicolau

Din cunostintele mele, cervucidul nu trateaza candida. El se da in caz de rani pe col.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#789 2009-01-07 16:50:25

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

eu nu am rana, mi l-au prescris mai multi medici pt secretii. la analize a iesit doar un streptococ pt care am luat antibiotic, dar secretii tot mai am. si nu stiu daca sa mai iau cervucid sau nu. poate sa faca vreun rau cervucidul?

Offline

 

#790 2009-01-07 17:10:32

hestia
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 1365

Re: examenul papanicolau

ideea e urmatoarea:  cervugidul contine cloramfenicol si metronidazol ca antibiotice, nistatin ca antimicotic si ceva antiinflamator. Desi are toate astea, care teoretic combat o gama destul de larga de bacterii, fie ele gram-poz sau gram-neg, o pacienta cu un rezultat al exm PAP ca cel de mai sus (oana 6) trebuie sa caute exact ce fel de infectie are, pt a face un tratament tintit in vederea combaterii acelei / acelor bacterii.
cervugidul e ceva general, care acopera o arie f mare de bacterii, insa nu e concret, nu e strict.
si oricum, acesta trebuie asociat cu pastile de metronidazol.


anca9 a scris:

eu nu am rana, mi l-au prescris mai multi medici pt secretii. la analize a iesit doar un streptococ pt care am luat antibiotic, dar secretii tot mai am. si nu stiu daca sa mai iau cervucid sau nu. poate sa faca vreun rau cervucidul?

este exact ce spuneam.:  ai luat antibiotic tintit pt streptococ; secretii mai poti avea din cauza altor microorganisme (bacterii)  care nu se evidentiaza la un simplu examen de secretii si care, probabil, nu au trecut de la acele ovule.


Omul nu se naşte pentru a fi fericit. Omul îşi cumpără fericirea şi o cumpără numai cu preţul suferinţei. Aici nu e vorba de nicio nedreptate...                                                                                                                 (F. Dostoievski) 

Offline

 

#791 2009-01-07 17:23:21

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

multumesc mult pt raspuns. ce ma sfatuiesti sa fac? as putea sa fac alt tip de analize? care? sa mai iau cervucid sau nu are rost din moment ce nu mi-a trecut cu el? imi trece pe moment, dar la cateva zile dupa ce il las, apar iar secretiile.

Offline

 

#792 2009-01-07 17:43:13

hestia
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 1365

Re: examenul papanicolau

cauta0te de chlamydia, ureaplasma, mycoplasma s eventual mai poti repeta culturile din col (acolo unde ti-a iesit streptococul).
eu zic sa opresti ovulele si lasa 5-7 zile asa, apoi fa-ti analizele de mai sus.
bafta!


Omul nu se naşte pentru a fi fericit. Omul îşi cumpără fericirea şi o cumpără numai cu preţul suferinţei. Aici nu e vorba de nicio nedreptate...                                                                                                                 (F. Dostoievski) 

Offline

 

#793 2009-01-07 17:54:35

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

am facut chlamydia, ureaplasma, mycoplasma + genotipare hpv. slava dommnului, nu mi-a gasit nimic, toate negative. doar streptococ agalactiae pt care am luat amoksiklav. o sa repet insa culturile din col. ar tb sa cer si o antibiograma cand le repet?
iti multumesc din suflet pt raspuns!

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-01-07 17:55:22)

Offline

 

#794 2009-01-07 19:52:26

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: examenul papanicolau

Anca9 impreuna cu antibioticul ai luat si un antimicotic? Nu cumva ai facut candida de la amoxiclav?


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#795 2009-01-07 20:12:47

hestia
Sr. member
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 1365

Re: examenul papanicolau

anca9 a scris:

am facut chlamydia, ureaplasma, mycoplasma + genotipare hpv. slava dommnului, nu mi-a gasit nimic, toate negative. doar streptococ agalactiae pt care am luat amoksiklav. o sa repet insa culturile din col. ar tb sa cer si o antibiograma cand le repet?
iti multumesc din suflet pt raspuns!

daca toate ti-au iesit negative, inseamna ca secretia continua sa fie de la o micoza. oricum, asa cum ti se face antibiograma cand se gasesc bacterii, asa se face antifunfigrama cand ti se gasesc levuri.
sfatul meu este sa repeti culturile din col sa vezi ce si cum. insa sa astepti cateva zile dupa ce opresti ovulele alea. asa cum spune si andreea, sa nu fi facut o micoza f frumoasa de a amoxiclavul ala, fiind un AB destul de puternic.


Omul nu se naşte pentru a fi fericit. Omul îşi cumpără fericirea şi o cumpără numai cu preţul suferinţei. Aici nu e vorba de nicio nedreptate...                                                                                                                 (F. Dostoievski) 

Offline

 

#796 2009-01-08 09:34:10

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: examenul papanicolau

of, nu am luat antimicotic sad. ma gandeam sa iau nizoral dar am zis sa nu-mi incarc ficatul cu atatea pastile, mai ales ca amoksiklav am luat doar 3 zile. dar a fost tare, de 1000mg. si am luat 2/zi, deci 6 in total. ciudat e ca secretia semana ft bine cu cea de dinainte de tratament: galbuie si vascoasa. acum sunt la ciclu, astept sa termin si o sa repet culturile din col. va multumesc frumos pt sfaturi.

Offline

 

#797 2009-01-14 17:09:56

amina_h
Membru
Inregistrat: 2009-01-14
Mesaje: 1

Re: examenul papanicolau

Buna ziua! Am rugamintea daca ma poate ajuta cineva cu interpretarea urmatoarelor rezultate:


SISTEM BETHESDA 2001/FROTIU CONVENTIONAL:
Satisfacator pentru evaluare DA celule endocervicale DA
I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? DA
Organisme:
Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili NU, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus herpes simplex NU, Altele Flora microbiana SAPROFITA
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia DA, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II.Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 ani? NU
III.Anomalii ale celulelor epiteliale? NU
Cel. scuamoase:
- Celule Scuamoase Atipice de Semnificatie Nedeterminata - ASC-US NU
- Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad ?nalt - ASC-H NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut - LGSIL NU - cu atipii HPV NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad ?nalt - HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU
- Carcinom cu celule scuamoase NU
Cel. glandulare:
- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU,endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU
- Cel. Glandulare Atipice ?n favoarea unei neoplazii - endocervicale NU, glandulare NU
- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU
- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

IV.Alte neoplasme NU
V.Recomandari:.
O noua prelevare DA,De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopica NU, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: MODERAT fond inflamator acut si hemoragic. Alterari celulare de natura inflamatorie.
Flora microbiana SAPROFITA

Concluzie: Frotiu de tip inflamator.
N.L.: Se recomanda repetarea dupa tratament ANTIINFLAMATOR

Offline

 

#798 2009-01-14 17:57:30

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

pap-ul e bun, nu ai rana
ai insa o inflamatie care nu imi dau seama de la ce este deoarece ti-a iesit doar flora saprofita(lactobacilii) ceea ce e bine
erai cumva inainte de menstra?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.