homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-43


#799 2009-01-14 21:35:27

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

sau poate racita...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#800 2009-01-16 13:33:22

AncaMaria
New member
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 15

Re: examenul papanicolau

va rog sa-mi spuneti daca e ceva sa ma ingrijoreze

multumesc!

SISTEM BETHESDA ?flflT / FROTIU CONVENTIONAL:

Satisfăcătoare pentru evaluare [x], celule endocervicale prezente [x]; absente □
Nesatisfacator pentru evaluare □        

I. Negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna [x]
Organisme:    .
Trichomonas vaginalis □, Candida □, Cocobacili □, Gardnerella □, Actinomicete □,   
Virus herpes simplex □, Altele   
Alte modificări nonneoplazice: Modificări celulare reactive asociate cu: inflamatia□, DIU□, Iradiere/Chimioterapie □, Celule glandulare post histerectomie □, Atrofie □

II.    Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 ani □

III.    Anomalii ale celulelor epiteliale □    ,
Cel. scuam.: - Celule Scuamoase Atipice de - Semnificaţie Nedeterminata-ASC-US: □
-    Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad inalt-ASC-H□
-    LSIL: (Leziune intraepiteliala scuamoasa de grad scăzut) □ - cu aţipii HPV □
-    HSIL: (Leziune intraepiteliala de grad inalt) □ cu suspiciune de invazie □
-    Carcinom cu celule scuamoase □
Cel. Gland.: - Cel. glandulare atipice(AGC) endocervicale □, endometriale □, glandulare fara alta
specificaţie (AGC NOS) □   
-    Cel. Glandulare atipice in favoarea unei neoplazii-endocevicale □, glandulare□
-    Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) □
-Adenocarcinom endocervical □, endometrial □, extrauterin □, fara alta specificaţie □
IV. Alte neoplasme □
V. Recomandări:
O noua prelevare □ De urmărit evoluţia: citologic [x] DUPA tratament,colposcopic □,biopsie urgenta □, examen bacteriologic □

Descriere citologica:
Frecvente celule superficiale cianofile si orangeofile
Frecvente cellule endocervicale
PMN frecvente

Offline

 

#801 2009-01-16 14:05:29

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

pap-ul e bun smile
nu ai de ce sa-ti faci griji insa ai acele polimorfonucleare care sunt semn de infectie...nu stiu de la ce pt ca la pap nu a iesit nici macar inflamatie

Ultima oara a fost editat de lady in black (2009-01-16 14:05:56)

Offline

 

#802 2009-01-16 14:46:40

AncaMaria
New member
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 15

Re: examenul papanicolau

ma gandeam sa nu aiba legatura cui faptul ca pana de curand eram obsedata de a ma spala in interior cu gel de igiena intima...apoi am citit undeva ca e gresit si poate asta are legatura?
testul e facut in toamna dar am fost plecata si nu am mai apucat sa trec pe la medic sa-l interpreteze
plus ca de weekendul trecut pana marti am cam fost speriata ca secretia mea era mai maronie..de parca ar fi fost putin sange...dar rar si fara dureri...eu iau yasmin de peste 2 ani si deabia lunea-martea viitoare trebuie sa imi vina ciclul...astept sa imi treaca si ma duc la medic..dar daca am avut sau mai am contact sexual e vreun risc?

Offline

 

#803 2009-01-16 14:54:23

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: examenul papanicolau

Ai luat corect pastilutele?
Daca da, atunci nu este cazul de protectie suplimentara in cazul unui contact sexual. Insa daca se repeta si luna care vine, trebuie sa mergi la medic sa-ti schimbe pastilutele.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#804 2009-01-16 14:58:58

AncaMaria
New member
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 15

Re: examenul papanicolau

corect le-am luat..singura problema e ca acum 2 luni am uitat prima pastila din folie si am luato dupa 11-11 ore jumate..dar sigur nu am depasit 12 ore...insa am avut menstruatie odata de atunci si apoi dupa sarbatori de la atata mancare au fost 2 zile in care am avit cate 2 sau 3 scaune moi dar cu mult dupa cele 4 ore de la administrarea pastilelor...plus de asta sucul de grepfruit ala din comert..gen capyy prigat interactioneaza?sau doar fructul/sucul proaspat...sau daca a fost vreo bucatica mica prin vreo salata de fructe e vreo problema?
in rest nu am gresit cu nimic la pastile..medicamente in afara de banalul plic de calciu cand ma simt cam rau nu iau..plus ca luni am facut un test de sarcina si era negativ

Ultima oara a fost editat de AncaMaria (2009-01-16 15:09:12)

Offline

 

#805 2009-01-16 15:37:09

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: examenul papanicolau

Continua folia si daca se repeta episodul asta si pe folia urmatoare, mergi la medic sa-ti schimbe pastilutele.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#806 2009-01-16 15:40:36

AncaMaria
New member
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 15

Re: examenul papanicolau

ms mult de tot pt raspunsuri..m-am mai linistit...m-am saturat sa ma consum cu tot felul de ganduri negre...sa aveti parte de tot binele din lume pentru ca ajutati atat de multa lume. goodluck

Offline

 

#807 2009-01-16 15:48:30

criss2302
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-07-05
Mesaje: 93

Re: examenul papanicolau

lady in black a scris:

pap-ul e bun smile
nu ai de ce sa-ti faci griji insa ai acele polimorfonucleare care sunt semn de infectie...nu stiu de la ce pt ca la pap nu a iesit nici macar inflamatie

asa mi-a iesit si mie PMN frecvente, fara ca la PAP sa iasa inflamatie sau altceva.
ma gandesc ca,,poate fi si din cauza ca am sangerat la recoltare sau..fiindk eram chiar la ovulatie..( am citit ca "- in  perioada ovulatorie poate aparea leucocitoza usoara si eozinopenie; )..poate ambele..combinate..
oricum..maine am programare pt alte investigatii- o colposcopie si analiza pt chlamydia..ca sa elimin orice suspiciune.

by the way..credeti ca ar trebui sa cer si alte analize..in afara de chlamydia..si cele care se fac o data cu Pap-ul gen Trichomonas vaginalis , Candida , Cocobacili , Gardnerella , Actinomicete ,    Virus herpes simplex ; astea au fost ok la mine.


Daca gasesti un drum fara obstacole, probabil ca drumul acela nu duce nicaieri. :pucko
(J.F.Kennedy

Offline

 

#808 2009-01-18 12:06:47

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: examenul papanicolau

fetelor care e treaba cu gradul II sau III la pap? am facut si eu unul si astept miercuri rezultatul. ideal cat ar fi sa am acel grad? la pap apare si semnalul de alarma pt existenta hpv-ului?

Offline

 

#809 2009-01-18 12:11:31

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

I e cel mai bine, dar la aprope toate femeile active sexual iese II, e normal(si mie mi-a iesit II dar fara nici o pb)
la pap apare suspiciune de hpv. daca iese L-SIL de exemplu asta inseamna ca s-ar putea sa fii infectata cu hpv

Ultima oara a fost editat de lady in black (2009-01-18 12:11:44)

Offline

 

#810 2009-01-18 12:12:57

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: examenul papanicolau

pai da asta sunt  curioasa sa vad ce zice pap-ul.pt ca am hpv si vreau sa vad daca-l recunoaste. it's my first pap big_smile

Offline

 

#811 2009-01-18 12:20:26

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

complez a scris:

pai da asta sunt  curioasa sa vad ce zice pap-ul.pt ca am hpv si vreau sa vad daca-l recunoaste. it's my first pap big_smile

tu ai condiloame din cate inteleg
daca nu ai tulpini cu risc crescut nu iese la pap nimic tongue
si si daca ai tulpini high risk, iese la pap ceva doar daca s-au produs deja modificari la nivelul colului uterin

Offline

 

#812 2009-01-18 12:25:15

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: examenul papanicolau

a....deci mda... lol mi-a luat si secretie de pe col sa-mi repete o analiza.data trecuta mi-a iesit "nu s-au dezvoltat germeni patogeni".sa vedem acum...

Offline

 

#813 2009-01-19 08:28:10

bird
Membru
Inregistrat: 2008-12-15
Mesaje: 4

Re: examenul papanicolau

Salut!

Am 20 de ani si recent am facut testul Papanicolau pentru prima oara.
Insa nu inteleg nimic din el.... sad
L-am facut, pentru ca mi-au aparut niste bubite, doctorita mi-a spus ca am condilomatoza vulvara.

Rezultatele testului nu mi le-a explicat, mi-a dat doar tratament.

Rezultatele testului au fost cam asa:

Celule epiteliale:
-celule superficiale: am la  +  un  X
-celule intermediare: am la +++ un X

Celule inflamatorii:
-granulocite : am la ++ un X
-histiocite/macrofage : am la + un X
-limfocite: am la + un X

Flora:
-bacili Doderlein: am la +++ un X
-bacili: am la + un X

Modificari patologice:

Frotiuri alcatuite predominant din celule scuamoase intermediare, dispuse izolat, cu citoplasma bazofila,etalate si cateva celule superficiale, acidofile. Fondul frotiului este murdar datorita citolizei (fragmente citoplastice, nuclei liberi). Celulele inflamatorii sunt reprezentate de relativ frecvente granulocite neutrofile, pe frotiu observandu-se si histiomacrofage si limfocite. Bacilii Doderlein sunt frecventi, supraadaugat observandu-se flora bacilara nespecifica.

Concluzii:
Moderat proces inflamator nespecific, citolitic, cu flora bacilara.

Clasificare Papanicolau: 2

La secretie, rezultatele au fost asa:
-celule epiteliale si lactobacili: frecventi
-granulocie: relativ frecvente
Flora microbiana asociata : prezenti bacili gram -

Eu nu inteleg nimic.... tot aud de cancer de col uterin, de rana pe col, mi-e tare frica... sad
Daca ar putea sa-mi explice cineva testul meu Pap. as fi foarte recunoascatoare.
Mersi

Offline

 

#814 2009-01-19 09:01:51

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: examenul papanicolau

nu e cazul sa-ti faci tu probleme de cancer de col uterin...rezultatul tau e normal pentru o femeie activa sexual ...nu exista motive de ingrijorare...ai o inflamatie pentru care vei primi tratament ceva...o sa-ti spuna fetele mai exact ce-i cu ea...dar oricum rezultatul e ok.. smile


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#815 2009-01-19 18:48:31

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

cum zicea si delia rezultatul este ok...un test HPV nu ti a fost recomandat?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#816 2009-01-19 20:14:44

calleigh
Platinum member
De la: viata
Inregistrat: 2009-01-13
Mesaje: 22290

Re: examenul papanicolau

wow..rezultatul tau e super ok...ai o inflamatie usoara,probabil o vulvo-vaginita nespecifica pe care o poti trata usor,probabil ca ai si primit tratament pt ea.te indiviez sad eu nu mai reusesc sa scap de candida grater


Life isn't about finding yourself.Life is about creating yourself.
Perhaps our eyes need to be washed by our tears once in a while, so that we can see Life with a clearer view again.

Offline

 

#817 2009-01-20 08:27:01

bird
Membru
Inregistrat: 2008-12-15
Mesaje: 4

Re: examenul papanicolau

Salut!
 
deliav si calleigh : mersi frumos ptr. explicatie!!

crs_ty_na :

Pai, eu m-am dus la doctorita, deoarece avem bubite acolo. Ea mi-a zis imediat ca e condilomatoza si sa am grija, ca condilomatoza e provocata de un HPV si ca HPV provoaca cancer de col.
Insa nu mi-a spus sa fac un test HPV, deoarece era sigura ca am un HPV.

Sa-mi fac un test HPV?
In ce consta? Tot asa ca la Papanicolau sau ti se recolteaza sange?

calleigh:

Da, am primit tratament : Cervugid si Metronidazol.


Multumesc mult ptr. raspunsuri, m-am linistit putin.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.