homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-69


#1293 2009-09-01 13:28:35

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

dupa mintea mea e totul ok

Offline

 



#1294 2009-09-01 13:29:50

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: examenul papanicolau

stiu dar eu am intrat in contact cu hpv si mi-e frica sa nu fie o leziune incipienta de tip hpv fara modificari celulare momentan si imi tatatie fundul inca 2 luni jumatate pana la urmatorul control. am zis ca ma duc sa fac citologie in mediu lichid data viitoare si peste 6 luni genotipare hpv

ce parere ai/aveti?

Ultima oara a fost editat de ruxanda_00 (2009-09-01 13:35:22)

Offline

 

#1295 2009-09-01 13:37:45

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

chiar daca esti infectata cu hpv nu ai altceva ce sa faci decat sa mergi la controale regulate. asadar nu te mai consuma caci stresul iti face rau. fa acele analize este 6 luni si stai linistita puss

Offline

 

#1296 2009-09-03 09:41:13

alexa_1970
New member
Inregistrat: 2008-11-27
Mesaje: 19

Re: examenul papanicolau

buna fetelor ,
sunt la al doilea pap , adica dupa 6 luni de la nefericitul rezultat ( LISIL si rana , infectie HPV tip 33 , dupa vaporizare la biopsie am avut CIN II - CIN III ) si 3 luni de la primul rezultat pap tip II .
Acum mi-a iesit tot tip II , secretia a iesit bine , numai ca e mai abundenta.
Doctorul a spus sa vin peste 6 luni , ca e totul bine , nu mai trebuie sa fac control din trei in trei luni .

va rog sa - mi  raspundeti , si daca se poate o rog p doctoressa sa-mi raspunda si dansa este posibil sa nu mai am nimic , intrucat rezultatul la biopsie dupa vaporizare a fost destul de grav

va multumesc

Offline

 

#1297 2009-09-03 22:23:04

rodi86
Membru
Inregistrat: 2009-09-03
Mesaje: 2

Re: examenul papanicolau

mi-am fct si eu acum 2 sapt papanicolau in mediu lichid si am primit rezultatul:Calitatea frotiului este satisfacatoare pentru interpretare.
Frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare cu modificari reactive
citoplasmatice ? vacuole, granule si numeroase polimorfonucleare asociate cu o inflamatie
nespecifica.
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale si metaplazice normale.
Frotiu actual negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna.
Modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia.
as dori sa-mi spuneti si mie despre ce e vb....e de rau???eu oricum am tot avut probleme...am fst diagnosticata cu HPV si de la acest virus am avut numai neplaceri....si am fct un tratament si acesta este rezultatul in urma tratamentului si de asta imi doresc sa stiu dc e de bine....multumesc anticipat!!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1298 2009-09-04 09:19:15

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: examenul papanicolau

alexa si rodi, las link doctoressei

Offline

 

#1299 2009-09-04 19:30:54

mad_deea
New member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 6

Re: examenul papanicolau

Buna,

intru pe forum dupa mult timp. Sunt speriata si poate ma ajutati voi sa ma linistesc. Incerc sa raman insarcinata, luna trecuta medicul mi-a facut monitorizare si i-am urmat sfaturile...inca nu stiu daca este cu burtica (eu sper sa fie). Problema este ca mi-am facut papanicolau si pana ajung la medic sa le interpreteze mai este ceva timp si nu-mi place ce am vazut. Am sa va scriu mai jos rezultatul si poate ma ajutati voi

Celule epiteliale pavimentoase:
Superficiale
Numar: frecvente
Dispozitie: izolate, placarde mici

Intermediare
Numar: relativ frecvente
Dispozitie: izolate
Diskarioze: usoare, moderate, rare

Polinucleare neutrofile: relativ frecvente
Hematii: rare
Flora microbiana: - cantitate: abundenta
                          - tip: bacili
Candida albicans: prezenta vegetativ

Concluzii (atat cat pot intelege scrisul) : Fortiu clasa II B Pgr
                                                          Infectios Bethesda  (mai este un cuvant pe care nu-l inteleg)
Recomandare: control periodic

Sunt destul de speriata mai ales ca la ultimele doua contacte sexuale secretia a fost destul de abundenta, putina usturime si un miros destul de neplacut.
Va rog daca ma puteti ajuta cu interpretarea rezultatului analizei

Offline

 

#1300 2009-09-04 20:10:21

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: examenul papanicolau

Fetelor spuneti-va cu parerea si la mine va rog...doctorita a zis ca e bine dar astazi m a speriat cineva cand a zis ca de la rana pe col la cancer nu e decat un pas si am zis sa va cer si parerea voastra.
Cand am fost la medic m-a diagnosticat cu trichomonas si o rana pe col.Mi-a luat un pap si rezultatul a fost asta:
    modificari celulare benigne: era bifat bacterii
    anomalii celulare: nu era bifat nimic
    evaluare hormonala: aspect normal cu varsta si anamneza
    caracterizare generala:modificari celulare benigne
    diagnostic final: frotiu constituit din celule exocervicale intermediare si parabazale cu modificari celulare reactive. Celule endocervicale normale. Metaplazie scuamoasa matura cu parakeratoza. Flora bacilara mixta,exudat fibrino-leucocitar.

    Pe mine m-a speriat notiunea de modificari celulare benigne,precum si metaplazie scuamoasa matura cu parakeratoza. Medicul meu a zis ca e totul ok si ca a aparut asa pentru ca am rana aia pentru care deja am luat tratment.
La HPV nu era bifat nimic.
    Astept si parerile voastre totusi...multumesc!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#1301 2009-09-04 21:01:10

croitoru
Membru
Inregistrat: 2009-09-04
Mesaje: 4

Re: examenul papanicolau

Buna seara,
De curand mama mea a facut testul papanicolau iar doctorita ia recomandat operatie.
Va rog frumos sa imi spuneti si d-voastra diagnosticul.

Rezultatul test Papanicolau este :

Ex citoexplicativ:
- numeroase celule pavimentoase superficiale si intermediare dispuse izolat si in placarde, unele cu nuclei mari, lizati
- prezente placarde de celule intermediare cu nuclei de talie mare, inegali, usor tahicromatici
- atipii nucleare
- prezenti nuclei denudati, mariti de volum, lizati
- numeroase polimorfisme nucleare, integre si lizate
- flora bacilara bogata
- mucus frecvent



Apoi

Fr.B.P.N cl III , frotiu inflamator cu atipii nucleare


Va multumesc si va rog sa ma lamuriti!

Offline

 

#1302 2009-09-04 21:35:15

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: examenul papanicolau

Am lasat link doctoressei.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1303 2009-09-04 21:38:32

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: examenul papanicolau

pentru care andreea?...imi poti da si mie o parere te rog? tongue


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#1304 2009-09-04 21:53:27

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

x_ynna, uite ce am gasit despre metaplazie

Reprezinta transformarea unui anumit tip de tesut in alt tip. Aceasta se poate datora unui factor iritant cronic asupra epiteliului respectiv. Un exemplu este modificarea ce are loc la nivelul colului uterin atunci cand exista o inflamatie cronica (cervicita cronica), din epiteliu cilindric in epiteliu pavimentos (scuamos) stratificat precum cel al vaginului. Fenomenul se numeste metaplazie scuamoasa. In aceasta faza metaplazia nu este un fenomen periculos dar existenta acestui factor iritant cronic, este un risc pentru dezvoltarea ulterioara a cancerului daca nu sunt luate masurile necesare pentru disparitia acestui factor.

Offline

 

#1305 2009-09-04 21:55:37

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: examenul papanicolau

sa inteleg ca daca s-a vindecat rana am scapat si de riscul asta?...nu lady?...mersi mult de informatii...sper ca si tu esti mai bine cu problema aia de care am vb zilele trecute puss


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#1306 2009-09-04 22:02:07

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

da, trateaza rana si vei fi ok puss

am facut o analiza de secretie si au iesit doar "rare filamente levurice" asa ca nu mai stiu ce sa cred. voi face tratament oricum si voi reface vsh-ul peste o luna

Offline

 

#1307 2009-09-04 22:05:48

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: examenul papanicolau

am tratat rana...o sa merg la control in octombrie sa vad cum e...multa sanatate si tie!!...sa te faci bine puss


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#1308 2009-09-04 22:08:43

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: examenul papanicolau

multumesc puss
sper sa scapam toate de probleme cat mai repede! smile

Offline

 

#1309 2009-09-05 00:54:25

rodi86
Membru
Inregistrat: 2009-09-03
Mesaje: 2

Re: examenul papanicolau

va rog imi rasp si mie cineva? chiar as dori sa aflu ce inseamna rezultatul de la papanicolau...eu oricum treb sa ajung la doctora inapoi cu rezultatul...dar vroiam si eu sa stiu...pls...multumesc mult:*puss

Offline

 

#1310 2009-09-05 22:06:12

maria68
New member
Inregistrat: 2009-09-03
Mesaje: 5

Re: examenul papanicolau

am inteles k pap-ul se deconteaza de casa de sanatate,iar pentru asta imi trebuie trimitere de la medicul de familie...se poate si cu trimitere de la medicul de planning?

Offline

 

#1311 2009-09-06 10:13:07

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: examenul papanicolau

Se deconteaza de casa de asigurari, insa numai in limita unui anumit numar de teste pe luna, ca nu au fonduri. Si, din ce stiu eu, trebuie trimitere de la medicul de familie.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.