homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-71


#1331 2009-09-18 18:40:30

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

nu e grava...e de fapt candida...s-ar putea sa treaca simtomele majore cu aceste ovule...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#1332 2009-09-18 18:47:33

NeBuNiKa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-11-22
Mesaje: 148
Site

Re: examenul papanicolau

da dar faza e ca nu am nici un simptom..nu ma doare nimic..nu imi place deloc cum suna...candida..vreau sa scap..nici nu stiu de unde as fi putut sa iau asa ceva..pentru ca ma spal zilnic..nu port ob-uri..folosesc prezervativul si port lenjerie intima tanga care nu e asa stramta sau sintetica..nu stiu ce sa zic..sper sa fie bine:(


"Just Breathe"

Offline

 

#1333 2009-09-18 18:57:46

gabitta
New member
Inregistrat: 2009-09-18
Mesaje: 6

Re: examenul papanicolau

buna am si eu o problema care ma framanta de ceva timp....defapt sunt chiar stresata!in urma cu cateva luni mi-au aparut niste condiloame am fost la ginecolog si mi s-a dat condylin m-am dat timp de 2 saptamani bineinteles cu intrerupere si mi-au trecut...insa dupa 1 luna mi-au reaparut,eu nu sunt in tara am fost in spania la un ginecolog si mi sa dat o crema cu care trebuie sa ma dau timp de o luna 4 zile da si 3 nu.si de aceasta data mi-au trecut...dar alta e problema simt inauntru ceva ca o umflatura mica se poate sa fie un condilom?mie frica sa nu fie inceput de cancer.eu sunt maritata de 2 ani si abia acu vreo 5 luni mi-au aparut acesti condilomi nu am avut alte relatii sexuale inafara de cele cu sotul meu (si el la fel..cu mn) de unde am luat?pot infecta si restu familiei?

Offline

 

#1334 2009-09-18 19:03:17

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

artrebui sa faci si un tratament pt cresterea imunitatii si poate fi vb de un condilom in interior...dar trebuie facut un consult pt a sti cu siguranta...acest virus se transmite pe cale sexuala si e posibil sa l ai de multi ani dar doar acum se manifesta...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1335 2009-09-18 19:14:50

gabitta
New member
Inregistrat: 2009-09-18
Mesaje: 6

Re: examenul papanicolau

ce tratament crezi ca este bun de facut?ar trebuie sa mananc mai sanatos?fara sucuri?vreau sa specific ca apa nu prea bea doar sucuri cu acid:( si inca ceva de 2 ani iau ac se numesc logest defapt luna asta am renuntat la ele am zis ca poate ele sunt cauza e bine??/ms pt raspunsul anterior

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1336 2009-09-18 21:25:14

gabitta
New member
Inregistrat: 2009-09-18
Mesaje: 6

Re: examenul papanicolau

se poate transmite hpv de la mama la copil ?

Offline

 

#1337 2009-09-19 10:35:32

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

daca ai condiloame in momentul nasterii si nasti pe cale naturala se poate transmite...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1338 2009-09-19 15:22:15

gabitta
New member
Inregistrat: 2009-09-18
Mesaje: 6

Re: examenul papanicolau

mersi mult pentru raspunsuri....sunt putin speriata sper sa imi revin:(( sper sa nu am nimic grav pana vineri cand merg la doctor numai la asta ma gandesc!daca mie imi apar din nou aceste condiloame ce sfat imi dai? sa le cauterizez?m-am saturat de ele la o luna tot mi-au aparut?trebuie sa ma dau cu aceasta crema care ustura groaznic toata viata???daca am  condilomi si inauntru cum se poate scapa de ei?nunai prin cauterizare sau se poate si cu crema???scuze ca te deranjez din nou dar nu gasesc aceste raspunsuri in alta parte.mersi

Offline

 

#1339 2009-09-20 21:58:45

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

da...nu e chiar o cauterizare dar se aplica o solutie direct pe condiloame...iar pt imunitate ar trebui sa iei isoprinosine...dar bineinteles totul doar prescris de medic...asa ca cel mai bine ar fi sa discuti asta cu el/ea...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1340 2009-09-23 19:19:43

loevly_girl
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 18

Re: examenul papanicolau

buna, imi puteti spune si mie va rog daca tratamentul timp de 3 luni cu cervugid si septovag ar fi ok pt ectopie? Stiam ca spalaturile nu-s indicate atat de des si totusi 3 luni zilnic.....mie mi se pare  putin ciudat

Multumesc frumos

Offline

 

#1341 2009-09-23 22:41:50

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

si mie mi se par cam dese spalaturile...sa nu dai in alte probleme de la spalaturi prea dese...in ceea ce priveste ovulele asa se recomanda in cazul ranilor pe col...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1342 2009-09-24 19:30:24

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

nu se pot transforma...unul din rezultate nu este corect...si nu au legatura cu papul...poti avea radacinile dar ele sa nu te afecteze in niciun fel...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1343 2009-09-24 21:55:29

adriana64
Membru
Inregistrat: 2009-09-24
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

buna ! este prima oara cand intru pe forum , si ma bucur ca v-am gasit . am vazut ca chiar va pasa si ca raspundeti celor care intreaba . asa ca ... vreau si eu sa ma ajutati .
in martie am facut un papanicolau , si a iesit c3 . pe buletin scria asa :
"frotiuri inflamatorii si hemoragic(predominant endocervical),
celule epiteliale intermediare si celule metaplazice izolate si in placarde mici-cu nuclei hipertrofiati inegali cromatica(? asa cred ca e oarecum indescifrabil)uniform distribuita contur regulat
prezenti nuclei liberi, rare celule binucleare sau binucleate" ,era scris de mana si  cred ca am inteles destul de corect . am fost la ginecolog , si desi am cerut lamuriri a zis ca nu-i chiar asa de grav , sa fac un tratament cu cervugid si ceai de pelin si gata . sa revin la control. nu mi-a placut ca n-a vrut sa ma lamureasca dar in fine... n-am facut tratamentul , si acum am repetat pap-ul si mi-a dat cu totul altfel de buletin(acelasi laborator) , pe care nu prea il inteleg , iar asistenta care mi l-a dat a zis foarte rapid "n-aveti doamna nimic doar o usoara inflamatie, o sa va treaca " ... si a plecat .era in timpul pranzului si ...
buletinul acesta este unul pe o coala tipizata si este bifat in dreptul urmatoarelor:
absenta celulelor endocervicale si/ jonctionale,
negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate.
alte modificari non neoplazice/modificari celulare reactive
inflamatorii,
apoi e scris de mana: "frotiu inflamator cu modificari celulare reactive(celule intermediare cu nuclei inegali , usor mariti de volum , frecvante polimorfonucleare), si din nou este bifat pe tipizat:
repetare la 3-6 luni ,
testare hpv.
acum eu habar n-am ce ar insemna acest rezultat , daca suna bine sau rau , si la ginecolog as putea ajunge abia dupa 1 octombrie . pana atunci ma puteti ajuta ?macar cu inerpretarea rezultatului ca stiu ca tratamentul in nici un caz .
si imi cer scuze am scris cam mult ,dar mai  mai am o problema: din cauza unei insuficiente venoase periferice de o saptamana iau detralex  doua tablete pe zi . faptul ca am un ciclu abundent(si doua tampoane ultranight pe ora)de trei zile are vreao legatura cu detralexul sau e doar o coincidenta si se datoreaza altei cauze?
din decembrie eu nu am avut decat de vreo trei ori ciclu pana acum, si mi s-a spus ca as intra in menopauza.
am 45 de ani , doi copii(de 26 respectiv 19 ani) , un ovar si o trompa scoase de zece ani din cauza unui chist . cam asta ar fi ... sper ca nu "v-am ametit" cu  intrebarile mele , dar chiar cred ca ma puteti ajuta cu un raspuns corect .

Ultima oara a fost editat de adriana64 (2009-09-24 22:19:50)

Offline

 

#1344 2009-09-24 23:18:34

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

bine ai venit adriana...i am lasat doctoressei linkul si ti va raspunde dansa cat de curand...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1345 2009-09-25 10:04:27

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: examenul papanicolau

adriana , o parere neavizata d ela mine , al doilea rezulatat nu cred ca este concludent pt ca este bifat absent celule endocervicale , si ele trebuiau sa fie prezente , probabil nu a recoltat corespunzator

sper sa nu ma insel , dar doctoressa o sa iti zica
sanatate

Offline

 

#1346 2009-09-25 12:18:09

adriana64
Membru
Inregistrat: 2009-09-24
Mesaje: 3

Re: examenul papanicolau

multumesc de urari fetelor , si sunt sigura ca doctoressa  o sa-mi raspunda , fiindca am vazut ca o face , deci ii pasa . si mai ales sunt sigura ca o sa ma si lamureasca in asa fel incat sa pricep .ce-i drept si eu am fost cam "delasatoare" ca sa zic asa la controalele ginecologice , dar n-am prea fost nevoita pana acum . pana si chistul ovarian ce l-am avut acum zece ani a fost atat de asimptomatic, incat intamplator a fost descoperit .am dat atentie altor probleme de sanatate eu fiind pensionata medical de mai bine de douazeci de ani cu diagnosticul de "sindrom hipertensiune intracraniana si insuficienta corticosuprarenala" . deci nu ca as avea scuze , dar am fost destul de "ocupata"!(as fi pus un emoticon care rade de fraieri ca mine , dar nu stiu inca sa ii folosesc )

Offline

 

#1347 2009-09-27 13:00:52

loevly_girl
New member
De la: Constanta
Inregistrat: 2009-08-13
Mesaje: 18

Re: examenul papanicolau

crys_ty_na a scris:

si mie mi se par cam dese spalaturile...sa nu dai in alte probleme de la spalaturi prea dese...in ceea ce priveste ovulele asa se recomanda in cazul ranilor pe col...

dar daca as da in altceva, cam in ce as putea da (simptomele m-ar interesa)? big_smile  Nu de alta dar sa stiu sa ma opresc big_smile Am niste secretii abundente care dupa o saptamana de tratament nu s-au ameliorat. Prima data cand am facut acelasi tratament dar doar 10 zile, dupa cateva spalaturi deja se cunostea  o schimbare dar la vre-o saptamana dupa terminarea tratamentului au reaparut si parca mai abundente sad E posibil sa se obisnuiasca  organismul si sa nu mai aibe efect?

puss

Offline

 

#1348 2009-09-27 16:30:12

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

candida cel mai des...ca simptome sunt secretiile modificate (fatade cele normale) si abundente, mancarimi si usturimi, dureri la contact...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1349 2009-09-27 17:49:17

monicanicoleta
New member
Inregistrat: 2008-12-17
Mesaje: 79

Re: examenul papanicolau

In 11 septembrie am facut un examen Papanicolau si mi-a iesit o Candida Albicans, rezultatul fiind c2. Medicul mi-a recomandat 1 ovul Lomexim, plus crema Lomexim. Dupa acest tratament, se poate sa-mi fi trecut Candida?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.