homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-8


#134 2008-05-09 19:39:17

passiflora
Membru
Inregistrat: 2008-05-08
Mesaje: 4

Re: examenul papanicolau

evilpink, multumesc, o intrebare, esti medic?

Offline

 



#135 2008-05-09 20:31:50

lesi
Full member
Inregistrat: 2008-02-08
Mesaje: 113

Re: examenul papanicolau

am si eu o rugaminte la eu vreau  am rezultatul la anlize si la papanicolau si as vrea sa stiu parerea ta.
Tricomonas -
Micoza ++
GP      IV
Anaerobi  -
Pavimentoase-superficiare si intermediare
Glandulare -endocervicale PM M sau N (nu inteleg}
conluzii  froteu inflamator tip 2
             micoza
si mai am altele facute tot pentru gine dar de alt laborator  o sa le scriu doar pe cele incadrate (care nu sunt bune)
calciu seric 10.23
colesterol total  247
trigliceride 189
colesterolVLDL 38
NR LEUCOCITE 10.58
neutrofil 8.28
limfocit  17
Te rog...o concluzie

Offline

 

#136 2008-05-09 21:54:17

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

passiflora nu sunt medic smile

ai un papanicolaul de tipul 2 este ok si o micoza cu ce anume nu imi dau seama cel mai probabil candida.sa inteleg ca analizele de mai jos nu sunt bune.calciul este scazut.colesterolul trigliceridele sunt crescute din cate imi dau eu seama.iei cumva anticonceptionale?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#137 2008-05-09 21:58:28

lesi
Full member
Inregistrat: 2008-02-08
Mesaje: 113

Re: examenul papanicolau

am luat eram in pauza ziua 8 dar am renuntat la ele

Offline

 

#138 2008-05-09 22:03:00

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

se poate ca trigliceridele sa fie crescute de la ac.dar daca zici ca ai renuntat la ele valorile se pot normaliza in pauza ca sa zic asa.eu repeta peste 3 luni colesterolul,trigliceridele si VLDL-ul as tine si un mic regim alimentar daca manac mai gras.daca ar iesi prost analizele astea si peste 3 luni as merge la medic pt.un tratament.de celelalte nu stiu ce sa iti zic cel mai nine e sa vb.cu un internist sau medic de familie


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#139 2008-05-09 22:05:23

lesi
Full member
Inregistrat: 2008-02-08
Mesaje: 113

Re: examenul papanicolau

mersi

Offline

 

#140 2008-05-09 22:14:01

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

cu placere!


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#141 2008-05-10 10:02:35

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

lesi a scris:

am si eu o rugaminte la eu vreau  am rezultatul la anlize si la papanicolau si as vrea sa stiu parerea ta.
Tricomonas -
Micoza ++
GP      IV
Anaerobi  -
Pavimentoase-superficiare si intermediare
Glandulare -endocervicale PM M sau N (nu inteleg}
conluzii  froteu inflamator tip 2
             micoza
si mai am altele facute tot pentru gine dar de alt laborator  o sa le scriu doar pe cele incadrate (care nu sunt bune)
calciu seric 10.23
colesterol total  247
trigliceride 189
colesterolVLDL 38
NR LEUCOCITE 10.58
neutrofil 8.28
limfocit  17
Te rog...o concluzie

da-ne te rog si valorile normale. ai o candidoza dupa cum a spus si evilpink, dar la ultimele ne trebuie si valorile normale ale laboratorului unde le-ai facut


mami de minuni hjarta

Offline

 

#142 2008-05-10 10:30:19

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

ana a spus ca astea nu ai iesit normal.a scris doar analizele care nu au iesit ok.colesterolul ala e putin maricel din cate stiu eu trebuie sa fie mai mic de 200


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#143 2008-05-10 10:56:19

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

eu am inteles ca astea nu i-au iesit normal, da in afara de valoarea la colesterol care e relativ standard de restu depinde de fiecare laborator cum isi face valorile normale. de asta i le-am cerut. una e ce am invatat eu in facultate si una e ce aparate folosesc ei. un vldl 38 la unele poate fi mic la altele poate fi mare


mami de minuni hjarta

Offline

 

#144 2008-05-10 11:23:14

lesi
Full member
Inregistrat: 2008-02-08
Mesaje: 113

Re: examenul papanicolau

calciu seric10.23  normal 8.6-10.2
colesterol total 247 optim200,bordeline crescut  200-240,crescut perste 240
trigliceride 189 optimmai mic de 150 borderlinecrescut 150-199 foarte cresc.500
colesterol VLDL 38, mai mic 30
nr leucocite 10.58         4-10
neutrofil8,28                 2-8
limfocit 17                     20-55
va multumesc

Offline

 

#145 2008-05-10 11:30:28

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

ai ceva mai mult calciu nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi din punctul asta de vedere.colesterolul si celelalte sunt crescute zic eu din pricina ac.in rest poate iti explica ana mai bine nu stiu ce sa iti zic de limfocite si neutrofile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#146 2008-05-10 11:41:35

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

lesi a scris:

calciu seric10.23  normal 8.6-10.2
colesterol total 247 optim200,bordeline crescut  200-240,crescut perste 240
trigliceride 189 optimmai mic de 150 borderlinecrescut 150-199 foarte cresc.500
colesterol VLDL 38, mai mic 30
nr leucocite 10.58         4-10
neutrofil8,28                 2-8
limfocit 17                     20-55
va multumesc

calciu ala nici nu poti spune ca e crescut...
cu colesterolul - regim - trebuie scazut. la fel si trigliceridele si vldl-ul. astea toate is cam mana in mana. regim si vazut ce faci cu AC
cu celelalte nu e de ingrijorat. limitele nu sunt depasite cu mult si se compenseaza oricum cresterea neutrofilelor cu scaderea limfocitelor. asa ca ce ai tu acum de rezolvat sunt colesterolul si TG


mami de minuni hjarta

Offline

 

#147 2008-05-10 11:43:55

lesi
Full member
Inregistrat: 2008-02-08
Mesaje: 113

Re: examenul papanicolau

nu mai iau ac. mersi mult

Offline

 

#148 2008-05-10 11:44:14

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

da cu regim se rezolva dar eu tot cred ca ac.sunt vinovate intr-o anumita masura.daca te hotarasti sa reincepi trebuiesc schimbate cu altceva smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#149 2008-05-10 22:21:18

eliada
New member
Inregistrat: 2008-05-10
Mesaje: 7

Re: examenul papanicolau

Buna fetelor!
Am petrecut cateva ore in fatza computerului ca sa ma lamuresc cu privire la ceea ce scrie pe buletinul meu de analize examen Pap.
Multumesc pe aceasta cale tuturor celor care faciliteaza astfel de cai de informare si tuturor celor care isi pun la dispozitia noastra timpul si cunostintele lor de specialitate.
Pe scurt:

Rana pe col veche, tratata (fara succes - se pare) cu multi ani in urma.
Rezultatul actual al testului Babes-Papanicolau este:

CII- Reactie inflamatorie
Numeroase Polimorfonucleare
Frecvente Parabazale

In mare, am inteles ca e relativ OK (imediat dupa recoltare mi-a fost recomandat tratament prin spalaturi (cu irigator grater) ceai galbenele si Cervugid timp de 12 zile), dar medicul a pomenit si ceva despre internare si operatie acklad

Am doua intrebari, daca imi permiteti:
1) Care e probabilitatea de vindecare pe cale naturala a unei rani pe col neinfectate?
2) Cum interpretez sintagma "frecvente parabazale" ?

Numai bine va doresc!

Ultima oara a fost editat de eliada (2008-05-10 22:22:30)

Offline

 

#150 2008-05-11 01:21:08

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: examenul papanicolau

1 nu se poate vindeca pe cale naturala...ori cu ajutorul ovulelor (cum ar fi Cervugidul pe care-l iei) sau prin cauterizare...nu inteleg la ce s-a referit medicul tau prin "internare si operatie" cand papul tau e 2...
2 in a cata zi a ciclului menstrual erai?

later edit...ai grija cu irigatorul ala...caci la rana ta poate face mai mult rau decat bine...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#151 2008-05-11 11:50:35

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

eliada a scris:

Buna fetelor!
Am petrecut cateva ore in fatza computerului ca sa ma lamuresc cu privire la ceea ce scrie pe buletinul meu de analize examen Pap.
Multumesc pe aceasta cale tuturor celor care faciliteaza astfel de cai de informare si tuturor celor care isi pun la dispozitia noastra timpul si cunostintele lor de specialitate.
Pe scurt:

Rana pe col veche, tratata (fara succes - se pare) cu multi ani in urma.
Rezultatul actual al testului Babes-Papanicolau este:

CII- Reactie inflamatorie
Numeroase Polimorfonucleare
Frecvente Parabazale

In mare, am inteles ca e relativ OK (imediat dupa recoltare mi-a fost recomandat tratament prin spalaturi (cu irigator grater) ceai galbenele si Cervugid timp de 12 zile), dar medicul a pomenit si ceva despre internare si operatie acklad

Am doua intrebari, daca imi permiteti:
1) Care e probabilitatea de vindecare pe cale naturala a unei rani pe col neinfectate?
2) Cum interpretez sintagma "frecvente parabazale" ?

Numai bine va doresc!

parabazalele alea sunt celule epiteliale care acolo tre sa fie. e ok.
si cum zicea si crys - mai bine fara irigator...


mami de minuni hjarta

Offline

 

#152 2008-05-11 15:25:33

eliada
New member
Inregistrat: 2008-05-10
Mesaje: 7

Re: examenul papanicolau

Sarumana mult pentru raspunsuri.
Dar mi-e putin neclar: deci, daca pe cale naturala nu se poate vindeca, cu antibiotice -nu -, prin cauterizare - nu -...atunci care ar fi optiunile care mi-au ramas?
Nu vreau sa va shocheze ce va voi spune, dar am asa o oroare de orice fel de interventie in maruntaielele mele (nici macar ovulele sau OB-ul nu il suport), incat am inceput sa cochetez cu ideea de a lasa lucrurile in voia lor.
Sa va spun si de ce: rana o am cel mai probabil de la nasterea singurei mele fiice, de acum 18 ani, rana care a fost depistata acum 17 ani, cu nefericita ocazie a unei intreruperi de sarcina. Atunci mi s-a prescris un tratament similar celui de acum, adica spalaturi cu septovag, ovule (am uitat numele) si tamponari cu nitrat de argint efectuate 10 zile consecutiv de catre o asistenta in spital.
Doctorita de-atunci m-a spus ca, citez 'e pacat de tine ca esti prea tanara pentru cauterizare' si mi-a zis sa vin peste 6 luni la control, ceea ce nu am facut (doctorita s-a pensionat iar in orasul meu nu prea aveam de unde alege).
In toti acest 17 ani nu am avut simptome neplacute, motiv pentru care ma intreb daca  nu cumva voi putea trai cel putin inca pe-atat, fara probleme.
Teoretic, nu am cum sa iau un papilovirus deoarece am avut un singur partener sexual (pe sotul- care am motive sa cred ca mi-e 100% vfidel) si intentionez sa cam intru in conservare din acest punct de vedere (no sexual drive anymore, I'm afraid kapitulation).


sa va raspund la neclaritati acum:

crys_ty_na a scris:

1 nu se poate vindeca pe cale naturala...ori cu ajutorul ovulelor (cum ar fi Cervugidul pe care-l iei) sau prin cauterizare...nu inteleg la ce s-a referit medicul tau prin "internare si operatie" cand papul tau e 2...

Doctorul nu stia ca pap-ul meu e 2, sugerand necesitatea unei operatii chiar in momentul consultatiei (si recoltarii pentru Pap), cand a afirmat ca nu-i place rana pe care a vazut-o pe colul meu

<<2) in a cata zi a ciclului menstrual erai?>>

Eram in a 22 a zi (la un ciclu de 25-26).
Cel putin raportat la ultima menstruatie.
Incepand insa cu aceasta luna, ceva dereglari (posibil hormonale) au facut ca menstra sa intarzie cu 15 zile; poate fi un semn de pre-menopauza, avand in vedere ca detin pe stoc circa 45 ani de viata.

<<later edit...ai grija cu irigatorul ala...caci la rana ta poate face mai mult rau decat bine...

>>
<<parabazalele alea sunt celule epiteliale care acolo tre sa fie. e ok.
si cum zicea si crys - mai bine fara irigator...>>

Daca ati sti ce infiorator mi se pare tot acest ritual al spalaturilor vaginale...
Si nu pot sa nu ma intreb, chiar cu riscul de a parea  incuiata: credeti ca bunica mea si chiar mama mea stiau ce e un irigator cand erau de varsta mea ori chiar mai tarziu?
Nici nu stiti ce veste buna mi-ati dat si cat ma bucur ca pot sa ma dispensez de obiectul monstruos applause.

Numai bine tuturor si inca o data multumiri pentru clarificari!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.