homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examenul papanicolau-9


#153 2008-05-11 15:33:32

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

eliada rana aia pe col se vindeca ori cu ovule ori prin cauterizare.tu ai un papanicoalua ok daca nu vrei sa o cauterizezi ai putea sa o monitorizezi de exemplu ca papanicolau din 6 in 6 luni.o colposcopie ai facut?

nici eu nu sunt deacord cu spalaturile nu cred ca sunt utile smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 



#154 2008-05-11 16:18:02

eliada
New member
Inregistrat: 2008-05-10
Mesaje: 7

Re: examenul papanicolau

Nu am facut colposcopie, dar as putea incerca si acest supliciu  butter .
Cred ca solutia screening-ului periodc sugerata de tine, m-aranjeaza...
Multumesc

Offline

 

#155 2008-05-11 16:21:06

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

nu e supliciu chiar nu doare si nu deranjeaza e mai "rau" la control decat la colposcopie.eu as face colposcopia sa vad ce si cum mai bine dar daca papanicolaul este ok nu as interveni imediat cu cauterizarea as incerca un tratament mai intai smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#156 2008-05-13 15:50:38

eliada
New member
Inregistrat: 2008-05-10
Mesaje: 7

Re: examenul papanicolau

Gata!
Am fost cu rezultatul Pap la interpretare.
Asa cum ati sugerat si voi, analizele au iesit OK, mai putin acea reactie inflamatorie cauzata de leziunea de pe col.
Mi s-a spus sa nu mai intreprind nimic timp de 3 luni de zile dupa care sa vin la un nou control pentru a vedea cum a evoluat leziunea (am intrebat daca mai e nevoie de o noua repriza de Cervugid si mi-a zis ca nu e cazul, ca rolul primei reprize a fost aceea de a steriliza col/vagin pentru o eventuala rezectie).
Am intrebat cum e cu cauterizarea si mi s-a raspuns ca e o metoda nerecomandata deoarece sub crusta creata se poate dezvolta un cancer ce ar fi mai  greu de depistat.
Mi-a spus ca se recomanda  rezectia care ar inseamna (cu cuvintele mele) razuirea leziunii pana la cel mai adanc nivel atins de aceasta, trimiterea la laborator a corpului delict si..mai departe nu mi-a explicat (nu stiu cum repara rana, poate o coase ???). Operatia se face cu intenare o zi, colposcopie, anestezie generala.
Eu am zis ca as prefera sa incerc sa tin lucrurile sub control prin screening anual, la care dumnealui  mi-a zis ca e musai sa fac periodic aceste controale si sa sfatueisc pe toate fetele pe care le stiu sa faca acest screening in mod frecvent.
F. dragut doctorul...chiar daca nu e roman (nu ii cunosc tara de origine), vorbeste o romana impecabila si are un vocabular mai bogat decat al meu, pe care si-l foloseste cu succes in a explica  ceea ce te intereseaza.
Sanatate tututor.
Daca mai aflu ceva, va comunic. cool

Ultima oara a fost editat de eliada (2008-05-13 15:53:07)

Offline

 

#157 2008-05-13 15:53:37

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

eliada la ce medic ai fost daca esti din Bucuresti?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#158 2008-05-13 18:27:08

eliada
New member
Inregistrat: 2008-05-10
Mesaje: 7

Re: examenul papanicolau

Francois Desire

Offline

 

#159 2008-05-13 20:14:45

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

hmmm numele e francez.daca poti sa imi spui si unde lucreaza? la ce cabinet?


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#160 2008-05-14 12:50:01

misu
Membru
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 2

Re: examenul papanicolau

La un examen citobacteriologic secretie vaginala, au reiesit urmatorele rezultate:
- prezenta flora normala (lactobacili)
- rare celule epiteliale
- numeroase polimorfonucleare
- absente celule levurice
- absent trichomonas
Pe baza acestuia, am fost diagnosticata cu colpita nespecifica si mi s-a dat tratament atat mie cat si partenerului meu.
Problema ar fi numeroasele polimorfonuclere.
Despre posibilele cauze nu mi s-au dat indicatii.

Offline

 

#161 2008-05-14 13:01:09

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: examenul papanicolau

examen de secretie n-ai facut ?

Offline

 

#162 2008-05-14 13:31:39

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

misu ai arn pt.pos-uri multiple te rog sa citesti regulile.analiza este ok.nu vad de unde diagnosticul


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#163 2008-05-14 13:49:20

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: examenul papanicolau

de la pmn-uri care intr-adevar atrag atentia fiind numeroase. insa - erai cumva in apropierea menstrei?


mami de minuni hjarta

Offline

 

#164 2008-05-14 17:19:35

eliada
New member
Inregistrat: 2008-05-10
Mesaje: 7

Re: examenul papanicolau

evilpink a scris:

hmmm numele e francez.daca poti sa imi spui si unde lucreaza? la ce cabinet?

Prea multe nu pot sa va spun despre el, dat fiind modul aleator in care l-am ales (si ma consider norocoasa) si anume, dupa multe cautari pe net, fiind prea bulversata de pro si con-urile majoritatii medicilor descrisi de fete, am decis sa dau cu banu', ca sa zic asa, si am ales  clinica cea mai apropiata de locuinta mea (6 minute) retas
Din auzite, cred ca job-ul de baza este la Polizu, dar are colaborari cu clinici private.
Tot ce pot sa va spun este ca, doritoarele se pot programa la Med Plus din Militari(gasiti numerele daca dati cautare pe net) lunea si miercurea dupa-amaiza de la 16 -19.
Scuze pentru intarzierea cu care raspund... sover

Offline

 

#165 2008-05-14 17:21:41

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

eliada sarumana puss


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#166 2008-05-14 17:24:54

eliada
New member
Inregistrat: 2008-05-10
Mesaje: 7

Re: examenul papanicolau

evilpink a scris:

eliada sarumana puss

Anytime!

Offline

 

#167 2008-05-23 09:01:32

dandreeaf
New member
Inregistrat: 2008-05-06
Mesaje: 23

Re: examenul papanicolau

salut,v-am scris acum 2 sapt despre rezultatul meu pap...atunci a iesit 3,acum l-am repetat si aiesit tot 3...doctorita mi-a spus ceva de hpv ca as putea fi infectata...e grav?acum fac trament cu klion 100 si femigin cred, apoi voi face testul hpv si inca un pap.am sanse sa ma fac bine?voi ce credeti?si este cineva din cluj care sa-mi recomande un medic fff de incredere?mentionez ca sunt tanara si vreau sa-mi intemeiez o familie dar deja mi-e frica.cunoaste cineva pe dr.stanciu sorin sau muntean delia?mersi

Offline

 

#168 2008-05-23 09:03:40

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

fa tratamentul si testul hpv! banuiesc ca ia rana pe col trebuie sa te ocupi si de ea.despre sanse le ai pe toate sa te faci bine cu un tratament adecvat si daca intervenim corect smile.si fa si o colposcopie sa vezi clar ce se intampla la nivelul colului smile

http://forum.anticonceptionale.ro/t1742 … -buni.html

poate gasesti aici pe cineva


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#169 2008-05-23 09:06:20

dandreeaf
New member
Inregistrat: 2008-05-06
Mesaje: 23

Re: examenul papanicolau

multumesc din suflet

Offline

 

#170 2008-05-23 09:07:10

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: examenul papanicolau

nu ai pt.ce! stiu foarte bine prin ce treci!

puss


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#171 2008-05-27 17:26:45

daniela-ioana
Full member
Inregistrat: 2008-04-25
Mesaje: 131

Re: examenul papanicolau

fetelor, este posibil ca dupa un tratament cu augmentin pentru o cistita sa se vindece si o eventuala infectie cu clamidia? sau aceasta trece doar cu doxicilina.
vreau sa ma duc sa imi faca analiza si ma gandeam daca e posibil asa ceva'


"You give me strenght cu carry on......."

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.