homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Yasmin-133


#2509 2012-03-13 14:43:57

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: yasmin

pai spottingul este in fiecare zi in mod normal. nu stiu cat de abundent e la tine, insa din experienta mea, e ca o secretie vaginala normala, numai ca are alta culoare. ma rog, asta in cazul meu.

Offline

 



#2510 2012-03-14 13:15:49

andreeapopa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-12-26
Mesaje: 203
Site

Re: yasmin

nu este  spotting in nici un caz,este sange(rosu) si ma doare burta in fiecare zi...si curge la fel de mult ca si la menstruatie...


I can be sweet,I can be tough,I can be an angel,I can be a bi*ch, I can be your friend or your worst enemy.It depends how you treat me.

Offline

 

#2511 2012-03-14 13:40:03

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: yasmin

pai sa vedem. iei yasmin de capul tau sau ti le-a dat medicul de planning? (si nu ma refer doar la un 'ia yasmin si iesi'...). si inainte de pauza ce ai luat? eu tot zic ca e spotting, doar ca la tine e cantitatea mai mare sau nu te impaci prea grozav cu yasminul.

Ultima oara a fost editat de eph (2012-03-14 13:40:27)

Offline

 

#2512 2012-03-14 13:44:57

andreeapopa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-12-26
Mesaje: 203
Site

Re: yasmin

mi le-a recomandat medicul ginecolog,inainte de pauza luam jeanine care nu se mai fabrica,ma sperie faptul ca arata si se comporta ca si menstruatia,plus ca ma doare si burta in fiecare zi,ma gandesc ca poate nu ma impac cu ele...sau poate asa reactioneaza organismul meu la pastilele astea in prima luna?mai am 3 pastile si termin folia,ce sa fac?


I can be sweet,I can be tough,I can be an angel,I can be a bi*ch, I can be your friend or your worst enemy.It depends how you treat me.

Offline

 

#2513 2012-03-14 13:56:56

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: yasmin

asa reactioneaza organismul tau la yasmin cel putin la inceput se pare. poti sa astepti sa vezi cum te simti la folia urmatoare (poate se regleaza totul) sau sa mergi de pe acum la planning. de curiozitate ginecologul ce ti-a facut ca sa ti le dea? (presupun ca absolut nimic, doar s-a bazat pe faptul ca ai luat jeanine inainte si vad ca se tot inlocuieste cu yasmin). dar tot acelasi medic ti-a recomandat jeanine-ul? oricum, consultul ginecologic nu are nici o legatura iar pastilele nu se dau de ginecologi! o sa scriu un cuvant maaare: planning!
p.s. nu te panica, nu e nimic grav.

Ultima oara a fost editat de eph (2012-03-14 13:57:35)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2514 2012-03-14 14:06:22

andreeapopa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-12-26
Mesaje: 203
Site

Re: yasmin

da,multumesc pentru raspuns...o sa astept sa vad cum ma simt si la folia urmatoare...la planning nu am fost niciodata,doar la ginecolog si acum nu mai am timp si nici bani sa ma duc din nou.


I can be sweet,I can be tough,I can be an angel,I can be a bi*ch, I can be your friend or your worst enemy.It depends how you treat me.

Offline

 

#2515 2012-03-14 14:11:17

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: yasmin

la majoritatea cabinetelor, daca esti asigurat (angajat sau student/ elev) cu adeverinta ca esti si copie dupa buletin este gratuit. daca nu, e vreo 50 ron. si imi amintesc ca am tras de tine sa mergi si la ginecolog cu o candidoza parca, nici nu mai stiu daca te-ai dus, tot voiai sa scapi fara medic... no offense.

Ultima oara a fost editat de eph (2012-03-14 14:11:55)

Offline

 

#2516 2012-03-14 14:43:42

anna186
New member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 38

Re: yasmin

Buna

daca iau yasmine de 4 ani jumate(recomandate in urma unui chist ovarian) ar fi indicat sa fac o pauza pt a nu-mi cauza probleme de sanatate( am deja noduli la sani).?
pauza de cat ar trebui sa fie minim?
multumesc

Offline

 

#2517 2012-03-15 19:10:04

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: yasmin

nu se face pauza decat daca ai probleme de sanatate.
ar trebui sa consulti un doctor cu privire la acei noduli; pentru unele tipuri, anticonceptionalele sunt contraindicate.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#2518 2012-03-18 23:08:18

andreeapopa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-12-26
Mesaje: 203
Site

Re: yasmin

ti-am multumit pentru raspunsuri eph,daca te deranjau intrebarile mele pe forum nu erai obligata sa raspunzi,nu cred ca ne permitem sa ne tragem de sireturi numai pentru ca am cerut un sfat,nu am timp sa ma duc in fiecare zi la medic si nici banii necesari...dar nu trebuie sa iti dau tie explicatii,pe forum am voie sa pun intrebari,sa cer pareri,nu? nu e nimeni obligat sa raspunda si e foarte bine ca lumea scrie pe forumuri pentru ca asa am gasit ca au mai patit si alte femei ca si mine cu aceste anticonceptionale,deja am terminat folia de doua zile si ciclul nu s-a oprit,nu cred ca e normal,unele dintre voi zic stati linistite ca e spotting,macar aveti idee de ce aceste anticonceptionale au acest efect la anumite femei,de ce provoaca sangerarile astea?inafara de asta,m-am mai umplut si de cosuri si mi-e foame intruna.Dinm ce am citit pe acest forum,o astfel de sangerare e chiar motiv de panica si de mers la doctor,ceea ce ai fi putut sa imi spui de la inceput.Deasemenea am observat ca te-ai mai luat de anumite persoane pe forum dar asta nu e treaba mea.Dar as prefera ca de acum inainte sa nu imi mai raspunzi,multumesc frumos pentru raspunsuri insa nu am nevoie sa ma traga cineva de urechi,crede-ma ca nu mai am demult varsta  big_smile

Ultima oara a fost editat de andreeapopa (2012-03-19 00:39:26)


I can be sweet,I can be tough,I can be an angel,I can be a bi*ch, I can be your friend or your worst enemy.It depends how you treat me.

Offline

 

#2519 2012-03-19 16:17:43

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: yasmin

ti-am raspuns exact ce trebuia. nu-ti convine ca ti spun ca rezolvarea se afla la medic este fix problema ta.

Offline

 

#2520 2012-03-19 16:26:43

mandreea89
New member
De la: ploiesti
Inregistrat: 2011-10-24
Mesaje: 46

Re: yasmin

nu mai fi rautacioasa. smile

Offline

 

#2521 2012-03-19 18:56:07

andrada1990
New member
Inregistrat: 2008-12-18
Mesaje: 70

Re: yasmin

daca am avut 3 scaune intr-o zi?dintre care ultimele doua moi si sunt in prima sapt de pastile iar folia trecuta nu am dus-o pana la capat mi-a fost afectata protectia?trebuie sa ma protejez 7 zile?

Offline

 

#2522 2012-03-19 19:06:06

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: yasmin

nu a fost afectata, de la 4 incolo e o problema

Offline

 

#2523 2012-04-27 18:53:21

ina07
New member
Inregistrat: 2009-11-01
Mesaje: 43

Re: yasmin

Buna. Am o nelamurire si va rog sa ma ajutati. Am pierdut pastiluta de Yasmin de joi, si am  luat in continuare, apoi in ultima zi, am cumparat o alta folie si ma luat pastila de acolo, adica nu am respectat zilele de pe blister. Are ceva? din cate stiu contin aceeasi cantitate de hormoni..

Offline

 

#2524 2012-04-27 18:55:19

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: yasmin

atata timp cat ai luat o pastila in fiecare zi e ok

Offline

 

#2525 2012-04-27 19:00:33

ina07
New member
Inregistrat: 2009-11-01
Mesaje: 43

Re: yasmin

Am luat. Multumesc big_smile

Offline

 

#2526 2012-04-27 21:47:05

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: yasmin

sa fiu sigura ca inteleg bine, ca de asta chiar nu stiam.
ina a pierdut o pastila, cea de joi . asa ca a luat o pe urmatoarea din blister.. cea de vineri.. si la sfarsitul foliei a mai cumparat o folie, ca sa-si completeze nr de 21 de pastilutile.
Este ok sa faca asa, pt ca sunt aceleasi pastile, adica o pastila e la fel ca cealalalta, si pot fi luate oricum ? adica in orice ordine?

Intreb pt ca si eu o data am pierdut o pastila din folia mea, mi a scapat din mana si dusa a fost, si aveam acasa o alta folie de la ac cumnatei mele (Avem acelasi ac) . Ea renuntase la ele, dar ramansese folia aia jumate. N-am luat pt ca mie imi trebuia pastila din prima sambata, si ea fix pe aia nu o avea, dar avea pastila din a 3a sambata.

Inteleg ca as fi putut sa o iau pe aia ?

Si daca e asa, si pastilele pot fi luate oricum, de ce mai sunt numerotate cu zilele saptamanii ?

Offline

 

#2527 2012-05-02 17:49:31

darling
New member
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 24

Re: yasmin

cata.cata a scris:

sa fiu sigura ca inteleg bine, ca de asta chiar nu stiam.
ina a pierdut o pastila, cea de joi . asa ca a luat o pe urmatoarea din blister.. cea de vineri.. si la sfarsitul foliei a mai cumparat o folie, ca sa-si completeze nr de 21 de pastilutile.
Este ok sa faca asa, pt ca sunt aceleasi pastile, adica o pastila e la fel ca cealalalta, si pot fi luate oricum ? adica in orice ordine?

Intreb pt ca si eu o data am pierdut o pastila din folia mea, mi a scapat din mana si dusa a fost, si aveam acasa o alta folie de la ac cumnatei mele (Avem acelasi ac) . Ea renuntase la ele, dar ramansese folia aia jumate. N-am luat pt ca mie imi trebuia pastila din prima sambata, si ea fix pe aia nu o avea, dar avea pastila din a 3a sambata.

Inteleg ca as fi putut sa o iau pe aia ?

Si daca e asa, si pastilele pot fi luate oricum, de ce mai sunt numerotate cu zilele saptamanii ?

Contraceptivele orale monofazice, cum este Yasmin , contin aceeasi cantiatate de substanta activa in fiecare pastila...inscriptionarea pastilelor cu zilele saptamanii se face pt a usura administrarea si pt a-ti da seama atunci cand omiti vreo pastila...se pot inlocui pastilele intre ele,atata timp cat se administreaza corect, 21 zile/luna cu 7 zile pauza...e bine chiar sa ai o folie de rezerva pt administrarea in cazul in care pierzi o pastila,cum a fost in cazul tau smile


Si acum problema mea...dupa o scurta pauza am reinceput administrarea de Yasmin in prima zi de menstruatie...de atunci , zilnic,spotting...nu m-am ingrijorat,stiam ca poate sa apara...la un moment dat am avut 2 zile fara spotting si credeam ca s-a oprit, dar, dupa un contact sexual, am avut o sangerare pe care eu am considerat-o tot spotting, fiind in cantitate mica si mentinandu-se o zi,dupa care gata...apoi alt contact,alta sangerare,la care m-am speriat un pic,mi s-a parut cantitativ mai mare...apoi iar 2 zile de spotting...incep sa ma ingrijorez ,voi merge si la un control ginecologic dupa perioada de menstruatie de saptamana viitoare,dar vroiam sa stiu daca este normal sa apara din nou spotting in timpul contactului dupa ce se oprise. Multumesc anticipat !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.