homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Yasmin-135


#2547 2012-05-31 15:53:21

rubella
New member
Inregistrat: 2008-04-08
Mesaje: 13

Re: yasmin

Buna!Am inceput sa iau anticonceptionale yasmin din a doua zi a menstruatiei...pentru ca imi venise seara pe la 22:00 si nu aveam de unde sa cumpar...in a patra zi de la prima pilula luata am avut contact sexual neprotejat...exista posibilitatea sa fi ramas insarcinata?va multumesc

Offline

 



#2548 2012-06-12 14:17:49

happy_me
Membru
Inregistrat: 2012-06-12
Mesaje: 1

Re: yasmin

Buna ziua!
Am o intrebare pt cine ma poate lamuri!
De luna asta o sa iau yasmin, mai precis din ziua 5 de la inceperea menstruatiei (scrie si in prospect a se poate incepe si din 2-5 zi). Problema care ma nelinisteste un pic, este faptul ca eu am varice, nu mari sau multe, dar dupa a doua sarcina am ramas cu 2 varice (daca pot spune asa) pe cate un picior. In prospect scrie despre asta ca se administreaza cu atentie. De fapt cam la toate ac scrie... Este o problema fff mare? Mentionez ca o sa iau doar 2 luni ac (mini tratament) si am 37 de ani. Doc nu prea m-a lamurit... supa
Doctoressa, este ok?  hmm  Mai vreau o parere, doua... nustiu
Multumesc!   smile

Offline

 

#2549 2012-06-23 01:38:51

vicky_amin89
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2012-06-13
Mesaje: 37

Re: yasmin

HEY BUNA SEARA!m mai postat intrebari pe forum dar vad ca nimeni nu raspunde.Iau anticonceptionae  prima data iar din 26 a lunii trecute am luat de cand a venit mestra.in decursul luni am avut spotting de 2 ori a cate 2 zile iar acum am terminat saptamana de pauza insa nu imi vine ciclul  asta seara trebuia sa iau iar din noul blister insa in prospect si pe forum am citit ce e bine sa astept pana vine,desi ma indoiesc ca va mai vine pt ca am avut spotting cam multe zile .Am reactii de ciclu insa nimic  ,voi ce credeti sa iau sau nu yasmin..  sau sa astept pana vine menstruatia?   bang


´´Nu lasa pe maine ce poti face azi´´ music produce
´´Sa poti sa crezi...Cand unii te insala...Sa te ridici...Cand altii te doboara...Sa poti pastra...Cand altii vor sa te alunge...Sa razi chiar daca sufletul iti plange...Si cald ramai….Chiar daca afara ninge….Aceasta-i arta DE A INVINGE!¨
goodluck

Offline

 

#2550 2012-06-23 19:17:28

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: yasmin

incepe folia normal, daca le-ai luat corect nu ai motive de ingrijorare, se mai intampla sa nu vina menstra in pauza

Offline

 

#2551 2012-06-23 19:40:12

vicky_amin89
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2012-06-13
Mesaje: 37

Re: yasmin

multumesc mult pentru raspuns !!imi faceam griji pentru ca iau ac doar pentru chisturi nu si pt altceva.sunt putin paranoia doar ca clar nu vreau sa ma trezesc cu un copil peste noapte iar in tot acest timp am preferat ambi parteneri  sa ne masturbam ,sau sa o scoata la timp etc  .ehh probabil si eu gresesc dar sunt putin mai credincioasa adica am citit peste tot ca e pacat cu anticonceptionalele si imi e si  teama ca tatal meu are cancer malign iar ulterior e posibil si mama sa aiba si imi e teama ca Ac sa nu favorizeze aparitia cancerului la san ..wink  puss si puss


´´Nu lasa pe maine ce poti face azi´´ music produce
´´Sa poti sa crezi...Cand unii te insala...Sa te ridici...Cand altii te doboara...Sa poti pastra...Cand altii vor sa te alunge...Sa razi chiar daca sufletul iti plange...Si cald ramai….Chiar daca afara ninge….Aceasta-i arta DE A INVINGE!¨
goodluck

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2552 2012-06-23 19:56:23

vicky_amin89
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2012-06-13
Mesaje: 37

Re: yasmin

heimdall am uitat sa iti marturisesc o greseala pe care am facut-o cu Ac ,am uitat 3 din pastile sa le iau iar dupaia am facut pauza (adica nu le-am luat deloc).acum am citit ca trebuie luate si alea uitate adica trebuie sa fie 21 de pastilute pt a fi ok.?si vroiam sa te mai intreb ceva, pastilutile au aceiasi concentratie toate ?am citit ca toate ar fi la fel adica spre exemplu de azi trebuie sa iau iar i pastila de sambata am luat-o una trecuta pana in pauza insa mai am din pastilele acelea uitate de luni si duminica ,ar fi ok sa iau una din alea in loc de asta de sb care nu o mai am?scuze cu atatea intrebari dar vreau sa fiu sigura de ceva si sunt destul de stresata cu Ac .ms din suflet puss si puss


´´Nu lasa pe maine ce poti face azi´´ music produce
´´Sa poti sa crezi...Cand unii te insala...Sa te ridici...Cand altii te doboara...Sa poti pastra...Cand altii vor sa te alunge...Sa razi chiar daca sufletul iti plange...Si cald ramai….Chiar daca afara ninge….Aceasta-i arta DE A INVINGE!¨
goodluck

Offline

 

#2553 2012-06-23 20:31:41

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: yasmin

daca uiti o pastila sau mai multe trebuie sa te protejezi suplimentar in zilele respective si 7 zile dupa, fiindca se pierde protectia
acum nu ziceai ca trebui sa incepi o folie noua ? lasa pastilele uitate acum, pe viitor sa le iei cand iti amintesti

Offline

 

#2554 2012-06-23 21:18:58

vicky_amin89
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2012-06-13
Mesaje: 37

Re: yasmin

DA INSA VROIAM SA INTREB PT VIITOR . MULTUMESC MULT PT RASPUNSURI  SI O SEARA PLACUTA IN CONTINUARE puss si puss


´´Nu lasa pe maine ce poti face azi´´ music produce
´´Sa poti sa crezi...Cand unii te insala...Sa te ridici...Cand altii te doboara...Sa poti pastra...Cand altii vor sa te alunge...Sa razi chiar daca sufletul iti plange...Si cald ramai….Chiar daca afara ninge….Aceasta-i arta DE A INVINGE!¨
goodluck

Offline

 

#2555 2012-06-23 21:59:26

Daniela-Maria
New member
Inregistrat: 2012-01-03
Mesaje: 26

Re: yasmin

Buna fetelor .Sunt disperata !Pe la ora 20.30 am luat pastiluta si la 21.00 am avut un scaun moale, dar nu apos.Trebuie protectie suplimentara avend in vedere ca nu au trecut cele 4 ore in care se absoarbe pastiluta?Va pup

Offline

 

#2556 2012-06-23 22:53:05

vicky_amin89
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2012-06-13
Mesaje: 37

Re: yasmin

buna  !tot noua sunt si eu pe aici. din punctul meu de vedere cred ca pt siguranta ta ar fi bine sa iei alta pastiluta din aceiasi zi.tot asa am si eu probleme cu scaunele adica este cam diaree mereu insa eu am dimineata tinand cont ca eu iau la 22 pastila deci se absoarbe in corp.ia pastila sa fi mai sigura ca nu are rost sa stai cu grija dupaia .....daca  faci diaree sau scaune mai moi si trec 4 ore este ok ,nu`s probleme insa la tine a trecut doar o jumatete de ora deci ar trebui sa iei dupa o folie de siguranta wink wink



poti sa astepti sa vezi ce mai zic si alte fete ,ele cu siguranta stiu mai bine  tummenupp  tummenupp

Ultima oara a fost editat de vicky_amin89 (2012-06-23 22:54:35)


´´Nu lasa pe maine ce poti face azi´´ music produce
´´Sa poti sa crezi...Cand unii te insala...Sa te ridici...Cand altii te doboara...Sa poti pastra...Cand altii vor sa te alunge...Sa razi chiar daca sufletul iti plange...Si cald ramai….Chiar daca afara ninge….Aceasta-i arta DE A INVINGE!¨
goodluck

Offline

 

#2557 2012-06-24 09:25:14

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: yasmin

Daniela-Maria a scris:

Buna fetelor .Sunt disperata !Pe la ora 20.30 am luat pastiluta si la 21.00 am avut un scaun moale, dar nu apos.Trebuie protectie suplimentara avend in vedere ca nu au trecut cele 4 ore in care se absoarbe pastiluta?Va pup

nu, nu e nevoie
numai daca vomiti in primele 4 ore dupa ce ai luat pastila trebuie sa ieie alta in loc, fiindca pastila e inca in stomac, dar nu ajunge atat de repede in intestin ca sa o elimini daca ai scaun

Offline

 

#2558 2012-06-24 11:51:25

ariadnna
New member
Inregistrat: 2010-08-04
Mesaje: 10

Re: yasmin

am si eu nevoie de un sfat... ma casatoresc pe 15 septembrie si ciclul trebuie sa imi vina pe 14 septembrie iau ac yasmin dar nu stiu cum sa le iau sa fac sa nu imi vina in perioada aia sa le iau fara pauza 2 luni la rand isi pierd efectul ce anume pot face ca sa imi vina mai devreme cu o saptamana ??

Offline

 

#2559 2012-06-24 12:46:38

vicky_amin89
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2012-06-13
Mesaje: 37

Re: yasmin

buna..tot noua snt si eu pe aici.insa cred k poti lua cele doua folii fara pauza intre ele ,sau sa incerci ca in prima luna sa iei cate o pastila pe zi dar cu 1-2 ore mai devreme si ma gandesc ca asa se va modifica si menstra iar luna urmatoare faci la fel.eu nu as face pauza intre cele doua folii ,cred ca asa e cel mai bine si cel mai sigur.
ASTEAPTA SI ALTE PARERI DE LA FETE CA ELE STIU MAI BINE winkwink
AH ...! CASA DE PIATRA SI  TOT CE VA DORITI  happy  happydance

Ultima oara a fost editat de vicky_amin89 (2012-06-24 12:50:15)


´´Nu lasa pe maine ce poti face azi´´ music produce
´´Sa poti sa crezi...Cand unii te insala...Sa te ridici...Cand altii te doboara...Sa poti pastra...Cand altii vor sa te alunge...Sa razi chiar daca sufletul iti plange...Si cald ramai….Chiar daca afara ninge….Aceasta-i arta DE A INVINGE!¨
goodluck

Offline

 

#2560 2012-06-24 13:37:01

rocsy.rocsy
New member
Inregistrat: 2011-03-12
Mesaje: 12

Re: yasmin

Buna .
Eu iau anticonceptionale yasmin de 1 an si jumatate , nu am avut probleme de la ele si nu m-am ingrasat deloc dar as vrea sa stiu daca nu le mai iau exista riscul sa ma ingras ?
Multumesc .


lyssna Acordul felului de a gandi naste prietenia.par

Offline

 

#2561 2012-06-24 13:49:00

ariadnna
New member
Inregistrat: 2010-08-04
Mesaje: 10

Re: yasmin

nu stiu daca daca le schimb ora se va schimba si data... cred k o sa incerc  sa le iau fara pauza intre iulie si august dar nu stiu daca o sa isi mai faca efectul si daca chiar o sa vinamai devreme k acum tb sa reincep de marti deci cu o zi inainte nu cred k va schimba ceva dar daca e cineva care chiar a procedat asa sau stie ce sa fac si eu va rog frumos sa imi ziceti si mie....

Offline

 

#2562 2012-06-24 18:31:31

vicky_amin89
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2012-06-13
Mesaje: 37

Re: yasmin

ariadnna  DACA NU MAI FACI PAUZA INTRE FOLII NU ITI VA MAI VENI ...ADICA DACA IN AUGUST NU MAI FACI PAUZA SI  INCEPI  PT SEPTEMBRIE .FIIND IN SEPTEMBRIE EVENIMENTUL ,INTRE AGUST SI SEPTEMBRIE NU MAI FACI PAUZA SI ASA NU ITI VINE DELOC(DIN CE AM CITIT DIN DISCUTILE FETELOR).


´´Nu lasa pe maine ce poti face azi´´ music produce
´´Sa poti sa crezi...Cand unii te insala...Sa te ridici...Cand altii te doboara...Sa poti pastra...Cand altii vor sa te alunge...Sa razi chiar daca sufletul iti plange...Si cald ramai….Chiar daca afara ninge….Aceasta-i arta DE A INVINGE!¨
goodluck

Offline

 

#2563 2012-06-24 19:37:20

ariadnna
New member
Inregistrat: 2010-08-04
Mesaje: 10

Re: yasmin

dar pilulele isi mai fac efectul sau tb sa ma protejez?

Offline

 

#2564 2012-06-24 22:42:26

vicky_amin89
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2012-06-13
Mesaje: 37

Re: yasmin

pay pastilele chiar isi fac efectul avand in vedere ca nu iti mai vine menstra in septembrie  .sper ca ai inteles adica nu faci pauza nu iti vine ciclu in septembrie iar luna urmatoare iti vine dar cred k va fi mai mult decat ca de obicei.eventual mai astepta pareri ca eu sunt noua pe aici si poate nu stiu bine sau mai citeste pe forum ce au zis altii ca asa vei fi mai  sigura si afli si mai multe chesti

Ultima oara a fost editat de vicky_amin89 (2012-06-24 22:44:09)


´´Nu lasa pe maine ce poti face azi´´ music produce
´´Sa poti sa crezi...Cand unii te insala...Sa te ridici...Cand altii te doboara...Sa poti pastra...Cand altii vor sa te alunge...Sa razi chiar daca sufletul iti plange...Si cald ramai….Chiar daca afara ninge….Aceasta-i arta DE A INVINGE!¨
goodluck

Offline

 

#2565 2012-06-25 00:53:04

vicky_amin89
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2012-06-13
Mesaje: 37

Re: yasmin

am o intrebare despre yasmin. pauza consta in 7 zile de repauz iar a 8 zi trebuie luata pastila?eu iau yasmin doar pentru chisturi insa ma intrebam luna trecuta mi venit penstra pe 26 si am inceput sa iau yasmin ...am uitat sa iau 3 pastile in luna trecuta(nu am stiut ca trebuie sa le iau intre timp ca sa fie toate 21 si nu le-am luat) ,am facut pauza dar nu mi-a venit insa intrebarea e ca mie imi venea intre 22-26 insa nu a venit deloc iar pe 24 sa terminat pauza si am inceput sa iau Ac dar menstra tot nu vine?e prima data cand iau Ac si in timpul luni trecut am avut spotting de 2 ori a cate 2 zile (uneori pete maro,uneori pete mai deschise) oare din cauza asta nu mi-a venit menstra? ASTEPT RASPUNS


´´Nu lasa pe maine ce poti face azi´´ music produce
´´Sa poti sa crezi...Cand unii te insala...Sa te ridici...Cand altii te doboara...Sa poti pastra...Cand altii vor sa te alunge...Sa razi chiar daca sufletul iti plange...Si cald ramai….Chiar daca afara ninge….Aceasta-i arta DE A INVINGE!¨
goodluck

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.