homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici-104


#1958 2009-01-24 23:48:36

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

buket a scris:

vorbiti si cu mien ca vad ca nuhttp://forum.anticonceptionale.ro/t20304-39--discutii-de-tot-felul-intre-viitoarele-mamici.html ma bagati in seama

in primul rand pt bebe: pampersi 5/zi cam asa cer;crema BEPHANTHEN eu am dus lanozinc e f bun ,poate dupa parerea mea mai bun decat BEPANTHEN,hainute 2-3 costumase,2-3 body-uri. mI-e mi-a cerut si ulei de corp pt ca avea pielea uscata rau,si il ungeau ei dupa baita ,serveteleumede eventual si 1-2 caciulite
pentru tine,camasa de noapte eu ma avut 1, a doua zi m-am imbracat in trening, am nascut normal,pansament, vata, sosete , papuci de casa,prosop, telefon incarcator,o revista ceva casa citesti, cana ,furculita . lingura,periutasi pasta care stii si tu, ceva chilotei deschimb,lohiile alea potsa iti faca figfuri, eu am avut 5 perechi si a fost ok. si multa tarie ca vei face cunostiinta cu bebelina.Refacere rapida simulta sanatate

mai multe poti afla si aici http://forum.anticonceptionale.ro/t2030 … amici.html

Offline

 



#1959 2009-01-25 00:23:54

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

buket a scris:

vorbiti si cu mien ca vad ca nu ma bagati in seama

scuze, nu am vazut ca ai postat. eu nu stiu pt ca nu am nascut in rom iar aici m-am dus cu poseta numai. dar hainute pt bebe iti treb nr 56, si noi in spit ii imbracam in doua bluze cu maneca lunga si o pereche de pantaloni cu bretele- cu capse pe umeri, fara caciulita-nu ne-a dat voie cu toate ca mergea aerul conditionat, sa ai suzete sa-i dai din a doua zi pt ca apoi nu o mai ia, bebele mai foloseste baneocin pudra pt buric dar prob ca o primesti din spital, pemparsi si servetele uscate pt spalat intim.eventual, chestiile alea de pus pe san, de silicon, sa te ajute la alaptat

multa sanatate,  rugaciune  si ca si incurajare: gandeste-te ca toate mamicile trec prin asta si daca doamne doamne a vrut sa treaca cu bine cele 9 luni, o sa fie bine  puss

Ultima oara a fost editat de corneliabuc. (2009-01-25 00:53:38)

Offline

 

#1960 2009-01-25 01:32:32

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

corneliabuc. a scris:

dar de ce scrie ca-s 3 buc cand de fapt is 2? maxi-cosi- cel de masina treb sa-l cumperi separat. noi il avem pe asta cu 3 buc http://www.pegperego.com/page.php?sid=6 … 1&cl=N

Da, stiu ca trebuie cumparat separat. 3 in 1 probabil ca le poti atasa pe toate trei.

SoareleMeu, chiar nu credeam sa fie asa instabil daca are numai 3 roti  wow  wow
O sa caut ceva cu 4 roti, atunci.

Cat despre haine, nici nu stiu ce sa mai cumpar, parca nu au nimic sa imi placa si nici nu mai am rabdare sa caut.
O bluzita, simpla, cu nasturei, nimic deosebit la ea, 27 de euro!!  wow
O sa imi iau bluze simple dar largi, ca nu imi vine sa dau o caruta de bani pe niste haine pe care o sa le port cateva luni si apoi o sa le arunc...


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#1961 2009-01-25 01:44:19

corneliabuc.
Hero member
Inregistrat: 2006-08-28
Mesaje: 2065

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

rotfl  eu nu am purtat deloc haine speciale de gravida ci obisnuite, mie nu-mi plac- imi plac cele stranse sa se vada burtica- in special purtam pantaloni de trening 3 sferturi si maiou cu bretele.

Offline

 

#1962 2009-01-25 09:48:44

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

asa e cornelia am uitat tb si baneocin pudra, si eu cam toata sarcina am purtat pantalon de trening 3 sferturi si apoi cand s-a lasat rece ,am nascut in dec, trening normal pantofi sport, traiasca tinuta sport yikes  rotfl

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1963 2009-01-25 10:19:16

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

asa e!! traiasca pantalonii de training ai iubitului ca in ai mei nu mai intram rotfl, traiasca tricourile tot ale lui ca tare incapatoare sunt!! ce mai... eu una aratam ca un copil de bogda proste lol da ma simteam comod big_smile. dar pana sa creasca burta am purtat si eu haine normale ca in cele pentru gravide aratam oribil...


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#1964 2009-01-25 10:40:10

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

buket a scris:

vorbiti si cu mien ca vad ca nu ma bagati in seama

unde nasti? fiecare spital cu politica lui...., trebuie sa iti spuna dr. cu care nasti, eu nu am avut decat halat, camasa de noapte si pt copil scutece 5 pe zi, bepanthene si servetele umede si mai iei h. igienica pt tine, prosoape, papuci, cele trebincioase......, repet, depinde unde nasti, la filantropia nu cer haine pt bebe, ii fac sarmalute in scutece si mi se pare ca si la giulesti, intreaba dr.

ce ma fac eu fetelor ca numai hainele de gravida ma incap si astea putine la nr....., am ajuns la 90.5 kg de la 103 cat aveam cand m-am dus sa nasc, acum 2 sapt, dar hainele mele sunt de la 64-72 kg, maxim 74..............., turbez! bang


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#1965 2009-01-25 13:28:25

alina 28
Full member
Inregistrat: 2008-09-14
Mesaje: 105

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

multumesc pt raspuns! am auzit recent de la cineva ca daca nasti in afara , statul roman nu iti mai da nici un ban pt copil nici macar alocatia. Eu as vrea sa nasc acolo pt ca sunt din Tulcea si din cate am auzit pe la alte mamici conditiile de la noi sunt infecte in spital si in al doilea rand aici nu am pe nimeni sa ma ajute cu copilul dupa ce nasc decat sotul meu care nu stiu cat ar putea el sa stie ce sa faca cu un copil.
gravida 24+ baietel

Offline

 

#1966 2009-01-25 16:14:19

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

alina 28 a scris:

multumesc pt raspuns! am auzit recent de la cineva ca daca nasti in afara , statul roman nu iti mai da nici un ban pt copil nici macar alocatia. Eu as vrea sa nasc acolo pt ca sunt din Tulcea si din cate am auzit pe la alte mamici conditiile de la noi sunt infecte in spital si in al doilea rand aici nu am pe nimeni sa ma ajute cu copilul dupa ce nasc decat sotul meu care nu stiu cat ar putea el sa stie ce sa faca cu un copil.
gravida 24+ baietel

si in alta tara ai pe cineva? mama/bunica/etc?
daca da, mergi acolo
nu in toate spitalele sunt conditii rele
sotul e absolut necesar sa fie implicat in cresterea copilului inca din prima zi, ce daca nu stie, invata, nici tu nu stii


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1967 2009-01-25 17:09:44

daliana
Hero member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 2186

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

alina 28 a scris:

multumesc pt raspuns! am auzit recent de la cineva ca daca nasti in afara , statul roman nu iti mai da nici un ban pt copil nici macar alocatia. Eu as vrea sa nasc acolo pt ca sunt din Tulcea si din cate am auzit pe la alte mamici conditiile de la noi sunt infecte in spital si in al doilea rand aici nu am pe nimeni sa ma ajute cu copilul dupa ce nasc decat sotul meu care nu stiu cat ar putea el sa stie ce sa faca cu un copil.
gravida 24+ baietel

ha, la mine sotul o schimba, el  o spala, el ii face toaletarea la buric, urechi, masaj, etc, imbracat, biberonat........, eu doar ii dau cu biberonul cand e plecat putin si e ora de masa......, insa cand se va intoarce la servici o voi schimba de scutece si ii voi da sa manance, dar baia de seara si toaletarea vor ramane apanajul lui, inclusiv linistirea copilului daca plange......


There are two things in life: you have to die and you have to live until you die.
mamica de doua fete cucuiete

Offline

 

#1968 2009-01-25 18:41:35

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

atributia asta a luat-o si tac-su la al meu! baitza de seara + masajele etc. daca plange noaptea el sare din pat sa-l linisteasca... eu am probleme de comportament cand plange el si n-am voie sa il ating eu smile


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#1969 2009-01-26 13:36:08

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Am si eu o mica nelamurire cu privire la numarul de saptamani de sarcina.
Eu am 9 saptamani si 4 zile. Deci practic sunt in saptamana a 10? Sau cum se ia in considerare?


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#1970 2009-01-26 13:49:16

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

da ai intrat in 10 saptamani , peste 3 zile faci 10 si intri in saptamana 11, cel putin eu asa stiu

Offline

 

#1971 2009-01-26 14:12:35

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Multumesc  smile


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#1972 2009-01-26 16:41:36

freealy25
Full member
Inregistrat: 2007-07-04
Mesaje: 166

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

buna fetelor! Vreau iar sa va cer sfatul intr-o problema ....Sunt insarcinata in 10 sapt si m-am capatat cu o gripa (de la sotul meu) cu temperatura 38,tuse,dureri in piept,dureri de cap...ce mai ! Gripa in toata regula. Am fost la medic si dupa ce m-a consultat ...mi-a dat sa iau ampicilina de 500 una la 6 ore si sirop din muguri de pin 3 linguri pe zi.Acum ...ce ma nelamureste pe mine este daca e ok sa iau ampicilina ???Din cate am citit pe net ..nu ar avea efecte negative dar as vrea si sfatul vostru pt ca intotdeauna ati fost alaturi de mine atunci cand am avut nevoie. Va pup si...astept raspunsuri!


Robert-Andrei bebe -Minunea care ne-a schimbat viata!

Offline

 

#1973 2009-01-26 17:10:27

samy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-10-30
Mesaje: 2562

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

freealy, ammpicilina este un antibiotic slab si este permis in sarcina, dealtfel este printre putinele admise in sarcina. asculta-l pe dr tau caci nu ai de ce sa-ti faci probleme,multa sanatate iti doresc si sarcina usoara  :k?ra:


Mami de fetite:pisoi si pisoias! hjarta

Offline

 

#1974 2009-01-26 17:23:35

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

De o saptamana si ceva, din cand in cand am dureri mari in partea stanga jos, care bat in spate la sold si mijloc si uneori se lasa pe picior. Din cauza durerilor nu pot sta in picioare, trebuie sa ma asez in pat. Ulterior trec, chiar si fara no-spa.
Ce pot insemna durerile astea? :f?rbryllad:


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#1975 2009-01-26 20:52:22

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

fetele, maine dimineata ma internez pt perfuzii... mi-e rau de mor! asa ca vreo trei zile nu va mai citesc... mira-m-as sa aiba wireless in spital smile


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#1976 2009-01-26 21:39:32

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici

Ce-ai patit Lili?  wow


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.