homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-17


#305 2008-05-19 22:40:32

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Alexa27 a scris:

Mika, ti-am spus saptamana trecuta ca mi-am scos un molar de minte inclus, acum imi e f bine, edemul ala s-a dus, maine imi scot firele, dar ma doare cand ma periez acolo, chiar si pe ultima masea ma doare. E normal? cesafac Si sa te mai deranjez cu o intrebare rodnar daca am tartru pe incisivii de jos, e normal sa ma mai doara din cand in cand? Nu e o durere insuportabila, si nici localizata... E asa difuza si inconfortabila. E de la tartru sau e posibil sa fie si alte cauze? Mersi mult de tot. big_smile

e normal sa te doara inca...dar trece
probabil ca e de la tartrul ala care apasa pe acolo si pe gingie...de ce nu iti face detartraj?
si nu ma deranjezi wink

Offline

 



#306 2008-05-19 23:52:30

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika...un periaj profesional are vreo legatura cu albirea dintilor? si tu ce recomanzi?si cam la ce pret se ridica cele spuse de mine?

Offline

 

#307 2008-05-20 00:00:53

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ma uitam mika mai sus la poza aia cu ordinea dintilor si a mea nu'i aia rotfl
eu am caninii inloc de incisivii laterali rodnar si'nloc de canini nada! da' nu prea se vede lipsa ca's deja mari si bombati caninii
faza a fost asha: in clasa a4a..m'am dus pt o masea...si medicu' a vazut incisivii laterali miciiii si miscatori(erau inca de lapte!!)asha ca i'a scos ca sa'si faca loc de sus...si de unde....am stat cred ca juma de ani fara sa creasca nimic acolo(se bateau intre ei sus in gingie cred,care sa iasa primu lol ) si au castigat canini care'au iesit langa aia centrali...suupeerb...iti dai seama....si incisivii laterali au ramas cred prin gingie
eu m'am obisnuit cu mine'asha...e ok......dar crezi ca's caz de lucrare de licenta? rotfl


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#308 2008-05-20 09:11:59

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

JanisJoplin a scris:

ma uitam mika mai sus la poza aia cu ordinea dintilor si a mea nu'i aia rotfl
eu am caninii inloc de incisivii laterali rodnar si'nloc de canini nada! da' nu prea se vede lipsa ca's deja mari si bombati caninii
faza a fost asha: in clasa a4a..m'am dus pt o masea...si medicu' a vazut incisivii laterali miciiii si miscatori(erau inca de lapte!!)asha ca i'a scos ca sa'si faca loc de sus...si de unde....am stat cred ca juma de ani fara sa creasca nimic acolo(se bateau intre ei sus in gingie cred,care sa iasa primu lol ) si au castigat canini care'au iesit langa aia centrali...suupeerb...iti dai seama....si incisivii laterali au ramas cred prin gingie
eu m'am obisnuit cu mine'asha...e ok......dar crezi ca's caz de lucrare de licenta? rotfl

pai ai putea fi...ar fi interesant de facut o radiografie ca sa vezi daca dintii exista in os...daca nu exista ( si eu cred ca nu exista ) se numeste anodontie. wink nu e prea des intalnita wink

Ultima oara a fost editat de mika (2008-05-20 09:12:08)

Offline

 

#309 2008-05-20 09:14:18

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ionela a scris:

mika...un periaj profesional are vreo legatura cu albirea dintilor? si tu ce recomanzi?si cam la ce pret se ridica cele spuse de mine?

periajul profesional iti va aduce dintisorii la culoarea lor naturala, pt ca indeparteaza diferite coloratii de la tigari, cafea, cola, ciocolata, etc.
albirea profesionala consta in aplicarea unei substante care e destul de nociva pt smailt, in sensul ca il lasa poros si devine sensibil la carii, deci eu nu o recomand nu o practic.
periajul profesional nu costa mult..cateva zeci de lei noi wink si se face 1 data la 6 luni si il recomand dupa detartraj

Offline

 

 Publicitate


loading...

#310 2008-05-20 13:23:59

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

as putea sa'mi fac ceva sa arat mai bine? doar pt cand ma marit ma intereseaza rotfl


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#311 2008-05-20 20:02:41

exel
New member
Inregistrat: 2008-05-20
Mesaje: 49

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

buna mika, eu am o problema mai delicata, am un inceput de gingivita, fiind insarcinata (12 sapt.), azi am fost la stomatolog deoarece nu mai suportam, aveam gingia arcadei de sus foarte sensibila si un pic umflata. dl doctor mi-a facut un detartraj in zona respectiva, dar ii era foarte frica sa nu apara complicatii, fiind la inceput de sarcina, restul arcadei mi-a lasat-o asa pt ca sangera gingia fiind foarte sensibila, o sa urmeze un tratament dupa vreo 2saptamani. acum mi-a trecut anestezia si simt ca ma dor toti dintii de sus si  nu stiu daca o sa pot sa mananc azi, din fericire ma simt bine, nu am reactii. vreau sa te intreb cum fac sa nu se agraveze situatia pana mai trec astea 2 saptamani cand o sa fac tratamentul, si cat timp va trece pana isi va reveni gingia. in afara de apa de gura ce pot sa mai folosesc  ca sa nu se agraveze situatia...mi-e atat de frica.
merci anticipat!

Offline

 

#312 2008-05-20 20:26:21

andrutza
Vizitator

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mama mea isi face lucrarea...isi pune dinti de protelan si zilele astea i-a facut anestezie cu xilina, maine vrea sa mearga sa-si faca analizele obligatorii, influenteaza cu ceva rezultatul avand in vedere ca a facut anestezie?

 

#313 2008-05-20 20:45:51

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

andrutza a scris:

mama mea isi face lucrarea...isi pune dinti de protelan si zilele astea i-a facut anestezie cu xilina, maine vrea sa mearga sa-si faca analizele obligatorii, influenteaza cu ceva rezultatul avand in vedere ca a facut anestezie?

nu influenteaza cu nimic, poate sa si le faca linistita

Offline

 

#314 2008-05-20 20:46:59

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

exel a scris:

buna mika, eu am o problema mai delicata, am un inceput de gingivita, fiind insarcinata (12 sapt.), azi am fost la stomatolog deoarece nu mai suportam, aveam gingia arcadei de sus foarte sensibila si un pic umflata. dl doctor mi-a facut un detartraj in zona respectiva, dar ii era foarte frica sa nu apara complicatii, fiind la inceput de sarcina, restul arcadei mi-a lasat-o asa pt ca sangera gingia fiind foarte sensibila, o sa urmeze un tratament dupa vreo 2saptamani. acum mi-a trecut anestezia si simt ca ma dor toti dintii de sus si  nu stiu daca o sa pot sa mananc azi, din fericire ma simt bine, nu am reactii. vreau sa te intreb cum fac sa nu se agraveze situatia pana mai trec astea 2 saptamani cand o sa fac tratamentul, si cat timp va trece pana isi va reveni gingia. in afara de apa de gura ce pot sa mai folosesc  ca sa nu se agraveze situatia...mi-e atat de frica.
merci anticipat!

cel mai probabil este vorba de gingivita de sarcina..nu prea ai ce sa faci, doar sa mentii o igiena foarte buna, sa iti iei o pasta de dinti pt dinti sensibili, apa de gura si o periuta cu perii moi.

Offline

 

#315 2008-05-20 20:57:19

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika eu ce'as putea sa fac cu caninii astia'n fatza? ca totusi sunt niste dinti sanatosi...eu zic ca daca am ganduri sa ma fac frumoasa sa ii las asha...ii pot pili? si turna ceva pe langa ei? sau cum?
sau am vazut acum ultima fitza...placa dinaia superficiala...care se lipeste pe dinti....cred ca ajunge foarte mult nu? ai idee un pret ceva? big_smile
sau daca nu, o pilire a caninilor si un implant pt incisivii laterali(De fapt unde ar fi caninii adevarati) cat ar costa? :-?


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#316 2008-05-20 21:08:48

andrutza
Vizitator

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ms mika

 

#317 2008-05-20 21:34:04

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

JanisJoplin a scris:

mika eu ce'as putea sa fac cu caninii astia'n fatza? ca totusi sunt niste dinti sanatosi...eu zic ca daca am ganduri sa ma fac frumoasa sa ii las asha...ii pot pili? si turna ceva pe langa ei? sau cum?
sau am vazut acum ultima fitza...placa dinaia superficiala...care se lipeste pe dinti....cred ca ajunge foarte mult nu? ai idee un pret ceva? big_smile
sau daca nu, o pilire a caninilor si un implant pt incisivii laterali(De fapt unde ar fi caninii adevarati) cat ar costa? :-?

un implant costa cateva sure de euro...
trebuie sa vezi daca ai dintii aia in os...si daca ii ai ar trebui sa te vada un ortodont. oricum cred ca toata chestia asta ar presupune sa porti aparat ortodontic.
ai o poza sa vad, ca sa pricep...? sau fa-ti o poza cu un zambet din ala pana la urechi sa vad si eu big_smile
daca tin eu bine minte, tu o sa te muti in bucuresti? acolo sunt medici f buni..cu siguranta o sa se rezolve ceva

Ultima oara a fost editat de mika (2008-05-20 21:37:04)

Offline

 

#318 2008-05-20 21:35:01

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

andrutza a scris:

ms mika

cu placere

Offline

 

#319 2008-05-20 21:46:59

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

JanisJoplin a scris:

mika eu ce'as putea sa fac cu caninii astia'n fatza? ca totusi sunt niste dinti sanatosi...eu zic ca daca am ganduri sa ma fac frumoasa sa ii las asha...ii pot pili? si turna ceva pe langa ei? sau cum?
sau am vazut acum ultima fitza...placa dinaia superficiala...care se lipeste pe dinti....cred ca ajunge foarte mult nu? ai idee un pret ceva? big_smile
sau daca nu, o pilire a caninilor si un implant pt incisivii laterali(De fapt unde ar fi caninii adevarati) cat ar costa? :-?

aceeasi problema o ai ca mine,oare???arat ca un vampir,cu caninii ascutiti si iesiti in afara,ies tare in evidenta...dar nu am decat o plomba in toata gura,deci niste dinti supersanatosi...am fot la cel putin 5 stomatologi si feicare mi-a zis sa-i las in pace ca asta e farmecul meu,sa nu ma mai complexez ca ar fi pacat sa-ipileasca sau sa lipeasc ceva...ca atunci deja ii atinge si slabeste smaltul...E asa nasol ca nu pot nciodata rade cu pofta ca imi amintesc ca trebuie sa rad cu gura inchisa ac altfel speriu copiii... rotfl
se mai poate face ceva cu aparat dentar ceva de indreptare la 30 de ani????merita???

Offline

 

#320 2008-05-20 22:08:50

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

multumesc mult mika...nu'mi fac poza asha..nici batuta rotfl2 si nici n'am cu ce
deasupra in gingie exista dintii lipsa...da big_smile da' ai inteles faza...da? big_smile am caninii crescuti unde nu trebuie big_smile
de rezolvat se rezolva mika, da'mi vor trebuie niste bani.... big_smile treb sa shtiu...

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2008-05-20 22:09:55)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#321 2008-05-20 22:11:44

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

JanisJoplin a scris:

multumesc mult mika...nu'mi fac poza asha..nici batuta rotfl2 si nici n'am cu ce
deasupra in gingie exista dintii lipsa...da big_smile da' ai inteles faza...da? big_smile am caninii crescuti unde nu trebuie big_smile
de rezolvat se rezolva mika, da'mi vor trebuie niste bani.... big_smile treb sa shtiu...

k inteleg ca nu iti faci poza, am inteles si ca ai dintii unde nu trebuie... wink
nu stiu sa iti spun de cati bani ai nevoie...cel mai bine e sa mergi la un ortodont sa te consulte si iti va spune exact ce se face si cat costa

Offline

 

#322 2008-05-20 22:12:47

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

claudia78 a scris:

JanisJoplin a scris:

mika eu ce'as putea sa fac cu caninii astia'n fatza? ca totusi sunt niste dinti sanatosi...eu zic ca daca am ganduri sa ma fac frumoasa sa ii las asha...ii pot pili? si turna ceva pe langa ei? sau cum?
sau am vazut acum ultima fitza...placa dinaia superficiala...care se lipeste pe dinti....cred ca ajunge foarte mult nu? ai idee un pret ceva? big_smile
sau daca nu, o pilire a caninilor si un implant pt incisivii laterali(De fapt unde ar fi caninii adevarati) cat ar costa? :-?

aceeasi problema o ai ca mine,oare???arat ca un vampir,cu caninii ascutiti si iesiti in afara,ies tare in evidenta...dar nu am decat o plomba in toata gura,deci niste dinti supersanatosi...am fot la cel putin 5 stomatologi si feicare mi-a zis sa-i las in pace ca asta e farmecul meu,sa nu ma mai complexez ca ar fi pacat sa-ipileasca sau sa lipeasc ceva...ca atunci deja ii atinge si slabeste smaltul...E asa nasol ca nu pot nciodata rade cu pofta ca imi amintesc ca trebuie sa rad cu gura inchisa ac altfel speriu copiii... rotfl
se mai poate face ceva cu aparat dentar ceva de indreptare la 30 de ani????merita???

da, claudia, poti si la 30 de ani. ca tom cruise wink tongue aparat fix si da rezultate

Offline

 

#323 2008-05-20 22:14:14

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

n'am decat webcam si ala se vede'n ceatza....
cand vine iubi ii cer aparatul,dar ti'o dau numai tzie..pe messss lol sunt cum zice claudia...ascutiiiti de sperii copii..si exact in fatza sad
cand aveam 16 ani si'mi puneam o plomba doctoritza mi'a zis ca dupa 18 ani sa fac ceva,nu acum,sa'i pilesc sa le dau forma frumoasa...am ramas tuta..zic ce naibii sunt unghii rotfl


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.