homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-19


#343 2008-05-21 18:56:24

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

exel a scris:

merci mika pt raspuns, parca m-am mai linistit smile

smile cu placere

Offline

 



#344 2008-05-21 22:42:48

Venus
New member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 44

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Gata, mi s-au extras cei 2 premolari. In timpul extractiei nu am simtit absolut nimic, ca si cum nu imi faceam eu extractia. NIMIC. La 6.50 am terminat cu extractiile si este 22.45 acum. Mi s-a oprit sangerarea dar este rosu acolo, un cheag, si probabil amestecat cu saliva tot am sange pe dinti. Asa pare. Este normal? acum imi este foarte frica de infectii sau alte probleme, ce sa fac? cand pot clati gura? imi e si foarte sete si nu stiu daca pot bea apa. Nici sa inghit nu pot, adica mi-e frica. Abia inghit sa nu se atinga locul?sad

Ultima oara a fost editat de Venus (2008-05-21 22:43:33)

Offline

 

#345 2008-05-22 00:33:05

skumpi
Vizitator

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

poti sa bei apa...sa nu bei fierbinte si lactate 3 zile
eu dupa operatii tot tp beam suc de lamaie sa mai stranga rana
te speli maine dimineata pe dinti...si mai fa un efort si mananca pe cealalta parte pana se vindeca putzin smile

 

#346 2008-05-22 00:56:34

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

e normal sa fie rosu acolo...acum se cicatrizeaza.sa nu agiti apa in gura cand te speli pe dint. si ia si bea apa,ca doar nu ai sa mori de sete ca nu patesti nimic. si de mancat la fel,mananca in partea cealalta,cu grija

Offline

 

#347 2008-05-22 08:31:48

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Venus a scris:

Gata, mi s-au extras cei 2 premolari. In timpul extractiei nu am simtit absolut nimic, ca si cum nu imi faceam eu extractia. NIMIC. La 6.50 am terminat cu extractiile si este 22.45 acum. Mi s-a oprit sangerarea dar este rosu acolo, un cheag, si probabil amestecat cu saliva tot am sange pe dinti. Asa pare. Este normal? acum imi este foarte frica de infectii sau alte probleme, ce sa fac? cand pot clati gura? imi e si foarte sete si nu stiu daca pot bea apa. Nici sa inghit nu pot, adica mi-e frica. Abia inghit sa nu se atinga locul?sad

este normal cheagul ala de sange acolo. imi pare rau ca nu am vazut mesajul tau aseara...nu ti-a zis medicul ca poti sa papi si sa bei apa dupa ce scoti compresele de acolo? doar sa nu fie nici f rece nici f fierbinte..si sa nu mananci pe partea aia. de azi ( a doua zi ) poti sa incepi sa te speli pe dinti, dar f usor pe locul ala si sa te clatesti usor de tot cu apa sau cu ceai de musetel la temperatura camerei.
ma bucur ca a fost bine. smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#348 2008-05-22 08:32:51

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

skumpi a scris:

poti sa bei apa...sa nu bei fierbinte si lactate 3 zile
eu dupa operatii tot tp beam suc de lamaie sa mai stranga rana
te speli maine dimineata pe dinti...si mai fa un efort si mananca pe cealalta parte pana se vindeca putzin smile

ionela a scris:

e normal sa fie rosu acolo...acum se cicatrizeaza.sa nu agiti apa in gura cand te speli pe dint. si ia si bea apa,ca doar nu ai sa mori de sete ca nu patesti nimic. si de mancat la fel,mananca in partea cealalta,cu grija

applause uite cine stie wink puss puss nu vazusem ca i-ati raspuns voi si imi parea rau ca nu am vazut mesajul ei inca de aseara, dar acum m-am linistit...

Ultima oara a fost editat de mika (2008-05-22 08:34:03)

Offline

 

#349 2008-05-22 08:55:39

Venus
New member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 44

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Multumesc de sfaturi! puss Acum nu mai curge, ma duc sa ma spal pe dinti foarte usor.
De mancat orikum nu pot decat apa si supa pentru ca premolarii sunt in ambele parti cate unul scos. deci nu mai am nicio parte libera.
Mie mi-a spus medicul sa nu pun ceai de musetel sub nicio forma neutral , ca imi face mai mult rau decat bine neutral

Offline

 

#350 2008-05-22 09:02:26

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Venus a scris:

Multumesc de sfaturi! puss Acum nu mai curge, ma duc sa ma spal pe dinti foarte usor.
De mancat orikum nu pot decat apa si supa pentru ca premolarii sunt in ambele parti cate unul scos. deci nu mai am nicio parte libera.
Mie mi-a spus medicul sa nu pun ceai de musetel sub nicio forma neutral , ca imi face mai mult rau decat bine neutral

daca medicul tau ti-a zis fara ceai de musetel, atunci fara wink fa cum a zis el...a, nu retinusem ca sunt pe ambele parti...atunci da, nu ai cum, trebuie sa te hranesti cu lichide cateva zile, dar asa cum a zis si skumpy, fara lactate. peste o zi doua o sa poti sa mananci un piure de cartofi ceva...ca e moale. succes !

Ultima oara a fost editat de mika (2008-05-22 09:03:23)

Offline

 

#351 2008-05-22 09:34:45

Venus
New member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 44

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Tocmai m-am spalat pe dinti, de fapt doar pe incisivi k pe partilse de sus mi-a fost frica sa dau cu periuta. Am intrat in panica pentru ca la premolarul din dreapta este un cheag de sange care astupa gaura, dar in stanga este gaura gaura nu e astupata de nimic. Nu inteleg de ce, ca nu am baut apa ieri, abia azi dimineata am clatit gura. E rau ca e gaura? mi-e o frica sa nu se infecteze, sunt foarte speriata grater Se vede gaura goala grater

Ultima oara a fost editat de Venus (2008-05-22 09:37:01)

Offline

 

#352 2008-05-22 09:37:52

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Eu zic sa nu te stresezi, si au am facut extractii, la una mi s-a format un chegulet de sange, la alta nu, sincer eu m-am speriat mai mult de cheagul ala, dar medicul mi-a zis ca e normal

Offline

 

#353 2008-05-22 09:39:29

Venus
New member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 44

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Si cheagul ala ma sperie. E mare, pe toata gaura, si amestecat cu saliva cred se mai ia pe dinti sange si am impresia ca tot curge din cauza asta. Vai ce ma fac? grater

Offline

 

#354 2008-05-22 09:40:06

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Venus a scris:

Tocmai m-am spalat pe dinti, de fapt doar pe incisivi k pe partilse de sus mi-a fost frica sa dau cu periuta. Am intrat in panica pentru ca la premolarul din dreapta este un cheag de sange care astupa gaura, dar in stanga este gaura gaura nu e astupata de nimic. Nu inteleg de ce, ca nu am baut apa ieri, abia azi dimineata am clatit gura. E rau ca e gaura? mi-e o frica sa nu se infecteze, sunt foarte speriata grater Se vede gaura goala grater

nu te mai stresa...si nu mai studia pt ca nu ai cum sa vezi ca lumea.
te doare ceva?
daca iti e asa de frica si chiar ti se pare ciudat, mergi la medic sa vada cum e

Ultima oara a fost editat de mika (2008-05-22 09:40:53)

Offline

 

#355 2008-05-22 09:43:54

Venus
New member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 44

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Nu ma doare deloc. Doar ca vad cheagul ala acolo si in partea cealalta gaura. M-am uitat cu o oglinda mica, ca sa vad partea de sus.

Offline

 

#356 2008-05-22 09:45:33

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am inteles. daca Doamne fereste era o infectie, te durea de nu puteai sa mai stai. eu zic ca esti ok, dar repet, daca ti se parte ceva aiurea, mergi la medicul care ti-a facut extractia.

Offline

 

#357 2008-05-22 13:16:03

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

skumpi a scris:

poti sa bei apa...sa nu bei fierbinte si lactate 3 zile
eu dupa operatii tot tp beam suc de lamaie sa mai stranga rana
te speli maine dimineata pe dinti...si mai fa un efort si mananca pe cealalta parte pana se vindeca putzin smile

ionela a scris:

e normal sa fie rosu acolo...acum se cicatrizeaza.sa nu agiti apa in gura cand te speli pe dint. si ia si bea apa,ca doar nu ai sa mori de sete ca nu patesti nimic. si de mancat la fel,mananca in partea cealalta,cu grija

applause uite cine stie wink puss puss nu vazusem ca i-ati raspuns voi si imi parea rau ca nu am vazut mesajul ei inca de aseara, dar acum m-am linistit...

pai de cand ma plimb pe la stomatologi am mai prins cate ceva...si am avut si eu o exctractie acum multi ani

Offline

 

#358 2008-05-22 13:52:48

skumpi
Vizitator

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

asa si eu...la cate am patit in ultima vreme...pot sa ma fac stomatolog rotfl

 

#359 2008-05-22 13:54:36

skumpi
Vizitator

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Venus a scris:

Nu ma doare deloc. Doar ca vad cheagul ala acolo si in partea cealalta gaura. M-am uitat cu o oglinda mica, ca sa vad partea de sus.

da nu te mai uita k o sa dispara el in cateva zile si o sa inceapa sa se inchida rana .
eu ce sa zic k dupa o extractie am avut o hemoragie...o noaptea intreaga si a doua zi...imi curgea sange d acolo de zici k era izvor roll
stai linistita...nu te stresa...cum a zis mika..dak nu doare nik inseamna k etsi ok smile

 

#360 2008-05-22 14:47:06

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

plus ca daca aveai infectie te umflai

Offline

 

#361 2008-05-22 20:39:44

Venus
New member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 44

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

skumpi a scris:

Venus a scris:

Nu ma doare deloc. Doar ca vad cheagul ala acolo si in partea cealalta gaura. M-am uitat cu o oglinda mica, ca sa vad partea de sus.

da nu te mai uita k o sa dispara el in cateva zile si o sa inceapa sa se inchida rana .
eu ce sa zic k dupa o extractie am avut o hemoragie...o noaptea intreaga si a doua zi...imi curgea sange d acolo de zici k era izvor roll
stai linistita...nu te stresa...cum a zis mika..dak nu doare nik inseamna k etsi ok smile

Incerc sa stau calma. smile Totusi un pic locul doare, si ustura putin. uneori am o senzatie usoara de zvacnire, dar usor. Sper sa treaca sad

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.