homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-20


#362 2008-05-22 20:48:27

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

e normal sa mai simti cate ceva acolo...ideea e sa nu apara o durere puternica, sa nu te umfli si sa nu sangerezi

Offline

 



#363 2008-05-22 20:56:05

viorika
New member
De la: ploiesti
Inregistrat: 2008-03-27
Mesaje: 20

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

venus,chiar nu ai simtit nimic?Am si eu de scos vreo 2,3 masele sau cea mai ramas din ele si mi-e frica de mor.Numai cand ma gandesc ma apuca tremuratul.Si tie ti-a extras 2 molari odata,adica intr-o zi ?cineva imi spunea ca nu se poate.astept incurajari.


viata-i grea ...dar trece repede!

Offline

 

#364 2008-05-22 21:49:10

codrutza
Full member
Inregistrat: 2008-01-03
Mesaje: 191

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

stai  linistita,nu doare deloc,doar te anesteziaza.chiar nu doare.

Offline

 

#365 2008-05-22 22:13:31

skumpi
Vizitator

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

viorika a scris:

venus,chiar nu ai simtit nimic?Am si eu de scos vreo 2,3 masele sau cea mai ramas din ele si mi-e frica de mor.Numai cand ma gandesc ma apuca tremuratul.Si tie ti-a extras 2 molari odata,adica intr-o zi ?cineva imi spunea ca nu se poate.astept incurajari.

mai..vei fi anesteziata ...asta inseamna k nu o sa simti absolut nik ...e ca si cum n`ar exista partea respectiva...asa ca stai linistita...
incurajare ? mie mi`a taiat in maxilar si cu anestezie...si a fost ok...era aiureah k am stat mult cu gura deschisa...asa ca fara stres k nu patesti nik smile
uite si venus cat era d speriata si a fost ok tummenupp

 

#366 2008-05-22 22:51:24

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

viorika a scris:

venus,chiar nu ai simtit nimic?Am si eu de scos vreo 2,3 masele sau cea mai ramas din ele si mi-e frica de mor.Numai cand ma gandesc ma apuca tremuratul.Si tie ti-a extras 2 molari odata,adica intr-o zi ?cineva imi spunea ca nu se poate.astept incurajari.

se poate. te-au incurajat fetele din cate vad...dar mai zic si eu: o sa iti faca anestezie, asa ca nu o sa te doara. o sa simti ca se face ceva pe acolo, dar nu durere. poate o sa doara un pic dupa ce trece anestezia, dar iei un ketonal sau ce iei tu de obicei pt durere si trece si asta. nu e o placere sa faci extractie, dar nu e nici asa de speriat wink succes!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#367 2008-05-23 16:25:51

Venus
New member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 44

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

viorika a scris:

venus,chiar nu ai simtit nimic?Am si eu de scos vreo 2,3 masele sau cea mai ramas din ele si mi-e frica de mor.Numai cand ma gandesc ma apuca tremuratul.Si tie ti-a extras 2 molari odata,adica intr-o zi ?cineva imi spunea ca nu se poate.astept incurajari.

Iti jur, pe cuvantul meu, ca in timpul extractiei nu simti NIMIC. Eu eram moarta de frica, am luat xanax pentru ca aveam stari de panica cu 2 zile inainte de extractii, eram terminata complet. Cand am intrat in cabinet tramuram ca la taiere. Du-te complet linistita ca nu simti absolut nimic. Jur.
In aceeasi zi, cum sa nu! iti face 2 anestezii sau cate trebuie pentru fiecare molar si ii scoate. Tata si-a scos acum cateva luni 4 molari deodata, care erau in stare groaznica, numai bucatele, radacini, nu erau intregi. Si ia pastile de anticoagulare si tot nu a patit nimic, rana s-a inchis normal si nu a avut o hemoragie mare nici macar cu pastile de circulatie.
Deci stai linistita, pentru ca persoana mai disperata de frica decat mine inainte extractiilor astea nu cred ca mai e. Eu am fost la Dent Estet, la un doctor tanar si foarte de treaba( dr. Stefan Costache), mi-a scos premolarii in 10 minute, pe ambii, asta cu anestezie cu tot. Daca ai molari fara infectie sau nu ai puroi acolo merge foarte repede. Chiar si puroi daca ai nu simti nimic, deci du-te complet linistita. Mie cand imi spunea lumea ca nu simt nimic imi venea sa urlu de nervi pentru ca nu credeam.
Singura parte rea la extractii este durerea de dupa anestezie. Dar ia Nurofen forte, chiar e extraordinar, iti ia durerea complet.

Ultima oara a fost editat de Venus (2008-05-23 16:28:40)

Offline

 

#368 2008-05-23 19:42:32

Venus
New member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 44

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Vroiam sa va intreb, azi fiind a 3 a zi dupa extractie, am incercat acum, pentru prima oara (pana acum de 3 zile numai apa, suc si supa am mancat) sa iau un dumicat mic de miez de paine si am musca incet, dar s-a dus si in locul extractiei si am crezut ca lesin de durere grater, ceva infiorator, nu pot atinge cu nimic locul extractiilor ca e o durere groaznica. E groaznic de dureros. Oare cat ma tine asa rana?  Nu pot sa bag nimic in gura in afara de lichide. Imi e imposibil. grater

Ultima oara a fost editat de Venus (2008-05-23 19:43:40)

Offline

 

#369 2008-05-23 19:47:19

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

e normal sa doara pt ca e rana acolo...incearca sa mananci ceva moale...piure de cartofi de exemplu...vindecarea depinde de fiecare pacient in parte...dar daca durerile sunt atat de mari, mergi sa te vada medicul, desi daca alte simptome nu ai...e ok.

Offline

 

#370 2008-05-23 19:55:49

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Venus a scris:

Vroiam sa va intreb, azi fiind a 3 a zi dupa extractie, am incercat acum, pentru prima oara (pana acum de 3 zile numai apa, suc si supa am mancat) sa iau un dumicat mic de miez de paine si am musca incet, dar s-a dus si in locul extractiei si am crezut ca lesin de durere grater, ceva infiorator, nu pot atinge cu nimic locul extractiilor ca e o durere groaznica. E groaznic de dureros. Oare cat ma tine asa rana?  Nu pot sa bag nimic in gura in afara de lichide. Imi e imposibil. grater

Si eu mi-am scos recent un molar de minte si cateva zile si eu am stat si am baut Tedi si alte sucuri lol dar cam dupa 4 - 5 zile am putut sa mananc si piure, si gris cu lapte, si supa etc etc. O sa se vindece acolo repede, o sa vezi tu kram Si daca ti-ai scos premolarii pentru aparatul ortodontic [cred ca pt asta ai facut-o..] ai sa vezi ce repede apar rezultatele. big_smile Cand mi i-am scos eu pe cei de sus, am ramas surprinsa cat de repede mi-au migrat dintisorii la locul lor. smile Asa o sa fie si la tine.


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

#371 2008-05-23 20:11:17

Venus
New member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 44

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

e normal sa doara pt ca e rana acolo...incearca sa mananci ceva moale...piure de cartofi de exemplu...vindecarea depinde de fiecare pacient in parte...dar daca durerile sunt atat de mari, mergi sa te vada medicul, desi daca alte simptome nu ai...e ok.

Am fost azi la medic si mi-a zis ca nu am infectie, nimic, si ca ma doare pentru ca e locul inca dupa extractie. Oare lactate cand am voie? Ca stiu ca nu am voie lactate, dar acum nu stiu daca pana se duce tot, sau cand? sad

Offline

 

#372 2008-05-23 20:13:32

Venus
New member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 44

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Alexa27 a scris:

Venus a scris:

Vroiam sa va intreb, azi fiind a 3 a zi dupa extractie, am incercat acum, pentru prima oara (pana acum de 3 zile numai apa, suc si supa am mancat) sa iau un dumicat mic de miez de paine si am musca incet, dar s-a dus si in locul extractiei si am crezut ca lesin de durere grater, ceva infiorator, nu pot atinge cu nimic locul extractiilor ca e o durere groaznica. E groaznic de dureros. Oare cat ma tine asa rana?  Nu pot sa bag nimic in gura in afara de lichide. Imi e imposibil. grater

Si eu mi-am scos recent un molar de minte si cateva zile si eu am stat si am baut Tedi si alte sucuri lol dar cam dupa 4 - 5 zile am putut sa mananc si piure, si gris cu lapte, si supa etc etc. O sa se vindece acolo repede, o sa vezi tu kram Si daca ti-ai scos premolarii pentru aparatul ortodontic [cred ca pt asta ai facut-o..] ai sa vezi ce repede apar rezultatele. big_smile Cand mi i-am scos eu pe cei de sus, am ramas surprinsa cat de repede mi-au migrat dintisorii la locul lor. smile Asa o sa fie si la tine.

Da, pentru aparat i-am scos. Nu pot mesteca nimic, e groaznic. Nici piure nu stiu daca rezist. grater Lapte nu stiu daca am voie. Deja am slabit 1 kg, si o sa mai slabesc, traind numai cu apa si supa neutral Nu ca ma deranjeaza. Dar nu mai pot numai apa, apa, apa, supa, apa. grater

Ultima oara a fost editat de Venus (2008-05-23 20:15:01)

Offline

 

#373 2008-05-23 20:20:04

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

lactate nu ai voie cateva zile...3-4

Offline

 

#374 2008-05-23 20:24:09

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Hai, incearca un piure angel sa vezi ce bun e si nici nu trebuie sa il mesteci; sau o supa mai consistenta asa. O sa iti treaca durerea aia cam intr-o saptamana dupa ce ti-ai facut extractia. Sa vezi tu ce bine o sa fie, o sa si uiti ca ti-ai facut vreo extractie.

offtopic Mika, nu esti tu la avatarul tau? yikes Acum o vad pe tipa aia ca are chestie din aia indiana pe frunte, nu stiu cum ii zice tongue Si eu care mi te imaginam exact ca actrita/cantareata aia.

Ultima oara a fost editat de Alexa27 (2008-05-23 20:26:02)


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

#375 2008-05-23 20:29:11

Venus
New member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 44

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Imi place foarte mult piureul, dar si ala se face cu lapte neutral

Offline

 

#376 2008-05-23 20:32:21

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Of... asa e... atunci o supa mai consistenta? sau piure de banane big_smile


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

#377 2008-05-23 20:46:36

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Alexa27 a scris:

offtopic Mika, nu esti tu la avatarul tau? yikes Acum o vad pe tipa aia ca are chestie din aia indiana pe frunte, nu stiu cum ii zice tongue Si eu care mi te imaginam exact ca actrita/cantareata aia.

nu sunt eu...e o actrita indiana...mi-ar place mie sa fie eu hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#378 2008-05-23 20:47:53

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Venus a scris:

Imi place foarte mult piureul, dar si ala se face cu lapte neutral

sau piure fara lapte? mama cand vrea sa il faca de post, il face cu margarina sau cu ulei incins nu stiu cum, mie nu imi place...dar de maine poti sa incepi sa consumi si lactate...dar nu in exces

Offline

 

#379 2008-05-23 21:04:43

Venus
New member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 44

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

fac acum un piure fara lapte, il fac cu apa, sa vad ce iese lol

Offline

 

#380 2008-05-23 21:07:14

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Venus a scris:

fac acum un piure fara lapte, il fac cu apa, sa vad ce iese lol

nu ceva nemaipomenit, dar macar nu lesini de foame puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.