homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-23


#419 2008-05-28 12:51:21

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

pai din moment ce dr care te-a vazut a zis ca nu ai nevoie inseamna ca nu ai tartru. te ajuta destul de mult si periajul daca il faci cu regularitate

Offline

 



#420 2008-05-28 16:23:35

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

daria_25 a scris:

Am 25 ani si nu am nici-o carie. Merg regulat la stomatolog, cam la 6 luni ptr periaj. Am vrut sa fac si detartraj, dar a spus ca nu am nevoie. Eu beau cafea si simt putin dintii ingalbeniti de asta am vrut, e posibil sa nu fi facut tartru deloc pana acum? nu am facut detertraj niciodata.

mie mi se pare un pic ciudat sa nu ai tartru deloc deloc, dar daca medicul asa a zis, inseamna ca asa e wink

Offline

 

#421 2008-05-28 16:43:18

Ank-Su-Namun
Sr. member
De la: Londra
Inregistrat: 2006-12-09
Mesaje: 1830

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

vreau sa imi pun un aparat dentar care sa imi indrepte dintii,dar nu stiu de care...sunt mai multe tipuri si care este mai eficient? muscatura normala (dintii de sus) trebuie sa vina peste cei de jos la fix,sau poate sa tinda spre fata sau in interior? ai mei cand musc tind sa musc in interior...oare e bine?


....Thought I never fall in love again...but ur out a perfect gentleman... hjarta

Offline

 

#422 2008-05-28 16:54:10

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Ank-Su-Namun a scris:

vreau sa imi pun un aparat dentar care sa imi indrepte dintii,dar nu stiu de care...sunt mai multe tipuri si care este mai eficient? muscatura normala (dintii de sus) trebuie sa vina peste cei de jos la fix,sau poate sa tinda spre fata sau in interior? ai mei cand musc tind sa musc in interior...oare e bine?

da, in general dintii de sus trebuie sa vina peste cei de jos sau cel mult cap la cap...
la tine dintii de sus vin in interior fata de cei de jos?
exista aparate ortodontice fixe si mobile, depinde de afectiune...dar in general cele fixe dau cele mai bune rezultate. trebuie sa mergi la un ortodont...el o sa iti spuna exact ce se poate face, cu ce aparat, cat costa ( ca sunt destul de scumpe, mai ales cele fixe ), cat trebuie sa il porti..etc

Offline

 

#423 2008-05-28 21:38:10

Ank-Su-Namun
Sr. member
De la: Londra
Inregistrat: 2006-12-09
Mesaje: 1830

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

da..cei de sus vin iputin in interior fata de cei de jos atunci cand musc...dar daca ma chinui putin pot sa-i aduc sa fie fixi atunci can zambesc...si am mai observat altceva ca dintii se misca..lol pare aiurea dar mie mi s-a deplasat cel putin 2-3 si de aceea vreau sa imi pun un aparat dentar,nu conteaza cum o sa arat ci doar sa imi "aranjeze" dantura inapoi...
toata chestia e ca nu pot sa ma duc in tara momentan...dar sper sa gasesc un ortodent pe aici pe care sa-l inebunesc cu intrebarile mele...
ms mult mika...hjarta


....Thought I never fall in love again...but ur out a perfect gentleman... hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#424 2008-05-28 23:05:23

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nu ai pt ce...succes puss

Offline

 

#425 2008-05-29 12:34:18

curlly
New member
Inregistrat: 2008-05-28
Mesaje: 13

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

sunt la a doua-a zi de la extractie,sau operatie ce a fost,ca am si fire...ma clatesc cu ceva acolo?, s- a format asa un cheag....

Offline

 

#426 2008-05-29 12:43:25

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

lasa cheagul acolo..peste 7 zile de la extractie o sa iti scoata firele...te clatesti usor cu apa sau cel mult ceai de musetel la temp camerei

Offline

 

#427 2008-05-29 12:45:52

curlly
New member
Inregistrat: 2008-05-28
Mesaje: 13

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

maaa,si nu ma doare atunci?visslar
acum ma cam tine asa,nu mananc decat piure,ciorba cu paiul. mi- e o foame de mancare,de se mesteca:)))

Offline

 

#428 2008-05-29 16:09:46

freecriss_69
Full member
De la: dambovita
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 225

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am si eu o intrebare... daca am fost la privatizat si la 10 luni dupa ce mi'a pus o plomba aceasta a picat. are si ea o perioada de valabilitate? adica daca ma duc iar trebiue sa platesc? la mine e rau ca trebuie sa ma duc neaparat pentru ca e la un dinte din fata si se vede urat grater


shining from heaven...

Offline

 

#429 2008-05-29 18:19:05

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

curlly a scris:

maaa,si nu ma doare atunci?visslar
acum ma cam tine asa,nu mananc decat piure,ciorba cu paiul. mi- e o foame de mancare,de se mesteca:)))

ce sa doara? cand iti scoate firele nu wink

Offline

 

#430 2008-05-29 18:20:04

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

freecriss_69 a scris:

am si eu o intrebare... daca am fost la privatizat si la 10 luni dupa ce mi'a pus o plomba aceasta a picat. are si ea o perioada de valabilitate? adica daca ma duc iar trebiue sa platesc? la mine e rau ca trebuie sa ma duc neaparat pentru ca e la un dinte din fata si se vede urat grater

depinde de cabinet. e posibil sa trebuiasca sa o platesti

Offline

 

#431 2008-06-01 11:52:54

Happy4Life
New member
Inregistrat: 2008-05-23
Mesaje: 27

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna. Am si eu o problema. Acum cativa ani am avut la dintii din fata doua carii micute, bineinteles ca m`am dus sa le fac..dar mai rau am facut, pt ca nu mi s`a lucrat deloc bine, normal ar fi fost sa`mi curete si sa`mi pun plomba la fiecare dintre cei doi dinti, da` mie mi s`a pus una...la amandoi. Groaznic arata. M`am dus la alt stomatolog care auzisem ca era f bun ..mi`a curatat...si mi`a scos nervii la amandoi, din pacate. A fost si este bine, n`am avut probleme cu plomba, dar acum au inceput sa se ingalbeneasca si nu e deloc estetic. Nu se obeserva decat daca te uiti f atent si doar ce`mi stiu problema vad, dar totusi in fotografii iese diferenta. Oricum, ma simt destul de complexata. Vreau neaparat sa fac ceva, mai ales ca lucrez si ca fotomedel si e f important. Nu as vrea sa`i scot..cum auzisem...sa`mi pun altii. Mai auzisem ceva de coroana de portelan...sau albire interna. Imi puteti explica ce implica asta si daca e o solutie? Aa..si bineinteles..daca doare tongue Va multumesc anticipat smile


Mai exact la incisivul central si incisivul lateral.

Ultima oara a fost editat de Happy4Life (2008-06-01 12:04:15)

Offline

 

#432 2008-06-01 13:58:16

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Happy4Life a scris:

Buna. Am si eu o problema. Acum cativa ani am avut la dintii din fata doua carii micute, bineinteles ca m`am dus sa le fac..dar mai rau am facut, pt ca nu mi s`a lucrat deloc bine, normal ar fi fost sa`mi curete si sa`mi pun plomba la fiecare dintre cei doi dinti, da` mie mi s`a pus una...la amandoi. Groaznic arata. M`am dus la alt stomatolog care auzisem ca era f bun ..mi`a curatat...si mi`a scos nervii la amandoi, din pacate. A fost si este bine, n`am avut probleme cu plomba, dar acum au inceput sa se ingalbeneasca si nu e deloc estetic. Nu se obeserva decat daca te uiti f atent si doar ce`mi stiu problema vad, dar totusi in fotografii iese diferenta. Oricum, ma simt destul de complexata. Vreau neaparat sa fac ceva, mai ales ca lucrez si ca fotomedel si e f important. Nu as vrea sa`i scot..cum auzisem...sa`mi pun altii. Mai auzisem ceva de coroana de portelan...sau albire interna. Imi puteti explica ce implica asta si daca e o solutie? Aa..si bineinteles..daca doare tongue Va multumesc anticipat smile


Mai exact la incisivul central si incisivul lateral.

nu trebuie sa ii scoti...se slefuiesc si se imbraca in portelan si nu doar pt ca oricum nu au nerv ( din cauza asta si-au si modificat culoarea ). la slefuire s-ar putea sa doara putin cand intra sub gingie f putin, ca sa faca loc pt coronita. e o solutie f buna pt ca portelanul imita perfect dintele natural

Offline

 

#433 2008-06-01 20:11:36

girlish
Full member
Inregistrat: 2007-04-21
Mesaje: 889

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

eu mi-am facut o extractie dentara cam acum 2 luni. faza aiurea e ca dupa mi s-a format o punga de puroi la gingie. nu ma durea numai cand apasam pe ea. nici locul in care era maseaua nu ma durea. nu am fost la doctor ca s-a mai retras. acum nu se mai vede un punct alb dar daca imi pipai gingia simt o umflatura ca un cos si ma doare un pic...spune-mi si mie, asta-i puroi? mie asa-mi pare...dar nu inteleg cum ca doar mi-am scos maseaua si inainte nu aveam puroi la ea...


"Eu nu sunt altceva decât
o pată de sânge
care vorbeşte."
Nichita Stanescu

Offline

 

#434 2008-06-01 20:37:04

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Mika,spune-mi si mie te rog,tb sa imi pun o coroana la o masea(o sa imi puna si pivot la ea) dc ai putea sa imi zici din ce material sa fie,cea de portelan e mai rezistenta decat cealalta(nu sh ce material,asta costa cam 250 ron,iar cea de portelan vreo 450 ron),nu sh dc se merita.Maseaua e cam in spate,deci nu se vede aproape deloc si nu sh ce sa fac..Merci.


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#435 2008-06-01 20:46:46

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

girlish a scris:

eu mi-am facut o extractie dentara cam acum 2 luni. faza aiurea e ca dupa mi s-a format o punga de puroi la gingie. nu ma durea numai cand apasam pe ea. nici locul in care era maseaua nu ma durea. nu am fost la doctor ca s-a mai retras. acum nu se mai vede un punct alb dar daca imi pipai gingia simt o umflatura ca un cos si ma doare un pic...spune-mi si mie, asta-i puroi? mie asa-mi pare...dar nu inteleg cum ca doar mi-am scos maseaua si inainte nu aveam puroi la ea...

cam ciudat...nu stiu daca e puroi..ar trebui sa mergi la medic sa vada pt ca in mod normal nu ar avea de ce sa fie puroi...

Offline

 

#436 2008-06-01 20:49:18

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Reina a scris:

Mika,spune-mi si mie te rog,tb sa imi pun o coroana la o masea(o sa imi puna si pivot la ea) dc ai putea sa imi zici din ce material sa fie,cea de portelan e mai rezistenta decat cealalta(nu sh ce material,asta costa cam 250 ron,iar cea de portelan vreo 450 ron),nu sh dc se merita.Maseaua e cam in spate,deci nu se vede aproape deloc si nu sh ce sa fac..Merci.

sincer, eu la masele recomand metal..pt ca e cel mai rezistent si fiind ultimul sau penultimul dinte, nu se vede. daca nu vrei metal, ceea ce ar fi de inteles pt ca esti tanara, iti recomand portelanul, care chiar daca e mai scump, e mai rezistent. practic imita aproape perfect proprietatile smaltului natural. celalalt material, in tarile civilizate, se foloseste pt lucrari provizorii. nu este rezistent la diferentele de temperatura, isi schimba culoarea in timp, se poate fisura etc

Offline

 

#437 2008-06-01 20:53:23

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Am inteles.multumesc pt raspuns,asta vr sa stiu dc e mai rezistent portelanul decat celalat.metal nu vreau..


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.