homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-25


#457 2008-06-07 18:10:28

skumpi
Vizitator

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Alexa , nu a durut asa tare sus ? k si eu urmeaza sa`l scot pe cel de sus...ultimuuuu big_smile k ma mai incomodeaza din canmd in cand da f putzin.... si tot am auzit ca la cei d sus nu doare asa tare big_smile asa e ? big_smile

 



#458 2008-06-07 18:14:01

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Alexa27 a scris:

Buna, Mika! big_smile Azi mi-am mai scos un molar de minte, de data asta pe cel din stanga sus. Mi-e bine, nu ma mai doare, dar am o intrebare :f?rv?nad: : doctorul mi-a zis sa mananc multa inghetata, ca sa nu mi se umfle acolo. Si l-am intrebat daca e ok, pt ca inghetata are lapte... si mi-a zis ca laptele praf nu are nimic. Tu ce zici? Adica nu vreau sa-l acuz ca nu ar fi un doctor bun, dar as vrea sa aud si o alta parere big_smile

alexa, sincer de asta cu inghetata nu am auzit..dar daca el asa a zis...probabil are mai multa experienta decat mine big_smile

Offline

 

#459 2008-06-07 18:16:49

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

skumpi a scris:

Alexa , nu a durut asa tare sus ? k si eu urmeaza sa`l scot pe cel de sus...ultimuuuu big_smile k ma mai incomodeaza din canmd in cand da f putzin.... si tot am auzit ca la cei d sus nu doare asa tare big_smile asa e ? big_smile

da, skumpi, sus nu doare asa de tare ca jos...nu ai probleme cu deschiderea gurii dupa extractie..asta nu zic din carti ci din experienta proprie...mi-am scos si eu un molar de minte de sus si chiar nu a fost asa de rau tongue

Offline

 

#460 2008-06-07 19:15:07

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

skumpi a scris:

Alexa , nu a durut asa tare sus ? k si eu urmeaza sa`l scot pe cel de sus...ultimuuuu big_smile k ma mai incomodeaza din canmd in cand da f putzin.... si tot am auzit ca la cei d sus nu doare asa tare big_smile asa e ? big_smile

Vai, Skumpi, deci nu m-a durut deloc deloc big_smile Si a durat operatia cam 5 min asa, si doctorul facea baza de mine: Pai ma... mai trebuie sa vii si maine, ca e tare complicat... sa il lasam sa mai creasca.. nu putem sa intram acolo cu berbecul, si dupa ce m-a terminat de cusut mi-a pus maseluta in mana big_smile Adevarul este ca doare un pic cand iti face anestezia aia si in palatul osos sad dar dupa aia nu mai simti nimic big_smile

Mika, mersi oricum big_smile Eu am riscat si am papat cam jumate de tort de inghetata pt ca nu puteam sa ii rezist dumbom O sa-ti spun daca mi s-a infectat ceva acolo. Si inca o intrebare: de data asta mi-a scris pe reteta sa iau antibiotic doar 3 zile... :f?rbryllad: E greseala de scriere? Adica nu e cam putinel? Mersi inca o data big_smile


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

#461 2008-06-07 20:39:52

panseluta
Full member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 132

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Am patit-o azi... fff urat... mi s-a rupt un canin dimineata in felia de paine!!! Nici nu am simtit!!! Avea probleme, era plombat de 15 ani, anul trecut i-a scos nervul si l-a lasat asa (azi am aflat ca nu trebuia lasat canalul deschis) pentru ca ma durea cand batea in el... in timp nu m-a mai durut, am amanat si mersul la medic... etc...
Azi am facut o radiografie, la vreo 2 cabinete nu m-a primit nimeni, am gasit o dna dr. foarte draguta (la o recomandare), mi-a curatat bine pe canal (cu o pasta si cu o solutie), mi-a pus o plombita provizorie.. nu ma doare, dar se pare ca va dura refacerea!!! Sunt tare nefericita, se vede pentru ca e in fata! In cat timp o sa-mi poata puna stift (am inteles ca asta va fi) si apoi coronita? Nu m-am lamurit... daca merge bine si trece infectia de pe canal? Cat pot dura toate astea? Luni merg din nou pentru tratament... nici nu-mi mai vine sa ies din casa!

Ultima oara a fost editat de panseluta (2008-06-07 20:42:00)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#462 2008-06-07 21:07:56

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Alexa27 a scris:

skumpi a scris:

Alexa , nu a durut asa tare sus ? k si eu urmeaza sa`l scot pe cel de sus...ultimuuuu big_smile k ma mai incomodeaza din canmd in cand da f putzin.... si tot am auzit ca la cei d sus nu doare asa tare big_smile asa e ? big_smile

Vai, Skumpi, deci nu m-a durut deloc deloc big_smile Si a durat operatia cam 5 min asa, si doctorul facea baza de mine: Pai ma... mai trebuie sa vii si maine, ca e tare complicat... sa il lasam sa mai creasca.. nu putem sa intram acolo cu berbecul, si dupa ce m-a terminat de cusut mi-a pus maseluta in mana big_smile Adevarul este ca doare un pic cand iti face anestezia aia si in palatul osos sad dar dupa aia nu mai simti nimic big_smile

Mika, mersi oricum big_smile Eu am riscat si am papat cam jumate de tort de inghetata pt ca nu puteam sa ii rezist dumbom O sa-ti spun daca mi s-a infectat ceva acolo. Si inca o intrebare: de data asta mi-a scris pe reteta sa iau antibiotic doar 3 zile... :f?rbryllad: E greseala de scriere? Adica nu e cam putinel? Mersi inca o data big_smile

de obicei se ia 5 zile, dar probabil ca ti l-a dat "preventiv", sa nu faci ceva pe acolo si de-aia ti-a dat doar 3 zile. daca extractia a fost atat de simpla...si a durat atat de putin..nu ai ce sa patesti.
chiar sa imi zici cum a fost cu inghetata ca sunt curioasa tongue

Offline

 

#463 2008-06-07 21:10:43

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

panseluta a scris:

Am patit-o azi... fff urat... mi s-a rupt un canin dimineata in felia de paine!!! Nici nu am simtit!!! Avea probleme, era plombat de 15 ani, anul trecut i-a scos nervul si l-a lasat asa (azi am aflat ca nu trebuia lasat canalul deschis) pentru ca ma durea cand batea in el... in timp nu m-a mai durut, am amanat si mersul la medic... etc...
Azi am facut o radiografie, la vreo 2 cabinete nu m-a primit nimeni, am gasit o dna dr. foarte draguta (la o recomandare), mi-a curatat bine pe canal (cu o pasta si cu o solutie), mi-a pus o plombita provizorie.. nu ma doare, dar se pare ca va dura refacerea!!! Sunt tare nefericita, se vede pentru ca e in fata! In cat timp o sa-mi poata puna stift (am inteles ca asta va fi) si apoi coronita? Nu m-am lamurit... daca merge bine si trece infectia de pe canal? Cat pot dura toate astea? Luni merg din nou pentru tratament... nici nu-mi mai vine sa ies din casa!

l-ai lasat 1 an deschis??? in cazul asta, fii multumita ca merge tratat si nu trebuie extras smile
tratamentul o sa dureze ceva, tocmai din cauza ca a fost lasat atata timp, depinde de rwactivitatea ta...e mai bine sa ai rabdare si da aiba rabdare si medicul tau decat sa dea gres si sa trebuiasca extras. dar e de bine daca acum nu te doare nimic cu plombita aia provizorie...probabil ca saptamana vitoare o sa poate sa inceapa lucrarea...

Ultima oara a fost editat de mika (2008-06-07 21:11:09)

Offline

 

#464 2008-06-07 23:06:36

panseluta
Full member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 132

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Da, s-a mirat si dna dr. ca nu am facut vreun granuom la radacina! Doctorita la care am mers anul trecut mi l-a tinut cam 3 luni deschis si apoi am cam lasat-o eu balta cu stomatologia... deci ar fi sanse cam in max. 1 luna sa il am inapoi? M-a traumatizat psihic povestea asta!
Si cred ca e de bine ca nu ma doare, dna. dr. mi-a dat numarul ei de telefon si a insistat sa o sun daca ma doare sau se umfla! Deci se putea intampla! Deocamdata e ok! Multumesc de raspuns!

Ultima oara a fost editat de panseluta (2008-06-07 23:09:14)

Offline

 

#465 2008-06-08 09:48:32

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

pot chiar sa spun ca ai noroc ca nu te doare si ca nu te-ai umflat. daca merge asa de bine si in continuare, da, eu zic ca in max o luna o sa ai dintisor frumos la loc hjarta

Ultima oara a fost editat de mika (2008-06-08 09:48:46)

Offline

 

#466 2008-06-08 10:53:28

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Mika, de la inghetata nu am patit nimic smile adica nu mi s-a infectat acolo. Insa tot mi s-a umflat putin acolo sad am revenit la lookul meu de copil cu bomboane in gura. Sper sa treaca mai repede de data asta. Si mai vroiam sa te mai intreb ceva, ca mor de curiozitate big_smile De ce apare edemul acela dupa operatie... mai exact, ce se umfla pt ca eu am impresia ca obrazul este umflat si nu gingia. Si de ce se umfla? big_smile


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

#467 2008-06-08 13:25:53

panseluta
Full member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 132

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Multumesc Mika! Nu s-a umflat deloc si nu ma deranjeaza! Ma rog, nu ma doare ca de deranjat... senzatia e foarte aiurea! Ii"simt lipsa" foarte mult! Si la propriu si la figurat! Am sa vad de maine cand merg la serviciu... nu-mi mai vine nici sa deschid gura, sa mai rad... offff!

Offline

 

#468 2008-06-08 17:30:35

skumpi
Vizitator

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Alexa27 a scris:

Mika, de la inghetata nu am patit nimic smile adica nu mi s-a infectat acolo. Insa tot mi s-a umflat putin acolo sad am revenit la lookul meu de copil cu bomboane in gura. Sper sa treaca mai repede de data asta. Si mai vroiam sa te mai intreb ceva, ca mor de curiozitate big_smile De ce apare edemul acela dupa operatie... mai exact, ce se umfla pt ca eu am impresia ca obrazul este umflat si nu gingia. Si de ce se umfla? big_smile

doctoru meu...dak tzin eu bine minte zicea k e o reactie normala...d aparare :f?rv?nad:

 

#469 2008-06-08 17:32:11

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Asta am inteles eu ca e de aparare, dar sunt curioasa sa stiu ce anume se umfla si ce anume il determina sa se umfle? Taietura cu bisturiul? Faptul ca dintele nu e acolo?


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

#470 2008-06-08 17:32:18

skumpi
Vizitator

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

skumpi a scris:

Alexa , nu a durut asa tare sus ? k si eu urmeaza sa`l scot pe cel de sus...ultimuuuu big_smile k ma mai incomodeaza din canmd in cand da f putzin.... si tot am auzit ca la cei d sus nu doare asa tare big_smile asa e ? big_smile

da, skumpi, sus nu doare asa de tare ca jos...nu ai probleme cu deschiderea gurii dupa extractie..asta nu zic din carti ci din experienta proprie...mi-am scos si eu un molar de minte de sus si chiar nu a fost asa de rau tongue

wai ce bine...desi pe mine ma doare maxilaru tot tp cand deschid  gura sau cand pap...deci e clar k urmeaza` cea d sus...numa ma rog sa nu ma apuce ceva dureri in urmatoarele 3 saptamani...ca cu maxilaru suport roll

 

#471 2008-06-08 17:32:56

skumpi
Vizitator

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Alexa27 a scris:

Asta am inteles eu ca e de aparare, dar sunt curioasa sa stiu ce anume se umfla si ce anume il determina sa se umfle? Taietura cu bisturiul? Faptul ca dintele nu e acolo?

banuiesc ca taietura`... cum lucra acolo...taie...

 

#472 2008-06-10 06:59:19

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

se umfla din cauza traumatismului generat de extracia in sine si din cauza anesteziei

Offline

 

#473 2008-06-12 18:24:08

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Mika, spune-mi te rog daca pasta de dinti "Vademecum" e buna au ba.

Offline

 

#474 2008-06-12 18:27:43

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

e buna

Offline

 

#475 2008-06-12 18:29:39

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Thx! puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.