homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-28


#514 2008-06-16 22:18:33

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

Chocolate22 a scris:

si eu tot cu 10 ron am vazut tongue

scump doamna scump rotfl
pe bune...chiar sunt scumpe toate tampeniile astea cu care lucram box

offtopic eu am dat 10 ron pe o para de cauciuc yikes


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 



#515 2008-06-16 22:20:06

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Eh.. ce nu face tati meu ca fata lui sa aiba dinti frumosi hjarta Yeeeey big_smile abia astept sa ma duc maine.
offtopic Am fugit sa invat comedia, ca azi invatai decat doua opere.
Mersi mult inca o data, mika si choco rodnar


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

#516 2008-06-16 22:28:17

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cu palcere
spor la invatat
puss

Offline

 

#517 2008-06-16 23:45:53

Chocolate22
Insomniac member
De la: cer pana la pamant
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 9137

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

Chocolate22 a scris:

si eu tot cu 10 ron am vazut tongue

scump doamna scump rotfl
pe bune...chiar sunt scumpe toate tampeniile astea cu care lucram box

mie imi spui?
un garou din ala smecher era 50 de ron neutral
parca e facut din multe chestii rotfl are numa o bucata de plastic si un elastic colorat roll


Daca esti fata, citeste!!!
postez aici de bligdizeala ... sau ca sa ma bag in seama dumbom
copil botos sad cate stele verzi vezi atatia pupici iti trimit, daca nu le vezi spune si rezolvam prin 2 palme

Offline

 

#518 2008-06-17 00:38:59

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika ce pasta de dinti recomanzi? as vrea una care sa si albeasca un pic daca se poate si care sa imi fac dintii curati( adica sa ii simt eu asa cand dau cu limba) ?
de apa de gura ce parere ai? mi-e mi-a recomandat-o dr mea, dar nu o folosesc zilnic ca uit...aduce si ea beneficii?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#519 2008-06-17 13:37:06

panseluta
Full member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 132

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Mika, as mai avea si eu o interebare... am scris acum vreo 10 zile, despre caninul rupt!!! Acum fac tratament, a raspuns bine pana acum (in sensul ca nu ma doare si nu s-a umflat). Insa nu se poate curata pana in varful radacinii deoarece s-a cristalizat ceva pe canal. O sa-mi puna stiftul asa, fara rezectie deocamdata, pentru ca dintele sta cuminte si cand e inchis ermetic. Daca va fi ceva mai tarziu vom vedea.
Numai ca alaturi de canin a inceput sa-mi descopere niste dezastre pe sub plombe (la un premolar aveam numai un canal plombat si unul cu nerv!), o coronita avea maseaua cariata pe dedesubt... o sa fie nevoie de o lucrare de 3 sau 4 masele alaturi. Intrebarea este: Pot (si e mai bine) sa-mi pun caninul separat, pe stift, ceramic si alaturi lucrarea de 3-4 masele din metal- semiceramic (pe motiv de pret, la masele e prea scump ceramicul) si daca va fi o problema cu caninul sa il pot schimba doar pe el fara sa afecteze lucrarea? Si mai am o lucrare de 3 jos, o sa fie cam 24 mil toata distractia si vreau sa fac cum e mai bine!
Multumesc!

Offline

 

#520 2008-06-17 13:58:29

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ionela a scris:

mika ce pasta de dinti recomanzi? as vrea una care sa si albeasca un pic daca se poate si care sa imi fac dintii curati( adica sa ii simt eu asa cand dau cu limba) ?
de apa de gura ce parere ai? mi-e mi-a recomandat-o dr mea, dar nu o folosesc zilnic ca uit...aduce si ea beneficii?

ma citez big_smile ca sa nu mai scriu din nou... tongue :

mika a scris:

poti sa folosesti orice pasta de dinti "whitening" si sa mergi sa iti faci un periaj profesional. asta va aduce dintii la albul lor naturaL

mika a scris:

sa stii ca la mine se vedea cand foloseam...dar am observat o chestie: daca foloseam aceeasi pasta multa vreme ( adica se termina si imi luam la fel ), parca nu mai vedeam nici o diferenta. sau poate aia era culoarea naturala a dintilor mei, ca nu ii am prea albi sad mie cea mai buna mi s-au parut aquafresh ice whitening. daca e reclama, sterge tu te rog wink puss

cat despre apa de gura...e bine sa o folosesti macar 1 data pe zi, dar nu e nici un capat de tara daca mai uiti wink aduce beneficii...contine o gramada de substante bune pt gingii si improspateaza respiratia

Offline

 

#521 2008-06-17 14:01:13

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

panseluta a scris:

Mika, as mai avea si eu o interebare... am scris acum vreo 10 zile, despre caninul rupt!!! Acum fac tratament, a raspuns bine pana acum (in sensul ca nu ma doare si nu s-a umflat). Insa nu se poate curata pana in varful radacinii deoarece s-a cristalizat ceva pe canal. O sa-mi puna stiftul asa, fara rezectie deocamdata, pentru ca dintele sta cuminte si cand e inchis ermetic. Daca va fi ceva mai tarziu vom vedea.
Numai ca alaturi de canin a inceput sa-mi descopere niste dezastre pe sub plombe (la un premolar aveam numai un canal plombat si unul cu nerv!), o coronita avea maseaua cariata pe dedesubt... o sa fie nevoie de o lucrare de 3 sau 4 masele alaturi. Intrebarea este: Pot (si e mai bine) sa-mi pun caninul separat, pe stift, ceramic si alaturi lucrarea de 3-4 masele din metal- semiceramic (pe motiv de pret, la masele e prea scump ceramicul) si daca va fi o problema cu caninul sa il pot schimba doar pe el fara sa afecteze lucrarea? Si mai am o lucrare de 3 jos, o sa fie cam 24 mil toata distractia si vreau sa fac cum e mai bine!
Multumesc!

e bine sa pui si asa...pt ca daca iti faci toata lucrarea din portelan te costa o caruta de bani si in afara de asta eu chiar nu recomand portelan pe molari. mi se pare inutil sa dea pacientul atatia bani pt ca oricum acolo metalul nu se vede si e foarte rezistent, mai rezistent decar portelanul chiar...avand in vedere ca presiunile masticatorii sunt mari in zona molarilor. da, daca sunt probleme cu caninul, probabil o sa iti faca rezectie apicala...si nu afecteaza lucrarea decat in cazul in care rezectia nu reuseste si iti face extractie...dar la canin chiar nu cred sa nu reuseasca rezectia.

Offline

 

#522 2008-06-17 20:36:02

panseluta
Full member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 132

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Multumesc mult de raspuns Mika! Ma gandeam sa nu fie o idee fantezista! Lucrare metalo-semiceramica si-a facut sora mea si arata foarte bine maselutele, zici ca sunt a ei! Aici e 250 Ron coronita.
Multumesc inca o data si o seara placuta!

PS Am vazut un raspuns de-al tau cu cateva pagini in urma. Am intrebat si eu daca trebuie facut detartraj - nu am facut niciodata - si mi-a spus ca nu am tartru - doar o umbra, o sa-mi faca un periaj. Si eu am 34 de ani si ceva probleme cu dintii! Sa ma fi spalat eu asa "temeinic"? Sau unele persoane sunt predispuse si altele nu?

Ultima oara a fost editat de panseluta (2008-06-17 20:39:31)

Offline

 

#523 2008-06-18 09:22:12

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

la 34 de ani, daca nu ai facut niciodata detartraj, ar trebui sa ai ceva tartru pe acolo, dar daca medicul a zis ca doar o umbra si ca se ia la periaj, atunci asa trebuie sa fie wink
uita-te in oglinda, la dintii de jos din fata, pe fata lor dinspre limba si vezi daca au ceva galbui si tare pe ei...ala ar fi tartru...
eu de ex...mi-am facut f rar detartraj si acum am vazut dimineata ca am tartru doar intre incisivii centrali de jos, care sunt cam inghesuiti si din cauza asta cred ca s-a format doar acolo. ce nu-mi place sa merg la stomatolog rotfl rotfl pe bune... neutral

Ultima oara a fost editat de mika (2008-06-18 09:23:29)

Offline

 

#524 2008-06-18 12:03:38

panseluta
Full member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 132

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Multumesc Mika! Nu e nimic galben si tare in spatele dintilor!
Deci nu sunt eu singura careia nu ii place la stomatolog applause !!!
Sper sa imi faca cat mai repede lucrarile, f foarte neplacut ce simt acuma :smile(!
O zi frumoasa!

Ultima oara a fost editat de panseluta (2008-06-18 12:04:17)

Offline

 

#525 2008-06-18 18:17:52

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nuuuuuuu, nu esti singura wink
succes! puss

Offline

 

#526 2008-06-19 22:15:33

panseluta
Full member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 132

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Mika te mai deranjez cu o intrebare: ce inseamna amprenta pentru stift? Se ia de pe dinte (ma rog, ce a mai ramas din el) la suprafata sau din canal? Ca din canal sigur trebuie iar anestezie... incep sa urasc seringa aia!

Offline

 

#527 2008-06-20 16:03:07

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nu ma deranjezi, doar ca abia acum am vazut intrebarea ta...
se ia si din canal dar nu trebuie anestezie pt ca nu doare absolut deloc...nu mai exista nerv in canal. asa ca stai linistita. smile

Offline

 

#528 2008-06-20 16:35:57

panseluta
Full member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 132

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Multumesc frumos:)

Offline

 

#529 2008-06-20 17:57:33

GreenBubbles
Insomniac member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 8211

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika,ma ajuti si p mine cu ceva? stiu k doar din ce ti-as spune nu inlocuieste un consult...dar poate ma ajuti sad


i love my King!! the most beautiful leonberger ever hjarta

Offline

 

#530 2008-06-20 17:59:22

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

da bubbles...o sa incerc...ce ai patit?

Offline

 

#531 2008-06-20 18:02:56

GreenBubbles
Insomniac member
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 8211

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am o masea kre ma tot supara sad nu stiu de ce. e plombata permanent. uneori tot cade din plomba aia si dentista mea a spus k din cauza k mai pica din ea,cand pap p ea se misca restu plombei si de aia ma supara. dar si dupa ce ma plombeaza la loc ma doare dak mananc p ea...ea a zis k nervu e ok,dar tot ma doare...nici nu prea mai mananc p partea aia... k dak ma doare tre sa astept nush cat timp sa treaca,asta dak am rabdare k de obicei iau un anti inflamator.
dc doare? sad


i love my King!! the most beautiful leonberger ever hjarta

Offline

 

#532 2008-06-20 18:04:48

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ti-a dat sa faci o radiografie?
ori ai o reactie la varful radacinii...ori plombita e inalta...chiar daca tu nu simti, e suficient sa fie putin de tot inalta si sa te doara...
daca inchizi si deschizi gura, ca si cum ai musca, te doare?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.