homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-30


#552 2008-06-21 14:58:07

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

da smile bafta tomina...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#553 2008-06-21 15:04:14

florian
New member
Inregistrat: 2008-06-08
Mesaje: 9

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

sal. acum vreo 3 sapt cred mi-au aparut pe varful limbi niste puncte rosi, care dupa ce am intrebat aici ce sunt mi s-a rec sa clatesc gura cu ceai de musetel. am mai folosit si niste glicerina borax, in fine mi-au trecut, in 2 zile dupa ce am dat. acum am obseva ca mi-au reaparut si in stapele limbii am o pata rosiatica cu niste puncte mici rosi pe langa ea. acolo limba este cam alba, iar aseara, am dat cu o lingurita si am reusit sa curat acea albeata relativ usor. din e am citit pe net am vazut ceva legat de candidoza, dar la mine nu apar nici unul din resul simtomelor citite, nu ma ustura, nu am probleme cand inghita manac, etc, iar acea albeeata nu este si in cerul gurii, si nici nu am secreti in cavitatea bucala. pur si simplu este acolo. asa ca am inceput din nou cu glicerina si ceai, si parca vad ca incepe sa revina la normal limba. eu manac foarte mult prin oras, mai ales la fast-food, din lipsa de timp. nu stiu de ce tot am chestia aia pe limba, ori am ceva la stomac ori e legat de igiena denara. de curand am urmat un tratament cu antibiotice, de 1 sapt aprox , dar nu am exagerat cu ele le luam la 8-12 h, deci nu cred ca s-ar putea trage de acolo.ce imi rec si mie si daca mi-ati putea spune cum se numeste ce am eu ar fi super. am cautat azi toata la cabinete stomatologice de mi-a venit rau, toate fiind inchise iar pana luni mai este. macar asa poate aflu  ce este si ma duc sa-mi cumpar medicamentul din farmacie, nu stau sa evoluieze ``boala``.thx

Offline

 

#554 2008-06-21 15:16:49

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

merci cris smile


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#555 2008-06-21 15:20:07

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mykutza a scris:

cred k e buna k eu am cerut stamicin si mi-a dat nistatin..am luat cateva si parca s-a mai curatat limba..doar k tb luate intre mese si eu mananc mai tot timpul..si nu prea le0-am luat bine..
mika pe iuby il doare stomacul de la ele k are ob cu stomacul..sa le ia cu pansament?

da, cu pansament

Offline

 

#556 2008-06-21 15:21:23

Ank-Su-Namun
Sr. member
De la: Londra
Inregistrat: 2006-12-09
Mesaje: 1830

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

offtopic  mika..am vazut ca esti in londra,chiar asa? unde mai anume? profesezi pe la vreun cabinet de pe aici?


....Thought I never fall in love again...but ur out a perfect gentleman... hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#557 2008-06-21 15:21:35

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

florian a scris:

sal. acum vreo 3 sapt cred mi-au aparut pe varful limbi niste puncte rosi, care dupa ce am intrebat aici ce sunt mi s-a rec sa clatesc gura cu ceai de musetel. am mai folosit si niste glicerina borax, in fine mi-au trecut, in 2 zile dupa ce am dat. acum am obseva ca mi-au reaparut si in stapele limbii am o pata rosiatica cu niste puncte mici rosi pe langa ea. acolo limba este cam alba, iar aseara, am dat cu o lingurita si am reusit sa curat acea albeata relativ usor. din e am citit pe net am vazut ceva legat de candidoza, dar la mine nu apar nici unul din resul simtomelor citite, nu ma ustura, nu am probleme cand inghita manac, etc, iar acea albeeata nu este si in cerul gurii, si nici nu am secreti in cavitatea bucala. pur si simplu este acolo. asa ca am inceput din nou cu glicerina si ceai, si parca vad ca incepe sa revina la normal limba. eu manac foarte mult prin oras, mai ales la fast-food, din lipsa de timp. nu stiu de ce tot am chestia aia pe limba, ori am ceva la stomac ori e legat de igiena denara. de curand am urmat un tratament cu antibiotice, de 1 sapt aprox , dar nu am exagerat cu ele le luam la 8-12 h, deci nu cred ca s-ar putea trage de acolo.ce imi rec si mie si daca mi-ati putea spune cum se numeste ce am eu ar fi super. am cautat azi toata la cabinete stomatologice de mi-a venit rau, toate fiind inchise iar pana luni mai este. macar asa poate aflu  ce este si ma duc sa-mi cumpar medicamentul din farmacie, nu stau sa evoluieze ``boala``.thx

dupa cum ai descris-o e candidoza.

Offline

 

#558 2008-06-21 15:24:06

florian
New member
Inregistrat: 2008-06-08
Mesaje: 9

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

k, este o forma mai simpla sau inca nu a ajuns sa se dezvolte? raman la gicerina sau inerc si cu nistatin?

Offline

 

#559 2008-06-21 15:30:09

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

glicerina mi s-a parut apa de ploaie. cred ca nistatinul va avea efect.


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#560 2008-06-21 15:47:08

florian
New member
Inregistrat: 2008-06-08
Mesaje: 9

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

florian a scris:

sal. acum vreo 3 sapt cred mi-au aparut pe varful limbi niste puncte rosi, care dupa ce am intrebat aici ce sunt mi s-a rec sa clatesc gura cu ceai de musetel. am mai folosit si niste glicerina borax, in fine mi-au trecut, in 2 zile dupa ce am dat. acum am obseva ca mi-au reaparut si in stapele limbii am o pata rosiatica cu niste puncte mici rosi pe langa ea. acolo limba este cam alba, iar aseara, am dat cu o lingurita si am reusit sa curat acea albeata relativ usor. din e am citit pe net am vazut ceva legat de candidoza, dar la mine nu apar nici unul din resul simtomelor citite, nu ma ustura, nu am probleme cand inghita manac, etc, iar acea albeeata nu este si in cerul gurii, si nici nu am secreti in cavitatea bucala. pur si simplu este acolo. asa ca am inceput din nou cu glicerina si ceai, si parca vad ca incepe sa revina la normal limba. eu manac foarte mult prin oras, mai ales la fast-food, din lipsa de timp. nu stiu de ce tot am chestia aia pe limba, ori am ceva la stomac ori e legat de igiena denara. de curand am urmat un tratament cu antibiotice, de 1 sapt aprox , dar nu am exagerat cu ele le luam la 8-12 h, deci nu cred ca s-ar putea trage de acolo.ce imi rec si mie si daca mi-ati putea spune cum se numeste ce am eu ar fi super. am cautat azi toata la cabinete stomatologice de mi-a venit rau, toate fiind inchise iar pana luni mai este. macar asa poate aflu  ce este si ma duc sa-mi cumpar medicamentul din farmacie, nu stau sa evoluieze ``boala``.thx

dupa cum ai descris-o e candidoza.

k. dupa ce tst aici si mi-ai zis ca e candidoza cautai pe net desprea ea si am gasit ceva ca aceasta apare la sugari, batrani...si pers care au sitem imunitar scazut, si hiv.partea cu hiv ma sperie urat de tot. analizele de sanatate mi le-am facut acum cateva luni si mi-au iesit perfecte, mai ales leucocitele si limfocitele, asta din ce am citit pe net acum, ca  acestea sunt afectate in special.de sex neprotejat nici nu se pune problema, dar tot transirai cand am vazut la cine apare. sist meu imunitar nu este f putenic sa zic asa, imi este de ajuns sa stau in vand 1-2 minute ca sa incep sa stranut, dar asa am fost de mic. alte cauze mai normale de aparitie ai ei exista?Ce este drept ca in ultimul timp am cam neglijat igiena dentara. sunt cam speriat ,acum dau o fuga dupa nistatin, iar daca pana luni nu vad semne ca incepe sa dispara...offf...nici nu vreau sa ma gandesc. ha faza cu hiv-ul nu am avut nici macar 1 din simptome,insa numai simpla idee ma sperie urat de tot. acum 1 luna am luat niste antibiotice dar ptc ca am baut foare multe sucuri recisi m-a durut putin gatul, cu valul acela de caldurada. dar nu s-a pus problema de raceala puternica sau altele. acum astept sa-mi treaca, lucru care parca se observa cu glicerina aceea.

Ultima oara a fost editat de florian (2008-06-21 15:49:36)

Offline

 

#561 2008-06-21 15:48:14

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nu stiu unde ai gasit u da candida nu are tb cu hiv-ul..ala e un virus,candida e o ciuperca


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#562 2008-06-21 15:52:35

florian
New member
Inregistrat: 2008-06-08
Mesaje: 9

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mykutza a scris:

nu stiu unde ai gasit u da candida nu are tb cu hiv-ul..ala e un virus,candida e o ciuperca

pe net gasesti orice. azi nu am unde sa ma duc la un laborator particular pt control ca e sambata, iar in spital eu nu pun picioru, motive bune intemeiate. asta am gasit pe un site, si referiri pe mai multe " persoanele imunosupresate - HIV, diabet zaharat, cancer (pacientii cu HIV dezvolta frecvent candidoza bucala. De altfel, atunci cand nu se poate identifica o alta cauza se suspicioneaza ca pacientul este infectat cu HIV). ".....aici zice fregvent....la mine e prima data, insa e de ajuns ca sa ma sperie. doamne fereste.

Offline

 

#563 2008-06-21 16:05:00

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

heiiiiiiiiiiii...florinnnnn calm puss lasa hiv-ul.
candida este o ciuperca, asa cum a zis si mykutza. poate a aparut de la antibioticele pe care le=ai luat, poate prietena ta are / a avut si ai luat de la ea, poate de la ceva din alimentatie, dar cu siguranta asta nu inseamna ca trebuie sa te gandesti la hiv.
persoanele infectate cu hiv au un sistem imunitar extraordinar de scazut, motiv pt care fac tot felul de infectii, printre care si candidoza. dar candidoza in sine nu e semn de infectie cu hiv.
deci, relax, ia nistatin / glicerina daca iti e bine cu ea si mergi la stomatolog
puss

Ultima oara a fost editat de mika (2008-06-21 16:07:30)

Offline

 

#564 2008-06-21 16:05:00

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

sistemul imunitar scazut nu coreleaza neaparat cu hiv...pot fi si alte motive...cum ar fi un comportament alimentar deficitar, lipsa activitatii fizice, stres, etc...nu inteleg dc te gandesti automat la cel mai grav lucru...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#565 2008-06-21 16:05:47

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

offtopic cateodata internetul asta mai mult incurca decat ajuta box

sfat pt cine doreste: NU MAI CITIT PE NET TOT FELUL DE CHESTII CAND SUNTETI BOLNAVI, MAI BINE MERGETI LA MEDIC SI VA LAMURITI! ( nu am tipat, dar am vrut sa fie vizibil big_smile ) popa

Ultima oara a fost editat de mika (2008-06-21 16:07:00)

Offline

 

#566 2008-06-21 16:06:36

tomina
Hero member
De la: Cluj
Inregistrat: 2007-01-19
Mesaje: 3647

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

lasa prostiile si nu mai citi de toate pe net, ca de toate gasesti si nu rezolvi nimic daca incepi sa iti faci griji si te agiti. daca tu spui ca esti mai bine cu glicerina, atunci ramai la ea. pana luni nu ti se intampla nimic daca o iei si luni mergi la doctor smile si se rezolva.


iubesc+Camelia+Matei

Offline

 

#567 2008-06-21 16:08:01

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika..la cat timp dupa masa se ia nistatin?k eu mai toata ziua rontai kte ceva..si nu gasesc momentul potrivit sa le iau sad


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#568 2008-06-21 16:12:00

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mykutza a scris:

mika..la cat timp dupa masa se ia nistatin?k eu mai toata ziua rontai kte ceva..si nu gasesc momentul potrivit sa le iau sad

ideea e dupa ce il iei sa nu manaci 1 ora

Offline

 

#569 2008-06-21 16:15:36

florian
New member
Inregistrat: 2008-06-08
Mesaje: 9

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

offtopic cateodata internetul asta mai mult incurca decat ajuta box

sfat pt cine doreste: NU MAI CITIT PE NET TOT FELUL DE CHESTII CAND SUNTETI BOLNAVI, MAI BINE MERGETI LA MEDIC SI VA LAMURITI! ( nu am tipat, dar am vrut sa fie vizibil big_smile ) popa

asta asa este. nimeni nu vrea sa fie bolnav, nici macar 1 pic. luni ma duc sigur la medic, pana atunci sper sa-mi treaca complect, sau macar ceva ceva. this sucks. mai am totusi o intrebare, chestia asta se ia de la cineva prin contact oral, ca diseara am un chef si drink , insa nu doresc sa ma injure lumea apoi? daca se ia este posibil sa o fi luat eu tot asa prin drink ? scz pt atatea posturi dar pe alte forumuri nu raspunde nimeni. ms foarte mult pt info. sper sa revin cu niste vesti mai bune.

Ultima oara a fost editat de florian (2008-06-21 16:17:04)

Offline

 

#570 2008-06-21 16:16:41

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

da, se ia

Ultima oara a fost editat de mika (2008-06-21 16:17:03)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.