homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-31


#571 2008-06-23 10:06:00

florian
New member
Inregistrat: 2008-06-08
Mesaje: 9

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

sal. am inceput tratamentul cu nistatin si glicerina cu propolis. as zice ca merge. insa am observat altceva, si cred ca am descris gresit ce am eu pe limba. Pe varful limbii am tot acele pct de marimea unui varf de ac. dar in spatele limbii nu am o albeata asa cum am descris initial. am 2-3 pete rosiatice, ce sunt putin ingropate in limba, iar pe langa ele mai sunt cateva pete mici rosiatice, si din ce obs eu pare ca-mi lipseste albeata de pe limba in acele zone.in spate limba este putin mai alba,nu exagerat,insa spre varf culoare revine la normal. nu doresc sa fiu stresant cu atatea mess, dar dupa descrierea initiala mi s-a spus ca e candidoza si din ce am vazut eu pe net nu am nici 1 simptom legat de aceasta boala.  nimic din ce am pe limba nu ustora , doare sau secrete vreun lichid,alb sau de alta culoare.nu ma dor gingiile, am pofta de mancare, chiar destul de mare big_smile,  thx si sper ca azi dupa control sa revin cu niste vesti  bune

Offline

 



#572 2008-06-23 21:59:34

irisutza
New member
Inregistrat: 2008-04-12
Mesaje: 13

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mikaaa ms muult pt raspunsul postat! pai, problema e ca medicul meu mi-a zis sa ma duc la periaj profesional o data la trei luni si mie mi s-a parut totusi cam des...acum nu stiu daca are dreptate sau nu...si d-aia te-am intrebat!
pai eu sunt cam dependenta de guma de mestecat, chiar nu mai pot sa folosesc?? nuu?? grater grater adevarul e ca sunt si incisivii superiori cei cu problema...
si care ar fi tehnica detartrajului? eu i-am propus medicului meu , dar mi-a zis ca nu e nevoie...
puss

Offline

 

#573 2008-06-23 22:05:09

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

florian a scris:

sal. am inceput tratamentul cu nistatin si glicerina cu propolis. as zice ca merge. insa am observat altceva, si cred ca am descris gresit ce am eu pe limba. Pe varful limbii am tot acele pct de marimea unui varf de ac. dar in spatele limbii nu am o albeata asa cum am descris initial. am 2-3 pete rosiatice, ce sunt putin ingropate in limba, iar pe langa ele mai sunt cateva pete mici rosiatice, si din ce obs eu pare ca-mi lipseste albeata de pe limba in acele zone.in spate limba este putin mai alba,nu exagerat,insa spre varf culoare revine la normal. nu doresc sa fiu stresant cu atatea mess, dar dupa descrierea initiala mi s-a spus ca e candidoza si din ce am vazut eu pe net nu am nici 1 simptom legat de aceasta boala.  nimic din ce am pe limba nu ustora , doare sau secrete vreun lichid,alb sau de alta culoare.nu ma dor gingiile, am pofta de mancare, chiar destul de mare big_smile,  thx si sper ca azi dupa control sa revin cu niste vesti  bune

eu zic sa mergi la un medic sa vada exact ce si cum...ca asa...nu prea pot sa imi dau seama...parea candidoza dupa descrierea ta...

Offline

 

#574 2008-06-23 22:07:55

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

irisutza a scris:

mikaaa ms muult pt raspunsul postat! pai, problema e ca medicul meu mi-a zis sa ma duc la periaj profesional o data la trei luni si mie mi s-a parut totusi cam des...acum nu stiu daca are dreptate sau nu...si d-aia te-am intrebat!
pai eu sunt cam dependenta de guma de mestecat, chiar nu mai pot sa folosesc?? nuu?? grater grater adevarul e ca sunt si incisivii superiori cei cu problema...
si care ar fi tehnica detartrajului? eu i-am propus medicului meu , dar mi-a zis ca nu e nevoie...
puss

irisutza, daca ai plombite mai bine renunti la guma si iti iei bomboane mentolate.
detartrajul nu e mare chestie...se poate face manual sau cu ultrasunete. cel manual - se folosesc niste instrumente speciale cu care se indeparteaza prin "tragere" tartrul de pe dinte si se intra si sub gingie daca e nevoie. cel cu ultrasunete - exista un aparat care are o ansa mica; aceasta de "plimba" pe suprafata dintelui, acolo unde exista tartru, elimina un jet fin de apa si indeparteaza tartrul. acum, daca medicul a zis ca nu e nevoie, eu ce sa zic? big_smile ca medicul a vazut, eu nu wink oricum, un periaj nu strica niciodata

Offline

 

#575 2008-06-23 22:11:44

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika, dar detartrajul cu ultrasunete e dureros? cesafac se face cu anestezie?


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#576 2008-06-23 22:19:34

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nu e dureros deloc...cel manual poate fi putin dureros, depinde de cat tartru e, daca e si sub gingie sau nu...corect este sa se inceapa cu detartraj manual si sa se continue cu cel cu ultrasunete. dar daca e putin tartru, se face numai cu us.

Offline

 

#577 2008-06-23 22:28:53

florian
New member
Inregistrat: 2008-06-08
Mesaje: 9

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am sperat si eu la o vindecare miraculoasa peste noapte, dar mai tb sa dorm big_smile. oricum azi am fost la stomatolog si mi-a zis,nu sigur, dar ca pare a fi o candidosa facut in urma tratamentului cu antibiotice. raman pe nistatin cel putin o sapt, se pare. e naspha sa fi bolnav, dar sper sa scap cu bine si sa nu evoluieze. din ce vazui azi pare ca da inapoi. doamna doctor mai are timp sa o abserve cum se comporta la tratament pana imi termina lucrarea,mama lor de carii :f?rbannad:. I`ll be back cand scap de ea.

Ultima oara a fost editat de florian (2008-06-23 22:30:45)

Offline

 

#578 2008-06-23 22:39:54

titiluka
Full member
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 128

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

nu e dureros deloc...cel manual poate fi putin dureros, depinde de cat tartru e, daca e si sub gingie sau nu...corect este sa se inceapa cu detartraj manual si sa se continue cu cel cu ultrasunete. dar daca e putin tartru, se face numai cu us.

corect?.....hmmmm
eu stiam altfel....CORECT e sa se faca cele 2 metode combinate...adica se incepe cu detartrajul cu us, se curata depozitele de tartru supragingival si apoi se completeaza OBLIGATORIU cu detartrajul subgingival facut cu instrumentele de mana........
odata depus tartru supragingival, de cele mai multe ori exista si cel subgingival......asa stiu eu....


ps. scuze ca ma "bag" peste tine mika

Offline

 

#579 2008-06-24 10:47:55

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

buna mika, am fost si eu ieri la dentist...mi-a scos nervul la primul premolar si mi-a pus un stift si mi-a spus ca va trebui sa fac o coronita - pentru ca era foarte distrusa maseaua - atat la premolarul acesta, cat si la cel de alaturi care e in pericol de distrugere... e ok coronita din portelan, chiar daca e mai scumpa? adica si ca aspect si ca rezistenta...

mai am o intrebare si legata de albirea dintilor...am intrebat dentistul si mi-a zis ca la dintii mei nu e recomandat: structura e foarte slaba, am multi dinti plomabti sau cu nervul scos...si acolo nu ar prinde solutia de albire....oricum eu n-as vrea albiti cu solutie...insa macar un periaj as putea face? am inteles ca ar fi o varianta pentru cei cu dinti ca ai mei - fatetarea cu placute de portelen - insa costa f mult si sunt f sensibile....nu as vrea chiar pana acolo sa ajung...dar macar un periaj as putea face? tinand cont ca doar dintii din fata sus si jos ce mai sunt ok....maselele sunt toate plombate/scoase/nerv scos...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#580 2008-06-24 12:47:43

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nicolle_rox a scris:

buna mika, am fost si eu ieri la dentist...mi-a scos nervul la primul premolar si mi-a pus un stift si mi-a spus ca va trebui sa fac o coronita - pentru ca era foarte distrusa maseaua - atat la premolarul acesta, cat si la cel de alaturi care e in pericol de distrugere... e ok coronita din portelan, chiar daca e mai scumpa? adica si ca aspect si ca rezistenta...

mai am o intrebare si legata de albirea dintilor...am intrebat dentistul si mi-a zis ca la dintii mei nu e recomandat: structura e foarte slaba, am multi dinti plomabti sau cu nervul scos...si acolo nu ar prinde solutia de albire....oricum eu n-as vrea albiti cu solutie...insa macar un periaj as putea face? am inteles ca ar fi o varianta pentru cei cu dinti ca ai mei - fatetarea cu placute de portelen - insa costa f mult si sunt f sensibile....nu as vrea chiar pana acolo sa ajung...dar macar un periaj as putea face? tinand cont ca doar dintii din fata sus si jos ce mai sunt ok....maselele sunt toate plombate/scoase/nerv scos...

da, e ok din portelan; acesta are proprietati f asemanatoare smaltului dentar, ca aspect si ca rezistenta.

da, medicul tau are dreptate. periaj poti sa faci fara probleme. o sa iti aduca dintii la culoarea lor naturala.

Offline

 

#581 2008-06-24 13:10:46

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

titiluka a scris:

mika a scris:

nu e dureros deloc...cel manual poate fi putin dureros, depinde de cat tartru e, daca e si sub gingie sau nu...corect este sa se inceapa cu detartraj manual si sa se continue cu cel cu ultrasunete. dar daca e putin tartru, se face numai cu us.

corect?.....hmmmm
eu stiam altfel....CORECT e sa se faca cele 2 metode combinate...adica se incepe cu detartrajul cu us, se curata depozitele de tartru supragingival si apoi se completeaza OBLIGATORIU cu detartrajul subgingival facut cu instrumentele de mana........
odata depus tartru supragingival, de cele mai multe ori exista si cel subgingival......asa stiu eu....


ps. scuze ca ma "bag" peste tine mika

atata vreme cat ceea ce pui este corect, din punct de vedere teoretic si mai ales practic, nu ma supar ca te "bagi" peste mine.

deci: la un pacient care are depozite mari de tartru, se incepe cu DETARTRAJ MANUAL pt a indeparta aceste depozite supra- si subgingivale si apoi se continua cu DETARTRAJ CU ULTRASUNETE pt ce a mai ramas. detartrajul cu US nu poate sa indeparteze depozitele masive de tartru. la un pacient cu depozite fine de tartru, se poate face numai detartraj cu US. in ambele cazuri, detartrajul este urmat obligatoriu de pariaj profesional smile

Offline

 

#582 2008-06-24 13:40:20

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

multumesc frumos mika! puss

mmm....doare periajul?...ca la restul imi face anestezie, dar la asta nu cred lol


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#583 2008-06-24 14:04:36

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nicolle_rox a scris:

multumesc frumos mika! puss

mmm....doare periajul?...ca la restul imi face anestezie, dar la asta nu cred lol

cu placere puss

nu doare, gadila wink

vb serios! e o chestie ca o periuta de dinti, dar mica si rotunda, pe care se pune pasta de periaj si care se invarte

Ultima oara a fost editat de mika (2008-06-24 14:05:32)

Offline

 

#584 2008-06-24 14:20:55

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

multam fain puss deja is tare bucuroasa ca am fost ieri, aveam o carie tare urata chiar la un canin in fata (am avut o plomba, dar a cazut) si eram foarte complexata cand zambeam...nici nu m-am obisnuit, inca am reflexul de a zambi cu gura inchisa big_smile daca rezolv cu toate cariutele si ii si curat un pic...am sa fiu cea mai happy!!! (chiar daca cu banii astia imi cumparam o garderoba rotfl )


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#585 2008-06-24 14:24:36

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nicolle_rox a scris:

multam fain puss deja is tare bucuroasa ca am fost ieri, aveam o carie tare urata chiar la un canin in fata (am avut o plomba, dar a cazut) si eram foarte complexata cand zambeam...nici nu m-am obisnuit, inca am reflexul de a zambi cu gura inchisa big_smile daca rezolv cu toate cariutele si ii si curat un pic...am sa fiu cea mai happy!!! (chiar daca cu banii astia imi cumparam o garderoba rotfl )

tummenupp applause puss

Ultima oara a fost editat de mika (2008-06-24 14:24:51)

Offline

 

#586 2008-06-24 14:30:02

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

rodnar

din pacate, am dinti uratei, dar macar sa fie ingrijiti, ca nu am de gand sa-i pilesc si sa-i pun pe toti din portelan...eu nu (mai) am probleme cu mersul la dentist de cand am gasit pe cineva care imi face bine si mai ales fara sa doara (de la 7 ani merg pe la dentisti cu niste masele definitive cariate si m-am chinuit foarte mult - cred ca am ramas traumatizata)...de suportat, suport sa stau acolo cate ore trebuie, sa-mi faca orice, numai sa nu doara - am stat cu orele si cand durea, sunt cuminte, suport, nu sar de pe scaun, dar....e muuuuuuuuuuuuult mai bine daca nu doare big_smile si acum chestia era sa strang ceva banuti sa pot merge, ca la mine e investitie serioasa cu atatea probleme.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#587 2008-06-24 16:35:01

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika..ieri am fost la dentist pt o plomba la maseaua aia sparta..si i-am zis k imi sangereaza gingiile rau si s-a uitat mi-a zis k am pungi nuj de care..a curatat tartrul si mi-a dat cu o solutie cu "metro....ina." nu mai stiu cum..interact cu ac?
si mi-a dat sa iau ampicilina 5 zile..u ce zici?


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#588 2008-06-24 17:12:38

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mykutza a scris:

mika..ieri am fost la dentist pt o plomba la maseaua aia sparta..si i-am zis k imi sangereaza gingiile rau si s-a uitat mi-a zis k am pungi nuj de care..a curatat tartrul si mi-a dat cu o solutie cu "metro....ina." nu mai stiu cum..interact cu ac?
si mi-a dat sa iau ampicilina 5 zile..u ce zici?

soluita nu interactioneaza, dar ampicilina da wink
pungi parodontale a zis...

Offline

 

#589 2008-06-24 17:27:16

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

mykutza a scris:

mika..ieri am fost la dentist pt o plomba la maseaua aia sparta..si i-am zis k imi sangereaza gingiile rau si s-a uitat mi-a zis k am pungi nuj de care..a curatat tartrul si mi-a dat cu o solutie cu "metro....ina." nu mai stiu cum..interact cu ac?
si mi-a dat sa iau ampicilina 5 zile..u ce zici?

soluita nu interactioneaza, dar ampicilina da wink
pungi parodontale a zis...

lol stiam k d-alea tongue k am inceput de parodontopatie din pacte sad k am dintii s2anatosi..grater
stiu k ampicilina interactioneaza..da eram curioas de solutia aia si de anestezic..kre banuiesc ca e xilina...da nu am gasit k ampicilina ar fi pt gingivite..d-aia am intb dak e buna


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.