homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-32


#590 2008-06-24 17:33:35

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mykutza a scris:

mika a scris:

mykutza a scris:

mika..ieri am fost la dentist pt o plomba la maseaua aia sparta..si i-am zis k imi sangereaza gingiile rau si s-a uitat mi-a zis k am pungi nuj de care..a curatat tartrul si mi-a dat cu o solutie cu "metro....ina." nu mai stiu cum..interact cu ac?
si mi-a dat sa iau ampicilina 5 zile..u ce zici?

soluita nu interactioneaza, dar ampicilina da wink
pungi parodontale a zis...

lol stiam k d-alea tongue k am inceput de parodontopatie din pacte sad k am dintii s2anatosi..grater
stiu k ampicilina interactioneaza..da eram curioas de solutia aia si de anestezic..kre banuiesc ca e xilina...da nu am gasit k ampicilina ar fi pt gingivite..d-aia am intb dak e buna

aaa...scuza-ma...da, in tratamentul bolii parodontale se dau antibiotice si unii medici recomanda ampicilina. xilina nu interactioneaza cu ac si nici celelalte anestezice si solutii folosite in cabinetul de medicina dentara.

Offline

 



#591 2008-06-24 17:34:14

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

k..ms mult puss


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#592 2008-06-24 18:32:13

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cu placere puss

Offline

 

#593 2008-06-25 09:38:31

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika...la cabinetul unde merg eu este aparat de facut radiografii...si mie in 2 zile mi-a facut deja 3...ca sa-mi scoata ca lumea un nerv...si pentru ca ma durea o masea, dar nu stia de unde si la radiografie a gasit carie sub plomba.. neutral intrebarea mea e: nu sunt periculoase atatea radiografii? bine, stiu ca pe corp imi pune vesta de plumb...dar capul ramane descoperit...si stiiu ca efectele unei radiografii trec in cativa ani sad


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#594 2008-06-25 09:56:54

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

astea stomatologice nu sunt atat de periculoase ca celelalte, stai linistita, nu patesti nimic smile
aparatele noi de radiologie dentara nu mai necesita nici macar acele camere speciale izolate, care erau obligatorii inainte pt ca sunt mai performante si folosesc o cant mai mica de radiatii

Offline

 

 Publicitate


loading...

#595 2008-06-25 10:20:46

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika vreau sa te intreb si eu ceva pt k am vazut k le ai raspuns la toti..
am 18 ani sh am dintele din fata sh o masea din portelan...adica am coronita si pivoti d'aia..
maseaua a fost plombata prost si dintele l am spart knd eram mica...i a scos o dentista mai veche nervu sh treptat-treptat ajunsese gri...asa k de un an am unu nou sh alb..
ma rog..dintii mei per total arata binisor..nu mai am carii, vin in linie dar sunt in fata-nu se unesc niciodata cu aia de jos;am purtat vreo 3 aparate da degeaba-
asa...io vreau sa intreb cam cat ar putea sa ma tina dintele...sunt stresata sa nu ma lovesc la el..
ms frumos
a...si imi trosnesc oasele alea..maxilarul inferior cred......c as putea sa fac?


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#596 2008-06-25 10:53:51

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

astea stomatologice nu sunt atat de periculoase ca celelalte, stai linistita, nu patesti nimic smile
aparatele noi de radiologie dentara nu mai necesita nici macar acele camere speciale izolate, care erau obligatorii inainte pt ca sunt mai performante si folosesc o cant mai mica de radiatii

mersi mult de raspuns....bine, aici aparatul e pus in biroul dentistului cum ar veni, si pe usa scrie "atentie, pericol de radiatii"etc...dar e normal cred la urma urmei...
puss mika

e bine tare totusi cu aparatele astea...nu te chinuie mai mult decat trebuie


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#597 2008-06-25 19:58:02

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

carmen_21 a scris:

mika vreau sa te intreb si eu ceva pt k am vazut k le ai raspuns la toti..
am 18 ani sh am dintele din fata sh o masea din portelan...adica am coronita si pivoti d'aia..
maseaua a fost plombata prost si dintele l am spart knd eram mica...i a scos o dentista mai veche nervu sh treptat-treptat ajunsese gri...asa k de un an am unu nou sh alb..
ma rog..dintii mei per total arata binisor..nu mai am carii, vin in linie dar sunt in fata-nu se unesc niciodata cu aia de jos;am purtat vreo 3 aparate da degeaba-
asa...io vreau sa intreb cam cat ar putea sa ma tina dintele...sunt stresata sa nu ma lovesc la el..
ms frumos
a...si imi trosnesc oasele alea..maxilarul inferior cred......c as putea sa fac?

te poate tine cativa ani buni, acum depinde si cat de mult a putut sa intre pe canal ( cat de lung a putut sa faca pivotul ). este un dinte fara nerv, asa ca e casabil ( radacina ), dar daca ai grija de el o sa tina. - sa nu musti pe el in primul rand, tai totul nu musti.

Offline

 

#598 2008-06-25 19:58:39

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nicolle_rox a scris:

mika a scris:

astea stomatologice nu sunt atat de periculoase ca celelalte, stai linistita, nu patesti nimic smile
aparatele noi de radiologie dentara nu mai necesita nici macar acele camere speciale izolate, care erau obligatorii inainte pt ca sunt mai performante si folosesc o cant mai mica de radiatii

mersi mult de raspuns....bine, aici aparatul e pus in biroul dentistului cum ar veni, si pe usa scrie "atentie, pericol de radiatii"etc...dar e normal cred la urma urmei...
puss mika

e bine tare totusi cu aparatele astea...nu te chinuie mai mult decat trebuie

da, aparatele de radiologie sunt f utile in cabinet. te scutesc de o gramada de probleme...si pe pacient de drumuri in plus

Offline

 

#599 2008-06-25 20:41:38

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

puss mersi
mie dentista mi a zis sa mananc pe el roll ...adica astea, paine, cornuri..fructe nu f tari...k n are nimic...adica sa musc k oricum nu mananc io pe dintii din fata


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#600 2008-06-25 20:46:04

iony
Sr. member
De la: stres
Inregistrat: 2007-09-11
Mesaje: 1773

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

de la maseaua de minte poate sa ma doara toata partea? adik mi-a mai iesit una si nu m-a durut foarte tare, dar acum ma roare foarte tare, de la ureche pana la dintii din fata. am senzatia k si limba ma doare. nush dak e de la ea, sau e de la alta de langa.

Offline

 

#601 2008-06-25 21:09:26

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

poate fi de la ea...sau poate fi si altceva (te a tras curentul spre ex)


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#602 2008-06-25 21:12:05

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

asa cum zice crys
trebuie sa mergi la medic sa vada daca ai ceva la o alta masea

Offline

 

#603 2008-06-25 21:45:30

iony
Sr. member
De la: stres
Inregistrat: 2007-09-11
Mesaje: 1773

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

o sa merg, dar acum nu am timp, k sunt cu bacul. am luat aulin pliculete pana acum si agocalmin

Offline

 

#604 2008-06-25 21:46:27

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nu le combina...si nu abuza de aulin pt ca f toxic

Offline

 

#605 2008-06-25 22:00:46

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika, mai am si eu o intrebare....am in partea de sus o masea de minte care...e distrusa in mare parte...cam 50-60%..ce e mai bine: sa o scot sau sa imi scoata nervul si sa o reconstruiasca (avantaj pentru ca "pica" pe maseaua de jos si ajuta la masticatie) - insa asta e mai greu si nici eu nu-s sigura daca am rabdare si putere sa ma bag la reconstruit...a ramasa pe maine ca o scot....pe de alta parte "tin" la ce e al meu si stiu ca ce  e de la natura e mai bun... sad


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#606 2008-06-25 22:07:55

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nicolle_rox a scris:

mika, mai am si eu o intrebare....am in partea de sus o masea de minte care...e distrusa in mare parte...cam 50-60%..ce e mai bine: sa o scot sau sa imi scoata nervul si sa o reconstruiasca (avantaj pentru ca "pica" pe maseaua de jos si ajuta la masticatie) - insa asta e mai greu si nici eu nu-s sigura daca am rabdare si putere sa ma bag la reconstruit...a ramasa pe maine ca o scot....pe de alta parte "tin" la ce e al meu si stiu ca ce  e de la natura e mai bun... sad

daca e masea de minte, eu zic sa o scoti. de cele mai multe ori, tratamentul pe canal la maselele de minte esueaza pt ca au fie radacini curbe fie diferite anomalii si nu se poate intra pe canal cat trebuie. medicul ce a zis? se poate trata?

Offline

 

#607 2008-06-25 22:20:23

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

nicolle_rox a scris:

mika, mai am si eu o intrebare....am in partea de sus o masea de minte care...e distrusa in mare parte...cam 50-60%..ce e mai bine: sa o scot sau sa imi scoata nervul si sa o reconstruiasca (avantaj pentru ca "pica" pe maseaua de jos si ajuta la masticatie) - insa asta e mai greu si nici eu nu-s sigura daca am rabdare si putere sa ma bag la reconstruit...a ramasa pe maine ca o scot....pe de alta parte "tin" la ce e al meu si stiu ca ce  e de la natura e mai bun... sad

daca e masea de minte, eu zic sa o scoti. de cele mai multe ori, tratamentul pe canal la maselele de minte esueaza pt ca au fie radacini curbe fie diferite anomalii si nu se poate intra pe canal cat trebuie. medicul ce a zis? se poate trata?

da, ea a zis ca s-ar putea trata...adica ar incerca mai mult pentru ca ma ajuta la mestecat impreuna cu cea de jos...dar ca ar fi foarte greu....si pana la urma a zis ca o scoatem...de asta intrebam daca merita chinul sa o refac...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#608 2008-06-25 23:24:10

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

daca ea a zis ca se poate trata, poti sa incerci. si daca nu merge, o scoate. dar trebuie sa ai rabdare si sa stii ca exista riscul ca tratamentul sa nu mearga.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.