homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-36


#666 2008-07-01 00:58:26

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

se poate pune si fara sa scoata nervul, dar daca o sa te doara in continuare trebuie scos nervul. unii medici incearca mai intai sa puna asa, fara sa scoata nervul pt ca un dinte cu nerv e mai rezistent decat unul fara. uneori merge, alteori nu merge.

Offline

 



#667 2008-07-01 09:04:41

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mersi tare mult mika! m-am chinuit destul de tare ieri, pentru ca mi-a pilit 3 masele, a ajuns cu frezele alea si pana la gingie....cu tot cu anestezie si tot a durut sad
inca o intrebare: exista riscul sa se desprinda aceste masele provizorii? mie mi-e cam frica sa insist pe ele, asa ca mananc mai in dintii din fata....dr mi-a zis ca ar trebui sa ma tina cateva zile, iar pe joi vineri ma duc sa-mi ia proba pentru scheletul metalic si atunci mi le prinde iar...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#668 2008-07-01 09:24:54

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

a trebuit sa intre sub gingie, ca sa stea bine lucrarea
da, se poate intampla sa ti se desprinsa lucrarea provizorie, incearca sa papi pe partea cealalta. apropo, ai avut noroc, multi medici nu mai pun lucrarea provizorie si lasa pacientul asa cu dintii slefuiti pana e gata lucrarea. si dintii aia slefuiti, daca au nerv, dor neutral

Offline

 

#669 2008-07-01 09:36:21

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

a trebuit sa intre sub gingie, ca sa stea bine lucrarea
da, se poate intampla sa ti se desprinsa lucrarea provizorie, incearca sa papi pe partea cealalta. apropo, ai avut noroc, multi medici nu mai pun lucrarea provizorie si lasa pacientul asa cu dintii slefuiti pana e gata lucrarea. si dintii aia slefuiti, daca au nerv, dor neutral

multumesc mult mika puss! din pacate, am doua masele pe o parte si una pe cealalta....deci...ori pap in dinti, ori ma bag la cura de slabire rotfl acum nu mai am o jena decat la gingii...una din masele ma durea ieri la atingere si la rece, acum cu maseluta provizorie peste nu mai doare....mda, ar fi fost aiurea sa raman doar cu dintii slefuiti in gura....chiar daca ma simt aiurea cu provizoriile, nu ma simt in largul meu...
culoarea pentru masele a ales-o A3....pentru ca asta e culoarea mea naturala, mi-a spus ca asta e culoarea dentinei la mine...si nu recomanda deloc albirea caci mi-ar distruge foarte tare smaltul... sad chiar n-am si eu o sansa sa am dinti mai albi?
scuze pentru atatea intrebari...intr-o saptamana mi-am facut de toate: plombite, scos nervi, extractii, slefuit dinti...sunt cam varza...sper sa termine odata...imi mai raman dupa cateva cariute mici si vreo 2 coronite...da inca nu-s urgente...le mai las cateva luni ca dup-aia intru in colaps financiar rotfl


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#670 2008-07-01 09:56:03

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

sunt de acord cu ea / el cu albirea...chiar distruge smaltul wink
mai bine iti faci cate un periaj profesional o data la 6 luni sau la 4 luni daca vrei neaparat si nu o sa i dintii ca ai unei actrite de la hollywood ( multi actori au oricum dintii imbracati in portelan si de-aia par asa frumosi big_smile ), dar o sa ii ai sanatosi wink
imi place doctorita ta / doctorul tau tongue

Ultima oara a fost editat de mika (2008-07-01 09:56:50)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#671 2008-07-01 11:30:35

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

e o doctorita....tanara ca si tine... tongue (are in jur de 29-30 de ani), nu stiu cati ani ai tu, dar cred ca tot pe-acolo.... e si tare frumusica....eu merg la ea de cand abia terminase facultatea si mi-a placut cum lucreaza, n-am avut probleme cu nimic din ce mi-a facut ea, mi-a facut mereu anestezie....fata de muuuulti alti doctori la care am fost si spuneau "lasa, rabda, ca nu doare mult" sau tipau ca de ce te zvarcolesti de durere....ma rog neutral mie sincer nu mi-a fost frica de mersul la dentist.....ci de dentisti....de cum lucreaza si se comporta....eu acum merg fara frica....doar ca m-am cam saturat, de o saptamana merg apropae zilnic si stau o ora- doua acolo....e obositor...si pentru mine, si pentru ea...dar mai avem un pic smile


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#672 2008-07-01 11:47:50

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nicolle unde mergi tu,la ce medic si in ce zona? si ce preturi are?

Offline

 

#673 2008-07-01 12:14:24

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ionela a scris:

nicolle unde mergi tu,la ce medic si in ce zona? si ce preturi are?

cabinetul e pe langa starea civila (daca o sa te intereseze, iti dau nr de tel), in centru....preturile...nu stiu daca sunt mari sau mici, nu am cu ce comapara...o coronita de portelan ma costa 350 lei (dar cred ca asa e peste tot)...in rest, o plomba simpla nu stiu cat e, al mine mai toate au fost cu probleme, am platit si 70 lei pe una...pe extractie am dat 30 de ron...acum nu stiu, depinde de fiecare.... pentru mine e mult ca am probleme multe si daca adun la un loc....ma costa de ma rupe (in special coronitele, care mi-ar trebui sa-mi pun vreo 6, insa am sa le pun in timp pe toate)... pentru cine are cateva cariute, merita, caci cabinetul e modern, dotat cu de toate, ea lucreaza finut si ingrijit....Pentru mine merita sa fac o investitie ca asta pentru ca am materialul dentar foarte prost - mostenire - si trebuie mereu sa am grija...


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#674 2008-07-01 12:24:24

anka9mai
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 2778

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cunosc si eu un cabinet super modern si ultra dotat pe partea dreapta de gara internatzionala in apropiere de Souflaki ...pretzurile sunt chiar bune iar medicii tare dragutzi si la orice ora pusi pe treaba....

Ultima oara a fost editat de anka9mai (2008-07-01 12:24:49)


pc  pc

Offline

 

#675 2008-07-01 12:40:34

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cam ce preturi au acolo, anka?


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#676 2008-07-01 13:19:31

anka9mai
Hero member
De la: Iasi
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 2778

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

tratament pt o carie pana in 50 ron iar extractzii 30 ron
acum depinde de ce are fiecare.... estetics`dent se numeste cabinetul ...daca ai drum pe acolo poti intra si pune intrebari...


pc  pc

Offline

 

#677 2008-07-01 15:48:19

Inapinguina
New member
Inregistrat: 2007-08-10
Mesaje: 60

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Am o problema URIASA! Azi noapte m-a durut foarte tare o masea. astazi de dimineata m-am dus la o doamna dr. recomandata de o colega. Nu mi s-a parut foarte ok doctorita, insa ajunsesem acolo si de durere... nu am mai plecat! Mi-a zis ca am puroi, e adevarat ca ma umflasem un pic, si mi-a drenat canalul, si mi-a dat sa iau klabax. toate bune si frumoase, am ajuns acasa, si m-am culcat un pic ptr ca nu dormisem toata noaptea de durere! problema e ca dupa 2 ore de somn m-am trezit cu fata foarte foarte umflata!  Asa e normal pana isi face antibioticul efectul? sau doamna dr. a facut ceva gresit?ar trebui sa astept pana maine sa vad daca da inapoi sau sa dau fuga la spital?  mi-e teama sa nu mi se umfle si mai rau sa dau in cine stie ce complicatii..... grater  sunt disperata.....

Offline

 

#678 2008-07-01 18:05:07

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ar fi bine sa mergi la spital...probabil ca nu a deschis toate canalele...banuiesc ca dintele ti l-a lasat deschis, nu?

Offline

 

#679 2008-07-01 19:10:12

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

anka9mai a scris:

tratament pt o carie pana in 50 ron iar extractzii 30 ron
acum depinde de ce are fiecare.... estetics`dent se numeste cabinetul ...daca ai drum pe acolo poti intra si pune intrebari...

ce preturi mici,eu am dat pe o plomba 100 ron iar pe o coronita de portelan 500 ron fara pivot care mai era si ala 100 ron +tratamentul sad sad Si problema nu ar fi asta dc as avea putin de lucrat dar imi tb sa fac mai multe...chiar ma enerveaza ca nu am si eu masele rezistente,seman cu maica-mea ,chiar se mosteneste asta  sad sad  :f?rbannad: :f?rbannad:

Ultima oara a fost editat de Reina (2008-07-01 19:11:00)


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#680 2008-07-01 19:55:44

Inapinguina
New member
Inregistrat: 2007-08-10
Mesaje: 60

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

dintele e varza...
e numai radacina.... am fost la spital, dar nu mi-a facut nimic! au zis ca e normal si ca tre sa astept sa isi faca antibioticul efectul. pana atunci fatza mea se tot umfla.... mi-e cam teama. sper sa nu ma trezescmaine si mai rau....! pana una alta o sa imi pun o compresa rece poate mai da inapoi. merci!

Offline

 

#681 2008-07-01 20:03:00

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ia cuburi de gheata, pune-le intr-un prosopel si pune pe fata in locul unde e umflat. daca te si doare ia ceva, ce iei tu de obicei pt dureri...
daca dintele e de sus, s-ar putea sa te umfli si sub ochi, nu te speria, asa poate fi evolutia...de la antibiotice o sa cedeze

Ultima oara a fost editat de mika (2008-07-01 20:04:18)

Offline

 

#682 2008-07-01 20:15:25

Inapinguina
New member
Inregistrat: 2007-08-10
Mesaje: 60

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

da. mi-a dat ketonal... chiar si-a facut efectul, dar tre sa iau numai 2 pe zi. acum ma doare de mor, dar trebuie sa mananc mai intai, ca nu am mancat nimic toata ziua..... a inca ceva. la 11 trebuie sa iau anticonceptionalul. il iau, nu? ma gandesc sa nu ma faca varza atatea pastile la stomac si ficat!

Offline

 

#683 2008-07-01 20:34:20

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ia-l bineinteles. dar daca iei antibiotic, protejeaza-te suplim3ntar pana termini antibioticele + inca 7 zile. da, ketonal numai 2 /zi.

Offline

 

#684 2008-07-01 20:35:46

Inapinguina
New member
Inregistrat: 2007-08-10
Mesaje: 60

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

merci mult ptr sfaturi! chiar e nasol sa fii singura in casa si sa te doara toate cele si sa nu iti zica nimeni o vorba..... multumesc inca o data!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.