homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-44


#818 2008-07-22 10:32:19

roxicutza
Full member
Inregistrat: 2007-08-13
Mesaje: 292

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nu stiu daca am postat bine aici, dar mika poate ma ajuti cu un raspuns. e vorba de o stomatita aftoasa, pe care sincer nu stiu de unde am facut-o ..se manifesta de azi de dimineata..am dat cu glicerina si cu tinctura de propolis...ce altceva as putea face? banuiesc ca nu se transmite...cel putin asa am citit p net. acasa mai am tantum verde solutie? as putea da fac gargara cu ea?ajuta oare?
multumesc frumos

Offline

 



#819 2008-07-22 17:26:42

adryana grygo
Full member
De la: Ardeal...univers fatal
Inregistrat: 2008-07-18
Mesaje: 382

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am revenit,mika...am fost la dentist azi...nu l-am lasat pe dl dr sa mi-o scoata...numai gandul ma lesina...mi-a spus ca voi veni tot eu sa-l caut...asta e...am sa ma duc la alt medic,poate mi-o trateaza...ce spui?sa iau in continuare antibioticul prescris(cefalexin)...vreau sa-ti spun ca am desciperit ca ma doare o masea de jos care a fost plombata,nicidecum maseaua de care spunea medicul ca trebe scoasa...


Cea mai mare intelepciune nu sta in a nu cadea niciodata, ci in a te putea ridica de fiecare data cand ai cazut...

Offline

 

#820 2008-07-22 23:06:58

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

roxicutza a scris:

nu stiu daca am postat bine aici, dar mika poate ma ajuti cu un raspuns. e vorba de o stomatita aftoasa, pe care sincer nu stiu de unde am facut-o ..se manifesta de azi de dimineata..am dat cu glicerina si cu tinctura de propolis...ce altceva as putea face? banuiesc ca nu se transmite...cel putin asa am citit p net. acasa mai am tantum verde solutie? as putea da fac gargara cu ea?ajuta oare?
multumesc frumos

nu se transmite
poti sa faci gargaram dar aftele dispar de la sine dupa cateva zile. evita produsele lactate si condimentate

Offline

 

#821 2008-07-22 23:07:51

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

adryana grygo a scris:

am revenit,mika...am fost la dentist azi...nu l-am lasat pe dl dr sa mi-o scoata...numai gandul ma lesina...mi-a spus ca voi veni tot eu sa-l caut...asta e...am sa ma duc la alt medic,poate mi-o trateaza...ce spui?sa iau in continuare antibioticul prescris(cefalexin)...vreau sa-ti spun ca am desciperit ca ma doare o masea de jos care a fost plombata,nicidecum maseaua de care spunea medicul ca trebe scoasa...

termina antibioticul si daca vrei mergi la alt medic, normal

Offline

 

#822 2008-07-23 09:52:52

roxicutza
Full member
Inregistrat: 2007-08-13
Mesaje: 292

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

sarumana mult pt raspuns:) nu stiu ce m-am speriat asa tare..pt ca nu am mai avut pana acum ..sper sa treaca smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#823 2008-07-23 12:48:57

itar
Membru
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 2

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna tuturor

Acum doua saptamani mi-am spart o masea in timp ce mestecam un covrig. Asa ca am ajuns la stomatolog care mi-a extras  coltul care se misca. Maseaua insa a fost salvata. Acum trebuie sa imi puna o coronita si am "tema" de gandire daca vreau o coronita metalica sau una din zirconiu care este f scumpa. Din cate am inteles eu crea din zirconiu se apropie mai mult de aspectul natural al dintilor iar cea metalica se poate innegri in timp.

Mika

daca imi pun o coronita metalica risc sa ajung ca maseaua mea sa se inchida la culoare in timp si sa se vada f urat?
care din cele doua e mai buna?


Merci

Offline

 

#824 2008-07-23 13:17:09

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

itar a scris:

Buna tuturor

Acum doua saptamani mi-am spart o masea in timp ce mestecam un covrig. Asa ca am ajuns la stomatolog care mi-a extras  coltul care se misca. Maseaua insa a fost salvata. Acum trebuie sa imi puna o coronita si am "tema" de gandire daca vreau o coronita metalica sau una din zirconiu care este f scumpa. Din cate am inteles eu crea din zirconiu se apropie mai mult de aspectul natural al dintilor iar cea metalica se poate innegri in timp.

Mika

daca imi pun o coronita metalica risc sa ajung ca maseaua mea sa se inchida la culoare in timp si sa se vada f urat?
care din cele doua e mai buna?


Merci

eu nu am lucrat zirconiu, deci nu stiu sa iti zic despre el
pot sa iti spun despre coronitele metalice din aliaj de crom-nichel ca sunt rezistente si ca sunt recomandate in zonele laterale unde presiunile masticatorii sunt crescute. nu se vede urat...culoarea lor e argintie si daca se modifica, asta se intampla in decursul anilor.
chiar acum am o pacienta care are o astfel de lucrare facuta acum 4-5 ani, nemodificata de culoare.

Offline

 

#825 2008-07-23 13:22:19

Inapinguina
New member
Inregistrat: 2007-08-10
Mesaje: 60

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

eu am avut o coronita metalica, m-a tinut  8 ani si nu mi s-a modificat culoarea dintelui, decat dupa ce a cazut si nu m-am mai dus sa imi puna la loc ceva, si acum am pierdut bunatate de masea! Asa ca .... crom, zirconiu..... repede sa fie wink

Offline

 

#826 2008-07-23 13:24:11

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

roxicutza a scris:

sarumana mult pt raspuns:) nu stiu ce m-am speriat asa tare..pt ca nu am mai avut pana acum ..sper sa treaca smile

cu placere

Offline

 

#827 2008-07-23 15:03:59

Inapinguina
New member
Inregistrat: 2007-08-10
Mesaje: 60

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

daca mi-am scos aseara o masea pot sa fac baie pe cap azi?????

Offline

 

#828 2008-07-23 15:04:35

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Inapinguina a scris:

daca mi-am scos aseara o masea pot sa fac baie pe cap azi?????

daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa smile

Offline

 

#829 2008-07-23 15:05:50

itar
Membru
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 2

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

multumesc pt raspunsuri

Offline

 

#830 2008-07-23 15:06:14

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cu placere!

Offline

 

#831 2008-07-23 15:08:02

Inapinguina
New member
Inregistrat: 2007-08-10
Mesaje: 60

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

uff! ce bine! big_smile sarumana

Offline

 

#832 2008-07-23 15:09:51

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

big_smile puss
doar sa eviti sa stai in curent...

Ultima oara a fost editat de mika (2008-07-23 15:10:12)

Offline

 

#833 2008-07-23 15:14:19

Inapinguina
New member
Inregistrat: 2007-08-10
Mesaje: 60

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

da
pai ma gandeam sa fac baie acum si apoi sa merg pana in cora, dar mai bine fac invers ca ma rupe aerul conditionat de acolo. trebuie sa am grija..... ah si inca o intrebare.... daca mi-am scos o masea in cat timp pot sa mananc in partea aia?  chestia e ca eu am probleme in ambele parti. pe o parte nu mai am carii, nici radacini, ca mi-am scos. dar am 2 rani. una de 5 ziel si una de ieri. la cea de ieri sunt si cusuta.... cred ca o sa pot sa pap dupa ce imi scoate atele? problema e ca acum mananc in dreapta unde mai am doua radacini care daca mananc in ele ma dor si imi e teama sa nu se infecteze iara..... pe 12 august mi le scot dar pana atunci nu stiu cum sa fac sa pap......butter

Ultima oara a fost editat de Inapinguina (2008-07-23 15:15:12)

Offline

 

#834 2008-07-23 15:17:59

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Inapinguina a scris:

da
pai ma gandeam sa fac baie acum si apoi sa merg pana in cora, dar mai bine fac invers ca ma rupe aerul conditionat de acolo. trebuie sa am grija..... ah si inca o intrebare.... daca mi-am scos o masea in cat timp pot sa mananc in partea aia?  chestia e ca eu am probleme in ambele parti. pe o parte nu mai am carii, nici radacini, ca mi-am scos. dar am 2 rani. una de 5 ziel si una de ieri. la cea de ieri sunt si cusuta.... cred ca o sa pot sa pap dupa ce imi scoate atele? problema e ca acum mananc in dreapta unde mai am doua radacini care daca mananc in ele ma dor si imi e teama sa nu se infecteze iara..... pe 12 august mi le scot dar pana atunci nu stiu cum sa fac sa pap......

da mai bine faci invers wink
offfffff...m-ai bagat in ceata..pai.......aia de 5 zile e ok, ai putea, dar e pe aceeasi parte cu aia de ieri, deci exclus.......ori mananci pe partea cu radacinile si iti iei o seringa de la farmacie, indoi acul, faci ceiut de musetel si dupa ce te speli pe dinti, speli acolo ce ceai la temp camerei radacinile dupa fiecare masa, ca sa nu se astupe cu mancare ori........... mananci pe dintii din fata ca iepurasii  neutral

Ultima oara a fost editat de mika (2008-07-23 15:18:45)

Offline

 

#835 2008-07-23 15:23:38

Inapinguina
New member
Inregistrat: 2007-08-10
Mesaje: 60

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

uuu..... o sa o fac pe aia cu ceaiul! pentru ca am slabit foarte tare si trebuie sa ma hranesc!!! de o luna pap ca iepurasii!! grater multumesc. dau fuga la farmacie peste drum sa imi iau ceai si seringa! dar ele nu se curata cand ma spal pe dinti? deja ma dor.....  si cum adica indoi acul? nu pot cu el drept ?

Offline

 

#836 2008-07-23 16:35:02

panseluta
Full member
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 132

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Inapinguina (frumos nik-ul tau!) e mult mai usor cand indoi acul. Daca ti-a umblat vreodata pe canale la stomato ai vazut ca atunci cand te spala (cu apa oxigenata sau altceva) medicul indoaie acul si accestul e mai facil.
Scuze ca m-am bagat dar de vreo luna fac "stagiu" la cabinet, mai am putin si "dibui" toate procedurile! Cand o sa termin cu problemele tot intr-acolo am sa o iau cred... din obisnuinta!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.