homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-46


#856 2008-07-24 20:19:23

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

dacs te-ai si invinetit, mergi la medic ca asta nu mai e normal neutral
sau poate in timpul anesteziei a atins un vas de sange...dar te-ai fi invinetit imediat dupa..

Ultima oara a fost editat de mika (2008-07-24 20:20:09)

Offline

 



#857 2008-07-24 20:22:16

Inapinguina
New member
Inregistrat: 2007-08-10
Mesaje: 60

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nu m-am invinetit rau smile este aproape invizibil, dar eu sunt disperata... mi-am scos marti seara.... si e joi seara si nu mi s-a tras de tot... mai sunt un pic  chestia e ca atunci cand mi-a scos eram inca un pic umflata de la extractia de sambata... asa ca umflatura peste umflatura......  cam in  cat timp se duce cu totul?

Offline

 

#858 2008-07-25 09:51:05

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

bun daca nu e rau wink
trece in cateva zile

Offline

 

#859 2008-07-25 10:50:04

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Stie cineva daca se gaseste in Romania pasta de dinti Crest Pro Health si daca da, de unde se poate cumpara?

Offline

 

#860 2008-07-25 12:53:27

Elena49
Membru
Inregistrat: 2008-07-25
Mesaje: 3

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am si eu o problema ...
sotul meu are o lucrare in fata iar de 2 zile se tot plange ca unu dintre dinti il doare. Chestia ciudata este ca nervul a fost scos, deci in mod normal nu ar trebuii sa il doara, nu? acuma vad ca i s-a umflat putin locul chiar sub nara stanga ..(deasupra dintelui)
a luat o groaza de calmante, dar durerea persista (il lasa 1-2 ore max) ... nici macar nu poate sa manance de durere!
ce sfat imi puteti da? ... macar sa-i amelioreze durerea pana ce merge la stomatolog (momentan e plecat in vacantza si va trebuii sa asteptam pana se intoarce)
multumesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#861 2008-07-25 17:38:04

rayuela
Full member
De la: dincolo de moarte
Inregistrat: 2007-06-09
Mesaje: 866

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

sa imi spun si eu pb. de la 12 ani am avut o masea care se innegrise singura.medicul a zis ca e ciudat ca nu ma doare si ca nervul a murit singur. n-a curatit, a plombat si la 16 ani a trebuit sa pun coroana din acril sau ceva care nu se mai foloseste. acum a cazut, acu un an si m-am dus la odesteapta care voia sa ma convinga sa pun ceva scump de portelan, neavand bani am cerut metalica,aurie, e mai in spate nu se vede. dar la o saptamana imi cade, ma duc iar si imi spune ca e prea mica maseaua ca s-a macinat si nu tine....atunci nu imi putea spune de la inceput? ii convenea sa ii dau 4 mil pe aia de portelan. da nu asta e pb. de cand cu coroanele astea, partea cu maseaua este imflamata mereu, dintii parca se dezgolesc la gingie (sper sa nu fie paradontoza). este numai in partea respectiva. ii spuneam dentistei da ea cica e normal. ca de la metal. mi-a cazut coroana si stau asa. solutia ei era sa mai omoare nervu la maselele sanatoase casa faca o legatura la toate, dar mi s a parut aiurea. chiar nu se poate face nimik cu maseaua mea daca e mica in exterior, repet ca nu ma doare deci nu prea imi vine sa o scot ci sa fac ceva. cam ce ar tb sa fac si la ce sa ma astept cd ma voi duice la un medic in august? si daca stiti unul competent in craiova si amabil cu fricosi ca mine.


iubind dincolo de moarte

Offline

 

#862 2008-07-25 18:10:50

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Elena49 a scris:

am si eu o problema ...
sotul meu are o lucrare in fata iar de 2 zile se tot plange ca unu dintre dinti il doare. Chestia ciudata este ca nervul a fost scos, deci in mod normal nu ar trebuii sa il doara, nu? acuma vad ca i s-a umflat putin locul chiar sub nara stanga ..(deasupra dintelui)
a luat o groaza de calmante, dar durerea persista (il lasa 1-2 ore max) ... nici macar nu poate sa manance de durere!
ce sfat imi puteti da? ... macar sa-i amelioreze durerea pana ce merge la stomatolog (momentan e plecat in vacantza si va trebuii sa asteptam pana se intoarce)
multumesc

nu are ce sa faca decat sa mearga la medic sad

Offline

 

#863 2008-07-25 18:13:44

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

rayuela a scris:

sa imi spun si eu pb. de la 12 ani am avut o masea care se innegrise singura.medicul a zis ca e ciudat ca nu ma doare si ca nervul a murit singur. n-a curatit, a plombat si la 16 ani a trebuit sa pun coroana din acril sau ceva care nu se mai foloseste. acum a cazut, acu un an si m-am dus la odesteapta care voia sa ma convinga sa pun ceva scump de portelan, neavand bani am cerut metalica,aurie, e mai in spate nu se vede. dar la o saptamana imi cade, ma duc iar si imi spune ca e prea mica maseaua ca s-a macinat si nu tine....atunci nu imi putea spune de la inceput? ii convenea sa ii dau 4 mil pe aia de portelan. da nu asta e pb. de cand cu coroanele astea, partea cu maseaua este imflamata mereu, dintii parca se dezgolesc la gingie (sper sa nu fie paradontoza). este numai in partea respectiva. ii spuneam dentistei da ea cica e normal. ca de la metal. mi-a cazut coroana si stau asa. solutia ei era sa mai omoare nervu la maselele sanatoase casa faca o legatura la toate, dar mi s a parut aiurea. chiar nu se poate face nimik cu maseaua mea daca e mica in exterior, repet ca nu ma doare deci nu prea imi vine sa o scot ci sa fac ceva. cam ce ar tb sa fac si la ce sa ma astept cd ma voi duice la un medic in august? si daca stiti unul competent in craiova si amabil cu fricosi ca mine.

eu cred ca esti alergica la metalul respectiv si din cauza asta ai avut probl cu gingia
maseaua ta are toti peretii prezenti? daca da, se poate imbraca si ar trebui sa tina. daca nu, se face un dispozitiv cu pivot pe canal si apoi se imbraca. acum depinde si cat de sanatoasa e radacina, ca daca are inflamatie la varful radacinii....e mai nasol

Offline

 

#864 2008-07-25 19:49:48

sophie
Addicted member
De la: Atlantis
Inregistrat: 2008-02-19
Mesaje: 11424

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika, daca mi s`a spart o maseluta trebuie sa`mi scoata nervul? nu vreau, ca ma doare sad

Offline

 

#865 2008-07-25 20:18:47

Elena49
Membru
Inregistrat: 2008-07-25
Mesaje: 3

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

Elena49 a scris:

am si eu o problema ...
sotul meu are o lucrare in fata iar de 2 zile se tot plange ca unu dintre dinti il doare. Chestia ciudata este ca nervul a fost scos, deci in mod normal nu ar trebuii sa il doara, nu? acuma vad ca i s-a umflat putin locul chiar sub nara stanga ..(deasupra dintelui)
a luat o groaza de calmante, dar durerea persista (il lasa 1-2 ore max) ... nici macar nu poate sa manance de durere!
ce sfat imi puteti da? ... macar sa-i amelioreze durerea pana ce merge la stomatolog (momentan e plecat in vacantza si va trebuii sa asteptam pana se intoarce)
multumesc

nu are ce sa faca decat sa mearga la medic sad

dar totusi ... care poate sa fie cauza? mi se pare putin ciudat sa te doara dintele avand in vedere ca nu are nerv.
ms smile

Offline

 

#866 2008-07-25 20:49:56

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

s-ar putea sa mai aiba ceva nerv ramas pe canal...si sa fi facut infectie la varful radacinii. adica daca s-a umflat sigur e infectie sad si ar trebui sa ia antibiotice, dar asta cu reteta de la medic......pt ca nu orice antibiotic este eficient

Offline

 

#867 2008-07-25 20:50:54

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

al1na a scris:

mika, daca mi s`a spart o maseluta trebuie sa`mi scoata nervul? nu vreau, ca ma doare sad

nu e obligatoriu sa iti scoata nervul, dar cu siguranta se va ajunge la asta daca stai mult cu ea sparta. oricum, nu doare pt ca se face sub anestezie wink

Offline

 

#868 2008-07-26 16:55:56

rayuela
Full member
De la: dincolo de moarte
Inregistrat: 2007-06-09
Mesaje: 866

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

maseaua mea are cred toti peretii da e mica la nivelul gingiei, adica putin in afara. infectie pe radacina nu cred ca am ca nu ma doare deloc.dar desi metalulu nu il mai am de un an tot e inflamata zona respectiva. eu as vrea pivot sper sa gasesc pe cineva in craiova. stie cineva un medic bun in craiova? bun la lucruri mai serioase. si amabil. as vrea sa merg in august ca am concediu.


iubind dincolo de moarte

Offline

 

#869 2008-07-26 19:35:27

dulcinika007
Sr. member
De la: strada viselor
Inregistrat: 2007-12-22
Mesaje: 1443

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ce bine k exista un astfel de topic:)smilelolsmile:)miercuri am fost la dentist si mi'a scos nervul,mi'a facut anestezie de am stat cu fata amortita 3 ore.voiam sa intreb dak este normal ca dupa ce mi'a scos nervul sa ma doare in continuare?


Tu nu vezi...paradisul meu e acelasi cu al tau
            .....dar tu te joci de'a Dumnezeu...
Tu nu vezi...ca mergem toti pe un drum inchis
            .....si vise mor pe asfalt incins...

Offline

 

#870 2008-07-28 19:37:52

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

daca ti-a pus si plombita de canal in aceeasi sedinta, e normal sa te doara putin

Offline

 

#871 2008-08-02 13:33:14

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika,tratamentele acelea pentru albirea dintilor nu dauneaza?k am intrebat la stomatolog si a zis k dupa tratament vreo 7luni o sa fie ok,apoi trebuie iar facut.


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#872 2008-08-02 13:47:12

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

daca e facut cu substante care contin peroxid de hidrogen, dauneaza. si majoritatea asta contin. el ataca smaltul si il lasa poros ( fara sa se vada ) si din cauza asta dintii ddevin vulnerabili la carii. motiv pt care eu nu recomand mai mult decat periajul profesional, care aduce dintele la culoarea lui naturala wink

Offline

 

#873 2008-08-02 13:54:24

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

si in ce consta mai exact periajul profesional?k sa inteleg si eu,k nu vreau sa raman fara dintisori in vreo 5 ani


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#874 2008-08-02 14:02:17

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

periajul profesional se face dupa detartraj cu o perie micuta care se ataseaza la una din piese si are turatie mare si cu o pasta putin abraziva. indeparteaza coloratiile care sunt pe dinti...de la cafea, tigari, cola, ciocolata etc

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.