homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-48


#894 2008-08-05 17:37:42

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Ok, nu-i bai! Cand poti tu.

Offline

 



#895 2008-08-06 10:33:34

adryana grygo
Full member
De la: Ardeal...univers fatal
Inregistrat: 2008-07-18
Mesaje: 382

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika ,revin cu o intrebare...am fost la stomatolog pt a-mi trata o maseluta...am avut puroi la ea,mi-a dat ploba veche jos...mi-a dat antibiotic...la ultimul control mi-a spus ca-mi punea un dezinfectant acolo...dc o sa ma doar sa-l dau jos,dc nu...m-a chemat la control dupa 2 zile...ideea e ca nu pot sa mai merg vreo 2 sapt...ce ar tb sa fac?sa scot eu pansamentul ala de acolo?


Cea mai mare intelepciune nu sta in a nu cadea niciodata, ci in a te putea ridica de fiecare data cand ai cazut...

Offline

 

#896 2008-08-06 20:09:50

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

daca o sa te doara il dai jos
daca nu, nu wink

Offline

 

#897 2008-08-06 20:10:33

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ET a scris:

Ok, nu-i bai! Cand poti tu.

nu stiam pretul de nici un fel pt ca eu nu fac in cabinet. am intrebat o colega mai in varsta si a zis ca nici ea nu mai face de f mult timp. sorry...

Offline

 

#898 2008-08-07 09:36:34

innana
Sr. member
De la: Cluj
Inregistrat: 2006-08-15
Mesaje: 1882
Site

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ma doare de doua zile un incisiv de sus de mor.la cald, la rece, cand trag aer in gura...nu stiu ce este si la dr. nu pot ajunge decat in luna septembrie cand se vor intoarce din concediu


Cu zambetul pe buze...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#899 2008-08-07 12:15:59

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Mika...vroiam de mult sa te intreb si eu cate ceva...eu am genu' ala de dinti...nu foarte drepti, care au crescut si s-au schimbat mai tarziu decat normal....adica ultima masea de lapte mi-am scos-o in cls. a 11-a ....nu am avut carii niciodata...zic ca nu am avut pentru ca acum s-ar putea sa fie...dar in schimb am o problema si-am cam avut-o intotdeauna...imi sangereaza foarte usor si des gingiile...si cateodata la cateva luni asa sa zicem..ma trezesc din senin cu o parte mica de sus sau jos din gingie inflamata.....eu am tot auzit de paradontoza si mi-e cam frica...acum am 25 de ani...dar mai tarziu???!!o sa ma duc la un control....clar...dar eram curioasa si de parerea ta puss


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#900 2008-08-07 23:26:01

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

deliav a scris:

Mika...vroiam de mult sa te intreb si eu cate ceva...eu am genu' ala de dinti...nu foarte drepti, care au crescut si s-au schimbat mai tarziu decat normal....adica ultima masea de lapte mi-am scos-o in cls. a 11-a ....nu am avut carii niciodata...zic ca nu am avut pentru ca acum s-ar putea sa fie...dar in schimb am o problema si-am cam avut-o intotdeauna...imi sangereaza foarte usor si des gingiile...si cateodata la cateva luni asa sa zicem..ma trezesc din senin cu o parte mica de sus sau jos din gingie inflamata.....eu am tot auzit de paradontoza si mi-e cam frica...acum am 25 de ani...dar mai tarziu???!!o sa ma duc la un control....clar...dar eram curioasa si de parerea ta puss

da, poate sa fie un inceput...
mergi la medic...sa iti faci un detartraj si un periaj, foloseste o pasta pt dinti sensibili, evita miscarile prea energice cand te speli pe dinti, consuma multe fructe si legume proaspete pt un aport de vitamine, lasa-te de fumat daca fumezi.......

Offline

 

#901 2008-08-07 23:27:28

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

corii a scris:

ma doare de doua zile un incisiv de sus de mor.la cald, la rece, cand trag aer in gura...nu stiu ce este si la dr. nu pot ajunge decat in luna septembrie cand se vor intoarce din concediu

si la cald si la rece?? tillfreds in mod normal, ar trebui fie la cald fie la rece...daca te doare atat de tare, mergi la un alt cabinet, doar nu o sa stai asa pana in septembrie...
ai plomba ceva la el?

Offline

 

#902 2008-08-08 08:28:36

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

de cateva zile ma doare maxilarul, in partea stanga, langa ureche... mentionez ca maselele de minte jos mi-au iesit aproape de tot, dar cele de sus nu... si nici nu am gingia umflata in partea de sus.. ar putea totusi sa fie din cauza maselei de minte care acum isi face loc?

Offline

 

#903 2008-08-08 08:29:25

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

daca nu a iesit de tot, da, poate sa fie din cauza ei

ai vreo plombita recenta? te intreb, pt ca daca ai poate e putin inalta si s-a produs un dezechilibru al ocluziei si asta ar putea fi o cauza a durerii

Ultima oara a fost editat de mika (2008-08-08 08:30:50)

Offline

 

#904 2008-08-08 08:30:20

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

pai in partea de sus nu a iesit deloc. si ma gandeam ca poate acum isi face loc sa ajunga la gingie si apoi s-o umfla si ea...
nu am plombite noi...
dar urmeaza rodnar doar sa fac rost de niste banuti

Ultima oara a fost editat de camysh (2008-08-08 08:32:26)

Offline

 

#905 2008-08-08 08:31:44

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

deliav a scris:

Mika...vroiam de mult sa te intreb si eu cate ceva...eu am genu' ala de dinti...nu foarte drepti, care au crescut si s-au schimbat mai tarziu decat normal....adica ultima masea de lapte mi-am scos-o in cls. a 11-a ....nu am avut carii niciodata...zic ca nu am avut pentru ca acum s-ar putea sa fie...dar in schimb am o problema si-am cam avut-o intotdeauna...imi sangereaza foarte usor si des gingiile...si cateodata la cateva luni asa sa zicem..ma trezesc din senin cu o parte mica de sus sau jos din gingie inflamata.....eu am tot auzit de paradontoza si mi-e cam frica...acum am 25 de ani...dar mai tarziu???!!o sa ma duc la un control....clar...dar eram curioasa si de parerea ta puss

da, poate sa fie un inceput...
mergi la medic...sa iti faci un detartraj si un periaj, foloseste o pasta pt dinti sensibili, evita miscarile prea energice cand te speli pe dinti, consuma multe fructe si legume proaspete pt un aport de vitamine, lasa-te de fumat daca fumezi.......

multumesc mult pt. raspuns.....ma gandeam eu...si la partea cu fumatu' m-ai cam nimerit lol...dar oricum imi propusesem sa ma las...ooff o sa ma duc la un control... puss


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#906 2008-08-08 08:32:12

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

aaa...stai ca citisem aiurea...de adormita ce sunt. nu stiu de ce am avut impresia ca te doare jos yikes
daca e sus, da, probabil doreste sa apara un molar de minte

Offline

 

#907 2008-08-08 08:33:12

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

deliav succes puss

Offline

 

#908 2008-08-08 08:33:26

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

sper sa fie asta si nu altceva smile
ca deja imi faceam tot felul de scenarii in cap lol

Offline

 

#909 2008-08-08 08:40:57

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

deliav succes puss

:k?ra: puss


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#910 2008-08-09 01:58:40

danairl
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-08-09
Mesaje: 9

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

salut mika
am o problema cu dinti , am sa-ti explic asa cum stiu si daca poti sa-mi dai un sfat ce pot sa fac
probl este la partea de sus a dintilor unde am de la stanga la dreapta o singura masea , apoi am un gol de 3 dinti lipsa ,caninul e ok, apoi dinti din fata :primul dupa canin  are o gaura in lateral, al doilea are  nervul scos si o gaura in interior (s-a dus plomba de la obturatia de canal) urmatorul are plomba mare dar este o crapatura vizibina aproape la jum (plomba f f mare)urmatorul o gaura in lateral sus, caninul urmator este ok doar o dunga maro la baza gingiei , maseaua ce urmeaza are nervul scos si cu o plomba provizorie urmatorii dinti sunt cu plombe mici dar sunt in regula nu mai necesita tratament
am o mare rugaminte ce materiale ar trebui sa cer sa mi se faca , (zirconiu?)ce lucrare sa mi se face 3 punti? ce recomanzi tu ?
explica-mi te rog ce ar trebui sa fac?
ce mi-ar fi mai potrivit pivot , integral ceramica?
iti multumesc mult

Offline

 

#911 2008-08-09 08:10:36

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

sper ca am inteles bine ce mi-ai descris tu acolo......deci, iata ce as face eu la un astfel de pacient:
o punte de la maseaua sanatoasa pana la incisivul central ( acela cu o plomba foarte mare, pe care l-as devitaliza si i-as face pivot pe canal, daca radacina este buna, asta se vede pe radiografie. daca nu e buna, extractie. ), sau chiar pana la incisivul lateral. as devitaliza toti dintii prinsi in lucrare. materialul cel mai bun si mai potrivit, avand in vedere ca vorbim de aproape toti dintii de sus este portelanul, care desi este scump, reface fizionomic foarte bine.

Ultima oara a fost editat de mika (2008-08-09 08:11:07)

Offline

 

#912 2008-08-09 08:16:36

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

neatza mika! puss
in martie am fost operata la 2 dinti din fata din cauza unei infectii f urate.cineva mi`a zis k a trecut si ea prin asa ceva dar ca dupa un timp infectia i`a reaparut?e posibil asa ceva?dc?
multumesc


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.