homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-50


#932 2008-08-15 15:36:57

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

chiar daca nu are nerv? azi iar mi-a bagat o seringa cu ceva verde pe canale si acul ala rasucit...chestia e ca pe 2 canale nu simt nimic, pe unul simteam un pic cand tragea acul in jos...dar asa e de o luna si mi-a umblat de vreo 4 ori pe acolo si a zis ca altceva nu are ce sa faca... cred ca mi-a pus azi si o plombita, ca pana acum a lasat canalele destupate....na, pana azi nu m-a deranjat...sper sa treaca...nu mai am 100 de euro pentru o coronita noua sad


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 



#933 2008-08-17 17:27:05

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika ti-am scris mai demult ca imi sangereaza gingile , ai spus ca poate fi gingivita (daca tin bine minte) ... acum am observat ca mi se si dezlipesc de pe dinte (e putin dezlipita in cateva locuri)

Offline

 

#934 2008-08-17 17:28:34

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

?! a scris:

mika ti-am scris mai demult ca imi sangereaza gingile , ai spus ca poate fi gingivita (daca tin bine minte) ... acum am observat ca mi se si dezlipesc de pe dinte (e putin dezlipita in cateva locuri)

daca e dezlipita de dinte, suna mai degraba a parodontita...
mergi la medic...nu exista tratament ca sa dispara, dar i se poate incetini evolutia

Offline

 

#935 2008-08-17 20:45:14

danairl
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-08-09
Mesaje: 9

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

dupa cum ai vazut si tu mika , este o lucrare mare si complexa , cineva care sa lucreze bine si sa aiba si un tehnician priceput
daca puteti sa-mi faceti recomandari de alti medici cu specialitatea protetica dentara as fii super incantata
daca se considera reclama puteti sa-mi dati pm
va multumesc din suflet:)))



mika, te rog , recomanda-mi si mie un dentist bun din bucuresti
vreau sa-mi fac lucrarea despre care am vb mai sus
sotul merge  la dl dr stanciu dragos , un medic f f f bun ,dar dansul este ortodent de specialitate
vreau merg la un dentist bun , nu mai pot sta asa cu dantura asta, ma simt asa deprimata cand ma uit in oglinda
iti multumesc anticipat

Offline

 

#936 2008-08-17 21:30:59

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nu stiu sa iti recomand medic in bucuresti pt ca nu sunt din bucuresti
de ce nu vorbesti cu medicul la care merge sotul tau? el cu siguranta iti poate recomanda pe cineva le fel de bun, dar care sa poata sa faca lucrarea aceea

Offline

 

 Publicitate


loading...

#937 2008-08-17 22:44:36

danairl
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2008-08-09
Mesaje: 9

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mersi mika , cred ca asa am sa fac
am sa merg la dansul
numai bine iti doresc

Offline

 

#938 2008-08-18 12:34:56

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

?! a scris:

mika ti-am scris mai demult ca imi sangereaza gingile , ai spus ca poate fi gingivita (daca tin bine minte) ... acum am observat ca mi se si dezlipesc de pe dinte (e putin dezlipita in cateva locuri)

sad Imi pare rau ca patesti asta... Ne poti spune ce tratamente ai incercat impotriva sangerarilor gingivale? De cat timp sangerau gingiile? Cat de tare si cand (la spalatul pe dinti, in timpul noptii)? Ce periuta de dinti folosesti? E dura sau moale? Cum ai observat ca se desprind gingiile, cum se manifesta? E vorba despre gingiile de pe dinti sau de pe masele?


@Mika: Poate iti amintesti ca am scris si eu mai demult la acest topic, intrebandu-te ce pot face impotriva sangerarilor gingivale. Am ascultat sfaturile tale (pt care iti multumesc mult) si mi-am cumparat o periuta soft si pasta de dinti Lacalut.
Timp de o luna, am urmat urmatorul "tratament": dimineata ma clatesc pe dinti cu putina pasta de dinti Parodontax si apa, dupa masa de dimineata ma clatesc cu apa de gura (Oral B), dupa masa de pranz ma spal pe dinti cu pasta de dinti Lacalut Activ, iar dupa masa de seara ma spal cu pasta de dinti Parodontax, apoi folosesc ata dentara pt a curata bine orice resturi iar apoi ma mai clatesc o data cu apa si putina pasta de dinti Parodontax.
De cateva saptamani nu mi-au mai sangerat gingiile peste noapte big_smile big_smile si nici la periaj (inainte sangerau noaptea). A mai ramas doar secretia galbena din gat, deci sper din tot sufletul ca am rezolvat pb de la gingii. Tu ce cezi? E posibil sa fie doar o etapa inactiva iar apoi sa recidiveze sangerarile? Ce parere ai despre "tratamentul" descris mai sus? E bun? E exagerat? E ceva gresit? Ce altceva pot face pt a preveni parodontita?
Inca nu mi-am scos maseaua de minte si nici amigdalele smile Nu vreau sa recurg la masuri din astea drastice. Crezi ca totusi trebuie sa scot maseaua aia de minte acoperita partial cu gingie daca nu mai sangereaza gingiile? Nu ma doare, nu nimic...

Offline

 

#939 2008-08-18 21:01:52

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

?! cred k ai inceput de paroodontoza k si mine..sad

mika...ce pot lua daca m-am spalat cu periuta unei persoane care nu se mai spalase cu ea de vreo cateva saptamani bune?dat fiind faptul k mie imi sangereaza gingiile..sad
si a doua chestie..mie imi tot cad plombele..si nu sunt dentistii de vina k la toti imi cad dupa vreo 3 luni...si sunt d-alea definitive..de ex la o masea e reconstructie..si de cateva zile tot simt bucatele mici prin gura.cred k o sa cada..


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#940 2008-08-18 22:26:35

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mykutza a scris:

?! cred k ai inceput de paroodontoza k si mine..sad

mika...ce pot lua daca m-am spalat cu periuta unei persoane care nu se mai spalase cu ea de vreo cateva saptamani bune?dat fiind faptul k mie imi sangereaza gingiile..sad
si a doua chestie..mie imi tot cad plombele..si nu sunt dentistii de vina k la toti imi cad dupa vreo 3 luni...si sunt d-alea definitive..de ex la o masea e reconstructie..si de cateva zile tot simt bucatele mici prin gura.cred k o sa cada..

poate sunt prea mari si din cauza asta cad...si in cazul asta, dintii respectivi ar trebui imbracati...

poti sa iei...orice, incepand de la candidoza, hepatita...

Offline

 

#941 2008-08-18 22:30:07

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

pff..naspa.....chiar daca nu a fol de mult timp?bine..stiu raspunsul dar sper sa nu fie asa sad
da fiind vb de mama banuiesc k as putea sa le iau si altfel daca ar fi ceva..nu? la cat timp poti face testul hiv?la 6 luni?k am o obsesie...sad

nu sunt mari,dar cad pur si simplu...am avut una,mi-a cazut,si mi-a pus-o iar si a pus si nuj ce acid...


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#942 2008-08-19 00:15:26

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mykutza a scris:

pff..naspa.....chiar daca nu a fol de mult timp?bine..stiu raspunsul dar sper sa nu fie asa sad
da fiind vb de mama banuiesc k as putea sa le iau si altfel daca ar fi ceva..nu? la cat timp poti face testul hiv?la 6 luni?k am o obsesie...sad

nu sunt mari,dar cad pur si simplu...am avut una,mi-a cazut,si mi-a pus-o iar si a pus si nuj ce acid...

nu iei HIV prin periuta de dinti
doar sa ai o rana sangeranda pe gingii.......eeeee...nu te mai gandi la prostii. da, daca mama ta avea ceva, luai pana cum...
daca nu sunt mari...si daca ai fost la mai multi medici si toate cad...nu mai stiu ce sa zic...ca presupun ca nu au folosit toti acelasi material sa zic ca saliva ta dizolva materialul sau ceva neutral

Ultima oara a fost editat de mika (2008-08-19 00:16:04)

Offline

 

#943 2008-08-19 13:28:55

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

pai daca eu sangerez mereu..daca si mama a sangerat se ia ceva nu?desi nu cred k ea sangereaza..
si de mult vroiam sa te intb..am o apa de gura de la tata ossident se numeste..o fi bbuna?k nu mai am prospect..scrie doar pe sticla ca e din plante si k sa nu se fol nediluata...


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#944 2008-08-19 13:38:26

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Si eu am o usoara parodontita, dr. mea mi-a recomandat apa de gura cu clorhexidina: Eludril (ieri mi-am luat si e chiar faina, mai ales ca nu are alcool care, din cate am citit, pateaza dintii), Corsodyl, Hexoral, Lacalut etc.

Cred ca si de la parodontita sangerezi, incearca sa folosesti si o pasta de dinti buna, precum Lacalut.

Sa ma corecteze Mika daca am scris aiureli.

Ultima oara a fost editat de ET (2008-08-19 13:39:50)

Offline

 

#945 2008-08-19 13:43:47

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

pai de la aia sangerez..o sa ma duc zilele astea sa imi iau pasta de dinti si apa de gura de la lacalut..am mai vazut si parodontax da nuj daca e buna..
mie mi-e frik pt k mi-am uitat periuta de dinti acasa si la tara am incurcat-o pe aia de akolo cu a mamei..si na...stiu k o data knd eram mica parca am auzit ceva o discutie de sifilis prin casa..si de atunci sunt km obsedata ...nu mai stiu de ce era vb dar se acundeau de mine si na..


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#946 2008-08-19 13:53:59

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Nici eu nu am incercat Parodontax, dar cred ca o sa-mi iau zilele astea. Oricum e bine sa variezi, sa schimbi pastele de dinti. (sa ma corecteze Mika daca spun prostii)

Ultima oara a fost editat de ET (2008-08-19 13:54:17)

Offline

 

#947 2008-08-19 15:57:47

mykutza
Moderator
De la: noi de acasica :X
Inregistrat: 2008-03-28
Mesaje: 77499

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

http://www.farmaline.ro/index.php?cid=1&pid=4569
uite mika..o fi buna si pt mine?


Sa nu te astepti sa te salut!

Offline

 

#948 2008-08-19 22:49:55

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am fost azi la dentist. Mi-a spus ca am gingivita de gradul 3 si pungi paroidale formate
mi-a facut detrartaj (sau cum s-o numi) mi-a mai dat cu niste substante si un gel , si mi-a dat o apa de gura de la el din cabinet (lander e firma producatoare) si un gel (acelasi cu care mi-a facut badijonari la gingii) si am inceput sa fac un vaccin (mai am 4 doze) impotriva gingivitei sau pungilor paroidale (am cateva formate la baza dintiilor) vaccinul nu stiu cum se numeste dar stiu ca e inlocuitorul la cel care se facea la cantacuzino (care nu se mai fabrica)  si masaj la gingii cu lamaie , spalat cu 2 periute de dintii (una azi , una maine) si sa alternez pastele de dintii  .
Ce parere ai de apa de gura si vaccin ?

Offline

 

#949 2008-08-19 22:51:42

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

apa de gura lander nu stiu
vaccinul daca il inlocuieste pe ala vechi da e ok

Offline

 

#950 2008-08-19 22:52:03

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mykutza a scris:

http://www.farmaline.ro/index.php?cid=1&pid=4569
uite mika..o fi buna si pt mine?

da, am citit si eu prospectul si pare buna,. incearca

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.