homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-62


#1160 2008-09-16 18:38:55

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika e normal ca dupa ce mi-am facut vaccinul ala sa imi mai curga sange din locurile unde mi s-au format pungi parodontale. Mi-a dat dr. ney-paradent liposome mundtropfen , sa imi dau in fiecare seara  pe gingii ... sti ceva despre el, da rezultate  ? si mi-a mai spus sa iau coenzima q10  de 15 mg , asta ma ajuta cu ceva ?

Offline

 



#1161 2008-09-16 20:36:16

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

?! a scris:

mika e normal ca dupa ce mi-am facut vaccinul ala sa imi mai curga sange din locurile unde mi s-au format pungi parodontale. Mi-a dat dr. ney-paradent liposome mundtropfen , sa imi dau in fiecare seara  pe gingii ... sti ceva despre el, da rezultate  ? si mi-a mai spus sa iau coenzima q10  de 15 mg , asta ma ajuta cu ceva ?

mie nu mi se pare ca ar ajuta la ceva coenzima q10. e activa in special pe cord, creier si ficat. uite ce indicatii are:
Indicatii: Stimuleaza activitatea psihica si imbunatateste capacitatea de efort intelectual. Intarzie aparitia semnelor imbatranirii. Previne oboseala si sustine eforturile organismului in perioadele de stress. Reduce incidenta bolilor neoplazice prin efectul antioxidant. Creste randamentul efortului fizic la sportivi. Intervine in toate lanturile metabolice, pe care le activeaza. Imbunatateste calitatea vietii celor cu boli cardiace, creste rezistenta la efort si reduce frecventa si intensitatea durerilor cardiace.

ney-paradent liposome mundtropfen nu am folosit...am inteles ca este un produs nemtesc..nu stiu daca la noi se gaseste, oricum eu nu stiu ce sa iti spuns despre el

Offline

 

#1162 2008-09-16 23:27:40

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

E POSIBIL SA RASPUND MAI GREU INTREBARILOR VOASTRE DE ACUM INCOLO. IMI PARE RAU; PROBABIL O SA INTRU MAI RAR.

Ultima oara a fost editat de mika (2008-09-16 23:28:19)

Offline

 

#1163 2008-09-16 23:30:25

LadyInRed
Hero member
De la: _________
Inregistrat: 2007-06-07
Mesaje: 3261

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

da`mi id`u tau de mess ! sa fiu sigura k te am hjarta sau il cer de la mica?

Offline

 

#1164 2008-09-16 23:36:42

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cere-l de la mica
oricum, o sa mai misun pe la topicul asta wink

Ultima oara a fost editat de mika (2008-09-16 23:37:28)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1165 2008-09-17 00:02:23

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mika a scris:

E POSIBIL SA RASPUND MAI GREU INTREBARILOR VOASTRE DE ACUM INCOLO. IMI PARE RAU; PROBABIL O SA INTRU MAI RAR.

offtopic sper ca nu iti iei si tu bagajelu depe forum ca sm

Ultima oara a fost editat de Danae (2008-09-17 00:09:56)


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#1166 2008-09-17 13:40:04

paulinne
Full member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 387

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Am si eu o mica problemutza...in ultimul an de zile mi-au crescut toate maselele de minte.Cu cele de sus nu am avut nici o problema...dar cu cele de jos aucciiii ...nu au vrut sa iasa,s-au inflamat am fost la dentist si mi-a taiat gingiile in jurul lor.
Acum sunt ok...singura problema ete ca nu gasesc nici o periuta de dinti cu care sa le spal si pe ele...spatiul de acolo este oricum ingust big_smile si nu lasa loc de "du-te vino"...iar periutele alea cu baterii si cap rotativ sunt prea dure pentru ca gingia de pe langa ele este oricum fff sensibila.
De cate ori ma spal pe dinti imi curge sange din zona aia...si ma ustura tare cand dau cu apa de gura...
Ce periuta as putea folosi ca sa le si pot spala ca lumea fara sa ma mai doara sau sa-mi curga sange?Aveti ceva sugestii?

PS:voi ce ata dentara folositi?K eu o folosesc pe aia verde de la oral b...dar as vrea sa incerc si altceva...am auzit ca ar mai fi ceva tot de la oral b cu ceara sau ceva de genu...ati incercat-o?Stie cineva?  puss


"I may not have gone where I intented to go, but I think I have ended up where I needed to be." Douglas Adams

Offline

 

#1167 2008-09-17 13:50:43

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

paulinne, eu imi tot cumpar de 2 ani periuta din asta: http://www.dentalshop.com.au/catalog/images/Sensodyne-Total-Care-Toothb.gif si este foarte buna. Are perii un pic mai moi si capul este rotunjit si mai mic. Ce-i drept e ca pretul este un pic mai mare ca la celalalte, dar merita banii. Cat despre ata de dinti, eu cred ca le-am incercat pe toate si am ramas la Oral-B http://www.healthinajiffy.co.uk/images/oral%20b%20essential%20floss.jpg

PS: imi cer scuze pt dimensiunile pozelor, nu am stiut cum sa le fac mai mici big_smile

Ultima oara a fost editat de Aryanne (2008-09-17 13:51:22)


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

#1168 2008-09-17 14:14:59

paulinne
Full member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 387

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Aryanne a scris:

paulinne, eu imi tot cumpar de 2 ani periuta din asta: http://www.dentalshop.com.au/catalog/im … Toothb.gif si este foarte buna. Are perii un pic mai moi si capul este rotunjit si mai mic. Ce-i drept e ca pretul este un pic mai mare ca la celalalte, dar merita banii. Cat despre ata de dinti, eu cred ca le-am incercat pe toate si am ramas la Oral-B http://www.healthinajiffy.co.uk/images/ … 0floss.jpg

PS: imi cer scuze pt dimensiunile pozelor, nu am stiut cum sa le fac mai mici big_smile

Dap...e o idee o sa incerc periuta de dinti...ma intreb daca o sa aiba loc in in spatiul ala micut unde s-au inghesuit maselele mele hmm ... lol
Dap momentan si eu folosesc oral b...dar pe aia verde(mai groasa si mai moale)...asta imi raneste gingiile.Am vazut acum ceva vreme o reclama la o ata de la oral b...cu ceara.Stii ceva de ea?
ps:ms puss


"I may not have gone where I intented to go, but I think I have ended up where I needed to be." Douglas Adams

Offline

 

#1169 2008-09-17 14:17:51

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cu placere kram eu tot din motivul asta mi-am luat periuta asta de dinti, celalalte nu intrau pana in spate de tot. Am incercat si ate de dinti cu ceara, dar mi se pare ca nu isi fac treaba cum trebuie. Dar daca ai dintii sensibili, atunci chiar e recomandat sa iti iei una cerata. Tot de la oral-b am mai incercat una pe care scria Satin si avea un gust de menta asa... Era mai delicata si am fost multumita de ea.


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

#1170 2008-09-17 14:35:18

paulinne
Full member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 387

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Aryanne a scris:

cu placere kram eu tot din motivul asta mi-am luat periuta asta de dinti, celalalte nu intrau pana in spate de tot. Am incercat si ate de dinti cu ceara, dar mi se pare ca nu isi fac treaba cum trebuie. Dar daca ai dintii sensibili, atunci chiar e recomandat sa iti iei una cerata. Tot de la oral-b am mai incercat una pe care scria Satin si avea un gust de menta asa... Era mai delicata si am fost multumita de ea.

smile Dap pe aia o folosesc eu si mi se pare ok  smile
Periuta aia de dinti o pot gasi unde?In frmaciile sensiblu au oare?
puss


"I may not have gone where I intented to go, but I think I have ended up where I needed to be." Douglas Adams

Offline

 

#1171 2008-09-17 14:40:35

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

eu am gasit-o si in farmacii si in supermaketuri, oriunde au periute de dinti, de obicei big_smile


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

#1172 2008-09-18 00:14:33

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

daca iti sangereaza gingia, periuta sa fie SOFT
si ia-ti si o pasta de dinti pt dinti sensibili

Offline

 

#1173 2008-09-18 23:41:22

DelicateDesire
Full member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 115

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cariile in stare incipienta pot disparea datorita unei paste de dinti?


Carpe Diem!

Offline

 

#1174 2008-09-19 09:35:17

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

DelicateDesire a scris:

cariile in stare incipienta pot disparea datorita unei paste de dinti?

eu zic ca nu. cand apare caria, raul e deja facut si trebuie intervenit la stomatolog pentru ca in timp caria respectiva se va mari tot mai mult...e ca si rugina, ca sa ma exprim asa..de la un punct mic incepe sa "manance" din ce in ce mai mult.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#1175 2008-09-19 09:43:11

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

DelicateDesire a scris:

cariile in stare incipienta pot disparea datorita unei paste de dinti?

Am citit un articol intr-o revista de medicina cum ca s-ar inventa aceasta pasta de dinti, dar era in stadiu de proiect. Asa ca mai bine mergi la dentist si cu cat mai devreme, cu atat mai bine smile


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

#1176 2008-09-19 15:24:17

DelicateDesire
Full member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 115

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

sunt niste punctulete mici mici pe una din masele....


Carpe Diem!

Offline

 

#1177 2008-09-19 15:55:54

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

DelicateDesire a scris:

sunt niste punctulete mici mici pe una din masele....

poate nu ar strica sa faci un detartraj...se poate sa se rezolve asa problema lor:)


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1178 2008-09-19 17:52:16

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

DelicateDesire a scris:

cariile in stare incipienta pot disparea datorita unei paste de dinti?

nu dispar
netratate, ele vor evolua. pe de alta parte, chiar daca la suprafata apar doar ca niste puncte mici, e posibil ca in interior sa fie mari, deoarece exista si carii cu evolutie din interior spre exterior. sau e posibil, asa cum a zis si crys, sa fie doar o coloratie, care dispare dupa un detartraj si periaj profesional.
e bine sa mergi la medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.