homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-85


#1597 2009-04-27 12:13:26

arisa
New member
Inregistrat: 2009-03-03
Mesaje: 15

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Mi s-a luat amprenta pt coronita .La vizita viitoare trebuie sa se faca proba cu metalul (partea metalica a coronitei ).
As vrea sa stiu cum se sterilizeaza aceasta .

Offline

 



#1598 2009-04-28 21:41:54

aly_isa
New member
De la: baia mare
Inregistrat: 2009-04-20
Mesaje: 6

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

buna.medicul stomatolog mi-a prescris amoxicilina.as dori sa stiu daca pot sa iau tinand cont ca fac tratament cu metronidazol

Offline

 

#1599 2009-04-29 20:49:55

fany
Sr. member
Inregistrat: 2009-02-13
Mesaje: 1993

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

buna

as avea si eu o problema si va multumesc anticipat daca ma puteti ajuta
aseara am fost la stomatolog unde mia extras 2 masele :una era molaru de minte iar cealalta era o radacina, unde a fost radacina am avut infectie si mia curatat acolo dupa care a cusut acum intrebarea mea ar fi daca e normal sa mai am asa mici sangerari nu sunt mari doar cat sa imi coloreze saliva nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun dar nu prea stiu cum sa explic,si din cand in cand imi mai da cate un junghi e suportabil nu ma durat incat sa iau algocamin fiola cum mia zis dr
ca si tratament am ceforan 1/6ore si paracetamol dupa fiecare masa  si vitamina c

Ultima oara a fost editat de fany (2009-04-29 20:52:08)


minunea din pantec acum e in brate la mami ,galusca mica si iubita
http://www.fertilityfriend.com/home/269b55

Offline

 

#1600 2009-04-30 16:26:30

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

sunt insarcinata in saptamana 27 si astazi mi-am scos o masea de minte. era cariata sub gingie si dr a spus ca nu se poate lucra la ea.
mi-a facu anestezie simpla, a scos maseaua.
intrebarea mea este daca trauma psihica si fizica (am iesit uda de acolo de frica si durere) afecteaza sarcina? dar anestezicul?
ar putea sa apara complicatii in cursul zilei de azi (contractii , dureri)? sa iau no-spa?
multumesc anticipat!

Ultima oara a fost editat de lili pala (2009-04-30 16:26:46)


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#1601 2009-05-01 18:13:57

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Am fost si eu la stomatolog pentru prima oara dupa 2 ani... M-a consultat si a tot dictat ceva asistentei, ceva cu coduri, care banuiesc ca erau dintii... Ceea ce m-a nedumeri este ca a zis de 2 ori "lipsa", pe cand mie imi lipseste doar o masea de minte, care nu a mai incaput in maxilar si a fost scos prin operatie neutral . Ce inseamna cand zice codurile alea si apoi "lipsa" pana la urma rodnar


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1602 2009-05-05 19:00:13

onyca
Sr. member
De la: N-E
Inregistrat: 2007-07-10
Mesaje: 1314

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Am si eu o problema...de doar doua saptamani am coronita (masea) de portelan...imediat dupa cate zile mi-a aparut un punctincel negru pe ea. ieri am mers la stomatolog si mi-a spus ca e din cauza ca maseau de sus a cazut nu stiu cum pe asta pusa noua...ca nu stiu ce material e...nu am inteles nici eu exact. cred ca mai mult a gasit motiv asta caci mi s-a parut ca nici el nu stiu exact ce e...ca a umblat la masea..a pilit un pic...aveti vreo idee ce si cum e?...aaa...si a spus sa stau fara grija ca maseua e protejata..ooki..dar aspectul:(..de ce am dat atatia bani...poate ma puteti ajuta cu vreun sfat...multumesc!


vrreau si eu sa fiu miresica big_smile

Offline

 

#1603 2009-05-05 21:30:41

titiluka
Full member
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 128

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

.....pai eu zic ca e metalul pe care s-a pus ceramica....probabil stratul de ceramica e prea subtire si a "sarit"....

Offline

 

#1604 2009-05-05 22:09:17

onyca
Sr. member
De la: N-E
Inregistrat: 2007-07-10
Mesaje: 1314

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

posibil..multumesc!


vrreau si eu sa fiu miresica big_smile

Offline

 

#1605 2009-05-06 12:17:00

ely_21
New member
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 62

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Am si eu o problema cu o masea care s-a rupt si ma doare din ce in ce mai tare. Din cauza ca mie foarte frica si nici nu cunosc nici un medic bun in Iasi am asteptat sa treaca timpul si acum nu reusesc sa rezist durerii fara pastile (si nici astea nu isi mai fac efectul sad). Cine poate sa imi zica cam ce tratamente se pot aplica in cazul meu? Mentionez ca mi s-a rupt jumatate din masea si numai cat ating ma doare de parca mi-as atinge nervul. (Eu presupun ca trebuie scos nervul si apoi plomba, dar as vrea o parere de la cine stie).


tot ce ma invinge ma face mai puternica

Offline

 

#1606 2009-05-06 20:20:22

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Salut!
Ely maseaua ta nu poate fi rezolvata acasa si in nici un caz cu automedicatie. Durerea, la un moment dat nu iti va mai trece cu nimic. Asa ca invinge-ti frica si mergi la dentist. Spui ca nu stii niciunul bun in Iasi. Vad ca ai intrenet; cauta pe net si sigur vei gasi sau intreaba pe cineva cunoscut care locuieste in Iasi.

Onyca  ti-a sarit portelanul pentru ca, fie tehnicianul a sarit peste racirea lenta fie dintele era mai inalt acolo si s-a spart ceramica. Rezistenta si calitatea lucrarii nu are de suferit.

Blueeyes codurile reprezinta numarul pe care fiecare dinte in parte il are, adica maxim 8 dinti pe stanga si acelasi numar pe dreapta sus si jos. Iar "lipsa" inseamna.....ca lipseste. Asta nu inseamna neaparat ca a fost extras ci si ca nu a crescut.

Lili pala anestezicele nu au nicio o contraindicatie pentru gravide. In mod normal nu ar trebui sa ai nicio problema iar sperietura dupa extractie trece, de obicei imediat dupa terminarea procedurii.

Arisa metalul de la coroane nu se sterilizeaza se dezinfecteaza ceea ce este indeajuns pentru ca nu intra in contact cu niciun lichid biologic.

Offline

 

#1607 2009-05-09 16:39:43

Lavinutza23
Membru
Inregistrat: 2009-05-09
Mesaje: 2

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am o problema si daca poate sa ma sfatuiasca si pe mine cineva.. Am o masea umflata iau antibiotice 2 feluri prescrise de medic, mi s`a umflat jumate de fatza. nu shtiu ce sa mai pun ca sa se mai retraga cat de putin.Cred ca am si puroi. vreau si eu un sfat cat de mic.
Multumesc

Offline

 

#1608 2009-05-09 18:54:42

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Doctorul care ti-a prescris antibiotice este stomatolog? Fata nu o sa ti se retraga de la antibiotice. Trebuie sa mergi la un cabinet de stomatologie sa-ti deschida doctorul maseaua si abcesul. Ar fi indicat sa mergi cat mai curand pentru ca abcesul se poate extinde in spatiile mai profunde ale fetei. Multa sanatate!

Offline

 

#1609 2009-05-10 00:34:43

Lavinutza23
Membru
Inregistrat: 2009-05-09
Mesaje: 2

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

da este stomatolog. problema e ca nu sunt in tara si e cam aiurea..si cu abcesul l`am spart singura ..s`a mai retras un pic dar cand se va desumfla de tot (ceea ce sper in curand) ma voi duce la doctor!
multumesc inca o data

Offline

 

#1610 2009-05-11 14:18:56

CM
New member
Inregistrat: 2008-04-30
Mesaje: 64

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

acum 2 saptamani mai exact pe 30 aprilie am fost la un dentist chirurg sa imi scoata maseaua de minte mai exact:molar de minte inclus care sa extras prin alveolotomie. dupa am inceput sa ma unflu rau la fata si gat si nu am avut unde sa ma duc ca nu avem urgente stomatologie in oras si cum a fost 1 mai si sfarsit de saptamana am stat asa pana luni. atunci luam antibiotic 1 la 12 ore ciprinol de 500 mg si gentamicina injecti tot la 12 ore.am fost luni la ia si mi-a dat drumu la hematom care sa format pe interior si ziua urmatoare la puroi si mi-a schimbat antibioticul agumentin de 1g.acum am scapat de puroi si de hematomul din interior dar am ramas cu o unflatura in obraz tare si mare cat o moneda.
intrebarea mea e daca se retrage unflatura aia in timp sau ramane asa????ca din cauza ei nu pot sa deschid gura la maxim.
si daca se retrage in cat timp ??sau trebuie sa ma duc iar la dentista??


ieri de dimineata am terminat antibioticul iar azi de dimineata cand mam trezit unflatura sa mai marit in loc sa se retraga e normal??????sau trebuie sa iau iar antibiotic? am luat in total 11 zile antibiotic.

Ultima oara a fost editat de CM (2009-05-12 09:15:31)

Offline

 

#1611 2009-05-12 00:03:15

freekissa2005
New member
Inregistrat: 2009-04-22
Mesaje: 11

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

buna din nou, am o masea 'nebuna', e cu nervul scos, are pivot(cred, adica e ceva metalic cu un cap ca o gamalie) si ma doare. este o durere constanta care-mi permite sa dorm noaptea insa ma deranjeaza ziua fiind in permanenta simtita. dentistul mi-a dat clyndamicin (nu stiu echivalentul in romana) insa durerea ,desi e mai rara, tot apare. ce se intampla de fapt cu dintele asta,e premolar. doctorul spune ca ar trebui sa-mi faca curatare de canal insa este f reticent pt ca desi ma duc de o luna cu aceleasi simptome, ma tot amana si tot incearca ba pastile, ba mai pileste din el sa 'calc ' mai putin/deloc pe el. da-ti va rog un sfat.

Offline

 

#1612 2009-05-12 13:56:54

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cristina elena a scris:

Salut!


Blueeyes codurile reprezinta numarul pe care fiecare dinte in parte il are, adica maxim 8 dinti pe stanga si acelasi numar pe dreapta sus si jos. Iar "lipsa" inseamna.....ca lipseste. Asta nu inseamna neaparat ca a fost extras ci si ca nu a crescut.

Sarumana smile
Eu i-am numarat, am 31 in gura din care la o masea de minte am doar 2 colturi date, restul sub gingie, deci cred ca s-a numarat si asta la lipsa.

Se poate ca o (sau mai multe) carie mica la suprafat sa fie urata de tot pe dinauntru dar eu sa nu am dureri? Ma intreb pentru ca mi-e frica de posibilitatea asta  bang


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1613 2009-05-12 14:23:56

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

blueeyes a scris:

Se poate ca o (sau mai multe) carie mica la suprafat sa fie urata de tot pe dinauntru dar eu sa nu am dureri? Ma intreb pentru ca mi-e frica de posibilitatea asta  bang

Mie mi s-a intamplat  neutral

Offline

 

#1614 2009-05-12 14:25:41

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Eu sper din suflet sa nu fie asa... Nu ma stiu de probleme dentare, de aceea nu am fost pana acum la dentist regulat punish


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1615 2009-05-12 14:30:51

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

mie asa mi s-a intamplat,cand a bagat polizorul,mi s-a spart toata maseaua,era gaura in ea..si nu exista decat un punct ceva mai mare pe masea...


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.