homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-84


#1578 2009-04-11 10:35:32

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Blue_Doll89 a scris:

Buna ziua.am si eu o masea,mai bine zis o bucata din ea,care a inceput sa ma doara,sa se inflameze gingia...am tot trecut peste asta cu analgezice si nu au fost probleme,insa ultima data,acum 5 zile,am facut pe gingie ceva ca un cos,nu cred ca era abces,mi-e frica sa nu fie inectie:( eu tot am stors de acolo,tot mai aparea si faceam la fel...insa tot ma doare dar mi-e foarte FOARTE frica de stomatolog:(( ar trebui o extractie,insa nu suport sa merg la medic...:(nu stiu..acum s-a facut un pic movuliu acolo unde am stors eu gingia...si e inflamat in continuare...sa fie infecie oare?sad durerea persista si cred ca singura solutie ar fi stomatologul..nu?sad

Salut! Exact cum spunea si crys_ty_na trebuie neaparat sa-ti invingi frica si sa mergi. Ceea ce-mi descrii tu este un abces. Nu mai umbla la el! Mai mult rau faci. Tu singura nu ai cum sa-ti tratezi abcesul. Antibiotic trebuie sa iei dar cu o reteta pentru ca la farmacie nu ti se va da ceea ce trebuie. Te cred ca-ti este foarte frica, toti avem aceasta frica insa lucrurile au mai evoluat si la ora actuala nu se mai executa nicio manopera fara o anestezie prealabila.
Deci trebuie sa mergi la stomatolog, sa iei antibioticul si dupa aceea sa-ti faca extractie. Asta este mersul lucrurilor si daca te duceai din timp nu ajungeai aici.
In cazul in care nu te duci infectia se extinde si faci alte complicatii pe care, crede-ma nu ti le doresti.
Nu vreau sa te sperii, nu asta este intentia mea dar te sfatuiesc ceea ce este mai bine.

Miki, imi este foarte greu sa-ti spun daca da sau nu. In general fara pacient pe scaun nu se poate da un prognostic. Cel mai bine pentru tine ar fi sa gasesti pe cineva care se pricepe, pentru ca sunt multi care pun implante si putini care le pun bine, si sa te indrume catre cea mai buna solutie terapeutica.
La ora actuala problema pe care o descrii tu este problema cu care se confrunta toti implantologii din intreaga lume si careia incearca sa-i gaseasca "leac".

Offline

 



#1579 2009-04-11 11:21:43

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cristina elena te rog ori editeaza mesajele ori stergel pe ultimul si posteaza l din nou (nu sunt 15 minute intre cele 2)...nu as vrea sa ti dau warn smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1580 2009-04-12 12:31:11

titiluka
Full member
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 128

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cristina elena.......ma bucur nespus ca scrii la aceasta sectiune.....in sfarsit e cineva care stie ce si despre ce se vorbeste aici (in afara de mika, binenteles)
keep posting.....

Offline

 

#1581 2009-04-13 10:06:37

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Salut! Crys_ty_na multumesc pentru avertizare, cu aceasta ocazie am recitit regulile. Am scris asa pentru ca raspunsul era pentru doua persoane. Voi incerca sa nu mai fac.
Ma bucur ca va pot fi de un cat de mic ajutor care nu exclude bineinteles vizitele regulate la stomatolog.

Offline

 

#1582 2009-04-13 13:23:38

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cristina elena daca vrei sa raspunzi mai multor persoane in acelasi post, ai la Scrie raspuns o optiune de ingrosare a scrisului (butonul cu litera B) si le poti ingrosa nick-ul pentru a iesi in evidenta smile
hai ca iti editez eu acum cele 2 mesaje de mai sus

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1583 2009-04-14 16:28:01

arisa
New member
Inregistrat: 2009-03-03
Mesaje: 15

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Cristina-Elena , aurul despre care vorbeam era desigur aur dentar (am specificat expres ) nu aur de bijuterii .
Am inteles explicatia ta cu privire la prelucrarea materialului si faptul ca sunt necesare 5 grame aur pt un dcr care cantareste 1gram .
Nemultumirea mea vis-a-vis de cabinetul in cauza sa refera la faptul ca la prima vizita cand am platit si costul unei consultatii ( desi eu nu aveam nevoie de consultatie ci de tratament ) am intrebat cat costa acest dcr si cat costa coronita .
S-a luat legatura cu laboratorul si mi s-au comunicat niste preturi . Dupa o luna de zile acest pret s-a dublat , gasindu-se diferite pretexte .
Si in plus am platit bani  (acea consultatie initiala )ca sa primesc o "oferta de pret " ( total neserioasa ).
Nu ma priveste cum isi imparte profitul cabinetul medical cu laboratorul de tehnica dentara .Pretul comunicat pacientului nu se poate schimba de la o zi la alta , trebuie sa informezi corect pacientul asupra pretului ce urmeaza sa-l plateasca , cred ca sti si tu acest lucru daca lucrezi in domeniu .
Cabinetele medicale sunt chiar obligate sa afiseze o lista cu preturile practicate , amplasata intr-un loc situat la vedere , nu sa profite de bunul simt al pacientului care de multe ori se rusineaza sa intrebe cat costa sau daca intreaba i se comunica initial un pret pt respectiva lucrare si ulterior pretul se modifica fara ca lucrarea sa se schimbe.
Aceasta din urma a fost situatia mea . Ca sa nu mai discut despre faptul ca dupa ce am pierdut o luna de zile exista riscul ca sa nu mai pot efectua tratamentul in timp util (acesta este insa un aspect care nu ii mai intereseaza pe multi dintre medici )
Cabinetele pot solicita ce preturi doresc dar trebuie sa stabileasca clar aceste preturi si sa informeze pacientii corect .
Tu spui ca pivotii din fibra de sticla se gasesc dar sunt mai scumpi si de aceea nu prea sunt folositi . Da, sunt mai scumpi decat pivotii din metal (cr-ni ) , nu raportat la dcr din metal nobil (aur platinat ) .Daca eu am fost dispusa sa platesc un dcr din aur platinat care costa 700 ron , as fi platit 200 ron pe o rcr de fibra de sticla  . Au spus ca nu se gasesc pivoti ! Se gasesc peste tot , era o mare minciuna ca si pretul comunicat initial .
Nu le plac pacientii care stiu sau intreaba prea multe detalii ( intrebasem daca folosesc diga pt izolare ) , si atunci dr mi-a aruncat o privire plina de rautate si ma intreba de ce ar trebui sa izoleze , cu ce s-ar putea contamina ?
Tu spuneai ca dr a vrut sa-mi ofere cel mai bun tratament pt mine (adica nici unul ) si sa ma determine sa renunt la dcr din aur platinat ca nu e bun ( dupa parerea ta dar nu am inteles concret de ce ) .
De ce ai o parere mai buna despre DCR-urile  realizate din Paliag sau Palidor decat despre cele din aur platinat ? Eu stiu ca acelea sunt considerate aliaje seminobile , oare gresesc ?  Din cunostintele mele aurul platint este aliaj nobil .

Care era acel tratament care l-a vrut ea pentru mine si eu l-am refuzat ?
Pivoti din fibra de sticla au spus ca nu au , deci nu exista solutie .





Lucian , am vazut si eu fotografia cu dintele tau .Desi nu sunt medic , din ceea ce am citit si eu avand o problema similara am aflat ca daca dintelui ii lipseste doar un perete se poate plomba .Personal am o asemenea plomba de 9 ani .La data respectva dr imi recomandase coronitza si eu nu am acceptat .
Ca sa iti puna acea coronitza eu stiu ca dintele va trebui slefuit si cred ca se cam pierd acei pereti care ii mai ai .
Exista acum aceasta tendinta :recomandare coronitza . Doctorii nu mai vor sa puna plombe , recomanda coronitze , ies bani mai multi .
Pentru pacient insa cel mai important lucru este pastrarea cat de mult poate a propriilor dinti lasati de la natura , nicvi un portelan nu e mai bun decat dintii  naturali (chiar plombati ).
Eu iti sugerez sa mai mergi si la alt medic si sa-i spui ca ai prefera o plomba .

Ana , dr care ti-a spus ca incearca sa-ti scoata pivotii aceia din metal dar nu stie daca va reusi a vrut sa te pregateasca pentru extractii .
Din informatiile mele dezavantajul pivotilor din metal este tocmai acela ca nu se mai pot scoate decat cu radacina .

Ultima oara a fost editat de arisa (2009-04-14 16:52:22)

Offline

 

#1584 2009-04-18 16:29:46

DelicateDesire
Full member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 115

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Buna! Am de ieri o problema...numita cred "masea de minte"...mi s-a umflat gingia jos, in partea dreapta, in spate de tot...si un coltisor de dinte e deja afara. E umflat, ma doare, cred ca am avut si febra. Am tot luat aspirina si eferalgan, si ma lasa astfel durerea pentru cateva ore...dar apoi o simt din nou...ma doare cand misc gura, iar cand tin gura inchisa ma incomodeaza din pricina umflaturii. Nestiind cam la ce varsta cresc maselele de minte, am cautat informatii pe internet si pe un alt forum am citit foarte multe posturi ale unor persoane carora medicul stomatolog le-a recomandat scoaterea maselelor de minte din diverse motive: fie ele cresteau stramb, fie nu aveau loc. Eu as dori sa intreb...care ar putea sa fie baiul la mine? Cat timp ar trebui sa ma doara pana strapunge gingia si iese toata ( in cazut in care creste normal) ? Mentionez ca in cazul celorlalte masele de minte nu am simtit nicio durere si din cate m-am putut uita eu in gura cu o oglinda, am observat ca jos in partea opusa e crescuta deja.


Carpe Diem!

Offline

 

#1585 2009-04-21 17:37:06

skumpi
Vizitator

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

poate sa dureze 3 zile sau 3 ani...nu e un termen sigur...depinde... eventual sa mergi la medic sa`ti faca o mica incizie ca sa iasa mai usor sau dak vrei sa o scoti...stiu ca maselele astea de minte nu tzin f mult...se cariaza mai rpd



eu am fost joi la stoma cu o masea care ma durea f tare ca imi picase o bucatica mica din ea si la cald-rece sau dulce ma durea f tare`... mi`a pus un medicament sa`mi omoare nervu ca ma durea si nu`mi putea lucra la ea ! dupa cateva ore mi`au disparut durerile si n`au mai aparut. acuma trb sa merg joi... intrebarea mea e : o sa mai dea injectie si o sa`mi mai scoata cu acu ala sau ce e, nervu ? ca e tare neplacut sad sau pur si simplu o sa`mi curete maseaua si imi pune plomba big_smile

 

#1586 2009-04-21 19:17:46

titiluka
Full member
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 128

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

pai.....
teoretic nu trebuia sa-ti puna "medicament" din ala......ma rog...ar fii fost bine sa-ti faca anestezie, sa-ti "cureze" pulpa coronara (partea de nerv coronara), sa puna in cavitate o bulate de vata uscata sau cu "ceva" si sa te cheme cand avea timp sa-ti faca tratamentul complet....
acum ca ti-a pus "medicament" sunt 2 variante...
1. iti face anestezie si face tartamentul complet, cum trebuie........adica cu plomba pe canale si tot ce trebuie.(daca e anesteziat, nu doare)
2. scoate "medicamentul" si probabil repeta aplicarea lui....pt ca de cele mai multe ori cand se foloseste devitalizant nu e suficienta o sg aplicare......(la partea asta daca umbla cu acele pe canale sunt sanse foarte mari sa doara, ai dreptate);

Offline

 

#1587 2009-04-21 23:59:06

skumpi
Vizitator

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

aoleo sad

pai nu mi`a putut curata pt ca ma durea f tare si in plus m`a luat asa ca avea pacienti si nah...nu a avut tp
deci e clar ca imi face anestezie si ma chinuie cu scosu nervului...aoleo sad ce ma asteapta iar sad

 

#1588 2009-04-22 00:32:41

freekissa2005
New member
Inregistrat: 2009-04-22
Mesaje: 11

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

buna ziua, am observat ca aici se dau sfaturi folositoare si atunci am indraznit sa intreb poate ma ajuta cineva sa ma decid ce sa fac. am doi premolari unul in stanga jos si celalalt dreapta jos care au inceput sa ma deranjeze acum o luna. am fost la dentist cu gandul ca celui care ma deranja cel mai tare i se va face extractie de nerv insa doctorul a vrut sa amane asta si mi-a pus ceva la baza dintelui, am luat ceva pastile si durerea s-a ameliorat timp de 2 sapt , doar duminica am simtit o durere care a trecut. nu e durere puternica ci ceva pulsatil care vine si trece.deci cu premolarul asta am stopat orice. cel de-al doilea insa e imbracat, are stift si coronitza si a iceput sa doara cand e rece afara, dupa ce mananc, nu e din nou o durere puternica, am fost la dentist si a zis ca nu se vede nimic la radiografie si l-a lasat balta. eu am urmatoarea intrebare, sa-i schimb oare coronitza(care este cam roasa de se vede metalul/shift) ? daca voi pune ceva nou care sa izoleze vor inceta sensebilitatile premolarului astuia? cred ca toate astea mi se intampla de la curent, trag curent si incep sa ma doara, insa nu mai e fun deloc sa umblu cu vata in ureche mereu mai ales ca vine vara. so intrebarea mea este: poate schimbarea coronitei sa opreasca sensibilitatea?
multumesc

Offline

 

#1589 2009-04-22 22:03:43

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Hristos a inviat! Sper ca ati avut sarbatori minunate fara dureri de dinti. Va doresc tuturor multa sanatate, si sa fiti iubite!

DelicateDesire  durerea poate sa te chinuie pana iti erupe complet. Eu te sfatuiesc sa mergi la un control stomatologic. Problema cea mai mare este ca daca se aduna mancare sub gingia maselei partial erupte, resturile intra in putrefactie,faci abces si de aceea te doare. Colectia de puroi trebuie evacuata prin ridicarea usoara a gingiei si in functie de imunitatea ta ti se vor prescrie sau nu antibiotice. Eruptie usoara!

Skumpi  daca ti s-a pus pansament devitalizant (medicamentul care omoara nevul) teoretic nu trebuie sa ti se mai faca si anestezie injectabila. Stomatologul nu are cum sa fie sigur ca medicamentul si-a facut treaba in proportie de 100% asa ca, avand in vedere ca nici un doctor nu vrea sa-si chinuie pacientii un strop de anestezie nu strica. Tie de anestezie iti este frica? Cu o anestezie bine facuta nu ar trebui sa te mai doara ceva. Daca nu iti prinde anestezia poate sa-ti deschida mai tare maseaua si sa-ti mai puna niste devitalizant.

freekissa  curentul nu are a face nimic cu durerile de dinti. Daca te doare ca o inima care pulseaza nu este bine, chiar daca durerea e din cand in cand. Probabil ca daca iti schimbi coroana problema va trece. Nu am inteles exact ai pivot sau surub in dintele cu coroana.

Offline

 

#1590 2009-04-23 01:06:03

skumpi
Vizitator

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

nu de anestezie ca stiu ca nu simt...dar am avut cateva experiente neplacute , operatii la maselele de minte , si brrrr.... dar cand vad acolo cum lucra cu acu ala...care il tot baga si`l scoate in speranta de a scoate nervu am impresia k ma doare lol

oricum cred ca nu a murit nervu pt ca dak mananc pe maseaua respectiva ma doare...dar doar daca mananc pe ea... la rece -cald nu mai am pb...

 

#1591 2009-04-23 12:26:11

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

daca nu doare la cald/rece, eu cred ca nu e nervul pt ca altfel te-ar durea. eu asa stiu insa s-ar putea sa gresesc

Offline

 

#1592 2009-04-23 13:04:49

skumpi
Vizitator

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

pai nu mai doare acum...inainte durea...
da nervu ala oricum trebuie scos nu ? ca si dak a murit banuiesc ca nu se poate lasa acolo deci tot imi face injectie si ma face cu acu grater

 

#1593 2009-04-26 14:45:40

freekissa2005
New member
Inregistrat: 2009-04-22
Mesaje: 11

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

maseaua mea cred ca are pivot pt ca forma de la radiografie e ca a unui ac de gamalie dar putin mai mare. oricum doctorul dentist spune ca atata timp cat nu ma doare atunci cand il loveste el nu e ceva f grav si nu-mi face nimic la el decat l-a micsorat sa nu mai calc pe el cand imi suprapun dintii....mai am o problema, totusi, de ceva vreme ma doare maxilarul pe partea stanga,are asta legatura cu maseaua mea imbracata, sau cu faptul ca-mi scrasnesc dintii in somn? ce pot face sa imi treaca durerea? imi vor face la dentist 'night guard' ca sa nu-i mai scrasnesc insa puteti sa-mi spuneti si alt ceva ce as putea face pt durerea de maxilar?

Offline

 

#1594 2009-04-27 00:55:43

puffy
New member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 6

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

buna!
am si eu o mica problema: am fost la dentist zilele trecute, mi-a scos nervul si mi-a pus si antibiotic in locul respectiv. intrebarea mea este: influenteaza cu ceva efectul anticonceptionalelor acest antibiotic?
multumesc mult pt un eventual raspuns smile

Offline

 

#1595 2009-04-27 08:44:49

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

puffy a scris:

buna!
am si eu o mica problema: am fost la dentist zilele trecute, mi-a scos nervul si mi-a pus si antibiotic in locul respectiv. intrebarea mea este: influenteaza cu ceva efectul anticonceptionalelor acest antibiotic?
multumesc mult pt un eventual raspuns smile

nu, nu e nicio problema

Offline

 

#1596 2009-04-27 09:16:42

puffy
New member
Inregistrat: 2007-07-02
Mesaje: 6

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

multumesc pt raspuns

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.