homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

INTREABA STOMATOLOGUL!-82


#1540 2009-03-29 23:23:36

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Salut! Sinuzita ca orice boala inflamatorie are perioada acuta si perioada cronica. Perioada acuta in general este cracterizata  de dureri de cap dimineta si la aplecare, Nas infundat, mucozitati, febra, dureri care iradiaza, etc. Aceste probleme dispar dupa o anumita perioada cu medicatie sau fara. Boala in acest moment trece in faza cronica care in principiu nu are manifestari, pentru ca in diferite situatii sa se reacutizeze.
Sinuzita nu trece prin extractie. Tratamentul este pe de o parte medicamentos iar pe de alta parte chirurgical. In prima faza se administreaza doze mari de antibiotic iar daca simptomele nu trec in max. 14 zile se trece la faza chirurgicala.
Radiografiile difera, pentru sinus se face alt tip de radiografie decat panoramica.

Offline

 



#1541 2009-03-29 23:26:02

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Lucian, in general daca ai inceput un tratament la un doctor este bine sa-l continui la acelasi. In cazul in care nu-ti mai doresti o colaborare cu cel actual, urmatorului trebuie doar sa-i spui ca dintele nu mai are nerv si are obturatie de canal (pasta alba care ti-a pus-o).
Cu placere.

Offline

 

#1542 2009-03-30 00:17:57

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Deuzza a scris:

De ce ar putea sa ma doara o masea plombata, fara nerv?  :f?rbryllad: nu e durere continua, dar ma jeneaza, nu pot manca pe ea.. Maine ma duc la doctorita, k deja m-a enervat maseaua asta tot week-endul ..dar? any ideas?  sad  sad

si eu am patit din cauza unei infectii la nielul tesutului din jurul dintelui, un fel de abces
nici eu nu am inteles prea bine exact ce a fost asa ca sunt curioasa care e explicatia

Offline

 

#1543 2009-03-30 09:50:26

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am zis mai demult ca o sa pun si radiografia:

http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/14501_dsc00753.jpg

cristina elena (si cine se mai pricepe), te poti uita te rog peste ea sa-mi spui daca ar mai fi ceva de adaugat pe langa ce mi-ai spus pana acum?
amintesc ca pb mea erau gingiile din jurul maselelor acoperite si maseaua de minte din partea stanga care a ramas partial acoperita de gingie. un medic mi-a zis sa scot maselele acoperite ca oricum sunt compromise ( :f?rbryllad: ) si sa port aparat dentar pt dintii de jos si ca sa determin maselele de minte sa migreze inspre locurile libere.

alti medici mi-au zis doar sa refac coronitele. e cazul sa le refac?

Offline

 

#1544 2009-03-30 13:46:45

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Anca, molarii de minte nu trebuie extrasi, sunt perfecti. Cel din stanga nu are cum sa erupa pentru ca nu are loc dar o mica incizie in gingie ar rezolva problema. Exista cu adevarat si aceasta metoda ortodontica de a-i incadra in locurile ramase libere dupa extractie insa dureaza foarte mult si nu merita. Nu inteleg de ce sunt "compromise" maselele imbracate. In afara de faptul ca sunt "imbracate" altceva nu au. Ceea ce nu vad eu pe OPT este obturatia de canal dar asta este probabil datorita scanarii..
Scriu diseara mai mult ca acum trebuie sa plec la cabinet.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1545 2009-03-30 14:02:34

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

multumesc foarte frumos pt raspuns puss

sa imi spui te rog exact ce dinte/masea nu se vede bine (nu stiu care e OPT-ul smile ) si refac poza. ca nu e scanare, e poza facuta cu telefonul. lol iti dai seama de ce se vede asa prost. si la dintii din fata vad ca a iesit o lumina puternica si nu se vede clar.

m-ai linistit mult. o sa merg sa imi taie gingia acolo in stanga. probabil luna viitpare. si te tin la curent.

din ce se vede pe radiografie, maselele de minte de jos n-or sa mai creasca, nu? adica as vrea sa stiu ce risc exista sa imi strambe si mai tare dintii din fata.

iar legat de maselele acoperite, zici ca nu sunt "compromise" cum mi-a spus doctorul ala. in cazul asta, ar trebui sa mai refac coronitele? daca le-as reface, asta mi-ar garanta ca n-o sa se mai adune resturi acolo si sub gingie?
alt doctor zicea ceva de pivotii de la maselele astea acoperite. ca cica au fost pusi pivoti si ca nu se face asa  :f?rbryllad: si ca o sa incerce sa ii scoata si sa retrateze maseaua (ca nu a fost tratata cum trebuie) dar ca nu-mi garanteaza ca o sa reuseasca. n-am prea inteles ce-a vrut sa spuna cu pivotii aia.

multumesc mult inca o data pt raspuns!

Offline

 

#1546 2009-04-02 12:43:55

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Salut Anca! Intr-un final am reusit sa gasesc putin timp. Imi cer scuze ca am intarziat cu raspunsul dar am avut foarte mult de lucru.
Sa-mi termin ideea: coroanele sunt prost facute, nu au contact cu dintii vecini si nu redau bine relieful ocluzal. Este destul de greu de scos un pivot din masea dar nu imposibil. Cu adevarat nu se face asa ceva dar acum daca acesta este tratamentul pe care l-ai primit  nu mai ai ce face. Niste coroane bine facute ti-ar rezolva in mod cert problema. Doctorul a fost sincer cand ti-a spus ca s-ar putea sa nu reuseasca si foarte frumos din partea lui ca a recunoscut. Asta arata ca este un doctor care-si face meseria nu numai pentru bani.
OPT -ul este acest gen de radiografie care prinde toata gura (prescurtare de la ortopantomograma). Nu cred ca are vreun sens sa o refaci, clar obturatia ta de canal este fie inexistenta fie resorbita lucru se poate intampla in cazul anumitor materiale.
Maselele de minte nu mai cresc mai mult de atat dar trebuie sa erupa adica sa-ti iasa in gura. De strambat dintii nu ti se vor stramba. Vroiam sa incer sa-ti explica cum sta treaba cu aparatul. Exista aceasta posibilitate  de tractionare ortodontica a dintilor prin realizarea unor microimplanturi ortodontice pe care se pun sarme de tractiune. Toata povestea dureaza cam 1 an si jumatate. La noi in tara nu stiu multi care fac microimplanturi. Cei mai multi folosesc metoda clasica de apartat fix care merge si mai greu si modifica dintii pe care este ancorat.
Anca, mult succes si sper sa-ti iasa ceea ce doresti.

Offline

 

#1547 2009-04-02 12:46:42

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Deuzza a scris:

De ce ar putea sa ma doara o masea plombata, fara nerv?  :f?rbryllad: nu e durere continua, dar ma jeneaza, nu pot manca pe ea.. Maine ma duc la doctorita, k deja m-a enervat maseaua asta tot week-endul ..dar? any ideas?  sad  sad

Salut Deuzza! Daca maseaua ti-a fost tratata pe canal de curand jena pe care o simti este normala si poate sa dureze pana la 14 zile. Este din cauza materialului de obturatie. Nu te ingrijora, trece!

Offline

 

#1548 2009-04-02 13:11:27

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

multumesc mult de tot pt raspuns. n-am mai intalnit un medic care sa explice atat de rabdator si detaliat tot ce il intereseaza pe om. pacientii tai sunt niste norocosi!

am sa incep de luna viitoare lucrul la coronite (astept urmatorul salariu smile ), sper sa nu fie prea tarziu sau sa nu se strice ceva intre timp. doctorita care mi-a zis de pivoti, e de la dentalmed, insa tot ea mi-a zis si chestia cu detartrajul (ca am dintii cam galbeni si ar tb sa fac unul). vreau sa merg luna viitoare si la cristadent, sa vad ce zic si medicii de acolo. iar apoi ma hotarasc unde incep tratamentul.

vroiam sa te mai intreb, legat de pivoti, ce se poate intampla daca esueaza operatia de extragere a lor? se poate rupe maseaua? sau singurul risc e ca raman in continuare acolo?

la ce dinte/masea zici ca nu se vede obturatia de canal? ma gandesc ca poate daca refac poza cu grija se va vedea mai bine partea aceea. este vorba tot de maselele acoperite, sau la alt dinte e pb asta cu canalul?

maselele de minte sunt iesite toate. doar cea de stanga jos e cam 3/4 acoperita de gingie.
de indreptat nu cred ca o sa ma apuc, daca zici ca nu e risc mare sa se mai strambe dintii. daca raman asa, eu sunt multumita smile

iti multumesc inca o data pt raspunsuri si imi cer scuze daca sunt insistenta cu atatea intrebari rodnar

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-04-02 13:12:58)

Offline

 

#1549 2009-04-02 21:19:10

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Salut, Anca! Ma bucur ca ti-am putut fi macar putin de ajutor in lumea asta "complicata" a medicinei dentare. Pivovtii sunt cimentati in canal/canale cu un material de cimentare definitiv ceea ce inseamna ca nu pot fi scosi chiar asa usor uneori nu pot fi extrasi deloc. In cazul in care pivotii nu pot fi indepartati din canale, cu adevarat maselele sunt compromise pentru ca trebuie extrase odata cu pivotii si radacinile.
Da, despre obturatia de canal de pe maselele acoperite vorbeam.
Despre maseaua de minte acoperita, cel mai bine este descoperire ei chirurgicala pentru ca faptul ca este acoperita nu o scapa de riscuri. Sub gingia care iti acopera dintele se poate aduna mancare si poti face un abces desul de grav si greu de tratat. Fratele meu acum cateva zile s-a umflat destul de rau si are maseaua la fel ca tine.
Iti doresc o seara buna!

Offline

 

#1550 2009-04-02 21:46:47

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Dureri de genul celei descrise de tine apar si dispar ca doar si dintii organe si au si ei sentimente.....

Offline

 

#1551 2009-04-03 10:12:08

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

multumesc inca o data cristina.
nu ar fi mai bine sa nu se incerce scoaterea pivotilor? se pot inflama radacinile daca ii las acolo? nu de alta, dar daca ma duc sa imi schimb coronitele si ajung sa-mi faca extractie, parca nu mi-e totuna smile

Offline

 

#1552 2009-04-03 12:09:55

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Coroanele de acoperire nu pot fi scoase fara pivoti iar pivotii nu pot fi scosi fara coroane. In cel mai rau caz va trebui sa-ti extraga radacinile daca nu reuseste mobilizarea pivotilor. Radacinile nu se pot inflama, ele neavand vase de sange.

Offline

 

#1553 2009-04-03 12:25:53

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

aoleu, pai e nasol! nici nu stiu ce sa fac. mi-e sa nu ma leg la cap fara sa ma doara, cum zice romanul. smile mi-e teama, sincer. incerc sa-mi dau seama daca merita riscul. multumesc frumos pt lamurire.

Offline

 

#1554 2009-04-05 21:13:12

ToandMe
Full member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 435

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

Am un dinte stramb  in fatzaa si  cand eram mai mica am avut probleme cu el ,m-a durut si doctorul mi-a scos nervul.D atunci si-a schimbat culoarea, e mai rosiatic.Eu vreau sa fac ceva cu dintele ala ca nu-mi place,in primul rand e stramb si nu stiu dc mai are rost sa pun aparat ptr ca oricum e urat....Ce se paote face?sa-l imbrac nu prea imi place...Se poate sa-mi implantez un dinte..nu stiu,mi-ar placea si mie un sfat d la d-na stomatolog.Va rog multttttt

Offline

 

#1555 2009-04-06 18:02:36

cristina elena
New member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 75

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

ToandMe a scris:

Am un dinte stramb  in fatzaa si  cand eram mai mica am avut probleme cu el ,m-a durut si doctorul mi-a scos nervul.D atunci si-a schimbat culoarea, e mai rosiatic.Eu vreau sa fac ceva cu dintele ala ca nu-mi place,in primul rand e stramb si nu stiu dc mai are rost sa pun aparat ptr ca oricum e urat....Ce se paote face?sa-l imbrac nu prea imi place...Se poate sa-mi implantez un dinte..nu stiu,mi-ar placea si mie un sfat d la d-na stomatolog.Va rog multttttt

Salut! In cazul tau singura solutie este coroana de acoperire. Dar poti avea si cororana si aparat, nu este nici o problema. Nu am inteles foarte bine ce ai vrut sa spui cu implantatul unui dinte....

Offline

 

#1556 2009-04-06 21:01:55

ioana_marinescu
Full member
Inregistrat: 2008-02-25
Mesaje: 511

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

am si eu o intrebare:D dupa extractie de masea...nu cea de minte nici cea de langa, cealalta, te umfli?


And i'd give up forever to touch you/ `Cause i know that you'd feel me somehow hjarta

Offline

 

#1557 2009-04-06 23:05:59

ToandMe
Full member
Inregistrat: 2008-03-18
Mesaje: 435

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cum adica coroana de acoperire?fara aparat nu se poate?ma refeream...auzisem eu la tv de implant...adica sa-ti puna alt dinte,sa-ti bage un surub in os...ceva d genul asta.. la asta ma refeream...

Offline

 

#1558 2009-04-06 23:26:23

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: INTREABA STOMATOLOGUL!

cristina elena a scris:

ToandMe a scris:

Am un dinte stramb  in fatzaa si  cand eram mai mica am avut probleme cu el ,m-a durut si doctorul mi-a scos nervul.D atunci si-a schimbat culoarea, e mai rosiatic.Eu vreau sa fac ceva cu dintele ala ca nu-mi place,in primul rand e stramb si nu stiu dc mai are rost sa pun aparat ptr ca oricum e urat....Ce se paote face?sa-l imbrac nu prea imi place...Se poate sa-mi implantez un dinte..nu stiu,mi-ar placea si mie un sfat d la d-na stomatolog.Va rog multttttt

Salut! In cazul tau singura solutie este coroana de acoperire. Dar poti avea si cororana si aparat, nu este nici o problema. Nu am inteles foarte bine ce ai vrut sa spui cu implantatul unui dinte....

si cu coroana nu se strica dintii de lanaga (cei pe care se sustine coroana). si eu cred ca s-a referit la dinte implantat pe surub (dinte din material ceramic,portelan.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.